Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Príspevok od používateľa mjankovic » 23 Sep 2018, 00:09

Zdravím páni,

mám taký problém. Staré čerpadlo (1° SIGMA rady 32SVA) z roku 1967 už doslúžilo, tak som sa rozhodol pre kompletnú rekonštrukciu vodárne. Nakoľko so starou sigmou neboli výrazné problémy, rozhodol som sa pre zakúpenie rovnakého, akurát 2° z dôvodu rozširovania vodovodnej siete v objekte.

Po zrekonštruovaní avšak vznikol problém s tým, že čerpaná voda stratila svoju kvalitu a začal v nej vznikať mierne zapáchajúci kal a voda je celkovo menej priezračná, ako keď ju porovnám priamo na výtoku studne (studna je kopaná, zachytený je priamo prameň, studňa samovolne preteká vrchom). Predpokladal som, že je to zvýšeným sacím výkonom a tak som studnu vyčistil dôkladne od kalu, nasávanie v studni zdvihol o cca 40cm a pred nasávanie som ešte vyrobil plechovú clonu, aby savica nesala priamo z dna, ale aby sa "sací prúd" lámal a bralo to zhruba z rovnakej výšky. Pri čistení som vykonal aj vysokotlaké čistenie celej dĺžky nasávacieho potrubia.
Rozbor vody som v minulosti dával občas robiť, so starým čerpadlom. RÚVZ v Trenčíne túto vodu vyhodnotil ako vhodnú pre kojencov, pre nízky obsah vápnika. Ľudia z blízkej záhradkárskej osady si vodu chodia brávať na riedenie pálenky, nepredpokladám zmenu kvality vody. Čo o vode viem je to, že má vysoký obsah železa, nie je však prekročený vzhľadom na pitnosť vody.

Z vyššie spomínaného mi vyplýva, že na zníženie kvality vody má vplyv použitá technológia. Technológia je montovaná viac ako 12mesiacov dozadu, takže nejaké počiatočné znečistenie vylučujem. Rozdiel oproti pôvodnému zásobníku vody je ten, že v súčasnosti je použitý s gumovým vakom. Vak som preveril, nie je prederavený a je natlakovaný na spodný spínací tlak čerpadla - 0,2 atm.

Na internete som sa dočítal o určitom vplyve použitých kovov - galvanickej korózii ( https://www.idama.cz/magazin/jak-na-to- ... tail-45308 ). Popravde som úplne nepochopil ich tabuľke, ovplyvňovaný a ovplyvnený kov... podlamňa to nie je moc jednoznačný popis. Pri čerpadle sa nachádzajú mosadzné a pozinkované komponenty, samotné čerpadlo je z oceľoliatiny. V testovacom obdobíí som odobral aj všetky filtračné vložky, aby som vyvrátil samotné znečistenie nimi. Ako je aj z foto vidieť, nádoba na filtračnú vložku pred čerpadlom sa mi zdá výrazne menej znečistená ako nádoba za čerpadlom, čo by mohlo potvrdzovať moju teóriu. Poradie kovov od studne - liatinový sací koš, oceľové potrubie, pozinkované šrobenie a koleno, filter, pozinkované koleno, mosadzná spätná klapka, pozinkované koleno, liatinové čerpadlo, gumová hadica, mosadzný ventil, filter.... viď foto.

Vzhľadom na blížiacu sa zúfalosť v tomto probléme sa teda pýtam tu, či nevie niekto niečo viac o znášanlivosti kovov prípadne či nenapadá niekoho ešte nejaké riešenie ?

Na záver foto pôvodnej vodárne a novej vodárne, ktorá foto je ktorá zrejme uhádnete.

Ďakujem
Prílohy
DSC02522.JPG
IMG_20180920_214719.jpg
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Sep 2018, 07:47

Kontaktuj užívateľa mato3000. On ma síce zabije, že som Ťa nasmeroval za ním :D Ale je to zdatný chemik a keď mu detailne popíšeš toto, čo tu, tak musí nájsť nejakú odpoveď, prípadne aj riešenie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Príspevok od používateľa jezevec » 23 Sep 2018, 09:11

Myslím, že hlavním problémem bude ten vysoký obsah železa a patrně i manganu ve vodě. Z jakého důvodu tam máš tu baterii filtrů? Je to další zdroj možné kontaminace vody namnoženými bakteriemi.
Zarazil mně nízký zapínací tlak (0,2atm), neměl jsi na mysli 2atm?
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Príspevok od používateľa martin knocik » 23 Sep 2018, 14:14

Privodne potrubie zo studne do vodarne maš to stare pôvodné alebo si ho vymenil ?
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Príspevok od používateľa mjankovic » 23 Sep 2018, 14:55

Drakoush
Napíšem mu

Jezevec

To je síce možné, no voda do doby pred výmenou čerpadla bola na prijatelnej miere, bola priezračná, nebola výrazne cítiť železom. Taktiež keď si porovnám vodu priamo odobranú zo studne a priamu dočerpanú cez čerpadlo, tak je jednoducho iná. Uvažujem o malej upravni vody práve na elimináciu mangánu a železa, ale rád by som to ešte predtým dostal do pôvodného stavu.

Filtre sú tam preto, lebo som predpokladal, že kalenie vody je z dôvodu nasávania mechanických nečistôt zo studne, preto som tam zaradil mechanické filtre na 10, 5 a 1um.

Čo sa týka tlaku, tak ten je prevádzkový 2 až 3 bary, zásobník na vodu je predhustený vzduchom na "spodný spínací tlak čerpadla - 0,2 atm" (2-0,2=1,8baru).

Martin
Prívodné potrubie som nakoniec nemenil, je to 20m kopania..., tak sa tomu vyhýbam. Čistil som potrubie vysokotlakým čističom, nejaké usadeniny vyšli, trisku som mal o priemere 20mm a prešla celou dĺžkou bez problému, takže výrazne zanesené tiež nebude a potrubie som natlakoval na 3bary, tlak za 24hodín klesol o cca 0,2-0,3baru, čo nepovažujem za únik.
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Príspevok od používateľa jezevec » 23 Sep 2018, 16:33

Chemickou reakci nepředpokládám, při běžném používání na to nemá voda dost času. Připadalo by to v úvahu, kdyby se voda v systému neobměňovala delší dobu, měsíc a víc.
V první řadě bych dal vodu na rozbor, tu přímo ze studny a i z kohoutku.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Príspevok od používateľa mato3000 » 23 Sep 2018, 17:20

vela Fe ... je to vidno aj v tom filtri

Po vyčistení staré ho potrubia si asi prekročil obsah Fe, ktorý sa ti rozpúšťa do vody ... aha, tu si pridal další plech
a pred nasávanie som ešte vyrobil plechovú clonu
+ odstránil si staré usadeniny z potrubia, ktoré paradoxne vytvárali odpor pre rozpúšťanie FE a to či už mechanicky, alebo ohmov R pre elektrolýzu.

sám píšeš -
Čo o vode viem je to, že má vysoký obsah železa, nie je však prekročený vzhľadom na pitnosť vody.
K ti načerpaná voda nechaná v pohári vytvorí červený kal, tak je to hrdza z Fe .

Presne tento problém mám v práci. Jedna studňa má kryštálovú vodu a to nárazom odoberám aj 5-8 m3 behom 1-2 hod, a druhá studňna, ktorá je cca 50m ďalej a je vytvorená z sondy, čo sa sleduje kvalita vody pri chem. prevádzkach, je úplne železitá a špiní celý systém úžitkovej vody včetne bojleru z ktorého ročne vytiahnem 2 kýble hrdze.

Akutát som nechal vo filtri z nerezu čistú vodu a v nej bol zavesený roksor .... asi mesiac to tak bolo a úplne sa samovolne rozložil. pritom nádoba bola celé z nerezu a ten nešťaský roksor bol zavesený tak, že sa nedotýkal toho obalu, ale vytvoril len nejaký uzavretý okruh cez odpor - tak ako baterka a Fe sa úplne rozpustilo. Vybral som spod neho tak 1 kg hrgzavéhop kalu. Ak to kolega nevyhodil, tak ti to nafotím. Teda rozdiel potenciálov vzniká snáď vždy a vždy si to odnesie Fe časť.

Teda podla mňa je riešenie nerezová trubka, alebo možno nová pozinkovaná a dúfať, že sa to celé stabilizuje skôr ako sa minie zinok :pain: , filter tento problém nerieši, lebo Fe je v studni rozpustené a musel by si do tej vody pridávať O2 a nechať usadiť a až potom filtrovať.

-- Spojený príspevok 23 Sep 2018, 16:21 --

ešte ma napadá, poriadne uzemniť všetky časti toho systému, teda aj články čerpadla aj tú rúru a aj to čo si dole pridal, na starom čerpadle nebola tá farba a teda bolo aj uzemnené ... ale to tiež nevydrží naveky. Ale vymeniť to potrubie musíš ťa či tak, ak už je Fe chytené, bude oxidovať ďalej, resp, tá oxidácia sa zastaví len veľmi pomaly .
0

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Príspevok od používateľa mjankovic » 23 Sep 2018, 18:23

1. Takže ak tomu správne chápem, tak vysoký obsah Fe vo vode má za následok to, že vzniká výrazne rýchlejšie korózia všetkých nepozinkovaných - oceľových/oceľoliatinových komponentov v sústave ?

2. Samozrejme čerpadlo, aj všetky Fe komponenty extra samostatne pouzemňujem. Mozem pouzit klasicke bernard svorky a Cu pas ? Vnútro čerpadla je čistá oceľoliatina bez akejkolvek povrchovej úpravy, staré čerpadlo tam bežalo roky, predpokladám že bolo navlas s rovnakého materiálu a problém nebol. Uzemnenie starého čerpadla som dorábal cca 5 rokov pred ukončením jeho prevádzky, ako je to možné ? Vytvorila sa vrstva oxidu, ktorá tomu zabránila ?
K tomu co je v studni, liatinova savica, ku ktorej som pridal pozinkovany plech cca 15x15cm, pri cisteni savice boli skutky uplne rozozrane, ale naopak liatinovy kos mal na sebe vyrazny nanos kovu, to s vycistil.

3. Čo na to mosadz ? Všetko potrubie za filtrami je už plastové s mosadznými ventilmi, takže tam predpokladám že už problém nemôže nastať. Predpokladám správne ?

4. Voda sa neskôr aj zohrieva vo veľkom 200l zásobníku na cca 50°C, ako mu môžem pomôcť aby čo najdlhšie vydržal ? Jedná sa o zásobník tatramat, ktorý je údajne zvnútra smaltovaný.

5. Môžem túto vodu používať v kúrení ? Zopár oceľových radiatorov a cca 1200m hliníko-plastového potrubia v podlahe. Ak nie, ako mám vodu upraviť, alebo akú vodu je najoptimálnejšie dať do okruhu ? Destilovanú ? Pridať nejakú chémiu ?

Ako správne píšeš, voda na spodu nádoby po nejakej dobe necháva kal, maličké hrdzavé kúsky, pred výmenou vodárne to bolo len nepatrné, po XY uvareniach kávy v kanvici a pod. Vo vode to nebolo viditeť. Ani v súčasnosti, keď zoberiem vodu priamo zo studne, znečistenie nie je vidiet, ani sa nič neusadí, kal sa ukáže vždy až po načerpaní vody - prechodom cez vodáreň. Ešte jedna zaujímavosť, všimni si filter pred čerpadlom (napravo, má dole dajakú usadeninu, ale voda v nom je priezračná, naľavo tá trojička filtrov je výrazne hrdzavá, t.j. pravdepodobne tá voda fakt rozožiera to čerpadlo).

Ak by uzemnenie pomohlo, eliminovalo by sa chemické opotrebenie čerpadla, má zmysel dorábať za čerpadlo trebárs niečo takéto ?
https://www.cistavoda.sk/filter-na-vodu-waterboss-380/

Má zmysel v tej trojičke filtrov jeden filter zameniť trebárs za uhlíkový ?


Ďakujem
0
Naposledy upravil/-a mjankovic v 23 Sep 2018, 19:03, upravené celkom 2 krát.
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

paliko1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 17 Máj 2017, 23:04

Re: Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Príspevok od používateľa paliko1 » 23 Sep 2018, 18:29

Ja mam podobny problem. Na chalupe som robil generalku sigma cerpadla 32SVA952. Bolo poriadne zanesene vodnym kamenom, hriedel bol zodrety na loziskach tak som ho musel vymenit, a ostatne som ocistil az na liatinu. Teraz slape super. A popri tom som vycistil studnu (nove strkove lozko), vymenil komplet cely privod za plast, nasavaci kos mosadzny s klapkou), 100l tlakovu nadrz bez vaku nerezovu a vsetky srubenia a ventily mosadzne. Ked pridem po tyzdni tak mi ide hrdzava voda, myslel som ze je to vodou v studni tak som mal obavy. Tak som zacal odcerpavat vodu az pokial slo aby sa voda v studni obnovila, a po par 100l voda isla krasne cista. Toto sa mi zatial stale opakuje, pocitam s tym, ze ked budem mat chalupu urobenu tak aj spotreba bude pravidelnejsia a vacsia a nebudem mat s tym problem. Ja som to zatial pripisoval hrdzi ktora moze vznikat na liatine cerpadla ked v nom voda tyzden stoji. Ta zmienka o galvanicke korozii ma zaujala, ale v cerpadle mas mosadzne obezne kolesa a ten problem by sa mi prejavoval aj pred rekonstrukciou. Tento tyzden davam robit rozbory vody tak uvidim. Kazdopadne dam vediet.
0

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Príspevok od používateľa mjankovic » 23 Sep 2018, 18:30

Ešte ma napadla jedna otázka:

6. Viem vznik galvanického článku nejako zmerať trebárs mV metrom ? Ak by som meral trebárs napätie medzi jednotlivými kovovými prvkamia čerpadlom, prípadne elektrodu priamo do vody... Ak áno, tak ako ? A medzi akými materiálmi by som mal napätie namerať ?
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Sep 2018, 19:35

Napätie medzi dvoma rozdielnymi kovmi, ponorenými v elektrolyte, zmeriaš obyčajným multimetrom. Hodnoty sú tak do 1 V a závisia od "vzdialenosti" kovov v Mendelejevovej tabuľke prvkov, (tuším).

Príklad: Al a Cu mince, medzi ne kúsok naslineného pijavého papiera.

Ak je sacia rúra dostatočne hrubá, čo tak pokúsiť sa do nej nasunúť súčasnú plastovú tlakovú vodovodnú hadicu. Tá by sa nemala sploštiť ani pri saní.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Príspevok od používateľa mjankovic » 23 Sep 2018, 19:57

Dolfi

To mi je jasne, skor ma zaujimalo trebars z akeho materialu maju byt meracie hroty, aby neovplyvnili meranie, ci merat potencial medzi vodou v studni a liatinou cerpadla a pod. Neviem ci dochadza k reakcii medzi ciastockami zeleza obsiahnutymi vo vode, alebo vylozene medzi pozinkovanym kolenom a liatinou cerpadla a elektrolit je voda...

Co sa tyka rurky, uvazujeme rovnako. Sucasna rura je 5/4, dala by sa do nej vlozit bud cierna vodarenska plastova rura alebo alpex 3/4, no nemyslim si ze pri 20m potrubii to pojde uplne hladko a hlavne netusim aky to bude mat vplyv na sanie cerpadla, aby to nestracalo vodny stlpec... Pre nieco vyrobca cerpadla predpisuje priemer sacieho potrubia min 1".
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Príspevok od používateľa mato3000 » 23 Sep 2018, 20:03

mjankovic, pýtal si sa rôzne veci čo so sebou nesúvisia.

To čo písal Dolfi je úplne super, plastové potrubie až dole a nič z Fe ( ani dole ) asi tovj problém vyriešia. Aj s tým napetím ... pohybuje sa to od 0,2V Cu až po 3V +/- možno aj viac ... Samozrejme to závisí od materiálu a aj od odporu, teda ako ďaleko sú jednotlivé "elektródy".

Merať napetie môžeš, ale neviem si to prestaviť, pretože každá časť toho potrubia môže mať iný potenciál a inou časťou ... kľudne aj so zemnením pri dome .... takže reálne to zmerať môže byť dosť veľký problém.

Či sa tá voda dá použiť v kúrení je zase o niečom inom ... teda o obsahu Ca a Mg vo vode. To si daj premerrať a čím menej, tým lepšie pre kúrenie. Samozrejme napríklad taký Cl- môže byť omnoho večší problém ako Ca ... ale to je o inom.

-- Spojený príspevok 23 Sep 2018, 19:05 --
Pre nieco vyrobca cerpadla predpisuje priemer sacieho potrubia min 1".
je to koli kavitácii, ktorá vznikne na čerpadle, musíš mať čo najmenší odpor na sacom potrubí.

-- Spojený príspevok 23 Sep 2018, 19:08 --
Má zmysel v tej trojičke filtrov jeden filter zameniť trebárs za uhlíkový ?
, nie nemá .... ten Fe je vo vode rozpustený a teda filter ho nezachytí , síce aktívne uhlie dačo hej, ale to len na chvíľku, takže toto neni cesta. To že sa ti vyzráža to Fe je dôsledok prítomného O2 v atmosfére. Aj hento čerpadlo popri hriadeli pridáva jemné bublinky, tie sú jemne distribuované v roztoku a teda po chvílke začne Fe vypadávať z roztokov vo forme oxido-hydroxidov železa a teda večšina až za filtrom.
0


mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Príspevok od používateľa mato3000 » 23 Sep 2018, 20:48

Teraz pozerám poriadne tú novú fotku. Tou novou technológiou si galvanicky oddelil čerpadlo a to nasávacie potrubie ( cez filter), takže tam vzniká určite galvanický článok. Kombinácia plast - kov bez poriadneho zemnenia je problém a to 1. bezpečnostný - koli elektrike a 2. vznikajú galvanické články medzi jednotlivými časťami. Takže v prvom rade to všetko uzemni medzi sebou. Ale nečakaj, že sa zlepší okamžite, ako som písal, " nažhavené" Fe je problém :D , chvíľku mu bude trvať, kým sa usadí nejaká vrstvička nerozpustného oxidu a zacelí povrch.
Takže toto môžeš poriadne odmerať a dozemniť, uplne všetky časti ... čerpadlo . potrubia, nádrž .... proste všetko a kvalitne.
0

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Príspevok od používateľa mjankovic » 23 Sep 2018, 23:13

Mato 3000 , vypadá že máš pravdu, na oboch filtroch som nameral stabilné napätia, medzi vývodmi vstupného filtru najväčší rozdiel, okolo 0,25V. Viď foto nižšie. Na jednej foto, su aj zelené hodnoty, tie su merané voči PE. Z meraní mi vyplýva že čerpadlo je uzemnené prívodným káblom k motoru, každopádne čerpadlo uzemním taktiež.

Z toho mi vyplýva, že v prvom kole treba pripojiť ku PE hlavne prívodné potrubie zo studne, a prepoj medzi čerpadlom a filtračnou trojičkou. To by malo zabrániť galvanickej korózii.

Otázka teraz je, keď za filtrami už sa ide plastovým potrubím, je potrebné uzemniť každý kovový prvok na plastovom potrubí ? Ventil, T-kus... Bude prebiehať reakcia aj na mosadzi ?

Veď paliko1 pripoj nám sem tvoju fotku vodárne, možno to bude naozaj presne ten istý problém.

PS: Ako efektívne vyčistím tie sklíčka na filtroch ?
Prílohy
IMG_20180923_222728.jpg
IMG_20180923_222742.jpg
IMG_20180923_222707.jpg
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Príspevok od používateľa mato3000 » 24 Sep 2018, 10:47

no to meranie si nerobil správne , ale to je jedno ... Ešte ak by si meral či je medzi jednotlivými časťami skrat, resp či je tam nejaký odpor. To by ti povedalo, že či to máš spolu dobre vodivo prepojené ...
PS: Ako efektívne vyčistím tie sklíčka na filtroch ?
, nemá to zmysel .. ale ak chceš, tak klasika, mechanicky a potom kys. citrónová a nechaj to tak hodinu. Potom dobre umyť ... ale zbytočne to nerob, lebo kyseliny ti budú zhoršovať koróziu.
0

paliko1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 17 Máj 2017, 23:04

Re: Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Príspevok od používateľa paliko1 » 24 Sep 2018, 15:36

Jasne ze poslem, ale az buduci tyzden. Nemam to nafotene tak skusim cez vikend. Ale medzi cerpadlo mam zo strany nasavania na plastovej rure, a aj smerom ku nadrzi mam plast, takze tiez tam mozem mat rozdiely potencialov. Elektrikar ktory mi robil projekt mi navrhol tiez komplet vsetko pospajat na uzemnenie, dokonca aj plastove rury. Je to pre mna ako elektrikara amatera trochu divne. Ale blesk ked udrie, prejde aj po optike, tak preco nie po orosenom potrubi...
0

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Príspevok od používateľa mjankovic » 24 Sep 2018, 17:02

Asi je to jasne.
Prílohy
Pred filtrom - zinok na kolene je nedotknuty, zelezo mierne hrdzave
Pred filtrom - zinok na kolene je nedotknuty, zelezo mierne hrdzave
Za filtrom, blizsie ku cerpadlu, mazlavy nanos oxidu
Za filtrom, blizsie ku cerpadlu, mazlavy nanos oxidu
Cerpadlo
Cerpadlo
50 rocnaPrivodna trubka zo studne, v lepsom stave ako koleno za filtrom co ma rok.
50 rocnaPrivodna trubka zo studne, v lepsom stave ako koleno za filtrom co ma rok.
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

paliko1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 17 Máj 2017, 23:04

Re: Po rekonštrukcii vodarne je voda kalná

Príspevok od používateľa paliko1 » 02 Okt 2018, 11:06

Ahoj, tak som sa dostal na chalupu, posielam par fotiek. Prve su pri generalke cerpadla, neviem ako dlho tam bolo, ja som kupil dom uz s nim. Ale nanosu tam bolo strasne. Ked cerpadlo zapinalo tak z neho skripalo az som z toho mal husiu kozu. Nakoniec boli obehove kolesa v poriadku, boli ciste zrejme na mosadzi sa ten vodny kamen ma problem udrzat. Odniesla si to iba hriadel, ta bola zodrata. Dal som to vsetko az na liatinu, novy nater polyuretanom. Na dalsich uz predfinalna zostava. Na vystupe jednej vetvy este chcem doplnit zmakcovac vody a to pojde na splachovanie, sprchu, drez. Original vodu necham dalsou bateriou na dreze kvoli konzumacii - predsalen ta voda aj ked je tvrda tak ma svoju vynikajucu chut.
Meral som potencialy medzi cerpadlom a nadrzou - 0V. Medzi ventilom na vstupe do cerpadla a cerpadlom - 1,4mV. Pride mi to divne ale co uz... Tak som to cele poprepajal, na fotkach zatial nemam. Este som dal vodu na kompletny rozbor tak uvidim ake bude mat parametre. A po tyzdni ked som poprepajal tak pustim vodu a uvidim ci stale bude kalna. Po par zapnutiach cerpadla sa ale vycisti takze to neberiem tragicky, obsah studne vyzera byt v poriadku.
Prílohy
20171209_191421_sm.jpg
20171209_193207_sm.jpg
20171227_195847_sm.jpg
20180927_141924_sm.jpg
20180927_142040_sm.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok