Ultrazvukovy senzor vzdialenosti

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Ultrazvukovy senzor vzdialenosti

Príspevok od používateľa bibibo » 23 Aug 2019, 12:05

Ahojte, uvazuje nad jednou vecou. K domu mam asi 15 metrovy chodnik a do chodnika by som chcel zabudovat svietidla, ktore sa budu postupne rozsvecovat alebo zvysovat jas ako bude po nom niekto chodit k domu alebo od domu. Uvazoval som, ze by som pouzil ultrazvukove senzory, ale tie lacnejsie su cca do 6 metrov alebo 7.5 metrov. Ak by som teda pouzil na tu dlzku dva senzory, neovplivnovali by sa nahodou ? Pravdepodobne by som ich samozrejme nemohol dat subezne s chodnikom ale skor vychylit kolmejsie na chodnik. Aky je vas nazor ?
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ultrazvukovy senzor vzdialenosti

Príspevok od používateľa technikus110 » 23 Aug 2019, 12:40

Čo ťa priviedlo k tomu, aby si rozmýšľal o ultrazvuku v široko otvorenom priestore na takú diaľku?
Každá zmena na okolí (pohyb kríku, letiaci list zo stromu či iná "nečistota" ti ho bude aktivovať.
0

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Ultrazvukovy senzor vzdialenosti

Príspevok od používateľa bibibo » 23 Aug 2019, 14:00

Zatial ma to len tak napadlo. kludne sa to moze este zmenit. Mas nejaky iny tip ako sledovat priblizovanie, vzdialovanie osoby ? Okolo chodnika nie je ziaden strom, ale samozrejme moze sa stat, ze tam nieco prileti. Mozem skusit nastavit nejaky delay alebo to nechat len tak a ked nieco prileti, tak si tie svetla zasvietia.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Ultrazvukovy senzor vzdialenosti

Príspevok od používateľa Victorio » 23 Aug 2019, 16:42

taký senzor by asi bol drahý že ?
http://www.greenlux.sk/default.asp?cls= ... stiid=3262
tj. ak by mal ovládať veľa svietidiel.
alebo Mikrovlnný senzor pohybu ST701 za 9€ s DPH to by možno aj šlo ? na 15m každých 2 m
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ultrazvukovy senzor vzdialenosti

Príspevok od používateľa technikus110 » 23 Aug 2019, 17:06

To v exteriéri skôr kaskádovať mikrovlnku, než ultrazvuk. A tá česká mikrovlnka má dobrý vyžarovací diagram, takže vieš vyhodnotiť smer pohybu.

Ultrazvuk s riadiacou jednotkou vyhodnocujúcou reálnu vzdialenosť určite lacný nebude. Ale zase na ochranu je v uzavretom priestore ultrazvuk lepší než PIR alebo mikrovlna.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Ultrazvukovy senzor vzdialenosti

Príspevok od používateľa Victorio » 23 Aug 2019, 17:58

pred x rokmi som robil mikrovlný snímač, ale nebolo to spoľahlivé, resp. nie na účel alarmu, kde falošné poplachy sú problém, bolo to veĺmi náročné na nastavenie, a závislé od všetkého možného.
Stretol som sa aj s problémom, kedy bol použitý VF snímač na ochranu objektu, ale stačilo že niekto nechal otvorené okno vo vedľajšej miestnosti a spúšťalo to falošné poplachy
pri osvetlení to ale nie je taký problém, a predpokladám, že technika riadne pokročila oproti tomu čo som robil s klasickými súčiastkami, a rádovo nižšou frekvenciou , takže verím, že to spoľahlivé bude.
tých 9 € je podľa mňa fakt dobrá cena, až uvažujem, že si nejaké na experimenty kúpim.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Ultrazvukovy senzor vzdialenosti

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 23 Aug 2019, 18:23

Nejaký PIR z ebay nestačí?
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Ultrazvukovy senzor vzdialenosti

Príspevok od používateľa Victorio » 23 Aug 2019, 19:20

ten PIR by musel byť do exteriéru, a obávam sa že taký bude oveľa drahší a asi by mu bolo treba zredukovať zorné pole aby nespínal z 15m všetky svetlá.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Ultrazvukovy senzor vzdialenosti

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 23 Aug 2019, 19:55

To zorné pole nie je problém. Na skúšku stačí lepiaca páska, a potom nafarbiť čočku.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ultrazvukovy senzor vzdialenosti

Príspevok od používateľa technikus110 » 24 Aug 2019, 12:59

....ktore sa budu postupne rozsvecovat alebo zvysovat jas.....
Čo svietidlo to PIR, ale tá druhá možnosť zvyšovať jas??? Stále to chce "dáku" riadiacu jednotku.

Alebo dvojlúčový PIR s úzkym smerovaním Optex FTN-ST za 48€. A tým, že musíš prerušiť dva lúče, zamedzíš falošným poplachom od voľne lietajúcich častíc, ako aj od malých zvierat, či plaziacich sa spoluobčanov....
Prílohy
BX-FIT_sk.pdf
(2.03 MiB) 25 stiahnutí
IMG_20190824_131829.jpg
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Ultrazvukovy senzor vzdialenosti

Príspevok od používateľa Victorio » 26 Aug 2019, 09:36

technikus110: no on to chce aby sa postupne rozsvecovali svetlá, to pri 48€ za ks by sa nedoplatil. tento senzor asi pre uloženie do chodníka napríklad nie je vhodný. jedine že by boli pri chodníku lampy na stojanoch, potom sa dá použiť akýkoľvek pir senzor s úzkym zorným poľom.
mikrovlný snímač myslím ?, že by nemal mať problém zo snehom, ak by sa zabudoval do chodníka, alebo nejakej okajovej lišty, obrubníka a pod.
ak by bol chodník riešený ako veľkoplošné dlažbové platne, tak by sa dal použiť napr. tlakový snímač, alebo tenzometrický, ten by napr. reagoval od určitej hmotnosti, napr. pes mačka by ho nespustili.
x možností, ale kritické je aby to bolo do exteriéru, trvale vystavené slnku, vode, mrazu, podĺa toho by som sa orientoval.
Také vydumanky, aby sa ešte postupne zvyšoval jas, to už je asi prehnané.
Mimochodom, bol som raz v jednom dome na návšteve, v štýle typického podnikateľského baroka, teda všetky možné štýly zmixované, žalúzie napr. rôznofarebné, tj. koľko typov lamiel existuje tak také na oknách boli.
A celý dom bol na PIR senzory, kade chodíš, sa svetlo zapína a vypína, takže to v kuse cvakalo ako v starej telefónnej ústredni :finga:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok