Plynový kotol

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Plynový kotol

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 11 Sep 2019, 08:35

Viem že toto je elektro fórum, ale plyno fórum nepoznám tak skúsim. Na konci sezóny nám kotol už začal občas syčať. Znelo to ako syčanie vody, no syčať plyn som ešte nepočul tak možno to znie rovnako. Každopádne dal som dole biely dekel a pozeral som či niekde netečie voda,no nikde nič. Už bol koniec sezóny tak sme neriešili moc. Fungovala na to finta že keď začal syčať tak sme ho vypli počkali hodinku a keď sa znova zapal bola šanca 50/50 že nesyčal a kúril normálne. Bolo leto tak sa neriešilo a ako správny slovák :axe: som sa spamätal teraz ked som pocítil závan zimy. Tak chcel by som ušetriť a spraviť si to sám, vodu si vymeniť viem samozrejme ten plynový regulátor alebo horáky chytať nebudem, to by som zavolal majstra nato keď mi poviete že môže byť chyba tam. Dnes som rozobral dekel aj z horáku a našiel som tam také biele omrvinky niektoré do zelena. Súpod horákom, hore na výmenníku sú nalepené, aj v tých špárach horáku takže určite ovplyvnujú horenie. Čo myslíte že by to mohlo byť? Žeby vodný kameň? Teraz je kotol vypnutý už od konca sezóny a tlak vody si udržal.
20190911_082310.jpg
20190911_082318.jpg
https://imgur.com/NUDnWQe
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Plynový kotol

Príspevok od používateľa Drakoush » 11 Sep 2019, 09:13

Nehnevaj sa, znesieme veľa, ale toto nie. V dobrom Ti radím, zmaž si tému, kým Ti nepríde radiť nejaký rusnák a zavolaj servisáka. Už som videl dom po výbuchu plynu, škody boli aj na vedľajšom, to naozaj nechceš platiť.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Plynový kotol

Príspevok od používateľa Milos66 » 11 Sep 2019, 09:16

Toto je bežný spálený kondenz s plynu. Tvrdší kartáčik a vysávač. Všetko vyrajbať a poriadne vysať.
To syčanie by som skôr pripisoval nejakej netesnosti výmeníka nad tými horákmi. Skús pozrieť, či sa tom tam niekde hore neošťiava. Tlak klesnúť nemusí, ak je to len malá trhlinka - netesnosť.

Drak: tie kotle majú toľko poistiek, že sa na 99% nič nemôže stať ani po neodbornom zásahu. To by musel nejaký majster odseknúť sekerou prívod plynu, aby to buchlo.
Už som aj ja videl v MT na podháji dom rozmetaný po okolí, ale to bol zámer majiteľa. No a podarilo sa mu to až na tretí pokus. Takže také jednoduché a tragické to určite nei je.
Netvrdím, že má robiť zásah do plynu k kotly, ale očistiť to môže. Stým nič nepokazí.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Plynový kotol

Príspevok od používateľa sbf » 11 Sep 2019, 09:39

imo posledna sanca na zachranu dat tam sajrajt na utesnovanie chladicov... ak to naozaj fuci niekde. ale v plyn. kotli som to este neskusal
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Plynový kotol

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 11 Sep 2019, 10:15

Dakujem za rady som rád že tie omrvinky sú len bežný bordel. Nad tým výmenníkom som rozmýšlal aj ja te to najviac namáhané na teploty a tlak, ale nieje tam vidieť moc až k trubkám bráni to rebrovanie. Rozmýšlal som nad tým že takto nesyčí ,ale ked tam stúpne teplota a tlak tak sa železo,alebo z čoho je ten výmenník roztiahne a niekde sa otvorí trhlinka,ale neviem pochopiť ako by to robilo len občas. Kotol vedel normálne kúriť bez syčania proste len raz za čas sa to objavilo.
Ps: teraz som si spomenul že keď sa kotol vypol normálne cez termostat pocvakali tam relatka a syčanie prestalo. Nebolo to že postupne prestalo syčať,ale cvak a prestalo.
Edit:Vlastne trepem že kotol nebol zapnutý v podstate bol lebo má aj funkciu ohrievania teplej vody niečo ako plynový prietokový ohrievač. A vtedy nesyčal ani raz, ale teplá voda sa v podstate púšta minútu dve potom pauza alebo 30 sekund a pauza. Takže možno sa ten syčiaci komponent nestihol natoľko zohriať.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Plynový kotol

Príspevok od používateľa Milos66 » 11 Sep 2019, 10:57

Ak to má prietok na ohrev vody, tak to má bypass. Teda ohrev vody je realizovaný tak či tak cez výmenník.
Asi by bolo naozaj treba zavolať nejakého servisáka, nech sa na to pozrie odborným očkom. cca 30€ hádam na toto nájde každý.

PS: ja si dávam robiť revíziu kotla každý rok pred zimou. Neviem či je to naozaj potrebné, taký interval, ale aspoň mám čisté svedomie.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Plynový kotol

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 11 Sep 2019, 11:28

50€ obhliadka čistenie a nejaké bežné tesnenia v cene. Len som dúfal v nejakú povolenú matku alebo niečo čo si spravím sám, ale asi ho budem musieť zavolať, lebo naozaj nič nevidím skade by to dlhšie tieklo. Budem ešte dúfať že to nebude výmenník lebo čo som tak zbežne pozeral ceny tak sú astronomické na to že je to kus tvarovanej trubky. Neviete čo tam robí tú cenu? Je to nejaký špecialny material alebo len byznis.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Plynový kotol

Príspevok od používateľa Ilija » 11 Sep 2019, 11:34

Nesičí náhodou s expanznej nádoby?
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Plynový kotol

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 11 Sep 2019, 11:55

Tá čo je vonku má trubku a ventil tak z tej nesičí, tá čo je v kotli tak vidieť len trubku ventil je niekde nedostupný skúsim sa k nemu dostať a skontrolovať ho.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Plynový kotol

Príspevok od používateľa mr.dred » 11 Sep 2019, 12:29

Z fotky horáka sa dá určiť akurát že je to klasika - atmosferická ( nie kondenzačná ). Ten bordel tam vzniká pri nedostatočnej teplote vratnej vody,veľkom prietoku - pec vtedy "rosí" a tých kvapiek môže byť aj také množstvo (doslova v peci prší), že keď dopadajú na žeravý horák, tak to syčí...
Sa ju teraz bojíš spustiť na kúrenie a zistiť čo to syčí ?
Sprav aspoň fotku celej pece, nech vieme o čom je reč, keď už si nenapísal typ.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Plynový kotol

Príspevok od používateľa fery66 » 11 Sep 2019, 13:19

Mne kotol syčal, keď bol zavzdušnený "primárny okruh". Expanzomat a tlak vody v systéme je OK?
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Plynový kotol

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 11 Sep 2019, 13:20

Je to Vitopend 100W pridávam aj fotky. Nehovorím že nemáš pravdu s tým pršaním, ale ten zvuk toho pršania si predstavujem ako že by som počul jednotlivé kvapky, ale toto je kontinuálne rovnaké. Ano rešpekt predtým samozrejme mám,ale keď sme ukončovali sezónu tak som sa pozeral či niekde niečo netečie ked bol spustený a syčalo samozrejme horáky som mal zadeklované a nevidel som nič. Teraz som ho ešte nezapínal v podstate by som neuvidel nič nové.
Aby som ho mohol zapať horáky by som musel zakritovať a zasa by som nevidel nič.
20190911_130934.jpg
20190911_130939.jpg
-- Spojený príspevok 11 Sep 2019, 12:24 --

Máme kúsok od kotla automatický odvzdušnovák. Tlak v expanzke zmeriam ak to pomôže.

-- Spojený príspevok 11 Sep 2019, 12:37 --

Tak tlak vody v systéme je okolo 0,8-0,9 bar ten tlakomer na kotli nieje moc presný. Tlak vzduchu v expanzke je 0,8bar ale tak je to vlastne spojene takže musia byť tie tlaky rovnaké.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Plynový kotol

Príspevok od používateľa mr.dred » 11 Sep 2019, 14:14

Horáky môžeš kľudne zakrytovať, tam závada nebude. Keby niekde unikala voda - z kúrenia /z TUV ,tak by ti to tieklo stále aj pri vypnutej peci.
Poskladaj to naspäť a naštartuj.
Identifikuj miesto syčania - vrch / stred / spodok

Na vrchu je turbo - ventilátor - pri zodratých púzdrach môže vydávať divný zvuk (aj podobný syčaniu, plechová skriňa môže skrývať rôzne pazvuky), motor vtedy nedosiahne potrebné otáčky a snímač tlaku odťahu spalín pec odstaví, alebo nedovolí naštartovať.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Plynový kotol

Príspevok od používateľa Zaky » 11 Sep 2019, 14:37

Jak je psáno výše, dost pravděpodobně to dělají ložiska ventilátoru. Protoč ventilátor při vypnutém kotli prstem za rotor motoru, musí se točit úplně lehce a bezhlučně. Po letech provozu jsou ložiska téměř s jistotou na výměnu. Jsou tam s největší pravděpodobností ložiska 626 oboustranně krytá, doporučuji koupit kvalitní SKF. Při troše šikovnosti to vyměníš sám, žádné přípravky nejsou třeba, jen je potřeba být opatrný, když budeš povolovat rotor ventilátoru, ať ho nepoškodíš.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Plynový kotol

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 11 Sep 2019, 16:14

Ventilator som skúsil aj ručne aj normalne napojit na elektriku vyzera dobre. Na internete som čítal že tlak v expanzke by mal byť 1 bar bez vody, ja som mal 0.9 skusil som odpustit trochu vody a klesol na 0.8 mohla by byť chyba tam.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Plynový kotol

Príspevok od používateľa pajky » 11 Sep 2019, 18:57

Nechapem preco nepopocuvas odkial to sici. Osobne by som to asi skusil zapalit aj oddeklovane, som pri tom, tak to viem okamzite odstavit.
Ak si lavy, tak nevahat, servis.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Plynový kotol

Príspevok od používateľa mr.dred » 11 Sep 2019, 19:18

Nízky tlak v expanzke spôsobuje veľké kolísanie tlaku v systéme. Keď je voda studená (ochladne) klesne aj tlak v systéme väčšinou až pod menovitý-prevádzkový a kotol sa nespustí - treba dopustiť vodu. Po nahriatí systému môže zase tlak stúpnuť až nad hodnotu poistného ventilu, ten vodu odpustí a potom je po znovuochladení opäť nízky tlak. To ale nemá prečo spôsobovať také zvuky - syčanie. Tej vody na dopustenie/odpustenie je len malé množstvo - možno deci.
Pokiaľ máš v expanzomate málo vzduchu, treba ho dofúkať. Bežný tlak u takýchto kotlov je 1 až 1,5 atm. (podľa výšky-počtu podlaží) a jeho presná hodnota nie je až tak kritická. Dôležité je, aby tam nejaký tlak bol. Spodná hodnota by však nemala byť nižšia ako min. tlak pre chod pece... v tvojom prípade 0,9atm. Dofukovať sa to má pri vypustenom systéme, ale dá sa to aj tak, že systém len "odľahčíš". Otvoríš poistný ventil (zdvihnutím páčky) a necháš vodu volne vytekať. Vytečie len pár litrov. Pokiaľ máš na stupačke a spiatočke pri peci ventily, tak ich zatvor a vody vytečie ešte menej. Odľahčíš len pec. Potom dofúkaj expanzku (pri otvorenom poišťáku) na potrebný tlak. Po nafúkaní zatvor poišťák, dopusti vodu na príslušný tlak (1,1 až 1.3 atm), odvzdušni pec (prípadne otvor ventily) a môžeš kúriť.

K tomu ventilátoru.. to že na pohľad vyzerá dobre a ide hladko ešte nič nehovorí. Ventilátor má klzné ložiská a pri veľkých vôlach sa môže rotor niekedy samovolne rozkmitať a nedosiahne predpísané otáčky a inokedy môže ísť normálne...

Pískanie, šušťanie či syčanie môže spôsobovať aj pridretý trojcestný ventil. Nedotiahne ho do koncovej polohy a má "falošný" prietok. Tam by taký zvuk mohol vzniknúť. Prípadne ešte taký zvuk by mohlo spôsobiť aj obehové čerpadlo....
Preto som ti napísal, že máš zistiť odkiaľ ten zvuk ide...vrch/stred/spodok.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Plynový kotol

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 11 Sep 2019, 21:08

Dakujem za rady trochu som sa pohol zistil som že v tej expanzke som nemal skoro vôbec tlak. Dofúkal som podla návodu mr.dreda teda okrem toho že by som zatvoril oba ventily tým by som vlastne zavrel tú expanzku a nevypúštal z nej tým poištákom vodu. Chcem sa spýtať že akoby som mal odvzdušniť kotol? Nemal by sa odvzdušniť automaticky keď mám hore nad kotlom na stupačke auto odvzdušnovák. Alebo je aj v kotli nato nejaký ventil.
PS: ventilátor som skúšal tak že som k nemu natiahol externe 230V išiel pekne aj bolo počuť cvaknutie toho tlakového spínača.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Plynový kotol

Príspevok od používateľa marioo » 11 Sep 2019, 23:10

Ten ventil býva niekedy nefunkčný.. odvzdušniť môžeš aj na najvyššom radiatore na odvzdušňováku.. alebo na všetkých "pre istotu" :) to je 5 minut... mne taky zvuk kedysi robil na Tigri ventilátor.. Kotol mi ide už 18 rokov :) (Nonstop) Protherm Tiger 24 KTV, len teraz je asi únik vo výmeníku lebo ked sa spláchne tak padne tlak vody :) Mám už druhú elektroniku, druhý ventilátor na turbe a minulý rok druhé obehové čerpadlo.
Servisák pred pár rokmi povedal, že ak si kúpim dnes kotol o 3-4 roky ho vymením lebo bude pokazený.. ževraj toto bola ešte "poctivá robota" z roku 2001

Kotol nie je extra zložitá vec, nehovorím, že nie nebezpečná ale ak sa nehráš s plynom, zapalovaním a prívodnými trubkami a hadicami tak sa "nemá čo stať" ale opatrnosti nie je nikdy dosť.
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Plynový kotol

Príspevok od používateľa Robio » 11 Sep 2019, 23:22

mr.dred napísal: K tomu ventilátoru.. to že na pohľad vyzerá dobre a ide hladko ešte nič nehovorí. Ventilátor má klzné ložiská a pri veľkých vôlach sa môže rotor niekedy samovolne rozkmitať a nedosiahne predpísané otáčky a inokedy môže ísť normálne...
Presne vetrak nam zacal hucat, nejaka rada? Zatial som to klzne lozisko namazal olejom, co bola asi dlhodobo asi chyba ale kratkodobo to pomohlo. Je na to nejaky recept alebo treba vymenit cely vetrak kvoli jednemu klznemu lozisku, ktore mam pocit sa neda kupit separadne.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok