New York výlet

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

New York výlet

Príspevok od používateľa jmalik93 » 13 Okt 2018, 21:08

Zdravím,

V Utorok letím do New Yorku na 10 dní, chcel by som pár dobrých rád od niekoho kto tam už bol.
- Ako prebieha pohovor s imigračným úradníkom ? ESTA Visa už mám vyplnené a zaplatené
- Načo si dať pozor ?
- Dá sa platiť s debetnou kartou VISA ktorá nemá vypuklé čísla ?
- Tipy na dobré miesta ktoré pozrieť ?
- A ďalšie dobré rady čo Vás napadnú

@admin: Ak je moja téma veľmi OT, ospravedňujem sa a kľudne ju zmaž.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: New York výlet

Príspevok od používateľa Drakoush » 13 Okt 2018, 23:16

jmalik93 napísal: - Dá sa platiť s debetnou kartou VISA ktorá nemá vypuklé čísla ?
Tak týmto si ma dojal :D Neboj sa, aj amíci už majú elektronické terminály. Odkedy sa natočil sám doma 2 už ubehlo niekoľko rokov :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

vinco321bi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 104
Dátum registrácie: 04 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Vráble

Re: New York výlet

Príspevok od používateľa vinco321bi » 14 Okt 2018, 07:55

drakoush odpoved vhodna moderatora zapajas sa do toho o com vies prd v amerike je problem platit z neembasovanou kartou.Takze pre zadavatela otazky radsej si vybav embasovanu a predides tym komplikaciam.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: New York výlet

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Okt 2018, 08:10

Neodpovedal som ako moderátor. Odpoveď z pozície moderátora je červeným písmom.
Na bežnú návštevu sa dá vycestovať aj s neembosovanou platobnou kartou, hotely, suveníry, potravinové reťazce, všetci už fičia na združených elektronických termináloch, kde je okrem prúžku možná platba aj contactless a zasunutím karty.
Áno, je lepšie mať embosovanú kartu, ale nie je to nutnosť. Zvlášť nie v oblastiach, kde sa to hemží turistami, ako je aj spomínaný NYC.
Teda predpokladám, že New Yorkom myslel mesto New York. Nie nejakú vzdialenú oblasť v štáte NY.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: New York výlet

Príspevok od používateľa marioo » 14 Okt 2018, 08:41

Ak letí v utorok tak už embosku ťažko vybaví ...(iba ak nejakú prepaid) V USA majú stále porblém s niektorými vydavateľmi kariet .. niektorí neberú VISA a niektorí MASTERCARD ( MAESTRO ). Najlepšie je mať aj aj.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: New York výlet

Príspevok od používateľa rudko » 14 Okt 2018, 09:08

Bol som v US v aprili a vseobecne vo velkych retazcoch nie je problem platit neembosovanou kartou. Problem som vsak mal skoro v kazdej restauracii alebo nejakom fastfoode. Tam maju povacsine iba swipe terminaly a nase debetne karty neprechadzaju. Kazdopadne je dobre mat pri sebe vzdy nejaku hotovost.
Co sa tyka imigracneho uradnika tak sa bude pytat hlavne na co si prisiel, ci mas hotel a kde. Kde sa budes zdrziavat. Ci vezies nejake zakazane veci (potraviny, drogy...). Odfoti si ta a zoberie odtlacky prstov. Pokial vyslovene nevyzeras ako terorista nemal by si mat vacsi problem
Edit: Jo a pocitaj s tym ze ked sa pojdes najest niekam kde sa sedi, tak sa automaticky dava tips 15-20%. Ked nedas, alebo das menej automaticky pridu za tebou s otazkou co bolo zle.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: New York výlet

Príspevok od používateľa martin knocik » 14 Okt 2018, 09:28

Len tak pre zaujímavosť, ked nedáš tips a povieš že si chudobný východoeuropan a jednoducho nemáš peniaze navyše, tak čo ti spravia ?
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: New York výlet

Príspevok od používateľa marioo » 14 Okt 2018, 09:33

Aj keď platíš terminálom, majú tam zvlášť kolónku na účte kde je TIPs :) aj na účte, dopíšeš k účtu TIP a potom zadá sumu do terminálu... :)


Keď tam budeš choď sa pozrieť do B&H Photo Video - Electronics and Camera Store, 420 9th Ave, New York, NY 10001, ten obchod ktorý patrí židom stojí za to vidieť ...
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: New York výlet

Príspevok od používateľa rudko » 14 Okt 2018, 09:50

martin knocik napísal:Len tak pre zaujímavosť, ked nedáš tips a povieš že si chudobný východoeuropan a jednoducho nemáš peniaze navyše, tak čo ti spravia ?
Tak asi ti nespravia nic, ale potom si treba pamatat aby si tam uz druhy krat jest nesiel lebo oni si ta zapamataju...
Taktiez si myslim ze je to dost neslusne. Ked si uvedomis ze ty ludia maju povacsine minimalne mzdy a su na tie tipsy odkazany kedze tvoria vacsinu ich "mzdy".
Tiez mozem povedat ze tento model ma daco do seba lebo som sa za cely cas nestretol s neprijemnou obsluhou ako to byva zvykom u nas.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: New York výlet

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 14 Okt 2018, 09:53

martin knocik napísal:Len tak pre zaujímavosť, ked nedáš tips a povieš že si chudobný východoeuropan a jednoducho nemáš peniaze navyše, tak čo ti spravia ?
aj bratia cesi hovoria: bez penez do hospody nelez
proste 20% sa berie ako standard a byva slusnostou to dodrziavat.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Re: New York výlet

Príspevok od používateľa remusator » 14 Okt 2018, 13:32

jmalik93 napísal: - Ako prebieha pohovor s imigračným úradníkom ? ESTA Visa už mám vyplnené a zaplatené
- Načo si dať pozor ?
- Dá sa platiť s debetnou kartou VISA ktorá nemá vypuklé čísla ?
- Tipy na dobré miesta ktoré pozrieť ?
- A ďalšie dobré rady čo Vás napadnú
@admin: Ak je moja téma veľmi OT, ospravedňujem sa a kľudne ju zmaž.
Pred týždňom som sa vrátil z US, aj keď ja som bol na západe, tak poďme na to poporiadku:
1) Priprav sa na 2-3h na letisku. Mne to v LAX zabralo čosi cez 2 na LAX. Celý pohovor prebehol u mňa "elektronicky" cez terminál, kde oskenuješ pas, odfotia si ťa, zoberú odtlačky prstov a ešte raz sa ťa spýtajú, či máš nejaké protiamerické úmysly (otázky boli myslím podobné / totožné s tými z esta application). Následne sme si v dlhom rade vyčkali na pohovor s officerom. Ten skontroloval pas, estu, ešte raz zobral odtlačky a poprial pekný pobyt.

2 a 4) Chalani nadomnou majú pravdu, no problém nie je len s neembosovanými kartami. Špeciálne kvôli tomuto tripu som si vybavil kreditku visa, kt. je embosovaná a mal som ju aj podpísanú. 90% času problém nebol, a keď neprešiel swipe, tak vedeli prečítať čip, prípadne si ručne do tabletu opísali číslo karty a CV2. Zvyšných 10% tvorili motely, kde si kvôli "bezpečnosti" chceli vyhotoviť obojstrannú kópiu mojej kreditky. V takom prípade som radšej platil hotovosťou.

Odporúčam teda platiť kreditnou kartou (v prípade zneužitia príde o peniaze banka, nie ty, a ľahšie to vyhádaš), nie debetnou.
Takisto na kreditke neplatíš poplatky za platbu kartou v zahraničí (čo u debetky platíš), pozor ale na výbery z bankomatu!
Zober nejakú hotovosť z vyššie spomenutých dôvodov.
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: New York výlet

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 14 Okt 2018, 14:50

@jmalik93, ja som sa vratil pred dvomi mesiacmi z SD.. pred pristanim nam dala aerolinka (BA) vyplnit dotaznik s otazkami pre imigracne. personal z letiska, ako chalani vyssie pisali, ti polozi par otazok okolo docasneho byvania a ucelu navstevy us etc. bud vklude, popraju ti prijemny pobyt. dostat sa von z letiska mi v SD zabralo asi 40min, NY bude urcite o niecom inom. Tiez ti inak odporucim mat kreditku, alebo hotovost. na dvoch miestach mi nechceli zobrat ani firemny american express, ale s vlastnou embosovanou visou som v tych pripadoch nemal problem.
btw k tym restauraciam a vlastne ku vsetkym sluzbam, ano platis vsade tips 15% a viac kolko chces, je to tam kultura a je to americky system, proste ani nerozmyslaj ze odides z restiky alebo z taxika, alebo holica bez tipu, na druhu stranu sluzby su tam uplne inde, v restike ti nehrozi "to takto nerobime, neda sa", odpoved na vsetko je zvycajne, no problem, you got it. na ceny po restikach davaj pozor, mozu byt bez dane, alebo moze byt na nich este par % extra oproti cenniku. ak potrebujes cestovat, ber radsej uber namiesto taxiku, cenu mas dopredu, je to lacnejsie a neplatis tips.
v NY najdes asi vsetko co potrebujes: https://www.newyorkpass.com/new-york-attractions/
ja by som si nenechal ujst Intrepid Sea, Air & Space Museum (v SD som bol na USS Midway a stalo to za to) da sa tam pozret a doslova osahat SR-71 Blackbird, to je ale vec preferencii.
Do lietadla si nezabudni jeden xanax na spanie a uzavrete over-ear sluchadla, jet-lag pri ceste naspat bude neunosny a podstatne horsi ako smerom tam.
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: New York výlet

Príspevok od používateľa muziker » 14 Okt 2018, 20:06

Na odľahčenie - možno niektorých cestovateľov zaujme výška TAX, obdoby nášho DPH, v jednotlivých štátoch USA:
Prílohy
State_Sales_Tax_Rates.jpg
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2639
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: New York výlet

Príspevok od používateľa zawin » 15 Okt 2018, 08:57

Aj ja som bol v rámci služobnej cesty na 2 mesiace v USA - Washington DC, tak si dovolím prispieť tiež svojimi poznatkami:

1) Tento bod veľmi dobre spísali naši kamaráti, ktorý majú cestovateľský blog - http://www.zcesty.sk/imigracny-uradnik/ Možeš sa tam inšpirovať :)

3) Pri debetnej karte sme mali problém s požičaním auta - skúšali sme požičať v https://www.enterprise.com/en/home.html ale tam brali len kreditky. Taktiež tankovať palivo sa akože dá len s kreditnými kartami - ale tam existuje "hack" ktorý sme úspešne viackrát otestovali. Pri samoobslužnom automate sme zadali že karta je kreditná, napriek tomu že bola debetná :-D

4) Tipy na pekné miesta - my sme sa rozhodli pre kombináciu - 9/11 Memorial, Socha slobody, Top of the Rock vyhliadka, Times square, Brooklyn bridge - Najlepšie je zakúpiť si balíček - z tohto webu sa to oplatilo najviac - https://www.sightseeingpass.com/en/new-york/prices
Ak budete mať auto, tak odporúčam navštíviť Niagarské vodopády.

Treba si to naozaj užiť - New York vás úplne pohltí a zbehne to všetko veľmi rýchlo :)
Prílohy
Momentka :)
Momentka :)
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Napísať odpoveď