Neonová trubica

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Lajonell
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 23 Feb 2019, 14:38

Neonová trubica

Príspevok od používateľa Lajonell » 23 Feb 2019, 14:43

Ahojte potreboval by som poradiť ohľadom zapojenia žiarivky. Mám žiarivku TCL 5565 55W 2G11 a nemám ku tomu žiadne komponenty na zapojenie. Doma mám staré žiarivky ale tlmivka ma výkon len 40W viete mi prosím poradiť či to môžem na to napojiť alebo či stačí len kupiť výkonnejšiu tlmivku alebo musím kupiť aj kondenzátor a všetky ostatné veci okolo. Originálny "protikus" stojí 90€ tak by som to chcel vyriešiť lacnejšou cestou. Ďakujem :)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Neonová trubica

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Feb 2019, 15:44

Čo som kdesi vyhrabal, tak tento typ žiarivky má parametre 100 V a 550 mA. 40 W tlmivka má menovitý prúd asi 430 mA. Ak ti tá žiarivka vôbec zapáli, tak určite bude svietiť slabšie, resp. nemusí po celej dĺžke. Žiarivke sa však nič nestane.

Zvýšiť prúd do žiarivky o 100 mA môžeš aj odporom, (1k2 min. 15 W ?), paralelne k tlmivke, resp. nejakou kombináciou tlmiviek asi na 100 mA.

Kondenzátor z funkčného hľadiska je nepotrebný. On len zlepšuje účinník pre sieť, čo teba, ak nie si veľká firma, až tak nemusí zaujímať.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď