znizenie vykonu cerpadla

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

loksiklubos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 349
Dátum registrácie: 23 Sep 2013, 22:10
Vek: 36

znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa loksiklubos » 04 Júl 2019, 20:38

Dobry den,


mam doma cerpadlo alko automat hwa 4500 a chcem sa informovat ci je mozne nejakym sposobom znizit vykon cerpadla. Dovod je ze mam cerpadlo pripojene ne verejny vodovod(nemam inu moznost) a cerpadlo pri spusteny ide vsetka voda len do cerpadla a skohutikov mi nekvapne ani kusok vody tak by potreboval ho trosku znizit na vykone ak je to ovsem mozne
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa jenda23 » 04 Júl 2019, 20:41

Maličko nechápu způsob zapojení Tvé soustavy. Jak máš čerpadlo na vodovod? Vzyť ve veřejném vodovodu je přeci tlak dán.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 04 Júl 2019, 20:59

0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

loksiklubos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 349
Dátum registrácie: 23 Sep 2013, 22:10
Vek: 36

Re: znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa loksiklubos » 04 Júl 2019, 21:16

mam verejny vodovod kde je tlak max 2,1bara a pri polievany zahrady mam probem tak pomocou cerpadla zvysujem tlak. Len problem je v tom ze voda s vodovodu mi nestiha tlacit vodu do cerpadla tak sem tam cerpadlo kolise s vystupnym tlakom tak preto optrebujem ubrat jeho vykon. Redukcny ventil som skusal ale zase znizim dost tlak
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa elmoto » 04 Júl 2019, 21:28

Mas privod do domu s nizkym prietokom. Nic s tym nespravis. Jedine ak uskrtis prietok polievania! Inak ti vsetku vodu berie na polievanie. Ked znizis vykon budes musiet uskrtit prietok polievania lebo zas nebudes mat tlak. Preco si nedas narazit studnu?
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 04 Júl 2019, 21:52

loksiklubos - to čerpadlo nebolo asi najrozumnejšia voľba v tvojom prípade .

Pre teba by možno bolo rozumnejšie niečo ako https://www.hej.sk/vodaren-gude-hww-3400/
Teda inak povedané - čerpadlo + kovová nádrž kde sa ti "natlačí" voda . "Natlačením" sa ti zvýši tlak a môžeš z radosťou polievať .....

Teoreticky aj teraz je možné "upraviť" tvoj systém pridaním niečoho takéhoto https://www.prodoshop.sk/hlavna-stranka ... ove-nadoby + spätného ventilu [spätnej klapky ] aby si nezvýšil tlak v celom verejnom vodovode (to by sa ti možno niektorý ľudia "poďakovali" za niečo takého ) ....
Pravdaže netreba zabudnúť možno na tlakový spínač ....

Možno by sa dalo nejakým spôsobom "prerobiť" ale potom sa stráca záruka na čerpadlo a naviac nebola by 100% záruka že to pojde tak ako má ...
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa Dolfi » 04 Júl 2019, 22:02

Zaujímavé, tak takéto riešenie som fakt ešte nevidel ! Keď nemáš dostatočný prítok do domu, (prierez potrubia), tak prečo si kúpil také výkonné čerpadlo ? To možno aj nižšie položeným susedom saješ vzduch cez kohútiky, keď ich otvoria ... :wink:

Asi najjednoduchšie riešenie bude postaviť na záhradu väčšiu nádrž (sud), pustiť do nej vodu z vodovodu, počkať až bude (takmer) plná a plavákom zapnúť tvoje čerpadlo. Voda stále priteká, v dome asi bude (slabo) tiecť tiež, no a keď sa nádrž vyprázdní, trebárs cez druhý plavák, vypnúť čerpadlo. A ak nádrž natečie, tak zas zapnúť čerpadlo ...

Len pripomínam, že existujú aj kvapkové závlahy, kde až taký veľký odber a tlak netreba ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa jenda23 » 04 Júl 2019, 22:23

Asi jak říká Dolfi, jediným řešením je "kondenzátor" , bohužel pokud nemáš vstup nemůžeš dostat výstup, to nejde. Jen nechápu jaký je problém s 2,1bar, to není až tak nízký tlak, pro 1/2" hadici je myslím dostatečný. A pro zásobování jednopatrvého rodinného domku je předspán tlak v řádu alespoň 0,15MPa, při zachování minimálního průřezu vodovodní přípojky 1" bych v tom neviděl naprosto žádný problém.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Júl 2019, 22:28

EDIT: Jenda ma predbehol kym som toto pisal
Jenda, 2,1bar je malo, to len cika. A aj ked ma tlak, nema asi prietok. Mam to odskusne. Treba aspon 3 alebo 3,5 bar.

Jedinamoznost ako si ponechat cerpadlo a aj polievat je presne to co ti navvrhol dolfi. 1 alebo 2 alebo tri 200litrove sudy (ak mas pre ne miesto) prepojis dostatocne hrubou hadicou rurou a ides. Sudy mozes nonstop naplnat plavakovym kohutikom s dostatocnym prietokom (aby si necakal pol dna kym sa sudy naplnia, nieco ako zachodova nadrz aj tam plavak zastavue vodu) a cerpadlo odpajat aby nechtil vzduch dalsim plavakom ked je uz nizka hladina vody v sudoch. Toto je dost komplikovane a vyzaduje dalsie investiie a robotu, ale ked nemas pritok a chces vykon tak len takto.

Ina moznost je ze si vykopes studnu.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1683
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa cs001 » 04 Júl 2019, 23:14

alebo si zozen kubikovu nadrz...
...odkedy sme ju nainstalovali dostatocne casto prsi, ale "verime", ze raz pride sucho :)
Prílohy
DSC_1222.jpg
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa jenda23 » 04 Júl 2019, 23:27

Já ted dokončujem nádrž na vodu :biggrin: 8 kubíků H2O :D ale uvažuju z toho udělat spilku :lol:
Prílohy
DSC00745.JPG
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Júl 2019, 00:20

cs001, no to je tiez dobry napad, len to zase nieco stoji. Ja som uvazoval nad niecim co sa da zohnat zadarmo.

Jenda, to mas betonovanu nadrz? Nieco na styl ako zumpa? Zaujimave. Studna by nebola lepsia moznost? Alebo byvas na kopci?

loksiklubos, este ma napada to, ze prietokovy vykon (nie elektricky) sa da znizit aj tak, ze prepojis saciu trubku s vytlacnou trubkou (skrat) a bude tam gulovy ventil. Ten ventil zavries naplno, prietok bude maximalny a postupne pomalicky budes otvarat ventil a tym bdez znizovat prietok (prietokovy vykon) cerpadla. No ale ase skoncis na 2 baroch a s cikacim prietokom, lebo s tym ventilom vlstne ty nastavis len taky prietok aky mas z vodovodu. Akonahle nastavis vyssi, nebudes mat tlak v dome.Takze toto je robota na nic.

Taka pikoska.
Minuly som sa chcel zbavit 200 litroveho suda s obrucami a som sa ludi pytal ci chcu a ani pes ho nechcel... Jeden rybar mi povedal ze ho chce ale len ak mu ho zoberiem k vode (1km od vody), ze v tom budu kurit odpadky ked tam chytaju ryby. Kurvs to dnes uz su ludia taki lenivy, ze im to musis zobrat pod nos rovn do huby, ked sa toho chces zbavit. Dobre ze mi nepovedal "este pred tym vysekni aj vrch toho sud a na spodku urob vetracky pre ohen" by som ho asi za....radsej nedopoviem. Tak som sa sam psychycky ukludnil tym, ze vzdy lepsie to zobrat 1km k vode ako 10 km do zberu. Ani rybu som za to nevidel. Takto sa ludia zmenili.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 05 Júl 2019, 00:33, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa jenda23 » 05 Júl 2019, 00:29

Je to vyzděný ze stracáků a vyvařil jsem to jezírkovou folií, bohužel studnu mi nepovolí vrtat jelikož se pozemek nachází v ochranném pásmu vodního zdroje.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Júl 2019, 00:37

Ani narazit ruru o zeme? Hlboko je voda?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa josek » 05 Júl 2019, 07:44

jenda23 napísal:Já ted dokončujem nádrž na vodu :biggrin: 8 kubíků H2O :D ale uvažuju z toho udělat spilku :lol:
Na to si mal myslieť už pri stavbe (projekte). Ako urobíš na spilku dodatočne izolácie a chladenie? Ono na teplote veľmi záleží.
Inak super nápad. Piva (dobrého) je vždy málo :thumbup:

-- Spojený príspevok 05 Júl 2019, 07:52 --

loksiklubos: najrozumnejšie sa mi vidí VEĽKA nádrž - niekoľko m3, ktorú môžeš plniť vo zvyšnom čase keď nepolievaš. Potom nepotrebuješ žiadne čerpadlo a samospádom vodu vypolievaš.
Potrebuješ k tomu iba nádrž a plavákový spínač na zastavenie, keď je nádrž plná. Toť vsjo

Inak si neviem predstaviť aké cennosti tam pestuješ, keď sa ti oplatí míňať na to drahú vodu z vodovodu
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Júl 2019, 10:45

Josek, on potrebuje tlak a prietok. Momentalne ma tlak 2.1 bar a prietok nevieme. Samospadom by tam nemal tlak ani 0.2bar.
To cerpadlo tam potrebuje.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa josek » 05 Júl 2019, 12:19

romiadam: ako si na to prišiel že potrebuje 2,1bar?
On má 2,1 bar z vodovodu. To by musel polievať dosť strmý kopec tak s prevýšením asi 20m, aby musel využívať taký tlak, ale o tom sa nezmieňuje.
Ak je to naozaj tak, v tom prípade čerpadlo potrebuje
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa Milos66 » 05 Júl 2019, 12:36

josek napísal:Inak si neviem predstaviť aké cennosti tam pestuješ, keď sa ti oplatí míňať na to drahú vodu z vodovodu
Gandžu? To by sa oplatilo aj s pitnou vodou. :ignore: :ignore: :ignore:
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa josek » 05 Júl 2019, 12:41

Toto ma napadlo tiež :D :D :D ale nakýto názov som ešte nepočul :applause:
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: znizenie vykonu cerpadla

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Júl 2019, 14:55

romiadam napísal:Josek, on potrebuje tlak a prietok. Momentalne ma tlak 2.1 bar a prietok nevieme. Samospadom by tam nemal tlak ani 0.2bar.
To cerpadlo tam potrebuje.
Josek,
Ved ja som nepisal ze potrebuje. Ja som pisal ze ma. A cerpadlo potrebuje aby mal vyssi ako 2.1 bar. Asi sme si nerozumeli.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok