Ceny súčiastok v minulosti

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa vlado5 » 17 Sep 2019, 19:24

Zdravím účastníkov fóra. Robím debordelizáciu dielne a narazil som na zošit z mojej mladosti, kde som si zapisoval ceny súčiastok. Vtedy som študoval na priemyslovke, ide asi o rok 1978. Uvádzam to tu ako zaujímavosť, hlavne pre mladších, aby mali približnú predstavu, ako sa niedeky v minulosti bastlilo. Ceny bolo možné získať jedine odpisovaním v predajni TESLA, alebo Rádioamatér, internet vtedy nebol (aspoň u nás). Predstavte si pri týchto cenách stavať digitálne hodiny s deličkou s MH7490, kde ich nebolo málo a následne s čítačmi v zobrazovacej jednotke.
Mesačná výplata vtedy bola asi 1200 Sk (a to už bola výborná...). Ako študent som len mohol nad schémou dig. hodín len snívať....
Prílohy
DSCF1314.JPG
DSCF1315.JPG
DSCF1316.JPG
DSCF1317.JPG
DSCF1318.JPG
DSCF1319.JPG
DSCF1320.JPG
DSCF1321.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa E001 » 17 Sep 2019, 20:33

Tie ceny boli astronomické, Ja som začínal s kryštálkami okolo 1969- teho, teda už vyšší level kryštálok s tranzistorovým zosilňovačom / 103 NU70 :biggrin: / s budiacim a výstupným trafom, vreckové iba občas, sem-tam jarná alebo letná brigáda na majeri a veľkonočná výslužka. To bolo plaču, keď sa začalo dymiť s tranzistora. Ale spolužiakov otec bol opravár televízorov a občas otcovi čosi potiahol a predal mi za dumpingovú cenu. Raz mi spadla na zem tyčka feritovej antény a zlomila sa. Cena vtedy cca 12 Kčs. Na papierovú trubičku som navinul štandardnú cievku na stredné vlny s odbočkou, všetko zlepil Kanagónom a predal za 14Kčs. Bomba kšeft. Rád spomínam na tie časy a som na to pyšný, že sme vedeli aj h...a upliesť bič. No časy sa za tých 50 rokov strašne zmenili. Dnes sú dva druhy amatérov 1. tí, čo nájdu všetko na Ali už ako polotovar, alebo 2.tí ktorí doma bastlia od základu. Tí druhí sú mi sympatickejší, aj keď viem, že s tými SMD smeťami to až taký špás neni.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa Merak » 17 Sep 2019, 21:11

Keďže som ten mladší ročník oproti Vám milí páni, tak si pamätám skôr už tie 90-te roky. Kde v Amatérskom rádiu sa predávali IO TTL a CMOS po 0,40Kčs a v obchode išli po 15,- až 20,- Kčs (neskôr SK). V ABC som videl dokonca inzeráty, kde sa predávali malé SIMM 256kB pamäte po 1.000,-Kčs za kus.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 17 Sep 2019, 21:19

ja som este ku koncu 90tych rokov kupoval teslacke usmernovacie diody za 45 korun kus. ked neskor otvorili konkurencny obchod, kde mali zrazu nie tesla suciastky, tak sme len oci otvarali nad cenami, ktore boli tak polovica az tretina tych teslackych ale zahranicny vyrobca
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa E001 » 17 Sep 2019, 23:41

Neviem, či má zmysel porovnávať cenu zahraničných a tesláckych súčiastok v porevolučnom období. Na jednej strane sme tvrdili, že značka TESLA znamená vlastne TEchnickySLAbšie, ale až číňankovia nás poučili, že to môže byť ešte slabšie. Jednoducho Tesla mala veľmi malý trh, obmedzený na ČSSR a obmedzený export do RVHP. Tam sa prejavila v cene aj cena za vývoj a aj na tie pomery dosť prísne normy. Západ bol o mnoho krokov vpred a vedel vyrábať veľkosériovo na vyššej kvalitatívnej úrovni. Po revolúcii potrebovali zničiť našu " konkurenciu " tak išli s cenami ešte nižšie. A dnes je to tam, kde to je. Človek ani nevie, kde nakúpiť kvalitu, lebo to staré známe, že za viac peňazí viac muziky už neplatí. Koľko krát človek nakúpi za drahé peniaze nekvalitné fejky. :axe:
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 18 Sep 2019, 07:14

vies, vtedy som bol este na zs, a ked som si robil kadejake zdroje, blikatka atd.. tak som riesil kazdu korunu. a dodnes si pamatam, ze 4A usmernovacky (uz si nepamatam oznacenie, ale boli kovove a tusim katoda mala skrutku) stala 45 sk, pricom 4A zahranicne s podstatne mensimi rozmermi stala necelych 20 sk. teda ci za usmernovac dam takmer 200, alebo 80 bol vtedy velky rozdiel.
a to nevravim o IO, ktore zrazu neboli len 5v, ale hct tusim isli uz od 2V a mali takmer ziadnu spotrebu
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa daqq » 18 Sep 2019, 07:34

Po revolúcii potrebovali zničiť našu " konkurenciu " tak išli s cenami ešte nižšie
Tu si nerobme iluzie - velka cast vyrobkov Tesly proste konkurencie schopna nebola, takze zahranicie sa v tomto nemuselo moc snazit. Nizke vynosy vyrobnych procesov, opajcnute navrhy (MHB8080 = Intel 8080), nizka efektivita... bohuzial, nasa polovodicova vyroba nebola konkurencie schopna a nebola pripravena na volny trh.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

archeocomp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 31 Mar 2017, 23:40
Bydlisko: Dca

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa archeocomp » 18 Sep 2019, 09:48

Súhlas. TESLA nebola konkurencia a nikto ju(nás) nepotreboval ničiť. To sú reči ako keby bubulu kubulu z papa novej guinei hovoril, ako západ potreboval zničiť ich výrobné kapacity na bambusové kánoe.
TESLA bol miniatúrny podnik pre minitúrny trh a západu bola dokonale ukradnutá. V skutočnosti TESLA bol ten, kto kradol know how západu a vyrábal okopčené výsledky výskumu západu.

Čo sa týka cien bol to brutál. Tiež som vtedy nebastlil prakticky, iba odoberal AR a študoval teoreticky a pri každej konštrukcii si rýchlo spočítal, že na to opäť raz nemám.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 18 Sep 2019, 10:16

V AR boli aj cenníky.
Prílohy
AR 07_75.png
AR 05_72.png
AR 03_72.png
02 72 a.png
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa vlado5 » 18 Sep 2019, 11:08

Super, pozerám, je to rok 1972, to som ešte AR neodoberal. Musel som si to poctivo opisovať v predajniach. Inak musím priznať, že tieto ceny a hlavne nedostupnosť súčiastok sa na mne podpísali a to tak, že pokiaľ vidím na SD niečo, čo by sa dalo použiť, neprekonám nutkanie a musím to zobrať. Moja vedúca už to niekedy nemôže prehltnúť a vždy má poznámky "Bude ti to na h...vno, načo to vláčiš !!" Ale musím povedať, že na SD sa nachádzajú mnohokrát aj výborné veci, ktoré sa dajú po oprave veselo používať a ktoré pred 10-15 stimi rokmi stáli nemalé peniaze (HiFi veže, domáce kiná atd) Niedeky stačí vymeniť gumičky v CD mechanike a ide sa ďalej. Ale vymieňal som už aj vadné konce.... alebo elyty..... Takže všetko zlé je na niečo dobré.
0

archeocomp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 31 Mar 2017, 23:40
Bydlisko: Dca

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa archeocomp » 18 Sep 2019, 12:16

Vlado, to musíš riešiť ako ja. Pekne potajomky rovno do pivnice zniesť, aby to vedúca nevidela:-)))
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa miroja » 18 Sep 2019, 12:32

archeocomp napísal:Vlado, to musíš riešiť ako ja. Pekne potajomky rovno do pivnice zniesť, aby to vedúca nevidela:-)))
No, to praktizujem aj ja, ale nie vzdy sa to da :-(
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa dan21 » 18 Sep 2019, 12:33

Zaklad je aby veduce nevedela kde mate pivnicu, alebo jej nedat kluce :-)
0

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa vlado5 » 18 Sep 2019, 12:45

Samozrejme, že pokiaľ sa to dá, tak to nosím tajne. Ale posledné dva roky to už aj tajne vynášam a pomaly vyhadzujem, čo už nemá cenu. Ale to, čo vám teraz napíšem, tomu neuveríte. Na chalupe vedú na povalu pomerne strmé schody, vedúca tam kôli tomu ešte nikdy nebola. Ale už teraz ju rozčuluje, že ktovie koľko tam mám bordelu. Takže ju rozčuluje to, čo nikdy vevidela, a ani to, čo predpokladá (ten bordel) tam nakoniec ani nemusí byť....!!!!!
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 18 Sep 2019, 12:47

Pridávam ešte r. 1981.
Prílohy
AR 06 81.png
AR 06 81a.png
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa vlado5 » 18 Sep 2019, 13:14

Pekná dokumentácia ! Ale to už je rok 1981 teda po zlacnení. Niektoré položky sú tu až 5x nižšia cena (MH7490). Alebo porovnajte KD503,
taktiež MAA723 - ten v mojom zozname ani nemám - vtedy stál okolo 280 Sk, keď som chcel robiť regulovatelný zdo (70-te rokyj. Napríklad
MAA741 a 748 tiež nemám v zozname, lebo vtety ešte neboli..... Vtedy som sa chcel pustiť do stavby zosilňovača TEXAN (ARA12/76). Vtedy Tesla uvoľnila pre predajňu v Pardubiciach nejaké vzoky z overovacej série. Tá potom predávala kompletovanú sadu súčiastok na stavebnicu tohoto zosilňovača.....
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 18 Sep 2019, 13:59

och, texan stavebnicu som mal, ale nikdy som sa nedostal k tomu, pripojit na napajanie. nemal som potrebny zdroj. tusim to chcelo +-15V
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa vlado5 » 18 Sep 2019, 14:15

Ja som Texan skompletoval, ale až boli dostupné súčiastky v 80-tych rokoch. Odvtedy ho stále používam. Z domu ho vedúca silou myšlienky odstránila-tam som kúpil domáce kino. Texan slúži momentálne na chalupe, už chrastí pot. hlasitosti a chcelo by to aj vymeniť operáky za rýchlejšie a ešte dorobiť na diaľkové ovládanie. Ale už rozmýšlam kúpiť niečo hotové do 200€. Mám vybrané Denon, Yamaha, alebo Onkyo. Uvidíme, či to vedúca odsúhlasí. Inak už som to tu viackrát spomínal, žiadne domáce kino, ani kombajn (CD,rádio,zosil - hifi veža) sa zvukovo nevyrovnalo tomuto (nie príliš kvalitnému) zariadeniu, ako je Texan s 3-pásmovými bedňami Tesla. Repro kupované, výhybky robené podľa AR, strmosť 12dB/okt. Basy, tie majú hifi veže dobré, ale výšky sú potlačené, akoby tlmené a to aj pri zapojení na tie moje repro.
0

vlasto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 23:48
Vek: 45

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa vlasto » 18 Sep 2019, 15:13

No tie ceny..keď som kupoval 97' beymu SMC 1020 a dal som za ňu celú výplatu a ešte som musel aj doložiť.. Myslím že stála cc 3500Sk a druhú som kúpil asi po roku...to ani nehovoriac o CP600Ti tá stala už "majetok"
0

frantas
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 29 Sep 2018, 18:16

Re: Ceny súčiastok v minulosti

Príspevok od používateľa frantas » 18 Sep 2019, 17:42

Zdravím všechny,
jsem ještě „starší rok výroby“, v roce 1964 jsem měl 10 let, doma byla dělaná odporová páječka asi 150W, sotva jsem ji udržel v ruce, ale svoji první krystalku – s opravdovým detektorem - „leštěnec olovnatý“ vidím dodnes. Poskládal jsem ji podle knížky Mladý konstruktér a opravdu „to hrálo“.
Náladu trochu kazí vzpomínka na OC170 (vf pnp tranzistor), stál tehdy 40,-Kčs. Při neopatrném nastavování pracovního bodu odešel do ráje.
Bál jsem se to říci otci, který mi na něho dal peníze. (vydělával tehdy cca 600,- Kčs měsíčně pro čtyřčlennou rodinu).
Potom jsem si asi tři roky raději „hrál“ s elektronkami – daly vždy o sobě vědět – buď žhavou anodou nebo „kopancem“ při neopatrnosti.
Láska "k drátům" ale zůstala dodnes i jako povolání.
Franta OK2VFS
0

Napísať odpoveď