Co je vhodne dat na rovnu strechu?

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Co je vhodne dat na rovnu strechu?

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Apr 2019, 07:10

Cavte,
vcera som po dlhom case vysiel na strechu u rodicov a vyzera dost zle. Maju tam asfaltove pasy, nieco ako IPA ale toto ma v sebe sklennu tkaninu, nie pepier.
Vsade je to popraskane a chceli by to novu vrstvu. Lenze uz su tam tri a povrch uz nie je najrovnejsi. Mozno by zo celo vsetko olupat a nanovo novu orvu vrstvu. A to je velmi vela roboty.

Ja rozmyslam len rozliat tam smolu s horakom a potom zasypat pieskom. Otec vravi ze v lete sa to bude lepit a v zime pukat/praskat. Hovori ze mozno existuje neaky pruzny gumoasfalt ktory sa prilepi na sucasny stary a bude pruzny.

Neviete o niecom takom s cim by sa to dalo natriet? To by islo rychlo. Rano by sa opravili praskliny a poobede by sa to natrelo.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Co je vhodne dat na rovnu strechu?

Príspevok od používateľa jenda23 » 22 Apr 2019, 09:07

Všechny lepenky jsou na prd na střechu protože se tvořej trhliny, proto se dřív pravidelně zalejvaly asfaltem. Jinak univerzální opravný asfalt není řešení, existuje lepenka v kýblu ta není zlá. Já jsem na opravy thlin v asfaltový střeše úspěšně používal sikaflex. Ale osobně bych střechu přes léto předělal. Dnes již od toho jsou SBS asfaltové pásy který maj lepší mechanický a elastický vlastnosti. Jinak asfaltová střecha by se měla skládat nejmíň ze dvou vrstev, a to podkladní kam se dá použít izolace z oxidovanýho asfaltu, třeba notoricky známá V60S35, a na vrch SBS. Osobně bych voli použití asfaltových pásů Elastodek 40 special mineral jako podkladní vrstvu, a na vrch třeba Elastek 40 (popř.50) special dekor.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

martin3450
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 08:22
Bydlisko: žilina
Vek: 33

Re: Co je vhodne dat na rovnu strechu?

Príspevok od používateľa martin3450 » 22 Apr 2019, 09:15

Použi radšel Sika Sikaplan 15G light grey 2 x 20 m .Kamarat to má už 15 rokov a vpohode,ja to mám 3 roky na dielni a nadhera.
0

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Co je vhodne dat na rovnu strechu?

Príspevok od používateľa Feneon » 22 Apr 2019, 10:00

Jednoznačne Sikaplan alebo Fatrafol. Ale neverím že sa dostaneš pod 3000€.
Na asfaltové pásy rovno zabudni. Jednoducho to z dlhodobého hľadiska nefunguje. Robil som vo firme kde sme sa venovali aj rekonštrukcii terasových striech. Všade sa ľudia sťažovali že do asfaltu nenormálne peniaze navrážali a ho*no z toho.
Jednoznačne asfalt treba odstrániť - je zbytočne ťažký a zaťažuje strechu (pokiaľ konštrukcia terasovej strechy vyslovene nevyžaduje zaťaženie), Natiahnuť fóliu-kontaktnú parozábranu, zaizolovať tvrdeným polistorénom - tým sa obmedzi vznikanie kondenzátu na strope vo vnútri stavby, natiahnuť hrubú geotextíliu a následne Sikaplan alebo Fatrafol. Viem že to nechceš, ale je to to jediné čo sa s dlhodobého hľadiska vyplatí. Alebo krov :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Co je vhodne dat na rovnu strechu?

Príspevok od používateľa jenda23 » 22 Apr 2019, 10:49

Ano fatrafol je vynikající věc, ovšem vyžaduje kompletní rekontrukci jak říkáš. ovšem pak bych již střechu předěla na klasickou krytinu, tam je životnost zaručená, přeci jen bych klasickým materiálům věřil víc.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Co je vhodne dat na rovnu strechu?

Príspevok od používateľa Samanko » 22 Apr 2019, 11:48

Ono by to chcelo mozno viac info o velkosti strechy a pod .. a hlavne o tom co od toho ocakavas .. teda ci to ma vydrzat co najdlhsie alebo to chces len zalepit na dva-tri roky...

Tiez mam velmi dobre skusenosti s izolaciami typu fatrafol rsp sikaplan.. Jeden z byvalych investorov pre ktoreho sme pracovali vymienal strechy touto technologou ako na pockanie a to ci uz dovodu akustickeho (buchanie plechu), zatekania, istoty pri akomkolvek sklone a pod.. Vyzaduje si to ale naozaj trochu viac ako len nieco vyliat na strechu.. zivotnost a to, co za tie peniaze dostanes je vsak niekde uplne inde
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Co je vhodne dat na rovnu strechu?

Príspevok od používateľa muziker » 22 Apr 2019, 13:39

Síce nové materiály ktoré tu spomínate vôbec nepoznám, ale môžem povedať len to, že strechu svojej garáže (betónová platňa) som v roku 1981 urobil takto. Namazal som starou metličkou zohriaty asfalt na holý betón, na to šiel asfaltový (vtedy sme mu hovorili ? térový ?) papier, ale netuším ako sa to presne volalo. Na to išla jedna vrstva IPA pásov s prekrytím asi 5 cm (nahrievané butánovým horákom). Perfektne tak prľnul k "podkladu". O rok na to som strechu natrel farbou starým "portvišom", bola to akási "striebrenka" - v Tranzitnom plynovode ňou natierali potrubia v kompresorovej stanici a dali mi do nádoby asi 4 litre. Tak to vydržalo dodnes bez jediného problému. Teraz v sobotu som vyliezol skontrolovať strechu a myslím že ešte nejakú dobu vydrží, ale budem musieť pomaly myslieť na "obnovovaciu" vrstvu niečoho, lebo slnko spôsobuje už akési "vrásnenie" vrchného IPA pásu. Takže náklady boli vlastne úplne minimálne (v prepočte niečo nad 20 €) za tých takmer 40 rokov- bez 2 rokov, lebo som si všetko robil sám. Dnes by som si už ale na takú prácu netrúfol vzhľadom na vek :D.
0
muziker

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Co je vhodne dat na rovnu strechu?

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Apr 2019, 14:49

Dakujem vam za rady.

Pozriem sa na to vsetko co ste mi tu popisali.

Dom bol dostavany v r 1977. Teraz ma 40 rokov a su tam myslim ze tri vrstvy. Otec bol tak precizny s lepenim tych asfaltovych pasov, ze mu to vzdy vydrzalo aspon 10 rokov. Aj som to robil s nim 2 x. Raz ked som bol tenager a druhy krat medzi 20-30tkou. Tetaz keby sme dali zase ten asfaltovy pas, tak zase by to vydrzalo 10-15 rokov, len otec uz je stary a ja som v IRL. Tak to chceme urobit (ked pridem na par dni na SK rychlo a dat tam nieco elasticke. V tych casoch este take materialy neboli.

Nas dom je na tom podobne ako muzikerov, len otec to posral tym ze to nikdy nenamazal tou "striebrenkou". Tak preto musel uz dat tretiu vrstvu. Inak sme to tiez napalovali butanovou flasou. Ked sa to neodflaka a da sa tam kvalutny asfaltovy pas (nie IPA, vola sa to inak) tak to vydrzi velmi dlho.

Teraz som to pozrel vola sa to BITAGIT SL-PE . Mame este v pivnici dva kotuce z cias CSSR. Mam fotku len z mobilu ju neviem nahrat. Vecer nahram ked budem pri PC.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Co je vhodne dat na rovnu strechu?

Príspevok od používateľa muziker » 22 Apr 2019, 16:30

Myslíš niečo ako toto (viď obr. nižšie) ? Teraz je v predaji asi len tento typ:
Bitagit 35 mineral sa používa ako hydroizolačný pás vo viacvrstvových hydroizoláciach striech v kombinácií s pásmi s vysokou pevnosťou v ťahu. Samostatne ako hydroizolačná povlaková krytina pre menej náročné stavby, väčšinou na stabilných podkladných konštrukciách, ktoré nie sú príliš namáhané ťahovými silami. Ďalej sa používa ako izolácia spodnej stavby proti zemnej vlhkosti.
Vraj by mal byť dostupný na celom Slovensku v predajniach "stavebnín", len cenu sa mi nepodarilo zistiť, ale odhadujem na cca 3 € /m (balenie v kotúčoch 10m x 1 m).
Prílohy
bitagit35mineral.jpg
bitagit35mineral.jpg (8.51 KiB) 5096 zobrazení
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Co je vhodne dat na rovnu strechu?

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Apr 2019, 16:54

Bývalý kolega z práce, ináč pokrývač, naviac používal Hydrobit V 60 S 35. Je so sklenou rohožou.
Dobrý je aj FOALBIT AL S 40, ten má + hliníkovú vložku (plynotesný) a proti radonu (samozrejma drahší)
Vyrábajú to stále...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Co je vhodne dat na rovnu strechu?

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Apr 2019, 07:02

Len pre infor:

Toto sme tam davali. :) Ano tak sa to vola, slenna rohoz. Ta je aj v tomto. Toto este mame v pivnici myslim ze tam boli dva kotuce. Su ako nove. Asfalt sa nekazi...
20190422_145233.jpg
Takato sklenna rohoz je v tom
20190422_145105.jpg
Naosledy ked sme to kladli, tak sa nam medzi ten BITAGIT zaplitla aj IPA, (ta mena tu sklennu rohoz) a toto je vysledok. Na pravo je len obycajna IPA a napravo BITAGIT.
20190422_145045.jpg

Co by ste hovorili na to, keby som opravil taketo praskliny a celu strechu pretrel gumoasfaltom? Kvoli tym mikroprasklinkam.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Co je vhodne dat na rovnu strechu?

Príspevok od používateľa jenda23 » 23 Apr 2019, 07:08

že to popraská stejně během dvou let.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Co je vhodne dat na rovnu strechu?

Príspevok od používateľa mato3000 » 23 Apr 2019, 09:15

na rovnú strechu je najlepšie dať nadstavbu s šikmou strechou .... vlastná skúsenosť
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Co je vhodne dat na rovnu strechu?

Príspevok od používateľa Victorio » 11 Máj 2019, 23:19

Nechapem kto vymyslel davat na strechy asfaltove lepenky...
Spravne by sa mali chranit zatazit strkom aby to vydrzalo.
Inak su to vyhodene peniaze ak je to neodborne spravene a nasledne poskodenie stropu atd.
Odporucam foliu zvaranu alkorplan alebo ekvivalent, a ak sa da riesit hned aj zateplenie cim sa vyriesi aj vyrovnanie podkladu. Riesil som tak zatekajucu terasu s malym spadom kde sa nedala dat logicky sikma strecha.
Zvarat sa da aj svojpomocne ja som to skusil pri troche treningu to ide, staci silikonove valcek a teplovzdusna pistol, ale idealne zvaracka na to urcena.
Vyhoda: pochodzne aj pri horucavach a ovela lahsie. Na asfalt asi treba dat separacnu oddelovaciu vrst u
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Co je vhodne dat na rovnu strechu?

Príspevok od používateľa romiadam » 11 Máj 2019, 23:36

Nechapem kto vymyslel davat na strechy asfaltove lepenky... Spravne by sa mali chranit zatazit strkom aby to vydrzalo.
Ten strk , to je tvoj napad, skusenost alebo je to niekde predpisane. Nemam problem "vysypat na strechu" kamene o velkosti asi ako lieskove orechy.

Len neviem co je lepsie, nezakryt strkom lepenku ktora vplyvom slnka casom popuka ale po dazdi sa rychlo vysusi, alebo mat tam strk a po dazdi ta voda sa nevysusi tak rychlo ako bez strku a ci to nie je zle ze da tam bude dlhse zdrziavat voda (az kym sa to cele neprefuka vetrom a vysusi).

Toto som uz navrhovl otcovi aj ja, este velmi davno ale len kyvol rukou a neako z toho zislo... Predsa lepenka v tieni strku vydrzi omnoho vac ako na priamom slnku.

Neviem...
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Co je vhodne dat na rovnu strechu?

Príspevok od používateľa Victorio » 12 Máj 2019, 16:18

Zakrytie lepenky resp asfaltovej krytiny je popisane v stavebnictve napriklad tera, mam pred sebou knihu nas dom od vyd. Alfa ale hocikde inde. Taketo riesenie som videl aj v blave na budove Siemensu, inak vhodna aj dlazba a potom je to pochodzne.
Samozrejme pozor na nosnost stropu su to tony materialu aj ked napadne sneh, voda lad...
Teraz su ale nove materialy ako som spomenul ktore sice niesu az take nove lebo su folie spomenute aj v knihe z 1974 ,
Kvoli namahe s vynasanim materialu strk asfalt by som volil radsej tu foliu alebo polystyren a ma to foliu alebo plech ak je dosyatocny sklon napriklad minitrapez t8 dat si doviest pasy na celi dlzku
Ale treba si dat zalezat na detailoch kde su zvody dazdove som radsej za klasocke ryny ako spadovanie do kanalizacnej rury kde to skor ci neskor zacne zatekat a stale niekde bude stat voda
Ak si objednas polystyrenove bloky ktore si uz vyrobene ako skladacka do spadu tak to je najjednoduxhsie
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok