433.92 MHz pásmo - princíp párovania

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

433.92 MHz pásmo - princíp párovania

Príspevok od používateľa Edgar » 22 Mar 2019, 10:38

Ahojte, vedel by mi niekto všeobecne popísať ako funguje prenos teda lepšie povedané párovanie na 433.92 MHz pásme? Moju otázku upresním na príklade.
Mám tieto diaľkovo ovládané zásuvky. Každá z nich sa páruje s diaľkovým ovládaním podržaním tlačidla pre párovanie a následným stlačením vybraného kanálu na ovládači (A, B, C, D).
To by som ešte chápal, ale každá zásuvka sa dá spárovať aj na viac kanálov. Teraz konkrétne mám kanály A, B, C priradené k zásuvkám (dajme tomu 1, 2, 3) ako A1, B2, C3 ale s posledným kanálom som spároval všetky čiže D123 (tým pochopiteľne ovládam všetky zásuvky naraz). Avšak je to možné kombinovať akokoľvek.
Ako je možné že sa to nikdy nepomieša? Respektíve ako je urobené že ak by som kúpil inú sadu tých istých zásuviek tak by sa tiež nepomiešali? Na tejto frekvencii fungujú aj čínske diaľkové ovládania na centrál na aute, alebo ovládač pre alarm ktorý mám v garáži. No kým sa nespáruje ovládač s prijímačom tak nič s ničím nekomunikuje. Ako to funguje?
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: 433.92 MHz pásmo - princíp párovania

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 22 Mar 2019, 14:25

funguje to podobne ako internet. tiez tam mas kopec protokolov - http, ftp, pop3, imap, p2p, icmp... a tiez sa nemiesaju medzi sebou.
proste kazde zariadenie ma svoj vlastny protokol - jazyk, ktorym komunikuju a ta frekvencia je len transport dat. ked pride nieco, co nepoznaju, tak to jednoducho ignoruju
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: 433.92 MHz pásmo - princíp párovania

Príspevok od používateľa Edgar » 22 Mar 2019, 16:04

Aha no dobre, tak konkrétna otázka kam tým mierim :D je reálne nemožné aby sa niekedy stalo že by som takým centrálom odomkol iné auto ktoré má tiež ten istý typ prijímača? Alebo napr. ten istý alarm? Alebo každý konkrétny kus daného modelu (alarmu/centrálu/atď.) má jedinečný "protokol" ktorý sa nikdy nezopakuje? Niečo ako MAC adresa? :pain:
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: 433.92 MHz pásmo - princíp párovania

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 22 Mar 2019, 16:35

Neverím že by vyvíjali toľko rôznych protokolov. Ale hw adresu kľudne môže mať, viacero MCU má niečo ako PROM pamäť - dnes to skôr volajú one time programmable.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: 433.92 MHz pásmo - princíp párovania

Príspevok od používateľa Edgar » 22 Mar 2019, 18:15

Aha, takže sa to páruje na základe HW adresy?
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: 433.92 MHz pásmo - princíp párovania

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 22 Mar 2019, 19:56

No ja len uvažujem, v podstate neviem ako to funguje, tiež čakám na fundovanú odpoveď.

Ale viete si predstaviť vyvíjať toľko rôznych protokolov len aby sa líšili? Reálnejšia mi pripadá hw adresa. Tak som spomenul, že aj dnes sa používajú podobné pamäte ako boli PROMky.
0

vpershing
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 27 Jan 2012, 14:06
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 64

Re: 433.92 MHz pásmo - princíp párovania

Príspevok od používateľa vpershing » 22 Mar 2019, 20:37

0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: 433.92 MHz pásmo - princíp párovania

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 22 Mar 2019, 21:28

to nie je konkretny protokol. to je len transportna vrstva
tak, ako na 2,4 Ghz existuje x protokolov (napr. wifi, bluetooth, rozne ciste rf moduly), aj sposobov: fm modulacia, am modulacia.
v pripade DO sa zvykne pouzivat jeden protokol, ale ten je odlisny od rf auticok alebo bezdrotovych senzorov.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: 433.92 MHz pásmo - princíp párovania

Príspevok od používateľa technikus110 » 23 Mar 2019, 07:50

....takým centrálom odomkol iné auto ktoré má tiež ten istý typ prijímača? Alebo napr. ten istý alarm? ....

Skoro každý výrobca má vlastný komunikačný protokol, to je pravda.

Pri alarmoch a diaľkových ovládania centrálneho uzamykania a.t.ď. taktiež má výrobca svoj komunikačný protokol, ale pri párovaní sa odosiela najprv (laicky povedané) výrobný kód vysielača a až potom identifikátor protokolu. Okrem toho je vždy podmienka pri vkladaní nového DO mať ten starý, alebo master čipovú kartu, alebo iný servisný prístup.

V pásme 433.92 MHz sú ďalšie sub-kanáli, takže aj frekvenčne je to inde.

V zlatých Čínskych produktoch s "univerzálnym" použitím a naprogramovaním, tiež nie všetky sa vedia nakopírovať univerzálne.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: 433.92 MHz pásmo - princíp párovania

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 23 Mar 2019, 16:09

central napr. do auta robi 1-2 vyrobcovia. ale tam je signal kodovany, takze laicky povedane ked das odomknut auto, tak najskor si auto overi, ci to patri jemu (na to sluzi parovanie aby sa nespustil alarm na vsetkych autach) a ak ano, tak skusi dekodovat. ak sa nepodari, spusti alarm. pouziva sa plavajuci kod - teda kazdy povel aj ked skusis ten isty viackrat za sebou sa odosle ako uplne ina sekvencia, aby nemohli skopirovat.
a este k tej hw adrese: to nie je sietovka, zariadenie nemusi mat hw adresu. si predstav klasicke vysielacky, kde tam najdes hw adresu? a podobne to funguje v tych free pasmach, len miesto hlasu tam lietaju 0 a 1 zachytit to moze ktokolvek, ale ked to posklada a nepozna protokol tak z toho nic nezisti. a o tom to je. nieco zachytim, zistim, ze je to blbost, tak to zahodim, pretoze to asi nebola sprava pre mna
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok