Elektrolyza medi na hlinik

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Elektrolyza medi na hlinik

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Jún 2019, 11:48

Cavte,
mohol by mi niekto z vás poradiť ako v domácich podmienkach urobiť elektrolyzou fliacik medenej vrstvy (o veľkosti max. minca 5 centov) na hliníkový plech?

Ten Cu fliacik by som potom potreboval pocinovat.

Potreboval by som info aké napätie, aký prúd (autobateria by bola vhodná ako zdroj?), ako prud regulovat, aký elektrolyt je na to vhodný, ako dlho taká elektrolyza trvá (stačí len taká vrstvicka aby to šlo cinovat a malo to neaku pevnost - že to nedopadne samo) a pod.

Dá sa to doma?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrolyza medi na hlinik

Príspevok od používateľa jenda23 » 04 Jún 2019, 12:11

Hliník se dá pocínovat i bez mezivrstvy...
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Elektrolyza medi na hlinik

Príspevok od používateľa Dolfi » 04 Jún 2019, 12:20

Na otázku ti neviem odpovedať.

No dá sa spájkovať aj priamo na hliník. Tam ide o to, aby sa narušila vrstvička Al2O3 a čistý Al okamžite nezoxidoval, (pasta musí dokonale kryt pocínovávané miesto) a spájka potom chytí na čistý hliník. A myslím si, že takýto spoj bude pevnejší, ako na elektrolyticky nanesenú meď.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrolyza medi na hlinik

Príspevok od používateľa jenda23 » 04 Jún 2019, 12:22

Mám na to přímo určenou kapalinu a funguje dobře, jen když je větší kus nutno předehřát třeba plamenem, nebo na vařiči.

PS: k čemu to pořebuješ? Nemá to jiné řešení?
0
Naposledy upravil/-a jenda23 v 04 Jún 2019, 12:24, upravené celkom 1 krát.
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Elektrolyza medi na hlinik

Príspevok od používateľa spin90 » 04 Jún 2019, 12:23

Pomediť hliník nie je vôbec jednoduché. Skúšal som to, pozeral návody, ale vrstva sa furt lúpala. Problém je zrejme vo vrstve Al2O3 na povrchu hliníka, ktorá bráni lepšiemu spojeniu s Cu.
Hliník sa pocínovať dá, sú na to tavidlá, bude to schodnejšia cesta.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Elektrolyza medi na hlinik

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Jún 2019, 14:22

No netrvám na pomedeni ak sa dá hliník priamo spájkovat. Doteraz som mal zaryte v pamäti že cin a hliník sa nemajú radi.

Čo je to za zázračnu kvapalinu? Vyskúšam. Chcem to na domáce experimentovanie.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrolyza medi na hlinik

Príspevok od používateľa zipaj » 04 Jún 2019, 14:28

kvapalina na spájkovanie hliníka, cena do 2€, bežne v obchode s súčiastkami, existuje aj špeciálny cín (spájka), ale to nemám vyskúšané
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Elektrolyza medi na hlinik

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Jún 2019, 14:57

Takze kvapalina na spajkovanie Al a klasicky cin mi postaci? Treba cin s kolofoniou alebo radsej bez?
Nahradzuje spajkovacia kvap. na Al spajkovaciu pastu (kolofoniu)?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrolyza medi na hlinik

Príspevok od používateľa zipaj » 04 Jún 2019, 15:06

obyčajný cín s kalafóniou, kvapalina je zmes nejakých kyselín ktorá rozpustí Al2O3 na povrchu hliníka a potom sa dá riadne spájkovať, ale hliník veľmi odvádza teplo, tak ak je to väčšia plocha, treba výkonnú spájkovačku, alebo ja si pomáham plynovou (plameňom) a spájkujem obyčajnou trafopájkou.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Elektrolyza medi na hlinik

Príspevok od používateľa enigma » 04 Jún 2019, 15:24

a myslíte si že tá meď sa bude držať na tom hliníku ? myslím že nie ... pripomínam " BIMETAL " .....
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Elektrolyza medi na hlinik

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Jún 2019, 16:34

Dakujem za rady. Kupim tu kvapalinu a vyskusam. Dam vediet. :applause:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Elektrolyza medi na hlinik

Príspevok od používateľa muziker » 09 Jún 2019, 17:21

romiadam mám špeciálny cín (používali ho kábelisti v telekomunikáciách na pocínovanie hliníkového plášťa káblov bez použitia akýchkoľvek chemikálií či tavidiel - len sa povrch hliníka musel trocha narušiť-oškrabať od oxidov) - ak by si potreboval, môžem ti poskytnúť 1 kus (jeho rozmery sú : hrúbka cca do 2 mm x šírka cca 10 mm a dĺžka cca 35 cm). Myslím, že by ti to vystačilo aspoň na 30 takých "fliačikov" ako potrebuješ ...chce to ale výkonnú spájkovačku, pretože hliník statočne odvádza teplo (vhodné je predhriatie).
Inak ja som trafopájkou uspešne pospájal malú anténu z hliníkových drôtov aso 4 mm hrubých za pomoci kolofónie a klasického trubičkového cínu s tavidlom priemeru 2 mm. Trvalo ale pomerne dlho kým sa mi to podarilo (nabrať na spajkovačku trocha cínu a pod kolofóniou trieť hrotom s cínom o hliník dovtedy, až kým to nechytí. Predom je vhodné povrch hliníka -oxidovú vrstvičku trocha marušiť vhodným nástrojom do leskla - nôž, pilník a pod. - je to individuálne podľa konkrétneho prípadu).
0
muziker

Napísať odpoveď