Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

motyylik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 30 Máj 2019, 15:00

Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa motyylik » 30 Máj 2019, 15:36

Ahojte,

poprosil by som o radu. Dal som si spravit na byte kuchynu. Pred tym ako bola spravena som zavolal elektrikara nech spravi predpripravu na pripojenie varnej dosky -> z vypinaca na stene ktory tam uz na to bol (od zhodovenia stavby) vyviedol kabel (nejaky hrubsi ktory sam doniesol a ktory by vraj mal byt na to urceny) a povedal ze sivu fazu zapojil spolu s nulakom (modrym vodicom) do vypinaca a ze rovnako to treba potom zapojit aj do dosky (ktora vraj standardne pracuje s 2 fazami). Ked sa dokoncila kuchyna zistil som ze nova skokeramicka varna doska uz kabel ma -> oznaceny celkom jasne (aj farebne aj nalepkou) tak ako mi povedal aj elektrikar. Tak som kupil krabicu (myslim ze je to takato:: https://www.sez.sk/produkty/6455-11p2) a jednotlive vodice z oboch kablov som v nej na jednotlivych svorkach pospajal. Vyzera ze vsetko funguje po zapojeni dobre (Vsekty 4 platne viem zapnut naraz a nic podozrive sa nedeje). Krabicu som jednym srobom pripevnil na stenu pod vypinac (jej spodok je asi 15 cm nad zemou). Az neskor som zacal rozmyslat nad tym ci bolo spravne ze som si to pozapajal sam. Moje otazky su:
1) Je zapojene varnej dosky cez takuto prepojovaciu krabicu podla vas v poriadku a bezpecne? Alebo by sa mohlo stat ze casom sa s tym zacne nieco diat -> lebo napr. takato krabica nie je na to urcena a zacne sa roztapat od horucich vodicov alebo nieco?
2) Je potrebne koli niecomu inemu (okrem uznani zaruky na dosku) mat na Slovensku potvrdenie od elektrikara o zapojeni varnej dosky?
3) Mal by som znova zavolat elektrikara nech to pride po mne skontrolovat?

Dakujem velmi pekne za vase nazory!

Peter
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa Merak » 30 Máj 2019, 15:46

1) je to v poriadku, táto krabica je na to určená, ale pokiaľ si použil lankové vodiče, bolo treba dať na ne dutinky
2) podľa vyhlášky MPSVaR 508/2009 Z.z. §13 je potrebné pred spustením zariadenia do prevádzky skontrolovať a zrevidovať
3) áno a zavolaj si rovno revízneho technika, nech do zreviduje
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

motyylik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 30 Máj 2019, 15:00

Re: Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa motyylik » 30 Máj 2019, 16:10

A ked som tam tie dutinky nedal treba to prerobit?Iba som konce trocha skrutil, nech drzia pekne pokope a zasroboval ...
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa jenda23 » 30 Máj 2019, 16:21

Ano dle normy každý slaněný vodič (licna) musí být zakončen dutinkou.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Máj 2019, 17:20

Ta dutinka zabezpečí to že všetky vlákna budú spojené dokopy A utahovaci srob tie lanka nezniči - zaryje sa do dutinky. .
Bez dutinky sa drotiky počas utahovania môžu poškodiť A ak nie hned tak neskôr vplyvom veľkých prúdov ktoré tam budú tiecť sa ten spoj môže poškodzovať A začne sa prehrievat čo môže byť problém. Preto je dobré tam dať dutinky.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa Edgar » 30 Máj 2019, 20:16

To akože keď si doma vymením luster tak na to potrebujem revíziu? :D Choré

romiadam, tam závisí aj od typu svorky, pokiaľ skrutka drží vodič pod hlavou a nie pod závitom tak je veľmi malá šanca že sa niečo stane. A ak už sme pri tom, aj ABB-čkové vidlice sú riešené takto, tam dokonca lanko s dutinkou ani nedáš.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa jenda23 » 30 Máj 2019, 20:17

Ale norma hovoří jasně, to že výrobci na to kašlou je věc druhá.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Máj 2019, 21:12

Booože, to znamená, že ak do dutinky nedám všetkých 10 drôrikov, ale len 8,tak poruším podmienky záruky a normy,čiže ako keby som pod šroubík zaskrutkoval lanko a dva drôtiky mi budú trčať mimo, tak mi padne záruka, aj keď je to niekoľkokrát krát prúdovo predimenzovaný priemer ,že kvôli tomu odišiel napríklad termostat, tak je to trochu silná káva,ak by mi kvôli tomu mala padnúť záruka.Jednak kvôli tomu, že predpíšu prierez prívodného vodiča 4 mm2,ale vo vnútri sú prepoje sotva 2mm2. :rolleyes:
Sú to všetko len plánované výhovorky výrobcov, aby sa zbavili zodpovednosti za chyby ich výrobkov a zvalili vinu na zákazníka.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa jenda23 » 30 Máj 2019, 21:17

5ko ono to není tak jednoduché, samy výrobci vyrábí několik druhů svorek a to svorky pro pouze tuhé vodiče, pouze pro ohebné vodiče nebo pouze pro pevné vodiče. A norma říká konkrétně toto "S výjimkou sdělovacích obvodů by se mělo zamezit používání pájených spojů. Aby se zabránilo oddělení nebo roztřepení jednotlivých drátků slaněných vodičů nebo vodičů složených z jemných a velmi jemných drátů, musí se použít vhodné připojovací svorky nebo konce vodičů musí být chráněny odpovídajícím způsobem (dutinky)." To není až tak výmysl výrobců.

Ano z praxe vím že i spoj bez dutinky vydrží při vhodným připojení po téměř neomezenou dobu.

PS: my co třeba vyrábíme dle norem TSI atd. tak se dělají laboratorní odběry a zalisované spoje, dutinky se rozbrousí a pod mikroskopem kontrolují vzorky. Tam se už řeší i plastové části dutinek aby byla nehořlavé atd. Kabely musí být ze speciálních materiálů, slanění musí odpovídat normám atd. Dnes je todle síla.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa Wili » 30 Máj 2019, 21:39

A je v norme uvedene aj ako ma byt vyvedeny kabel k varnej doske? napr. ak mam klasicku montaznu krabicku v omietke s krytkou, staci ze to mam napojene cez wago a v krytke navrtanu dieru a z toho vyvedeny kabel k varnej doske alebo musi byt podobna krabicka s vyvodkami ako je uvedena vyssie?
0

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa deepspace » 30 Máj 2019, 21:57

Willi, dobra otazka, lebo teraz riesim nieco podobne povedzme v IP65 :)
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa technikus110 » 31 Máj 2019, 06:17

Ak zachádzate do detailov so slovíčkami, tak v niektorých častiach normy sa hovorí o pevnom spoji a inde iba o vodivom spojení.

Je WAGO pevný spoj, keď je kábel v nej spojený otočiteľný/formovateľný? Alebo ide iba o vodivý spoj s dostatočnou stykovou plochou, ktorý vie bez jej deštrukcie preniesť požadovaný výkon?

Dutinka ÁNO, len ak má niekto obe ruky ľavé a zlé kliešte, tak to tiež nie je výhra!
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa Merak » 31 Máj 2019, 09:26

Wili:
krabicu môžeš použiť hocijakú na to určenú, spoje musia byť dostatočne pevné a vodivé a kábel musí byť dostatočne pripevnený, aby si ho trhnutím nevyšklbol. A pokiaľ ho vyšklbneš, tak to musí byť tak zapojené, že ako posledný sa ti vytrhne alebo uvoľní ochranný PE vodič.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 31 Máj 2019, 09:36

Edgar napísal:To akože keď si doma vymením luster tak na to potrebujem revíziu? :D Choré
Nemusis, ale ked to zapojis blbo a bude to pricina poziaru, tak od poistovne nedostanes ani cent. Tiez si doma neoperujes slepe crevo, alebo nemenis plynovy sporak len tak (teda ja by som nemal odvahu). Jednoducho v dobe byrokracie je dobre mat vsetko na papieri, keby nahodou.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa Merak » 31 Máj 2019, 10:07

Edgar napísal:To akože keď si doma vymením luster tak na to potrebujem revíziu? :D Choré
pokiaľ si elektrotechnik, tak si ho kľudne môžeš vymeniť aj sám, s tým, že si napíšeš čestné prehlásenie o tom, že si luster vymenil v zmysle STN

a máš doma urobenú východziu a pravidelnú revíziu elektroinštalácie?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa Edgar » 31 Máj 2019, 10:22

pocitujlasku napísal:ked to zapojis blbo a bude to pricina poziaru, tak od poistovne nedostanes ani cent.
Poisťovni môžem povedať že revízia zhorela a tým pádom netreba revidovať nič :biggrin: ale nie, chápem. No v živote sme na nič také nevolali "odborníkov", v starom byte otec povymnieňal sám všetky zásuvky, vypínače a lustre, v novom dome sme taktiež lustre zapájali sami, a áno dokonca aj plynový šporák či už na zemný plyn alebo PB bombu, komplet rozvody vody v dome, batérie, WC, umývadlá... A práve elektrika bola v tom novom dome robená elektrikármi ale tak, že keď som to ukázal normálnemu revízákovi, skoro sa pod to ani nepodpísal. Takže asi toľko k tomu čo znamená "odborník". Niekedy stačia základné znalosti a "sedliacky" rozum a môže to byť urobené na minimálne takej úrovni, ako od "odborníka". Ale to už sme pri spomínanej byrokracii...
Merak napísal: a máš doma urobenú východziu a pravidelnú revíziu elektroinštalácie?
Momentálne žijem v prenájme, kde sú schodiskové vypínače prepájané vodičom CYKY-J 3x1.5 takže o nejakej revízii dosť pochybujem. A prakticky to ani nie je môj problém, či?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa romiadam » 31 Máj 2019, 11:09

pocitujlasku napísal:
Edgar napísal:Jednoducho v dobe byrokracie je dobre mat vsetko na papieri, keby nahodou.
Potom ti pre lustrujú celý dom A nájdu inú chybu aby neplatili nič alebo aspoň len časť.. Povedia že si nemal pravidelnú kontrolu plynového sporáku. Alebo že vedľa sporáka ne zemi bolo položené nice horľavé. Aj keď sa tu bavíme O zapojení káblov, už odbačam.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 31 Máj 2019, 11:12

romiadam: ako by povedal danovy urad: vzdy sa nieco najde :) jasne, ja som len chcel jemne naznacit, ze aj ked si kopec veci vie clovek urobit sam, tak je dobre mat papier, lebo uradnici.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa E001 » 31 Máj 2019, 12:28

Edgar napísal: Momentálne žijem v prenájme, kde sú schodiskové vypínače prepájané vodičom CYKY-J 3x1.5 takže o nejakej revízii dosť pochybujem. A prakticky to ani nie je môj problém, či?
Veď 1,5-ka na max prúd 10 A stačí :) že by nesprávne farby? Preznačiť sa dá - teda okrem zeleno-žltého. to je zakázané.
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Zapojenie varnej dosky cez krabicu - bezpecnost

Príspevok od používateľa Patriky » 31 Máj 2019, 12:33

Krabica zle zvolena na to sa pouziva toto:
https://www.elmit.sk/valena-774447-kabl ... riek-biela
Je tam aj svorka ktora brani vytrhnutiu kabla.
Lankove vodice isto do dutinky a zaruku by mal potvrdit elektrikar s platnou vyhlaskou 508.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok