pozvolné rozsvěcování LED pásku

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

ardo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 11 Jan 2019, 10:46
Bydlisko: Karlovy Vary

pozvolné rozsvěcování LED pásku

Príspevok od používateľa ardo » 31 Jan 2019, 21:44

Prosím nevíte někdo o schématu (zřejmě regulace PWM) nejlépe s časovačem NE555 a jemu podobné.

Aby se pásek 24V rozsvítil postupně (spojitě) od nuly do maxima?

Napájecí napětí 24V, Proud 9A.Potřebuji,aby takto fungoval při každém připojení k napájení. (

Vím,že se dá koupit hotový driver,ale já bych pro svoji radost si ho chtěl vyrobit :)
0

speed
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 294
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: pozvolné rozsvěcování LED pásku

Príspevok od používateľa speed » 31 Jan 2019, 22:00

Najjednoduksie by bolo ak by ti niekto naprogramoval procesor. Uplne by stacila napr attiny13. K tomu uz len stabylizator pre procesor + na vystup mosfet. Mozno este tranzistor alebo budic pre ten mosfet. A mas hotovo. Dps si potom uz mozes navrhnut a vyrobit sam.
0

ardo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 11 Jan 2019, 10:46
Bydlisko: Karlovy Vary

Re: pozvolné rozsvěcování LED pásku

Príspevok od používateľa ardo » 31 Jan 2019, 22:08

Díky moc :) Ano nad tím jsem přemýšlel.Já to zaplatím to naprogramování + procesor,ale sám to nedokážu.jediné co dokážu je koupit ten procesor :D :D :D :D Ale sám ho neumím naprogramovat :(

Jediné co mám jsou programátory AVR,TL866 II plus atd...Dokážu ovšem nahrát jen to,co již někdo vytvořil do souboru.Třeba se ještě někdo ozve :)
0

speed
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 294
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: pozvolné rozsvěcování LED pásku

Príspevok od používateľa speed » 31 Jan 2019, 22:43

Ta attiny13 je predsa AVR. Pises ze programator mas. Niekde tu na fore je aj kniha programovanie avr a je tam pekne popisane od zaciatku az do konca co potrebujes ty. Nenapisal si inak ani odkial si, ake mas znalosti elektroniky a pod. Nakresli schemu daj sem na okomentovanie a ked budes mas dosku s procakom potom si to mozno aj sam napramujes. Zacnes s blikamin a postupne upravis az na to co potrebujes. Potom si mozes povedat ze ti to aj nieco dalo.
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: pozvolné rozsvěcování LED pásku

Príspevok od používateľa fery66 » 01 Feb 2019, 06:50

Keďže si neviem napísať program a jediné, čo mám k dispozícii, je programátor PIC, tak by som urobil taký "hybrid". Toto: https://belza.cz/control/pwm.htm a miesto potenciometra by som polaboroval s kondíkmi, ktoré by sa pomaly nabíjali po pripojení napájania... :D
0

Používateľov profilový obrázok
roboulbricht
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 07 Jan 2015, 12:01
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 54
Kontaktovať používateľa:

Re: pozvolné rozsvěcování LED pásku

Príspevok od používateľa roboulbricht » 01 Feb 2019, 14:41

Bez mikrokontroléra bude výsledok pochybný a vzdialený od očakávania. Aj s mikrokontrolérom sa to nedá urobiť len tak, ako by človek čakal, že tam len lineárne presunie PWM signál z 0 na MAX a bude to ono. Ľudské oko reaguje na jas nelineárne a treba robiť gama korekciu, aby to aspoň ako tak dobre pôsobilo. Bez nej sa to dá urobiť maximálne na pol sekundy, pri dlhšom intervale stmievania je až príliš vidno, že jas prudko vystúpa a záver stmievania oko vôbec nerozozná.

Takže ak to má stáť za to, musí to byť PWM s gama korekciou a PWM aspoň 10-bitové, aby nebolo vidno skoky pri nízkej hodnote PWM. Ideálny je mikrokontrolér, ktorý má 16-bitový counter, na ktorom sa to dá relatívne ľahko nastavovať.

Tu je príklad s ATtiny85, čo má len 8-bitové countery, kde sa trochu čaruje s viacerými countermi a využíva sa špeciálne správanie tohoto mikrokontroléra voči ostatným AVR. 10-bitové PWM s gama korekciou.


https://www.youtube.com/watch?v=wl0l3Xd4lRo
https://www.arduinoslovakia.eu/blog/201 ... a-attiny85
0

ardo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 11 Jan 2019, 10:46
Bydlisko: Karlovy Vary

Re: pozvolné rozsvěcování LED pásku

Príspevok od používateľa ardo » 24 Feb 2019, 15:50

Prosím bude zde někdo tak ochotný a vytvoří mi schéma toho zapojení s Attiny 13? a samozřejmě náplň do něj.

Zaplatím Vám to. Prázdný IO a programátor AVR mám.

Pokud možné,tak by bylo skvělé když by se i pásek při vypínání postupně zhasínal.Ale to není podmínkou.Možná by toto obstaral kondenzátor s příslušnou kapacotou
0

ardo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 11 Jan 2019, 10:46
Bydlisko: Karlovy Vary

Re: pozvolné rozsvěcování LED pásku

Príspevok od používateľa ardo » 24 Feb 2019, 21:55

bude tu někdo tak moc hodný?

Mám i ATTINY85-20PU DIP8
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: pozvolné rozsvěcování LED pásku

Príspevok od používateľa dan21 » 25 Feb 2019, 07:35

Skus tu http://www.technoblogy.com/ mozno tam nieco najdes.
0

ardo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 11 Jan 2019, 10:46
Bydlisko: Karlovy Vary

Re: pozvolné rozsvěcování LED pásku

Príspevok od používateľa ardo » 25 Feb 2019, 15:04

Děkuji mnohokrát,ale tam jsem nenašel to co bych potřeboval (myslim procesorovou část s programem).

Zkouším prolezat google na zapojení s Attiny 13 nebo attiny 85 ale nedaří se mi :(
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: pozvolné rozsvěcování LED pásku

Príspevok od používateľa breta1 » 25 Feb 2019, 16:38

Regulace PWM procesorem bude jistě nejlepší, lze realizovat i nelineární vzrůst/pokles střídy PWM (gama korekce) dle individuálních požadavků.
Ale možná by stačilo i PWM bez procesoru.
Napadá mě oblíbený IO typ TL494 a využití PIN4 k regulaci střídy 0-100% k postupnému rozsvěcování přes N FET.
0

ardo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 11 Jan 2019, 10:46
Bydlisko: Karlovy Vary

Re: pozvolné rozsvěcování LED pásku

Príspevok od používateľa ardo » 25 Feb 2019, 21:41

to breta1 velice si vážím toho,že jsi reagoval a co jsi psal.Jen bohužel já schéma této logické části dohromady nedám,tak aby to fungovalo,dalo se na to spolehnout atd :/

Zkusil jsem to metodu s MOSFET-em,odpory a kondík mezi Gate a Source.Ten efekt který požaduji tam je.Ale chtělo by to spíše něco maličko chytřejšího :/...
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: pozvolné rozsvěcování LED pásku

Príspevok od používateľa peterple » 25 Feb 2019, 23:06

Nejak to celé komplikuješ. Otvor si arduino IDE tam si vyber z prikladov Analog -> Fading a máš to. Potom už len pochopiť a upravíš si to ako budeš potrebovať. Ako vidíš nikomu sa dnes nechce ani prstom hrábnuť. Ale o chvílu bude skvele. Stačí až sa naplnia tieto nereálne vízie

https://video.aktualne.cz/dvtv/skolni-p ... 47ab5f122/
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

ardo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 11 Jan 2019, 10:46
Bydlisko: Karlovy Vary

Re: pozvolné rozsvěcování LED pásku

Príspevok od používateľa ardo » 26 Feb 2019, 22:37

Díky za reakci,ale upřesním to.

Není to o tom,že se nechci nic učit.Když by toto byl projekt pro mě samotného,tak ho nechám na.chvili až bude čas a pomale se budu vše v programování učit.Například Arduino UNO R3 mám koupené již davno pro své studijní účely.Ovšem až budu mít opravdu čas jen pro sebe. V této chvíli zachraňuji prdel někomu kdo to zákazníkovi slíbil ale není schopen ani zakl.elektronickych znalostí.A já si zase nemůžu dovolit se na vše co mám rozdělané vykašlat a učit se s arduinem atd..Proto jsem zde prosil někoho pro kterého je to chvíle,protože to umí.Že to zaplatím jsem jasně zmínil

-- Spojený príspevok 26 Feb 2019, 23:44 --

Proto jsem Vás prosil.Měla by tu tedy žádat jiná osoba než jsem já,ale asi mám větší soudnost a úctu k lidem..

Pokud mi někdo udělá ten program do Attiny 13,atd..Budu velice rád.Tu drobotinu kolem,(stabilizator,blokovaci kondenzátory + výstupní spínací prvek už dám dokupy
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok