aplikacia face recognition na domoveho vratnika

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
lubbo7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 34

aplikacia face recognition na domoveho vratnika

Príspevok od používateľa lubbo7 » 07 Júl 2018, 21:30

Zdravim, v skole sme riesili neutronove siete a rozpoznavanie tvari, a tak ma napadla nasledujuca myslienka.

Moja myslienka: Na zaznam domoveho vratnika (alebo nejakej inej kamery co by zaznamenavala obraz) by sa aplikoval argoritmus na rozpoznavanie tvare (iba v zmysle ze ak algoritmus zaznamena hociaku tvar, vytvori fotku). Nasledne by sa uz konkretna tvar, alebo viac tvari pokusal algoritmus neuronovej siete rozpoznat, s tym ze bola by nejaka mnozina znamych tvari (rodina) a potom cudzich, kde by sme k tymto novym tvaram priradili meno, a pri dalsej navsteve by ich uz system rozpoznal.

Ja viem ze to nie je zrovna eticke, porusenia sukromia, GDPR a podobne, ale to teraz neriesim, zaujima ma cisto len technicka stranka a ci je to vobec mozne, resp. ci su podobne riesenia na trhu, alebo s nimi mate skusenosti.

(aj ked nad tym teraz rozmyslam a citam to, tak pravdepodobne niekde v cine to uz davno fici :D )

Dik
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: aplikacia face recognition na domoveho vratnika

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 07 Júl 2018, 21:41

https://www.facebook.com/techjuicepk/vi ... tion=group

Dobrý večer,

Tak verte tomu že inde už podobné veci fičia.
Myslím že by to aj mohlo fungovať. A keď bude NN naučená tváre z vašej domácnosti, aké GDPR? Iné by bolo rozpoznávať celú ulicu :D
0

Používateľov profilový obrázok
lubbo7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 34

Re: aplikacia face recognition na domoveho vratnika

Príspevok od používateľa lubbo7 » 07 Júl 2018, 22:05

no myslel som to tak, ze ak by napriklad isla okolo postarka, a ju to zosnimalo...alebo akehokolvek okoloiduceho,a tymto by sa postupne vytvorila ich databaza....ak ked, tie zabery a data by som pouzival iba pre seba, cize by ani nikto nevedel ze tam nieco taketo funguje na pozadi :D
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: aplikacia face recognition na domoveho vratnika

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 07 Júl 2018, 22:14

A k čomu by slúžila taká databáza? Myslel som, že proste poštárka prejde cez NN, tá klasifikuje že to nie je člen domácnosti a koniec.

Ešte by ma zaujímalo. Ako by ste si vytvorili trénovačku? Zohnať také množstvo tvárí z rôznych uhlov mi nepríde jednoduché. Cudzie tváre proste stiahnete odniekiaľ dataset. Ale čo tváre z domácnosti?
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: aplikacia face recognition na domoveho vratnika

Príspevok od používateľa technikus110 » 08 Júl 2018, 06:21

Nebudem robiť reklamu, ale SÚ aj u nás videovrátniky, čo toto majú v sebe zainplementované.
Tak isto sú IP kamery a aj NVR ktoré majú v sebe túto funkciu, takže vymýšľaš už vymyslené.
Nehladiac na to, že niektoré mobilné telefóny to zvládajú tiež.

Problém je tu zo zákonom pri tvorbe takejto biometrickej databázy. Súkromná osoba ju zo zákona nesmie vytvárať. Právnický subjekt má kopu povinností. Výskum nesmie prebiehať na verejnom priestranstve bez upozornenia dotknutých osôb.

Druhý problém je ten, že kamerou snímaš verejné priestranstvo. To ako súkromná osoba smieš iba v dvoch prípadoch, kedy musíš ale dokázať oprávnenosť takéhoto záznamu.. Ináč je to oficiálne tiež zakázané.

maskrtnik01: ....naučená tváre z vašej domácnosti, aké GDPR?..... Tak to by si sa divil. Ak budeš mať deti nad 18 rokov, tak..... ale to nie je predmetom prvotnej otázky. A platí to aj na kamery bez rozpoznávania čohokoľvek!
Prílohy
Bez názvu.jpg
0

Napísať odpoveď