Reklamácia spotrebiča.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
atko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 05 Feb 2019, 11:10
Bydlisko: Tisovec
Vek: 48

Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa atko » 05 Feb 2019, 11:14

Poprosím radu o neúspešnej reklamácií spotrebiča El. šporák MORA.
Šporák kúpený pred vianočnými sviatkami 2018.

Chyby ktoré vznikli v priebehu 14-16 dní:

1.Vypálený ventilátor rúry - po 1,5 pečenie v rúre cca po 1 hodine pečenia,
2.Prasknutá keramická doska - po cca 20 - 30 varení ( boli sviatky)
3.Vypálenie hornej špirály v rúre a zároveň aj žiarovka. Po asi 15 x používaní rúry bez ventilátora.

Zapojenie je na 220 V - 3x1 mm, 3 m kábla. (nie je to zapojené technikom s razítkom ale zapojenie je správne len bez razítka) Šporák sa naďalej používa, okrem rúry.

Ústne vyjadrenie technika pri osobnej prehliadke šporáka:
Zapojenie šporáka je správne, len bez potvrdenia odborníka a tým pádom pravdepodobne reklamácia bude zamietnutá. (toto je ústne vyjadrenie a nedá sa dokázať)
Vrchná doska šporáka nevie vysvetliť prečo prasklo, mohlo sa to stať skrytou závadou vo výrobku, bublinka v skle ktorú nie je možné volným okom vidieť. Sklo nemá nič spoločné so zapojením spotrebiča.

Písomné vyjadrenie výrobcu:
"Nakoľko pri tejto reklamácii xxxxxxx pri kontrole sa zistilo, že výrobok bol nesprávne zapojený a s toho dôvodu došlo k poškodenie elektrických dielov sa reklamácia výrobku zamieta.
Pokiaľ zákazník má potvrdenie o zapojenie oprávnenou osobou, náhradu škody si musí uplatniť u tejto osoby.
"

Asi to je na hlavu postavené. Aj keby som mál odborníkom zapojený sporák tak výrobca sa aj tak dištancuje od zodpovednosti na svoj výrobok.
Stále zodpovedá oprávnená osoba ktorá zapája. Elektrikár, ktorý by vedel dopredu o takomto postupe od výrobcu tak nikdy nezapojí výrobok, prečo by zodpovedal za vyrobené súčiastky keď ich iba zapája a nevyrobil ich.
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa Daevid » 05 Feb 2019, 11:45

Nepíšete o aký spotrebič sa konkrétne jedná, tak som si rozklikol náhodný šporák MORA na stránke výrobcu a z používateľského manuálu vyčítal následovné:
"Na pripojenie spotrebiča použite napájací kábel 5 x 1,5 mm2 s označením H05VV-F5G1,5 alebo lepším. Kábel musí nainštalovať servisný pracovník alebo podobne kvalifikovaná osoba."

Vo všeobecnosti sa vie že pokiaľ Vám šporák nezapojí autorizovaná osoba (a je jedno či sa jedná o plynový alebo elektrický), tak výrobca záruku neuzná.

Áno, viem že je to svinstvo, žiaľ v takej dobe žijeme... A tých 50 ušetrených eur za to viazne nestálo.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Feb 2019, 11:53

Čo je napísané V záručnom liste? Záruka sa vzťahuje na výrobok len keď to zapojí odbornik? Ak áno tak si sa unahlil. Mal si sa tu poradiť ako na to ešte pred tým ako si začal reklamovať vyrobok. Teraz je už asi neskoro. Mal si "Janovi" elektrikarovi v krcme zobrat poldeci a pivo a on by sa na to mrkol ci si to zapjil OK a ked ano by ti mozno dodatocne dal neaky ten papier o zapojeni sporaka dbornikom Janom.
Ale neviem naisto či to takto funguje. Však počkaj na vyjadrenie od neakeho elektrikara.
Chod za právnikom ak ti ten sporák stoji za to.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 05 Feb 2019, 11:54

Pokial by to bolo zapojene opravnenou osobou, tak by to riesili inak. Toto je jednoducho riesenie typu: nie je peciatka, tak sa zamieta. Podobne, ako ked pri autonehode niekto nafuka, a aj ked on nezapricinil nehodu, tak je automaticky vinnik.
Ak by bola peciatka, tak by ten sporak vyrobca vzal na preskumanie, lebo do 6 mesiacov musi vinu dokazovat vyrobca, resp. predajca, po 6 mesiacov je to na zakaznikovi (znalecke posudky atd...).

romiadam: zapojit to moze hocikto, ale musi to skontrolovat revizny technik a dat okruhlu peciatku. az potom je to zapojene kvalifikovanou osobou. Fero z krcmy, ktory vie tahat kable nestaci.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Feb 2019, 11:58

Daevid napísal: Vo všeobecnosti sa vie že pokiaľ Vám šporák nezapojí autorizovaná osoba (a je jedno či sa jedná o plynový alebo elektrický), tak výrobca záruku neuzná.

Áno, viem že je to svinstvo, žiaľ v takej dobe žijeme... A tých 50 ušetrených eur za to viazne nestálo.

To neni svinstvo. Máme aj takých domácich kutilov, ktorý sú schopní zapojiť sporák (ktory je na 230V ) aj na 400V. Tak preto to je tak. Je to vždy otázka či prísť O záruku alebo ušetriť inštalačný poplatok.

-- Spojený príspevok 05 Feb 2019, 12:03 --
pocitujlasku napísal:
romiadam: zapojit to moze hocikto, ale musi to skontrolovat revizny technik a dat okruhlu peciatku. az potom je to zapojene kvalifikovanou osobou. Fero z krcmy, ktory vie tahat kable nestaci.

To az tak ? Ešte aj revízaka platit?

To už nech to aj zapojí rovno revizak. :D Alebo revizak si nespini ruky zapajanim?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Feb 2019, 12:05

Daevid napísal:A tých 50 ušetrených eur...
keramickú dosku neviem, ale ventilátor, špirálu a žiarovku určite v avelmaku majú...objednaj,oprav. Právnici budú stáť majlant a za tie prachy a nervy to nestojí. To si kúp rovno 2 sporáky a ešte ušetríš.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa Milos66 » 05 Feb 2019, 12:09

pocitujlasku napísal:romiadam: zapojit to moze hocikto, ale musi to skontrolovat revizny technik a dat okruhlu peciatku. az potom je to zapojene kvalifikovanou osobou. Fero z krcmy, ktory vie tahat kable nestaci.
Nemusi to byt revizak. Staci aj obycajny Jano z krcmy. Len musi byt zazmluvneny s danym vyrobcom. Mne v kuchyni spotrebice zapajal stolar s osvedcenim a zmluvou pre Whirpool.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa Merak » 05 Feb 2019, 12:11

atko

ostáva sa poradiť s právnikom, dať zariadenie skontrolovať odborne kvalifikovanou osobou alebo súdnym znalcom, či to odišlo naozaj kvôli neodborne zapojením alebo je to nekvalitný výrobok a dať to potom na súd, poprípade to dať do médií nech to roznesú do sveta
potom nech sa výrobca hanbí a skrýva za svoje vyjadrenie
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
atko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 05 Feb 2019, 11:10
Bydlisko: Tisovec
Vek: 48

Re: Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa atko » 05 Feb 2019, 12:17

Sporák je správne zapojený, čo uviedol ústne aj technik "aj doteraz tak fičí".(1 alebo 1,5 mm hrúbka vodiča ti sporák nepokazí) A keby cudzí elektrikári "Jano z krčmy" vedel o tom, že keď to zapojí tak zodpovedá za výrobok a škodu za cudzí výrobok hradí on tak neviem ako by sa tváril.
Jednoducho výrobca sa má čoho chytiť. Nemáš razítko, tak si na vine. Elektrike rozumiem dosť dobre. A záručný list je iba bloček o kúpe a papier A5 s označením výrobku ako napr. TYP. - ART.N. atď. podmienky žiadne.

Také isté zapojenie by urobil elektrikár, žiadny rozdiel v kábloch by nebol len by som mál razítko a naťahoval by som sa s elektrikárom.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa Merak » 05 Feb 2019, 12:23

pokiaľ dáš tenší kábel, pri vyššom odbere môžeš mať väčší úbytok napätia, menej sa ti točí ventilátor, menej ti odsáva teplý vzduch a viac ti zahrieva vnútro
alebo som blbý a mýlim sa?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
atko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 05 Feb 2019, 11:10
Bydlisko: Tisovec
Vek: 48

Re: Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa atko » 05 Feb 2019, 12:28

Pol mm vodiča po cca 1 hodine pečenia toto urobí ( 1 hodina sa nemyslí, že sa vkuse pieklo, ida o max. 2 x pol hodina, cca 20 min. v kuse.)

A sklo tiež spôsobil pol mm kábla?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa Merak » 05 Feb 2019, 12:29

nie, zober si to v pomere, teda o jednu tretinu si ubral, a už aj tá 1,5 je dosť málo, ja dávam 2,5

a akú dĺžku mal ten kábel?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
atko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 05 Feb 2019, 11:10
Bydlisko: Tisovec
Vek: 48

Re: Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa atko » 05 Feb 2019, 12:30

A motor ventilátora nie je umiestnený v rúre. Je to mimo v obale zabudovaný. A 20 min v kuse by to malo vydržať.

-- Spojený príspevok 05 Feb 2019, 13:31 --

Dĺžka kábla 3m

-- Spojený príspevok 05 Feb 2019, 13:42 --

Už som sa s tým zmieril, že sporák mi nikto nevymení ani ne opravy v záruke. Len jedno nepochopím....
Na slovensku 100% domácnosti má zavedené 220 V. 50 na 50% domácnosti má plus 380, tak prečo nevyrábajú spotrebiče ktoré majú zabudovaný kábel na 220. Ako napr. práčka alebo mikrovlnka.

Asi aby nemuseli zodpovedať za svoj nekvalitný výrobok.

-- Spojený príspevok 05 Feb 2019, 13:48 --

Ďakujem za reakcie.
Dám to prekontrolovať odb. elektrikárovi a s jeho vyjadrením celú vec pošlem na SOI (slovenská obchodná inšpekcia).

Ďakujem každému za príspevok.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 05 Feb 2019, 13:06

atko: pretoze 400V (teda tych tvojich 380V) nie je problem priviest aj do bytu, a teda radsej volia tuto moznost, pretoze ak mas viac clenov, tak nemusis byt limitovany prikonom, ale mozes naraz mat aj ruru, aj platne. A dovolim si povedat, ze 100% rodinnych domov ma 400V privod.
230V na sporak by som si urcite nedaval, iba ak je to kombi plyn/elektrina a tie som videl aj s klasickou privodnou snurou na 230V.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa Drakoush » 05 Feb 2019, 13:36

atko napísal: Len jedno nepochopím....
Na slovensku 100% domácnosti má zavedené 220 V. 50 na 50% domácnosti má plus 380,
Ja Ti poviem, prečo to nepochopíš. Lebo si tie údaje vytiahol z riti a nesedia Ti. Drvivá väčšina domácností je trojfázová, kvôli súmernosti záťaže siete, preto sa preferuje 3f prípojka. Ďalej elektrifikácia všetkého možného, vrátane hajzla. Stúpajú energetické nároky.
No a vlastne teraz, keď máš lepšie informácie, už aj sám pochopíš, prečo to výrobcovia robia takto :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa technikus110 » 05 Feb 2019, 14:10

atko: 1 alebo 1,5 mm hrúbka vodiča ti sporák nepokazí..... aký výkon má ten sporák? Máš pravdu, nepokazí. Ale aj ten 1,0mm2 vie spôsobiť požiar, nedovolený úbytok napätia a.t.ď.

Škoda, že si neuviedol presný typ toho spráku.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa Merak » 05 Feb 2019, 14:39

3- metrová dĺžka káblu 1mm2 je dosť veľa na taký odber
bežne čo som videl šporáky, tak mali príkon okolo 3,5kW, čo je cez 15A
a ešte stále si nenapísal typ spotrebiča
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa technikus110 » 05 Feb 2019, 15:11

....1mm2 je dosť veľa na taký odber.....

V reči môjho kmeňa je to dosť málo na taký odber.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa Merak » 05 Feb 2019, 15:30

myslel som na tu dĺžku že až 3 metre je dosť veľa pri danom priereze

EDIT: ešte otázka, odsávanie teplého vzduchu si mal dobre riešené? mal sa kam odvetrávať?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Reklamácia spotrebiča.

Príspevok od používateľa marioo » 05 Feb 2019, 15:33

Nevieme aký je to spotrebič.. ale keby si dal človek spraviť reviziu pripojenia (samozrejme, že s 1mm2 ) by mu neprešla alebo posudok o tom, že uvedené pripojenie nemalo negativny vplyv na zariadenie a ubytok napätia neprestavoval nezbezpečenstvo pre spotrebič tak by súd s predajcom/vyrobcom určite vyhral ale je to beh na dlhe trate ...

Postup mal byť iný... ale ten už nezmení... pretože konal "náhle" a bez rozmýšlania...

Ak sa niečo pokazí a nemám to odborne nainštalované tak to asi riešit nebudem.. ale to nemá väčšina z nás.. a riešime to, až keď je problem...

:thanks:
0

Napísať odpoveď