Nahrada za liatinovy radiator

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Apr 2019, 23:11

Cavte,
Je tu medzi nami kurenar? Alebo mate znameho kurenara?

Mam taku otazocku ohladom liatinoveho radiatora. V kuchyni u rodicov (rodinny dom "kocka") mame trojite okno jedno kridlo (vlavo) a dvojkridlo (vpravo). Klasika vyrobok CSSR, neviem jedno kridlo moze mat 50-60cm - nie som doma. Pod oknom je 25 clankovy liatinovy radiator.
Plan je ten ze sa urobi ku kuchynskemu oknu terasa a kedze okno je uz znicene tak sa vymeni za plastove aj s dverami na terasu. Dvere by boli klasicke (trosku by sa vydlabalo z porobetonu z lavej casti) alebo uzsej verzie (nic by sa nedlabalo) na tej lavej strane kde je jedno kridlo, lebo potrubie k radiatoru ide z prava. Kvoli tym dveram by sa muselo ubrat z clankov ai 8-10 kusov. Teda by tam ostalo 13-15 clankov. A to pravdepodobne uz bude malo. Alebo nie? Nepytajte sa ma na objem kuchyne, neviem z hlavy. Napisem ked budem tam (na sibacky)

Otazka: Ak by to bolo malo, existuje mensi radiator s dlzkou ako 13 clankovy liatinovy ale s vykonom ako 25 clankovy liatinovy? V systeme je obehove cerpadlo. V celom dome su liatinove radiatory.

Rozmyslam ze by sa tam mohol dat trojity plechovy. Ale neviem ci je to dobry napad. Privodne rury by sa dali prisposobit, ale preferujem ak by sa nemuseli.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Apr 2019, 01:14

Prečítaj si tú otázku a zistíš, čo za kravinu sa pýtaš a nepotrebuješ k tomu ani kurenára.
Logicky - zmenšíš plochu radiátora a teplota vody sa meniť nebude. Čo to znamená?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Apr 2019, 02:55

Kravinu sa nepytam, kravinu si napisal ty.

Odobratim clankov znizim vyhrevnost radiatora a myslim si ze o tolko ze to uz nemusi vyhriat tu istu miestnost.
Preto sa tu pytam ci je dobry napad vymenit jeden liatinovy rdiator za neaky iny (napr. plechovy trojity alebo dvojity, neviem), kedze cely system je z liatinovych raiatorov, ktory bude mat rovnaku alebo len mierne mensiu vyhrevnost ako ten povodny liatinovy s 25 clankami.

Nic menej nic viac sa nepytam. Ale mne tvoja poznamka nevadi.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa Milos66 » 15 Apr 2019, 06:18

To je skôr otázka ne nejakého projektanta, ale myslím, že taký Korad 33K na celú dĺžku popod okno by to mohol zvládnuť.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa djwiktor » 15 Apr 2019, 06:47

V kupelke 13m2 mam jeden buderus vk21 a je to tak na hranici. Takze ako pise nadomnou kolega, 33ka by to mohla dat v pohode.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Apr 2019, 06:56

Tu si popozeraj a vyber si rozmer...viac TUTU
Prílohy
Nahrada_550.pdf
(66 KiB) 134 stiahnutí
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Apr 2019, 07:03

romiadam napísal:Kravinu sa nepytam, kravinu si napisal ty.

Odobratim clankov znizim vyhrevnost radiatora a myslim si ze o tolko ze to uz nemusi vyhriat tu istu miestnost.
Preto sa tu pytam ci je dobry napad vymenit jeden liatinovy rdiator za neaky iny (napr. plechovy trojity alebo dvojity, neviem), kedze cely system je z liatinovych raiatorov, ktory bude mat rovnaku alebo len mierne mensiu vyhrevnost ako ten povodny liatinovy s 25 clankami.

Nic menej nic viac sa nepytam. Ale mne tvoja poznamka nevadi.
Nie, pýtal si sa, či existuje 13 článkový radiátor s výhrevnosťou 25 článkového. Otázka je to, za čím sa nachádza otáznik. A ja som Ti napísal, že čo očakávať, keď zmenšíš plochu radiátora a nezvýšiš teplotu, ani prietok? Zákonite neodovzdáš do miestnosti toľko tepla, na to človek nepotrebuje byť kúrenár, to je jednoduchá fyzika.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa 5ko » 15 Apr 2019, 08:22

Pre stanovenie počtu článkov je potrebné v prvom rade vedieť kubatúru miestnosti a to nevieš.
Aspoň odhadom by si mohol typnúť rozmery kuchyne a potom sa dá počítať.
Na 1m3 objemu sa počíta cca 50W výkonu a to je zhruba jeden článok toho starého radiatora.
Možnože bol predimenzovaný ,ale to sa nedá zistiť, kým nevieme kubatúru miestnosti a ostatné podmienky, teda velkosť okien, počet dverí, iný zdroj tepla /šporák/....
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa Juroo » 15 Apr 2019, 11:12

5ko, ono sa to "projekčne" ráta troška komplikovanejšie. Nie len kubatúra miestnosti ale aj teplotechnické vlastnosti obalových konštrukcií (tiež či sú okolo vykurované miestnosti, kde aká plocha steny je spoločná, kde je vonkajšie prostredie) a požadovaná vnútorná teplota.

Ak to bolo doteraz OK, tak vyber podľa výkonu to isté. Na výkon vplývajú tri základne veci .... Tie typy, 10 .. 20 .. 30 ... v princípe to je koľko vnútorných platní ten radiátor má. 30tka má tri platne. Možno nájdeš aj 4ry u niekoho ... Druhá vec je výška radiátora a tretia dĺžka ... keď nemôžeš íst do dĺžky choď do výšky ...
Hore ti poslali tabuľku, zisti si presne aký výkon má ten 25 článkový liatinový a nový platňový sa vyberie podľa toho ... :thumbup:
Keď už tak kuk tu : http://www.usskorad.sk/typ-korad-K.htm ... lebo hore je link len na 550mm výšku ... tento typ má viac výškových variantov a v princípe je to to isté :wink:
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Apr 2019, 13:12

Existujú aj Al radiátory: https://www.grupa-armatura.com/cs-CZ/pr ... f/483/1457 . Manželka nechala vymeniť liatinový radiátor v kuchyni za hliníkový, lebo ten liatinový sa "jej nepáčil". Nikto nič nepočítal, ale je to v pohode.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Apr 2019, 13:19

Dkkujem pani za odpovede. Pomohli ste mi akou cestou da vydat.
Stvrtok budem doma a pomeriam vsetko. Dam to potom sem.
Pozriem aj ti tabulku.

5ko, vysku zmenit nemozem. musel by som rozbit stenu a zmenit vzdialenost privodnych rur. Velmi vela roboty.

Drakoush:
...existuje mensi radiator s dlzkou ako 13 clankovy liatinovy ale s vykonom ako 25 clankovy liatinovy?...
Co si nepochopil na tejto vete?

Ja si cenim tvoje rady hlavne ak mi poradis, ale tu si sa sekol a "napadol" si ma neopravnene.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa Juroo » 15 Apr 2019, 13:36

Myslím že s tou výškou si narážal na mňa :)
Potom choď napr. do toho trojplatňového s "vnútornou vlnou", typ 33k ako sa hore spomínalo ...
Prepočítaj si to ale, nakonieč možno zistíš že by stačil aj slabší :wink:
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Apr 2019, 14:07

romiadam napísal:Ja si cenim tvoje rady hlavne ak mi poradis, ale tu si sa sekol a "napadol" si ma neopravnene.
Všetci si tu ceníme jeho rady. Nič si z toho nerob, ale niekedy asi chytá "EB syndróm" :rolleyes: Tam sa zvyknú nezmyselne vadiť a osočovať častejšie... Ja som tvoju otázku pochopil hneď - a bez hrania sa na slovíčka a otázniky.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa 5ko » 15 Apr 2019, 18:30

Ja som v príspevku urobil preklep ale už sa mi to nedá opraviť, malo tam samozrejme byť 50W na 1m3 ,nie štvorcový. :wink:
Čo sa týka výpočtu, je to samozrejme tak ako píše Juroo, musí sa počítať aj s teplotným spádom ÚK a vela iných parametrov,ale to je parketa projektantov a tabuliek, bežný montér sa zaobíde aj s týmto jednoduchým pravidlom,ktoré sa dá použiť aj pri hrubom výpočte potrebného výkonu kachlí či krbovej vložky do nejakej miestnosti.
Ak nebudeš môcť ísť do výšky, tak potom už len do šírky-viacdoskový radiator
.Ale kde je problém pôvodný prívod odrezať pri stene ,nadpojiť plasthliníkom a vytiahnuť ho vyššie,spiatočka môže zostať.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Apr 2019, 19:43

romiadam napísal:Dkkujem pani za odpovede. Pomohli ste mi akou cestou da vydat.
Stvrtok budem doma a pomeriam vsetko. Dam to potom sem.
Pozriem aj ti tabulku.

5ko, vysku zmenit nemozem. musel by som rozbit stenu a zmenit vzdialenost privodnych rur. Velmi vela roboty.

Drakoush:
...existuje mensi radiator s dlzkou ako 13 clankovy liatinovy ale s vykonom ako 25 clankovy liatinovy?...
Co si nepochopil na tejto vete?

Ja si cenim tvoje rady hlavne ak mi poradis, ale tu si sa sekol a "napadol" si ma neopravnene.
Romi, nie ja som nepochopil, Ty si nepochopil. Ešte raz uvažuj logicky. Máš 25 článkový radiátor. Odfaklíš z jeho plochy polovicu. To znamená, že zákonite si ubral z celkovej plochy, cez ktorú sa vymieňa teplo. Ak by si to chcel dohnať, musíš zvýšiť alebo prietok vody, alebo teplotu vody. Lenže Ty tieto dve veličiny zachováš, takže zákonite budeš do miestnosti odovzdávať menej tepla. Rozumieme sa?
To proste nie je otázka ani tak radiátora, ako fyziky. Áno, trocha sa to týka radiátora - konkrétne materiálu, ale to sú veci skoro zanedbateľné, medzi liatinou a oceľou veľký rozdiel nie je. Ale...!

A teraz rozuzlenie: až teraz som pochopil, ako je otázka položená :D Takže PREPÁČ!! Nejak mi to proste zrána slabšie pálilo (mal som kopec starostí, moja chyba). Ak si logicky uvažoval nad príspevkom vyššie, potom Ti teda došlo, že dôležitá pre výmenu tepla je plocha. Čiže Tebe ide o dĺžku, tak potom plechové korádo potrebnej dĺžky, ale s troma platňami napr. Tam je plocha veľmi veľká.

Ešte raz prepáč, fakt som nejak ráno nedával pozor!

Maroško, Tebe som preklep na Tvoju žiadosť upravil :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Apr 2019, 22:26

Drakoush, nic sa nestalo. Nemusel si sa tu rozpisovat. Stacilo napisat ze si to inak pochopil.
Hned som si myslel ze si to inak pochopil, len som si nebol isty.
Ja som to ani moc neriesil...

-- Spojený príspevok 15 Apr 2019, 21:40 --
Ale kde je problém pôvodný prívod odrezať pri stene ,nadpojiť plasthliníkom a vytiahnuť ho vyššie,spiatočka môže zostať.
5ko o tomto sa mozeme porozpravat ked na to pride. Ja to vo stvrtok pofotim, prepocitam dam to sem a uvidime. Zatial mi tieto informacie stacia.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa Milos66 » 16 Apr 2019, 08:25

U mojich rodičov menili cca 5 rokov dozadu staré radiátory za nové - Korad.
Ak to dobre prerátaš a nájdeš vhodný typ radiátoru, nič nemusíš rezať a prehadzovať. Korad je ako tak prispôsobený na to, aby sa dal jednoducho prehodiť za starý typ. Pár kolieno, nejaké vsuvky atd. Netvrdím, že to zvládneš ty, ale hocijaký dobrý vodár s tým nebude mať väčší problém.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Apr 2019, 12:43

Existujú aj "pancierové hadice". Cez tie to v prípade nutnosti zvládneš pripojiť aj ty. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Apr 2019, 13:21

Moj otec je dobry vodar na dochodku a ja jeho "ucen" aj ked ja som nesiel v jeho kolajach. Skoncil s vodarcinou ke slavna Stavoindustria Bratislava bola vytunelovana a skrachovala. Nedostal ani korunu ako odstupne za 25 rokov prace, nebolo z coho vyplatit ludi..... ale to uz odbacam... Tym len chcem povedat, ze nove vodarenske technologie hlavne v oblasti kurenia ktore k nam prisli po 1995 nam nie su az take zname.
S drobnymi radami od vas to zvladnem hravo. Otcovi sa uz s tym nechce piplat. Uz toho ma dost. Uz vo vsetkom vidi problem. Mozno to niektory poznate....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Nahrada za liatinovy radiator

Príspevok od používateľa Wili » 16 Apr 2019, 14:43

mimochodom este tu doteraz nikto nespomenul inu variantu, sice prietok zvysit mensim radiatorom nemozes, ale mozes znizit prietok na vsetkych radiatoroch v celom dome (napr. na polovicu) a na tom jednom ktory potrebujes aby hrial viac pridas naplno. Pri beznom kureni dlhsiu odozvu ani nespozorujes lebo aj pri polovicnom prietoku ostatnymi radiatormi je stale prietok dostatocne vysoky, ide len o teplotu vody, ale aj tak z dlhodobeho hladiska udrziavania tepla je to uplne jedno... ale aj tak najlepsi by bol zdvojeny "hrubsi" radiator... zalezi aka tepla/studena miestnost v dome to je ako bolo vyssie spomenute.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok