Ako vybrat zarubnu z cias CSSR

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Ako vybrat zarubnu z cias CSSR

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Sep 2019, 19:39

Cavte,

Chcel by som si od vas nechat poradit. Ako sa vybera CSSR zarubna bez porusenia vonajsej ometky (brizolit)

Mame doma na zadnych dverach ocelovu zarubnu a drevene dver ktore su ohnute. Takze sa to ide vymenit za plastove dvere.

Zarubna je tam klasicka ocelova taka co sa puzivala bezne v casoch CSSR, s tymy zaoblenymi hranami.
zarubna.png
Dvere sa otvaraju dovnutra, panty su vnutri. Zvonka je brizolit, ktory by sme nechceli poskodit. Da sa to vybrat neako bez poskodenia brizolitu?

Ja mam taky napad ze by som celu zarubnu obrezal uhlovoubruskou (cervena sipka n obrazku) a potom opatrne vypacil.
Mate lepsi napad, nakolko rezanie bude trosku zdlhave, ale to by nebol az taky problem. M?ozno ste uz niekto byberali taku zarubnu a viete ako na to. Ako je to v hornych rohoch, neie je to tam zasprajcvane, nakolk sa to tlaci aj dole aj doboku naraz.
Zarubnu mi netreba, moze sa kompletne porezt ak treba.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
ALEKO526
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 13 Máj 2013, 16:15
Bydlisko: Dúbrava, okres LM
Vek: 27
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vybrat zarubnu z cias CSSR

Príspevok od používateľa ALEKO526 » 30 Sep 2019, 20:07

Dačo podobné sme riešili na jar a,...neporiešili. Zárubňa sa uchycovala nejakými nazvem to sponami tvaru Véčka a celé to bolo zaliate betónom...z vonkajšej strany brizolit a kachličky...tak sme sa na to vykašlalil a nové dvere sa osadili pred tie staré, z vonka vzhľad úplne zachovaný a zvnútra budem teraz v zime premýšľať ako to zakamuflovať.
0
Ak chceš byť múdrym, nauč sa rozumne spytovať, pozorne počúvať, pokojne odpovedať, a keď nemáš čo povedať, prestaň hovoriť.
*MADE IN CZECHOSLOVAKIA ♥ 1918-1992*
ДLEKΩ.™

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Ako vybrat zarubnu z cias CSSR

Príspevok od používateľa rudko » 30 Sep 2019, 21:04

Zarezat po celom obvode diamantovym kotucom medzi zarubnu a stenu s oboch stran. Aspon 2-3 cm hlboko. Potom vsetky tri strany (oba boky aj vrch) smiknut na polovicu cca v strede. Idealne vyrezat asi 1cm siroky pas. Do tejto medzery vsunut pajser a vypacit postupne vsetko smerom do otvoru. Nakoniec vybrat podlahovu rozperku. Uspesnost tejto operacie je cca 70%
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako vybrat zarubnu z cias CSSR

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Okt 2019, 09:02

Rudko ma predbehol, len som naznačil, kadial rezať a potom rozrezať zárubňu na menšie kusy a vypáčiť opatrne s tým, že dlhším sekáčom postupne najdeš pracne ktoré sú zapustené v murive a obsekáš okolo nich aby sa dali vybrať a nevyvalili kus muriva.
Prílohy
zarubna.png
zarubna.png (46.83 KiB) 2861 zobrazení
zarubňa 2.JPG
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako vybrat zarubnu z cias CSSR

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Okt 2019, 18:18

Parada. Diki za radu. O tych "sponach" som nevedel. Opytam sa otca, ci to tam davali. Mozno ani nie. Vsak vtedy (1976) sa nedalo nic kupit. :D

5-ko, tym rezom co si vyznacil, ja vlastne odrezem tie V-spony (pracne), a potom to pojde lahko vypacit. Spravne?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Ako vybrat zarubnu z cias CSSR

Príspevok od používateľa hpeter » 01 Okt 2019, 20:49

pardon za hlupu otazku, ale v irsku maju komunisticke zarubne ? :mrgreen:
Prílohy
Screen Shot 10-01-19 at 08.47 PM.PNG
Screen Shot 10-01-19 at 08.47 PM.PNG (24.3 KiB) 2701 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vybrat zarubnu z cias CSSR

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Okt 2019, 21:00

Prepáč za hlúpu odpoveď, ale ktorý zákon mu prikazuje so sebou zobrať aj rodičov?
A ešte jedna hlúpa teória je, že to má u seba doma v Írsku, nikde totiž nepíše, že to je komančovská zárubňa, píše, že je iba TAKÁ, aká sa používala tu.

No, niekedy sa stačí zamyslieť nad všetkými vecami a odpovede sa sypú len tak ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako vybrat zarubnu z cias CSSR

Príspevok od používateľa 5ko » 02 Okt 2019, 07:16

Podla jeho predchádzajúcich príspevkov som pochopil, že sa jedná o dom na Slovensku u rodičov /brizolit/,hoci on býva dočasne v Írsku.

Najprv to narež diamantom čo najhlbšie zvislo po obvode z oboch strán a možno natrafíš aj na tie pracne, aspoň budeš vedieť kde sú.Na druhom obrázku som ich nakreslil že ich treba odrezať, ale kludne ich vysekaj aj sekáčom aby si ich uvolnil,pretože asi kotúčom ich nedočiahneš odrezať,možno s priemerom 230mm..Býval to len tenký pliešok na konci rozstrihnutý a roztiahnutý do V,ale ktovie, či tam niekto neprivaril aj dáky dlhší roxor, aby lepšie držali. :D Držím palce.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako vybrat zarubnu z cias CSSR

Príspevok od používateľa romiadam » 25 Nov 2019, 01:35

Teraz ma napdlo ze som vam sem nenapisal spatnu vazbu ohladom vyberanie tej zarubne.

Ked uz tu padla ta otazka
ale v irsku maju komunisticke zarubne ?
Nie, v Irsku nemaju. :mrgreen:

Ano je to rodicovsky dom na SK. Ja som sem prisiel v r 2007 na dva roky si privyrobit (5ko to dobre odhadol "docasne") a dostal som (ako slepe kura zrno) dobry flek v obore co som vystudoval na SK v americkej farmaceutickej vyrobe (inzulinove ihly pre diabetikov) s dobrym platom (dostal som rovnaky plat ako Iri) a tak som tu neako zakorenil, ani neviem ako, uz som tu 12 rokov, deti (4) a (7) uz v tunajsej skolke/skole. Uz mame aj svoj domcek, maly ale je nas. Tazko sa ide z lepsieho do horsieho... Na druhej strane aby som nehovoril len co je lepsie, je tu ina klima (na jesen zima a jar tu vela prsi, Vlastne malo ale casto cize vzdy je mokro, v zime je tu v noci max. 2°C priemerne 5°C, vlete v juli priemerne 20°C max 25°C, to uz Iri saleju...), more v Auguste ma len 15°C (mozno aj 20°C na povrchu asi tak do hlbky 20 cm pod hladimou), takze sa daju len nohy namacat, ina kultura (ja nerozumiem ich vtipu a oni mojmu) na ktoru sa tazko zvyka ak tu clovek nevyrasta od detstva, a hlavne nenormalne vysoky podnajom.

Ale aby som sa vratil k teme,
otec zarezal zvonka aj zvnutra ten beton presne ako 5ko popisuje 01 Okt 2019, 08:02 . Ked sa ten zaliaty beton podrezal - ztensil, tak som tu zarubnu pozarezaval (ale iba zarubnu - zelezo), ako je na druhom obrazku. Uz sa nepamatam ci presne na tych miestach, ale v celku tak. Ak si dobre spominam, rezal som hornu cast zarubne co najviac dolava k rohu a na opacnej strane co najviac doprava k rohu, aby som nechal co najmensie L-ko v rohoch, a este hore nad hlavou v strede. Potom este na bokoch v stredoch. Ked to bolo poprerezovane, tak s pacidlom som jemne zacal pacit ten narezany betom hore nad hlavou, tam som zacal. Ten beton pukol prese tam kde bol zarezany, nakolko tam bol zoslabeny.

Vrch sa nedal vypacit, lebo som prerezal len zarubnu a ten beton to drzal, aj ked pukol, ale nepukol tam kde som mal zarubnu prerezanu. Tak som potom zarezal aj ten betom a pacidlom ho tam pukol. Potom to uz cele vypadlo. Na bokoch som uz ten beton v zarubni nemusel rezat. Akonahle vrch bol vonku tak to uz islo lahko.

Tu chcem zdoraznit jednu poznamku pre tych co to budu robit. Ten betom je dobre zarezat co najhlbsie a snazit sa to zarezat tak aby tie rezy smerovali k sebe. Na jednom mieste na boku zarubne to otcovi trochu uslo a ked som to pacil, tak sa na tom mieste vytrhol cely beton asi na useku 20cm az z porobetonu. Na tom obrazku co som pomenoval "cementova malta" (to bol vlastne beton), tak otec (alebo murar) do porobetonu vyrezal taky zlab, aby to tm lepsie drzalo, takze ten beton este vosiel do toho vysekaneho zlabu v porobetone a to sa cele vytrhlo z toho zlabu. Tak som tam potom musel nahodit trochu malty (alebo lepidla, neviem co to bolo) lebo tam to potom chybalo a montaz dveri sa presunul az na treti den. Takze ak v ten isty den chcete montovat dvere, treba ten beton co najlepsie a najhlbsie zarezat, aby sa vam ten beton nevytrhol z porobetonu/tehly (podla toho ako sa to montovalo v case CSSR).

Nastastie sme tam nemali roxory (boli tam zlaby v porobetone), takze s tym problem nebol. Takze tolko o tom ako to islo von. Dakujem vam za rady.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok