SMART home - svojpomocne

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

diaconmex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 04 Dec 2018, 13:33

SMART home - svojpomocne

Príspevok od používateľa diaconmex » 06 Dec 2018, 13:22

Cital som temu ohladom vyberu platformy aj postaveni systemu na Arduine, avsak na podobnu som tu nenarazil.

Mam v plane vyuzit OpenHAB a ovladat nim zariadenia v dome.

1. Viete mi poradit, aku kabelaz potiahnut k svetlam, aku k vypinacom a k oknam (detektor rozbitia skla + ovladanie ext. zaluzii).
- neviem ci staci eth. kabel k vypinacom a spotrebicom nasledne iba silove kable (vsetko konciace v rozvodni)
- alebo radsej urobit klasicku silovu kabelaz a pridat k vypinacom aj eth. kable (kvoli inym ovladacim prvkom)

2. Co vsetko tahat a kde?
- napadlo ma len osvetlenie, zaluzie, detektory (dymu, rozbitia skla, pohybu), citacky na vstup, kurenie (nejake dalsie rady?)
- kde priviezt kabel k oknam kvoli detektoru rozbitia skla? staci niekde do rohu, alebo na stred strany okna? to iste pre zaluzie
- chcem ovladat zariadenia manualne ale aj vzdialene

3. Existuje na sposob SONOFF zariadeni nieco v podobe viac-kanaloveho rele?
- Napriklad, aby som tym vedel zopinat viacero obvodov (svetla, zasuvky, motory) a zaroven, aby to dokazalo zvladnut pozadovany vykon (napr. 3600W).
- Pozeral som nieco taketo goo.gl/PHTAhd no neviem, ci to rele zvladne taku zataz.
- Pripadne nieco take goo.gl/1J3hXM a ovladat to potom cez Raspberry (zase je otazne, ci to vie zvladat dlhodobo zataz napr. pre zasuvkovy obvod)

4. K ustrednam Jablotron, Paradox a podobne, je nutne pouzit iba ich zariadenia? Alebo je mozne vyuzit akukolvek inu znacku?
- napriklad detektor dymu, pohybu, rozbitia skla

5. Pre viacero poschodi v dome je lepsie riesit vlastnu ustrednu pre kazde poschodie, alebo jednu centralnu?
- ake ustredne je mozne pouzit?

Mate s tym niekto skusenosti, pripadne ma viete naviest na nejaky clanok alebo forum, kde je takato instalacia popisana?

Vopred dakujem.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: SMART home - svojpomocne

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 06 Dec 2018, 13:37

z mojej praktickej skusenosti. Tiez som pocas stavby domu chcel inteligentnu domacnost, 2 roky som si to navrhoval, riesil vsetko mozne - okna, snimace, svetla, teploty.... az postupom casu som pochopil, ze je to zbytocnost a obmedzil som to na regulaciu intenzity osvetlenia, zap. vypnutie svetiel a teplotne cidla. + este chcem kameru a nejake tie detektory vody a pohybu.

vela veci mi uz bezalo na stole, nejaky ten komunikacny protokol som si tiez vyvinul vlastny.
Dnes mi to cele pripada ako zbytocnost. svetla si radsej zapnem vypinacom na stene (povodne to malo ist aj cez mobil) a celkovo som dost zredukoval elektroniku, lebo je to viac na ostaru, ako na uzitok.

nemusis vsade tahat kable, existuju aj bezdrotove moduly. Nejaky ten ethernet by som dotiahol akurat tak k svetlam, oknu pre ovladanie zaluzii, a to je asi vsetko.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: SMART home - svojpomocne

Príspevok od používateľa marioo » 06 Dec 2018, 15:44

SONOFF robi 4 kanalové na DIN lištu.. váčšie výkony zabezpečíš stykačom na potrebný výkon 16A, 20A, 25A ... atd

Najjednoduchšie je malé SONOFF dať do krabíc pod vypinače .. a vyriešiť si potom iný SW (EWelink nie je idealny nevie robiť poriadne IFTT ...)

A na zásuvkové obvody použiť SONOFF PRO + stykače ...

Pri pro verzii je aj s ovladaním na 433 čiže môžeš použiť aj pohybové bezdôtové senzory, aj záplavové senzory atd...

Ale možností je naozaj veľa záleží od toho ako veľmi sa s tým chceš "hrať" a tiež aký máš na to rozpočet ale keby som robil kabeláž tak by som spravil všade silové aj ovládacie a do hviezdy .. príp vypínače na zbernicu ...
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: SMART home - svojpomocne

Príspevok od používateľa technikus110 » 06 Dec 2018, 15:58

.... K ustrednam Jablotron.... iba komponenty Jablotronu, nakoľko je to sériová linka s vlastným nezverejneným komunikačným protokolom. Alebo cudzie cez prevodníky Jablotronu. Iným slučkovým ústredniam je to principiálne jedno.

.... detektoru rozbitia skla?... tie sa nemontujú na okná, nakoľko je to vibrácia tlaku a zvuk, čiže oproti sklenenej ploche. Magnety sa dávajú do protiľahlého rohu oproti pántom okna / dverí.

.... citacky na vstup... široký pojem 485, 232, LAN či Wiegand? S elektromagnetom, alebo iba s informáciou o oprávnení?

Žalúzie? DC či AC? Kaskádovateľné, či sólo. To sa takto tiež nedá povedať. Ale prepojiť to na snímač vetra, teplomer, merač svetelného výkonu (polohy slnka) nie je problém.

Kúrenie? Široký pojem. Podlahové viacokruhové, alebo klasika s termo hlavicami? Väzba teplota, okno a okruh kúrenia nie je problém. Poprípade prítomnosť či neprítomnosť osôb v dome.

Nie je dobré jedným systémom robiť zabezpečenie a aj riadenie domu a rozdelenie na funkčné sektory nehnuteľnosti sú tak isto dobré.
Nezabudni na záložný zdroj pre riadenie a osvetlenie, pokiaľ už moc kombinuješ. Je paráda svietiť a pozerať TV, keď ostatní majú tmu.

Predtým než začneš ťahať "niečo" treba mať jasnú koncepciu čo a ako. Nielen v hlave, ale aj na papieri. Ja vždy osobne radím natiahnuť silovinu tak, aby sa dala použiť s a aj bez logiky. Aj za cenu, že ťaháš viac silového káblu.

A DOSTATOK MIESTA V ROZVODNEJ SKRINI!
0

OM0XA
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Okt 2012, 23:18
Bydlisko: Poprad

Re: SMART home - svojpomocne

Príspevok od používateľa OM0XA » 06 Dec 2018, 20:02

Ja mám mierne inteligentnú garáž. :-) Neodpoviem presne na tvoje otázky, to skôr na inšpiráciu. Momentálne, mám krabičku demontovanú, kvôli nejakým úpravam, takže som mohol urobiť fotku. Väčšina dosiek je hotových z Číny. Raspberry Pi ako riadiaci a komunikačný element. Cena hw orientačne 50 Eur. Napájanie je zálohované UPSkou.
Vlastnosti:
- konektivita do internetu cez LTE router
- 8 opticky oddelených logických vstupov
- 8 opticky oddelených logických výstupov pripojených na relé (napr. zapnutie osvetlenia)
- pripojená kamera na online sledovanie, detekciu pohybu, nahrávanie jpg a avi
- otáčanie kamery horizontálne aj vertikálne pomocou 2 servomotorov cez PWM
- mailové upozornenia na rôzne udalosti
- snímanie otvorenia a zatvorenia dverí
- meranie vnútornej a vonkajšej teploty a vlhosti
- ukladanie hodnôt do databázy, vykresľovanie grafov
- ovládanie cez web rozhranie
- komunikácia so zariadením cez vlastnú VPN = bezpečné, šifrované pripojenie
- iné veci sa dajú doprogramovať podľa potreby
IMG_4378.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: SMART home - svojpomocne

Príspevok od používateľa Drakoush » 06 Dec 2018, 20:26

Čiže to nie je smart, to je remote.

Ja si smart domov predstavujem ako zložitú senzoriku a riadiaci systém so zložitým algoritmom, ktoré sa postarajú o to, aby v dome bola vždy správna teplota, vlhkosť a aby systém sám vedel určiť, či som doma a podľa toho "skontrolovať", čo som zabudol. Dobrý systém má byť navrhnutý tak, že ja do neho nebudem zasahovať. To je inteligentný dom.

Ovládať garáž alebo svetlo cez telefón, to je len remote :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

OM0XA
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Okt 2012, 23:18
Bydlisko: Poprad

Re: SMART home - svojpomocne

Príspevok od používateľa OM0XA » 06 Dec 2018, 20:41

Preto som napísal, že je mierne inteligentná, a že je to len na inšpiráciu.
Ak v tom nevidíš inteligenciu, tak napr.:
- ak zabudnem zatvoriť dvere a pôjdem preč, príde mi mail, že som zabudol zatvoriť dvere.
- ak teplota klesne pod bod mrazu, zapne sa ohrievač, aby mi nezamrzli zemiaky
- ak dôjde k narušeniu príde mi mail s fotkami, že došlo v vlámaniu.
- ak zaparkujem zasnežené auto a sneh sa dnu roztopí, automaticky sa zaznamená vysoká vlhkosť vzduchu a zapne sa ventilátor, ktorý vlhký vzduch vytiahne von
- a iné
Nie je to ovládane cez telefón, ale cez internet. Zle si čítal. :-)
0

Používateľov profilový obrázok
Riki
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 357
Dátum registrácie: 14 Jan 2013, 11:36

Re: SMART home - svojpomocne

Príspevok od používateľa Riki » 06 Dec 2018, 22:15

cau, svetla sa daju riesit bezdratovo napr.
https://www.ikea.com/sk/sk/catalog/cate ... _lighting/
je moznost okrem ovladania cez mobil, pc aj hlasovo aj programovat casovac, ci si vytvorit sceny podla logickych zoskupeni.
samotne ovladanie riesim cez google home mini (aj hlasovo)
https://www.youtube.com/watch?v=xmlLyS8qUq4&t=1s
streamovanie videa do TV cez google chromcast 2
stremovanie audia do hifi google chromecast audio
https://www.youtube.com/watch?v=uSyWNOieWYo
0

diaconmex
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 04 Dec 2018, 13:33

Re: SMART home - svojpomocne

Príspevok od používateľa diaconmex » 10 Dec 2018, 10:51

Dakujem velmi pekne vsetkym za cenne rady a napady, urcite ma to dostalo omnoho viac do obrazu. Velmi si to cenim. Chcem sa preto opytat na dalsie spomenute veci.

1. Ak inym sluckovym ustredniam je jedno, aky senzor pouzijem, mozem napriklad k ustredni Paradox pripojit nejake no-name pohybove senzory z Ciny? Alebo nejake detektory dymu?

2. Ako viem stykac ovladat vzdialene? Viem do neho napojit silovy kabel a napr. ethernet, ktorym mu poviem, ze zopni obvod? Nemam vobec predstavu, ako dokazem zopnut/rozopnut povedzme takyto stykac goo.gl/EQhFFE vzdialene. Viem mu z Raspberry poslat nejaky signal?

3. Co sa tyka zaluzii, neviem ake su kaskadovatelne a ake solo, ani neviem o vyhodach AC vs DC. Planoval som tam potiahnut 3x1,5 kabel pre DC. No kludne mi mozete nejake odporucit, ak ste uz tuto problematiku riesili.

4. Kurenie je riesene jednym obvodom, plynovym kotlom Protherm a termostatom Thermolink. Rad by som ho ovladal vzdialene - nastavenie teploty vykurovania. No zatial som nic take z rady Protherm nenasiel. Neviem, ci by bolo mozne ovladat aj teplotu v izbach, no predpokladam, ze to by som musel odpojit termostat a ovladat to nejakymi hlavicami na baterky, ktore by mali podporu wifi (no neviem, ci nieco take, alebo podobne existuje).

5. Pre senzory rozbitia skla a otvorenia okna, je potrebne potiahnut nejaky kabel k oknu? Nebude potom strasit kabel niekde v strede okna kvoli pripojeniu senzora umiestneneho na skle, pripadne v rohu oproti pantom?

6. Nad hlasovym ovladanim som rozmyslal tiez, avsak obavam sa, ze Google alebo Alexa vedia komunikovat len s nimi podporovanymi hotovymi rieseniami.

7. Navrhnem to pravdepodobne tak, aby som vedel ovladat svetla aj klasickymi vypinacmi a pod. no neviem, ci musim ku kazdemu senzoru a zariadeniu tahat zvlast ethernet kabel, alebo ich pouzit ako zbernicu a na jeden kabel napojit napr. vsetky senzory v miestnosti. Existuje nieco, co dokaze pracovat s no-name zariadeniami zapojenymi na jednom kabli? Tym by som mohol zapojit prvky seriovo a nemusel ich zapajat do hviezdy.

8. Ak chcem ovladat svetla cez inteligengtnu ustrednu alebo aj bez nej, musim k vypinacom tahat aj ethernet aj silovy kabel? Alebo staci ethernet, ktory povie nejakemu prvku (ak nejake take rele existuje), ze som zopol kontakt a moze zapnut svetla bez ohladu na to, ci pouzivam ustrednu alebo nie?

9. Este otazka na OM0XA: tie modre rele, ktore si pouzil, su na 220V? Cital som o tom, ze nie kazde rele na 220V je dobre, a teda ze niektorym sa po dlhsom zopnuti zatavia kontakty a potom sa nerozpoja. Vies mi poradit, ake rele pouzit, alebo ak si pouzil rele, ktore tento problem nema, o ake rele ide?

Rozmyslam nad tym, ci existuje system, kde viem pozapajat senzory a zariadenia seriovo (ethernet subezne so silovym kablom) a nasledne ich nejako ovladat bez toho, aby islo zariadenie, ktore v sebe obsahuje nejake inteligentne ovladanie. Napriklad, ci existuju mini "krabicky", ktore dokazu adresaovat kazde zariadenie a aj ho zopnut/rozopnut. Nieco na sposob SONOFF. No tie by asi mali problem s takym pohybovym senzorom. Aspon teda neviem, ci by dokazali posunut dalej informaciu, ze bol zaznamenany pohyb a pod. Alebo aby vedeli ovladat intenzitu osvetlenia.

Rozpocet na tuto instalaciu nemam. Zatial planujem potahat kabelaz a sfunkcnit vypinace/zasuvky. Postupom casu dokupit dalsie zariadenia a rozbehnut remote ovladanie. Finalne by som sa chcel dopracovat k inteligentnemu ovladaniu domu.

Vopred dakujem za vsetky odpovede.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 983
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: SMART home - svojpomocne

Príspevok od používateľa budvar10 » 10 Dec 2018, 11:07

K zabezpečovacej ústredni, pokiaľ má detekciu zo senzora ON/OFF, potom je jedno aký senzor použiješ, len musí mať tiež ON/OFF výstup.
Samozrejme treba si uvedomiť, že senzor je podstatný prvok alarmu a je dobré aby bol spoľahlivý, aby detekoval to čo má.

Senzor rozbitia skla je zvyčajne zvukový, čiže podobne ako senzor pohybu, musí byť umiestnený na vhodnom mieste v miestnosti. Senzor otvorenia okna je zvyčajne magnetický a existujú aj zapustené varianty, takže nie je nič vidno.

-- Spojený príspevok 10 Dec 2018, 11:26 --

Thermolink používa eBus, na internete je toho kopec.

Regulácia teploty v izbách je možná pomocou termostatických hlavíc. Existujú aj elektronické diaľkovo ovládané a tie sú asi len bezdrôtové.
K tej regulácii teploty v izbách, osobne si nemyslím, že je úplne vhodné regulovať každú izbu v dome samostatne. Obmedzil by som samostatnú reguláciu len pre jednotlivé podlažia. Malé teplotné rozdiely v izbách sa potom dajú nastavovať aj pomocou obyčajných termostatických hlavíc (elektronické sú drahé a považujem to len za vyhodené peniaze). Veľké teplotné rozdiely medzi izbami, to by som sa nad tým ani nezamýšľal. Ak mám dom, treba ho vykurovať ako celok. Také tvrdenia že povedzme izbu nepoužívam, tak tam vypnem kúrenie... Nie, radšej potom dom bez tej izby.
0

maestro33
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 11 Aug 2012, 16:11
Bydlisko: Nitra
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: SMART home - svojpomocne

Príspevok od používateľa maestro33 » 22 Apr 2019, 20:14

Caute borci, prislo mi vhodne nezakladat nove vlakno tak to supnem sem..

Nikde na nete som nenasiel temu o reviznej sprave pre DIY smart home .. Riesil niekto z vas tuto problematiku? Existuju nejake normy? informacie?
Pytam sa, pretoze v buducnosti mozno pan revizny technik moze/nemusi mat pochopenie pre taketo technicke vychytavky...

Ak to mam v kratkosti zhrnut, chcel by som na svoju novostavbu aplikovat nejake smart prvky (stmievanie svetiel, spinanie nejakych nesilovych zasuviek) vsetko cez mqtt + lan + arduina s ethernet shieldom..

dakujem za vecne info.. :)

PS: projektovu dokumentaciu na "klasicku" elektroinstalaciu v dome mam od architektaa takze nebude to ziadne harakiri.. a mam paragraf 23
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: SMART home - svojpomocne

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 22 Apr 2019, 20:23

ak by sa revizak velmi zaujimal, tak potom musis mat ku kazdej krabicke min. certifikat CE, ze odpoveda normam EU. Alebo pred reviziou odpojis tie smart vecicky a potom si ale ty zodpovedny, ak sa nieco stane.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: SMART home - svojpomocne

Príspevok od používateľa technikus110 » 23 Apr 2019, 06:33

1. revízneho technika "by malo" zaujímať každé zariadenie pripojené na nízke napätie. T.j. každý tvoj zdroj, logika ....
2. revízneho technika "by mala" zaujímať schéma el. rozvodov pre tvoj RD, kde (asi) nájde tvoje vychytávky zakreslené s popisom pri meraniach kabeláže.
3. revízneho technika "by mala" zaujímať montáž a uloženie kabeláže, odstupy nn, bezpečné napätie a dátové rozvody. Aj keď pod omietku a sadrokartón nie je vidno...
4. revízneho technika "by malo" zaujímať vyhlásenie o zhode nielen silového rozvádzaču, ale aj rozvádzaču s umiestnením riadiacich modulov pripojených na nn, a s tým aj priložená dokumentácia v zmysle STN/EN.
5. V zmysle STN "by mala byť" urobená východzia správa o funkčnosti pre každú EZS, EPS a kamerový systém. Niektoré podniky to tvrdo vyžadujú aj s revíznou správou. V RD to firmy robia zriedkavo a veľa montážnikov nevie, že je to ich povinnosť. Komponenty v zásuvkách a bežiace na akumulátory sa neposudzujú z hľadiska el. bezpečnosti pri východzej revízii.

Ak by nebodaj vznikla "poistná udalosť" (požiar) z dôvodu elektroinštalácie, tak požiarnici sa budú tiež zaujímať o pár drobností pre seba, ako aj poisťovňu.

Norma pre revízie SMART home priamo nie je, nakoľko sú to komponenty na bezpečné napätie. Ale jednotlivé časti kontrolami podliehajú pod EPS, EZS a audiovizuálnu techniku.

Zmluvy sa uzatvárajú aj toho času v zmysle STN 33 45 90-8 bežne (AJ KEĎ BOLA ZRUŠENÁ 1.7.2007)....viď príloha, hlavne že sú tam čísielka a suma za prácu....dokonca aj kancelária prezidenta ju má.
Prílohy
Zmluva0101032016.pdf
(599.71 KiB) 43 stiahnutí
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok