Dve el.sústavy v dome súčasne .

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa jan-1 » 11 Jan 2019, 09:13

Potrebujem urobiť výmenu el.vedenia v pivnici .Teraz je v dome sústava TNC .Ale v pivnici by som chcel už po novom dať TNS-tri vodiče.Môže to byť urobené takto kombinovane,na dve sústavy? Alebo je to zložité ?
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa joži » 11 Jan 2019, 09:43

od hlavneho domoveho rozvadzača si potiahni do pivnice privod TN-C do pordužného a tam daj rozdelenie na TN-S plus chranič. Odtial už postupuj ako TN-S sustave.
0

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa jan-1 » 11 Jan 2019, 10:00

jan-1 napísal:Potrebujem urobiť výmenu el.vedenia v pivnici .Teraz je v dome sústava TNC .Ale v pivnici by som chcel už po novom dať TNS-tri vodiče.Môže to byť urobené takto kombinovane,na dve sústavy? Alebo je to zložité ?
Len tak ,ťahať priamo vodiče PE a N z nulákovej svorky v rozvádzači nemožno? A ešte bez chrániča?
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa joži » 11 Jan 2019, 10:06

da sa to aj tak ak tam nemaš vela zasuvuiek a svetelných obvodov. s tym podružnym rozvadzačom to maš elegantnejšie. Ty si musíš rozumieť ako to chceš spraviť. Ale ak budeš v buducnosti prerabať aj hlavný domovy rozvadzač tak na to treba myslieť aby si mal dostatočne dlhe kablelebo potom budeš musiet PE a N oddelit na dve svorkovnice.

ešte jedna doležita vec, Ak to budeš riešiť stavebnu upravu ohlaškou na stavebom urade, tak ku kolaudacii budeš musieť mať danu časť aj po elektrickej stranke podla stavajucej normy a teda musi tam byť podružny rozvadzač s chraničom a TNS vedením od neho. TO ako to chceš ty spraviť by ti neprešlo v reviznej sprave od elektrikara
0
Naposledy upravil/-a joži v 11 Jan 2019, 10:09, upravené celkom 1 krát.

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa jan-1 » 11 Jan 2019, 10:08

joži napísal:od hlavneho domoveho rozvadzača si potiahni do pivnice privod TN-C do pordužného a tam daj rozdelenie na TN-S plus chranič. Odtial už postupuj ako TN-S sustave.
Priamo z rozvádzača by sa ťahať oba vodiče PEaN z nulákovej svorky ťahať nedali a to bez chrániča?

-- Spojený príspevok 11 Jan 2019, 11:21 --
joži napísal:da sa to aj tak ak tam nemaš vela zasuvuiek a svetelných obvodov. s tym podružnym rozvadzačom to maš elegantnejšie. Ty si musíš rozumieť ako to chceš spraviť. Ale ak budeš v buducnosti prerabať aj hlavný domovy rozvadzač tak na to treba myslieť aby si mal dostatočne dlhe kablelebo potom budeš musiet PE a N oddelit na dve svorkovnice.

ešte jedna doležita vec, Ak to budeš riešiť stavebnu upravu ohlaškou na stavebom urade, tak ku kolaudacii budeš musieť mať danu časť aj po elektrickej stranke podla stavajucej normy a teda musi tam byť podružny rozvadzač s chraničom a TNS vedením od neho. TO ako to chceš ty spraviť by ti neprešlo v reviznej sprave od elektrikara
Zásuviek tam bude asi 3 a svetlá tiež 3.
Kábel musí byť dlhý aby dosiahol až do starého rozvádzača.
Podružný rozvádzač-to by nemohla byť obyčajná krabica so svorkami?
Podružný rozvádzač,to je nejaká krabica, aby sa tam chránič vošiel.Dá sa to kúpiť?
Ešte aj takéto veci sa musia hlásiť na stavebnom úrade?
0

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa jan-1 » 11 Jan 2019, 12:32

jan-1 napísal:Potrebujem urobiť výmenu el.vedenia v pivnici .Teraz je v dome sústava TNC .Ale v pivnici by som chcel už po novom dať TNS-tri vodiče.Môže to byť urobené takto kombinovane,na dve sústavy? Alebo je to zložité ?
Prečo nestačí istič ,na čo tam musí byť aj prúdový chránič.
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa joži » 11 Jan 2019, 13:08

Ak tam budu 3 zasuvky a ich spoločne zataženie neprekročí prikon 3600W može byt použity jeden CYKY 3x2,5 a 1ks 16A istič, svetlo ak vyhovie to že bude len 1ks 10A istič na všetky 3 miestnosti/body tak vyhovie takisto 1ks CYKY 3x1,5 kabel. Takže stačí od hlavneho rozvadzača natiahnuť 1xCYKY 3x2,5 na zasuvky a 1x CYKY 3x1,5 na svetlo. Potom v hlavnom rozvadzači pripojič PE aj N vodič na PEN svorkovnicu domoveho prívodu.

Ten chranič preto, lebo po novom zasuvky pristupne laickej verejnosti(a to sú všetky) musia by pod RCD s vybavovacím prudom 30mA bez ohladu či je to vonku a vnutri alebo v kupelni. V kupelní treba aj svetlo pod RCD zapojiť. Ale nič sa nestane ak za RCD budu všetky svetelne okruhy.

Ale ako si spraviš je tvoja vec. Ten podružny rozvadzač nie je nič ine ako maly 4,8,10,... modulovy rozvadzač do ktoreho by som si ja osobne natiahol privod CYKY 4x4 alebo 4x6 v zavislosti od hlavného ističa v domovom rozvadzači. A tam by som si nahodil jeden trojfazovy chranič chranic a ističe nahodil ako by som potreboval. A dokonca by som tam mal aj 400V lebo to nikdy nevieš kedy sa zide na cirkularku alebo podobne...
0
Naposledy upravil/-a joži v 11 Jan 2019, 13:20, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa burizon » 11 Jan 2019, 13:17

Jan-1, evidentne tomu nerozumieš. Ak máš nejakého kamaráta alebo známeho, ktorý je vyučený elektrikár, tak to daj urobiť jemu a máš po starostiach. Ak si tvrdohlavý a chceš si to urobiť sám, tak sa drž prvej rady akurát ja by som už do tej pivnice ťahal 5-žilový kábel namiesto 4-žilového. Podružný rozvádzač je presne skrinka ako sa pýtaš, dostaneš ju kúpiť v elektroobchode, pýtaj si aspoń 12modulovú, tá by ti mala stačiť aj na prípadné doplnenie (keby si chcel niekedy ťahať ešte v pivnici nejaký kábel). A nešpekuluj, prúdový chránič tam daj. Neboj sa tu ti poradia ako ho zapojiš. Ohlasovať nič nemusíš.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa Merak » 11 Jan 2019, 15:54

jan-1 napísal:Potrebujem urobiť výmenu el.vedenia v pivnici .Teraz je v dome sústava TNC .Ale v pivnici by som chcel už po novom dať TNS-tri vodiče.Môže to byť urobené takto kombinovane,na dve sústavy? Alebo je to zložité ?
Áno, pokiaľ ideš robiť nové rozvody alebo vymieňať ich za staré, tak už musí byť sieť TN-S, teda trojvodičová/päťvodičová sústava z medených vodičov.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa jan-1 » 11 Jan 2019, 20:04

joži napísal:Ak tam budu 3 zasuvky a ich spoločne zataženie neprekročí prikon 3600W može byt použity jeden CYKY 3x2,5 a 1ks 16A istič, svetlo ak vyhovie to že bude len 1ks 10A istič na všetky 3 miestnosti/body tak vyhovie takisto 1ks CYKY 3x1,5 kabel. Takže stačí od hlavneho rozvadzača natiahnuť 1xCYKY 3x2,5 na zasuvky a 1x CYKY 3x1,5 na svetlo. Potom v hlavnom rozvadzači pripojič PE aj N vodič na PEN svorkovnicu domoveho prívodu.

Ten chranič preto, lebo po novom zasuvky pristupne laickej verejnosti(a to sú všetky) musia by pod RCD s vybavovacím prudom 30mA bez ohladu či je to vonku a vnutri alebo v kupelni. V kupelní treba aj svetlo pod RCD zapojiť. Ale nič sa nestane ak za RCD budu všetky svetelne okruhy.

Ale ako si spraviš je tvoja vec. Ten podružny rozvadzač nie je nič ine ako maly 4,8,10,... modulovy rozvadzač do ktoreho by som si ja osobne natiahol privod CYKY 4x4 alebo 4x6 v zavislosti od hlavného ističa v domovom rozvadzači. A tam by som si nahodil jeden trojfazovy chranič chranic a ističe nahodil ako by som potreboval. A dokonca by som tam mal aj 400V lebo to nikdy nevieš kedy sa zide na cirkularku alebo podobne...
Práve že ,tam nie je žiadny hlavný istič.Je tam len hlavný vypínač a potom 3 rady po 3 poistiek.Jedna rada na zásuvku na 400V,druhá na el.sporák ale ten sa už nepoužíva a tretia je na svetlo a zásuvky.Sú tam len dva ističe 6A na jednu pôvodnú miestnosť lebo tam bola prístavba.Ale hlavný istič tam nie je ,iba hlavný vypínač taký starý,Tahem zapni ,Stiskem vypni. Medený vodič 2,5mm by mal stačiť na 25A.

-- Spojený príspevok 11 Jan 2019, 21:19 --
burizon napísal:Jan-1, evidentne tomu nerozumieš. Ak máš nejakého kamaráta alebo známeho, ktorý je vyučený elektrikár, tak to daj urobiť jemu a máš po starostiach. Ak si tvrdohlavý a chceš si to urobiť sám, tak sa drž prvej rady akurát ja by som už do tej pivnice ťahal 5-žilový kábel namiesto 4-žilového. Podružný rozvádzač je presne skrinka ako sa pýtaš, dostaneš ju kúpiť v elektroobchode, pýtaj si aspoń 12modulovú, tá by ti mala stačiť aj na prípadné doplnenie (keby si chcel niekedy ťahať ešte v pivnici nejaký kábel). A nešpekuluj, prúdový chránič tam daj. Neboj sa tu ti poradia ako ho zapojiš. Ohlasovať nič nemusíš.
Mám elektrikára. Niečo som načítal. Chápem tie sústavy TNC,TNS.
Ten chránič akože vypína skôr ako istič? Alebo aj preto je tam keby vypadol PEN na stlpe ? Dôjde do chrániča fáza tam kde je nulák a vypne sa.Ale než dôjde do chrániča ,najskôr prejde prúd cez spotrebič a keď sa ho budem držať nekopne ma to?
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa pin » 11 Jan 2019, 20:24

Pokiaľ si pamätám dobre, tak miesto prechodu z TNC na TNS musí byť prizemnené, tedy nový PE musí byť pripojený na zem. Je to preto, že pri odpojení TNC-PEN pri poruche by sa na kostry spotrebičov v TNS mohla dostať fáza cez nejaký zapnutý spotrebič.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa jezevec » 11 Jan 2019, 20:24

Zedník elektrikářem, že ty máš tu 4 hodinovou rekvalifikaci “Elektrotechnické minimum”?!
Dej od toho ruce pryč a nech si s tím poradí elektrikář, co ti to bude intalovat.
0

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa jan-1 » 11 Jan 2019, 21:03

pin napísal:Pokiaľ si pamätám dobre, tak miesto prechodu z TNC na TNS musí byť prizemnené, tedy nový PE musí byť pripojený na zem. Je to preto, že pri odpojení TNC-PEN pri poruche by sa na kostry spotrebičov v TNS mohla dostať fáza cez nejaký zapnutý spotrebič.
Keby vypadol PEN vodič v mieste prechodu z TNCna TNS tak je zbytočná TNS,pomôže jedine uzemnenie.A možno preto ten chránič,ten by mal zareagovať ked vypadne PEN vodič.
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa pin » 11 Jan 2019, 21:54

Pri prerušení PEN ťa chránič nezachráni. On sníma rovnaký prúd tam aj nazad:
:)
Prílohy
TNC-S.jpg
0

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa jan-1 » 11 Jan 2019, 22:32

Nie, tak potom len uzemnenie.
Nám raz vypadol PEN vodič na stlpe a pomohol Darling ,ten robil uzemnenie ,vo vode z točky bolo cítiť slabé mrvenie elektriky,to by už prúdový chránič asi vypol keby tam bol?
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa pin » 11 Jan 2019, 23:00

Asi by vypol. Ale musel by byť až v časti TN-S.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa burizon » 12 Jan 2019, 06:59

Jan-1, ak máš na prerábku elektrikára, tak je to ok. Nelám si zbytočne hlavu s tým ako funguje prúdový chránič, ten tam musí byť a hotovo.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa technikus110 » 12 Jan 2019, 07:28

jezevec: ....Zedník elektrikářem, že ty máš tu 4 hodinovou rekvalifikaci “Elektrotechnické minimum”?! Dej od toho ruce pryč a nech si s tím poradí elektrikář, co ti to bude intalovat.....


Toto je jediná správna odpoveď v tomto vlákne.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1363
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa Amaterr » 12 Jan 2019, 14:17

Jan , desat krat si to precitaj a rozmyslaj :)
https://www.modrastrecha.sk/forum/elekt ... c-chranic/
0

jan-1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 04 Jan 2019, 21:01

Re: Dve el.sústavy v dome súčasne .

Príspevok od používateľa jan-1 » 12 Jan 2019, 22:10

Existujú aj také chrániče ,čo sa dajú do zásuvky ako adaptér. Jeden ku práčke by sa mi hodil,zatiaľ.
Taký chránič pracuje v oboch sieťach TNC aj v TNS ?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok