Repasovanie starých parkiet

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Repasovanie starých parkiet

Príspevok od používateľa jmalik93 » 23 Aug 2018, 01:04

Zdravím,
Sestra sa chystá rekonštruovať starý byt v 60 ročnom dome V byte sú pôvodné drevené stromčekové parkety, samozrejme že ich chce ponechať - zrepasovať. Chcem sa poradiť či niekto nemá s takýmto repasovaním skúsenosti.
Je lepšie parkety obrúsiť a nalakovať tak ako sú a nerozoberať alebo jednu po druhej rozobrať obrúsiť a potom zložiť ?
Moja predstava je parkety rozobrať, vyrovnať podlahu potom zložiť parkety a obrúsiť prípadne obrúsiť ešte rozobraté.
Samozrejme že by som to nechcel robiť sám, niekoho by som na to zavolal.
0

Stefan31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 488
Dátum registrácie: 10 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Slovensko

Re: Repasovanie starých parkiet

Príspevok od používateľa Stefan31 » 23 Aug 2018, 05:40

Predpokladám, že parkety budú bukové a uložené do asfaltu, takže ich demontáž a spätná montáž nepripadá do úvahy. Staré parkety,pokiaľ nie sú veľmi uvoľnené a nemajú medzi sebou veľmi veľké špáry sa na hrubo prebrúsia, pretmelujú špáry a znova vybrúsia. Lakovanie, ako povrchová úprava je síce efektná, ale ja by som zvolll radšej napastovanie, pretože časom ten lak praskne a pri umývaní vodou táto zatečie do špár a drevo začne hniť. Vyzerajú potom veľmi škaredo. Ak by staré bolo potrebné odstrániť, tak potom vyrovnať podlahu samonivelačnou hmotou a parkety nové, ale nie bukové, ale dubové - nikdy žiadna špára a bezproblémové povrchové ošetrovanie.
Parkety nebývajú lacná vec, ale na dlho ....

Stefan31
0
Keď som sa narodil, nemal som nič. Polovicu z toho ešte mám.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Repasovanie starých parkiet

Príspevok od používateľa rudko » 23 Aug 2018, 08:11

Ja som repasoval parkety u mamky par rokov dozadu.
Povodne som tiez chcel ze ich prebrusim a prelakujem bez rozoberania. BOli vsak velmi pouvolnovane a niekolko kuskov bolo aj vyrazne poskodenych a kedze som mal k dispozicii aj vela "nahradneho materialu" z dalsich izieb, tak padlo rozhodnutie rozobrat a zrepasovat po castiach. Po rozobrati bolo potrebne z niekolkych kusov zo spodnej strany zoskrabat asfalt ktory neopadal, ale toho nebolo vela.
Nasledne isli vsetky parkety do egalizacky ktora ich krasne zrovnala na rovnaku vysku a vyhladila. Potom nasledovalo druhe kollo jemnym papierom. Potom som na stolovej freze prebehol vsetky perodrazky a zobral z parkiet asi 0.5mm z kazdej strany aby som ziskal presne trvary a dostal perodrazky na rovnaku vyskovu uroven aby parkety nevystupovali.
Po zlozeni nasledovalo olejovanie namiesto laku.
Mozno si poviete ze to bola zbytocna piplacka, ale teraz mozem kludne povedat ze ta podlaha prezije zvysok baraku :-)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Repasovanie starých parkiet

Príspevok od používateľa jmalik93 » 23 Aug 2018, 09:10

Teraz sa v byte menili okná tie dvojité za klasické plastové tým pádom pri balkónových dverách zostala akoby taká malá diera a je tam vidieť že parkety sú položené na takých drevených fošniach.
Teraz neviem či pod všetkými parketami sú tie drevené fošne alebo tam je asfalt ako píšete...
0

raki
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 05 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 57

Re: Repasovanie starých parkiet

Príspevok od používateľa raki » 23 Aug 2018, 10:09

Toto je druhý spôsob, ako sa ukladali parkety. Na zemi sú drevené hranoly, medzi nimi zvyčajne škvára a parkety sa pri pokládke do seba klincujú / majú drážku/. Ja som ich nechal prebrúsiť firmou a nalakovať. Tento typ pokládky má jednu nevýhodu voči parketám ktoré sú lepené asfaltom na tvrdo na podlahu. Pri chôdzi podlaha " pracuje" a parkety pekne potichu vŕzgajú.
0

Cofi
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 25 Jan 2010, 00:00
Vek: 43

Re: Repasovanie starých parkiet

Príspevok od používateľa Cofi » 23 Aug 2018, 10:17

parkety rozobrat, ocistit, podlahu zrovnat cementovymi doskami (napr. Vidifloor), parkety nalepit na "zuby" na kvalitne parketove lepidlo, plosne prebrusit a pretmelit a potom povrchova uprava podla uvazenia ( takyto bol postup u mna pred 10 rokom, cca 90m2 trvalo asi 8 dni a materialovo vyslo to asi na 17e/m2 - a po 10 rokoch stale bez problemov a vrzgania)
0

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Repasovanie starých parkiet

Príspevok od používateľa sbf » 24 Aug 2018, 07:53

Ono je aj dobre zistit ci vam niekto s profi hoblovackou zoberie drevo od asfaltu, navyse tvrde vysusene, semtam kamienok, kliniec, na to treba drahu presnu techniku + cudziu pracu , cena sa priblizi velmi blizko cene novych parkiet. imo jediny ekonomicky a esteticky zmysel to ma prebrusit ako su a nalakovat. Ak je dobry podklad. PS nove laky veru nezvyknu praskat, a kvalita povrchu je neporovnatelne lepsia, lahsia udrzba, ako ked su niecim naolejovane.
0

Napísať odpoveď