Najľahšie miesto pneumatiky

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa misocko » 05 Apr 2019, 22:21

ahojte
nastal cas vymeny pneumatik :)
a
pocul som aj cital niekde, ze existuju na pneumatikach oznacene miesta kam ma ist ventilcek aby sa cele koleso co najlahsie vyvazilo - skratka miesto oznacujuce kde je pneumatika najlahsia.
skusal som to najst na nete - asi neviem ako to hladat
skusal som kolegov v robote - asi som v tomto priekopnik a viem ze to existuje (oni nie)
skusal som pneuservis - nevijadrujem sa k dnesnym servisom, chce sa mi plakak - ked najprv dotiahol skrutku pneumatickym utahovakom na max a nasledne nasadil momentak alen "cvak" bez toho aby uz co i len pootocil skrutkou. Ked som mu povedal ze toto na mojom aute robit nebude a ubral som mu silu pneuutahovaku, tak sice nasadil momentak a pootocil skrutkou az to cvaklo, ale to sa mu drevorubacovi zdalo malo 120Nm tak tahal dalej.... (kupim si momentak a utiahnem si skrutky sam, co uz... )

neviete niekto nejake info k tejto teme, na ktorych pneu sa da najst tato znacka a kde?
mam Continental - 195/65R15 H PremiumContact 5 a hladal som s baterkou, zvonku aj vnutra ale nic napadne som nenasiel
vopred Ďik za komenty :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa hpeter » 05 Apr 2019, 22:58

nie vsetci vyrobci znacia. vobec aky tazky je ventil??
a naco potom su zavazia ? :rolleyes:


http://toyotires.com.au/toyo-blog/643-seeing-spots
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa misocko » 05 Apr 2019, 23:09

neviem aky tazky je ventilcek ale mozem odvazit
PS povedal by si ze ze igelitka zo supermarketu ma 30 gramov ? - ja nie, kym som ju neodvazil.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1658
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa SMITH » 06 Apr 2019, 00:35

Z princípu nemôže mať pneumatika nejaké ľahšie miesto . Všetky spoje (nárazníky, pätky , behúne ) sa spájajú tak aby sa vyvažovali navzájom . To to sa aj kontroluje na výstupnej kontrole . ( Rengenujú sa spoje a kontroluje hádzavosť ) . Ale keď stretnem niekoho , kto by o tom mohol niečo vedieť , tak sa opýtam . :mrgreen:
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2505
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa enigma » 06 Apr 2019, 03:07

a na čo je dobré " machrovať " moment kľúčom ? v živote som ani jedno koleso nezaťahoval momenťákom , a žiadne sa nepovolilo . skrutka má jemné stúpanie práve z tohto dôvodu .... a výrobcovia auta majú prepočítanú dlžku kľúča , tak aby sa normálnou silou , IBA RUKOU , koleso dostatočne stiahlo .....
0

bandi-p
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 08 Máj 2012, 09:56
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 42

Re: Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa bandi-p » 06 Apr 2019, 04:24

ako pise enigma, ziadny momentak. spravne momenty su dolezite okolo motora...
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa technikus110 » 06 Apr 2019, 05:40

Iba teoreticky, ak by to bola pravda, tak:

1. Oslabením steny by sa mohlo vytvoriť potencionálne miesto na rýchlejšie prasknutie pneumatiky.
2. Jazdení sa následne pneu otiera nerovnomerne, takže škoda snahy pre vylepšenia od výrobcu...
3. A ako výrobca vie, či máš pod ventilom aj elektronický snímač tlaku? (aj keď je to povinnosť od určitého roku pre výrobcov áut) Ten tiež berie miesto a niečo váži - plast, baterka, elektronika.

Moment upnutia matice, alebo skrutky (podľa toho čo výrobca používa) má svoje opodstatnenie hlavne pri hliníkových diskoch.
0

vlasti
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 12 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: Dubnica n/Vahom

Re: Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa vlasti » 06 Apr 2019, 07:33

co ma spolocne ventil s pneumatikou? ventil sa montuje na rafik, nie pneumatiku!! a teda nema vplyv na vyvazenie pneumatiky. Vplyv ma len na celok teda cele koleso pneumatika + rafik /disk/.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Apr 2019, 07:37

Aj tak nechápem, prečo by malo byť niekde odlahčené miesto,ktoré by evidentne bolo potencionálnou hrozbou poškodenia,
keď je jednoduchšie urobiť tam VÝSTUPOK, ktorý by zodpovedal váhe ventilu a presne oproti nemu iba značku, že tam má byť ventil. :wink:
Ale aj tak je to zbytočnosť,pretože akákolvek značková pneumatika sa nezaobíde bez vyvažovacich závaží a aj tak musíme brať do úvahy pneumatiku aj disk ako komplet jedno teleso, a tam je vyváženie taktiež takmer vždy nutné.
Čo sa týka momentu doťahovania, tak je to naozaj nutné pri hliníkových či elektronových diskoch, pretože je to materiál, ktorý môže pri prekročení určitej sily aj mikroskopicky prasknúť, ale to pri ocelových diskoch nehrozí,
Doposial mi vždy stačilo doťahovať obyčajným klúčom a maximálne nohou dotiahnuť, kým si šrouba nevrzla a nikdy sa mi nepovolila.
Keď mi však menili gumy v servise ,tak mi dotiahol skrutky, že som na dvore hrešil ako pohan, pretože ani mojich sto kilo a takmer metrová páka nestačila na povolenie.Keby som mal meniť koleso niekde na ceste v daždi, bez možnosti predlženia klúča trubkou, tak by som tomu mechanikovi asi išiel tou monterajzňou vylepšiť frizúru. :mrgreen:

Ak je niečo pravdy na tvojej informácii, tak sa mi to len zdá ako ďalší marketingový ťah výrobcu na zvýšenie ceny a oblbnutie neznalých.
Hold, za sprostosť sa platí. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Apr 2019, 09:05

A nenapadlo vás, že váhu ventilu zahrnul do svojho projektu výrobca disku ?
Puntičkári - dajte prázdny disk na vyvažovačku s ventilom a bez ventilu budete prekvapkaný...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa hpeter » 06 Apr 2019, 09:23

ved to...
meranie tlaku pneu je povinne na novych autach, mam to chvalabohu nepriamo cez abs.
keby vsetko bola pravda, tak vyrobca pneu by vyrabal 2 rozne vyvazene pneu podla toho ci mas-nemas tpms ?? :rolleyes: :confused:
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa Samanko » 06 Apr 2019, 09:28

Zlty bodik je zpravidla najlahsie miesto pneumatiky, v idealnom pripade by mal byt umiestneny na tomto mieste ventil.
Cerveny bodik je najvyzsi bod kolisania, idealne by mal byt umiestneny v najnizsom bode kolisania disku aby sa vyvazoval ..
Toto je vsak tak brutalne male a samozrejme to zalezi na stave pneumatiky a disku, imho to ma malicky zmysel pri uplne novych produktoch, inak nie .. a si naozaj prvy koho to pocujem riesit ..
Ide o to, ze aj ked sa vsetci snazia o to aby pneumatika a ci disk bol idealne stopercentne rovny kruh, vzdy su tam nejake odchylky - a toto ich signalizuje... potom vlastne mozes tieto odchylky postavit voci sebe aby sa minimalizovali (vyvazovali) navzajom.
misocko napísal:kupim si momentak a utiahnem si skrutky sam, co uz... )
.. mam taky pocit, ze to prehanas :) aj ked je to samozrejme lepsie to dotiahnut na moment...)

5ko, ak niekto disk dotahuje stupanim po kluci a nie je 40kg blondinka, tak 100% je daleko za predpisanym momentom dotahovania..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa misocko » 06 Apr 2019, 11:38

Co sa tyka puntikov , ok, ukecali ste ma. Myslel som ze je to viac ako par drobakov a tiez ma nenapadlo ze disk je vyvazeny s ventilom. Potom puntik na pneu je blbost.
Co sa tyka momentaku, asi ste este nevideli prasknuty elektron, pripadne to ze som musel ja 120kg skakat po kluci aby som povolil skrutky kolies zakusnute do elektronu. Odvtedy to riesim. Ked nema momentak , kaslat na to (dotiahnem si to sam s citom) ale ked sa uz kurna hra na profika a ma v ruke momentak tak by si mohol vyguglit ako sa to pouziva.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa Wili » 06 Apr 2019, 11:46

Najlahsie/najtazsie miesto ma pneumatika nie preto aby tam to miesto cielene davali, ale preto ze je takmer nemozne urobit ju dokonale vyvazenu a vzdy sa najde miesto kde je viac a kde menej, na tak velkom priemere sa hned prejavi aj najmensia blbost a preto su vyrobcovia co to zvyknu oznacit puntikom, niektori ale nie. Okrem ineho preco by nevyvazenost cielene implementovali do gumy ak je ventil uchyteny v disku? to nema logiku, potom podla tejto logiky by mal byt disk usposobeny na to aby sa pocitalo s umiestnovanim ventilu a nie guma.

Ak chces minimalizovat nevyvazenost gumy tak ju musis na viackrat prezut a najst to miesto, ale pochybujem ze na balonovom mini rozmere 195/65 to zavazi, tam je to totalne jedno a par oloviek nic nespravi, alebo mas super ultralahke disky z karbonu ktore vazia par kg ktorym par gramov ublizi? to pochybujem.

Ak ti ide o minimalizovanie nevyvazenosti pouzi hlinikove kovove ventilky tie su lahsie ako gumene a neohybaju sa od odstredivej sily kolesa pri rychlostiach 200+, potom mozes pouzit hlinikove matice na kolesa atd...
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa misocko » 06 Apr 2019, 12:18

Ja osobne som nikde nenapisal ze tam vyrobca gumy schvalne spravi nevyvazenost, chapem nedokonalost sveta aj to ze tam drobna nevyvazenost vzniknut musi vyrobnym procesom. Za mna je tema puntikov uzavreta a pochopena.
PS v pneuservise mi nevedeli nahodit 15tky gumy na 16tky disky - amatery :biggrin:
Budem musiet objednat 16tky gumy , vraj ... :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa hpeter » 06 Apr 2019, 13:03

PS v pneuservise mi nevedeli nahodit 15tky gumy na 16tky disky - amatery :biggrin:
Budem musiet objednat 16tky gumy , vraj ... :lol:
to ma byt prvy april ? :confused:

Obrázok
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa technikus110 » 06 Apr 2019, 13:28

...PS v pneuservise mi nevedeli nahodit 15tky gumy na 16tky disky - amatery ( asi "i").

1. A kto ti to nahodil tak, aby to tesnilo?
2. Kto a za akým účelom ti poradil túto vymoženosť?
3. Nebojíš sa na tom jazdiť? (neprajem ti nič zlé, ale rozbi auto v zákrute, zabi aj sám seba. Len najčastejšie zahučí do jamy ten nevinný v druhom aute...)
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa misocko » 06 Apr 2019, 17:24

ježiši
mal som tam dat cely riadok smajlikov?
skratka som kupil nespravne gumy a vsimol si to az v servise ten panko ked mu to nejak nepasovalo
pozrel na disk 16, pozrel na gumu 15 - inac som zvedavi ako by sa Vam podarilo navliect mensiu gumu na vecsi disk , ked aj na spravny disk to ide docela natesno.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa Milos66 » 06 Apr 2019, 18:44

Nembóóój, poznám majstrov, čo by sa s tým vytrápili a dali by to :applause: :applause: :applause:
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Najľahšie miesto pneumatiky

Príspevok od používateľa misocko » 06 Apr 2019, 19:49

ved to, este ze som bol pri tom, co keby zobrali nejake pajsre :lol: ?
0

Napísať odpoveď