Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Nov 2019, 16:52

Cavte,
je tu na fore skuseny automechanik?
Idem menit piestne kruzky a ked uz rozoberiem motor tak aj rozvodovu retaz a tesnenie ventilov (mechanika/elektronika ne je problem), len potrebujem poradit ako na to. Neake "rady do zivota", naco dat pozor, ktore sroby su kriticke na utahovai moment. Da sa to bez demontaze motora ze by som autom (predkom) nabehol na rampu asi 30-40cm vysoku aby som mal pristup k motoru z dola (z dola demontovat olejovu vanu a z vrchu demontovat hlavu valca)? Ja som sa pozeral, ale tam na lavej strane motora kde je remen alternatora skoro nie je ziadne miesto. Nemam sajnu ako demontovat remenicu klukoveho hriadela aby som demontoval rozvodovu retaz a potom hlau valca Tam je miesto len asi 2-3cm. Nemenil niekto z vas rozvodovu retaz na Mazde6?

Edit1:
Nieco som nasiel tu. Prave to pzeram. Je to podobny motor ako mam ja. Robia to dobre?
https://www.youtube.com/watch?v=VuVVtNK9lYs

Edit2:
Vyzera to tak ze ak demontujem ten bocny kryt rozvodovej retaze, tak mam vyhrate, len neviem ako podopriet motor z dola, kedze olejova vana sa musi tiez demontovat a oni na tom videu podopreli motor prave pod vanou... taketo typy by som potreboval poradit.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa Atlan » 09 Nov 2019, 18:55

M9mentak mas, dielensku prirucku mas?
Motor zavesis na rurku co das krizom cez blatniky res podobne.

Treba menit kruzky? Nestaci gufera na ventiloch?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Nov 2019, 20:21

Nemam tu kamosa mechanika, tak som poprosil kolegu v robote co sa vyzna do aut nech so mnou omrkne jedno auto asi 250km daleko. Mal som viac kriterii a toto splnalo vsetky moje kriteria. Nechcelo sa mu tak daleko ist, tak som to riskol sam. Vsetko bolo fajn, aj dva krat som vytocil motor do otacok, ale bohuzial iba dva krat a kratko. Nedymelo. Spytal som sa ho ci zerie olej? Povedal ze nie. A ja naivny, som mu uveril. Ani som to jeho tvrdenie nezmienil v kupnopredajnej zmluve. (ja blbec - ucime sa na vlastnych chybach). Tak som to auto kupil (750€, na SK mozno 500€?) Po prijazde domov olej bol pod minimom. Tak som dolial olej. Potom som schvalne este odjazdil 250km a zozralo to 0.5L oleja. Ano je to spravne 1L oleja na 500Km. Uz dva dni nadavam na seba. Ked uz dam dole hlavu kvoli tesneniam, tak uz to otvorim aj zdola a vymeni kruzky. Piesty a ostatne veci neidem menit. Ak kruzky a tesnenia neznizia spotrebu oleja pod 1dL na 1000km, tak to auto zosrotujem.

Kamos mechanik z SK mi vravel (este nikdy nerobil Mazdu6, tak mi nevie poradit ako presne sa to rozobera), ale povedal mi, ze ak sa nemeni olej pravidelne, tak ten cierny bordel sa zanesie do mazacich kruzkov a zpecu sa, "nepracuju tam" a potom to sposobuje velku spotrebu oleja. Ze tesniace kruzky mozu byt OK, ale tam bude problem z mazacimi kruzkami alebo aj gufera na ventiloch.

Motor zavesis na rurku co das krizom cez blatniky res podobne

toto ma nenapadlo. To je dobra rada. Diki.

Momentak mam, a aj dielensku prirucku mam, prave pozeram ci spravnu. Ide mi havne o utahovacie momenty aby boli pre spravny motor. Cislo motora za zacina na L8 a potom 6 mensich cislic. Je to potom motor typu L8?
03.jpg
Capture 1.PNG
Capture 2.PNG
Mam spravny manual?
Prílohy
1731-1E-02C.pdf
(2 MiB) 84 stiahnutí
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa Ilija » 09 Nov 2019, 21:00

Tiez dúfam že možno len na ventiloch žerie olej..
Asi by sa to dalo spravyť bez demontaže hlavy? Treba dávať asi tlak do cilyndra, a urobiť si páku pre pružiny ventilov.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa enigma » 09 Nov 2019, 21:02

uťahovacie momenty +/- pol KG ... dôležité je aby všetky skrutky boli na rovnaký moment utiahnuté
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Nov 2019, 21:28

Ilija napísal:Tiez dúfam že možno len na ventiloch žerie olej..
Asi by sa to dalo spravyť bez demontaže hlavy? Treba dávať asi tlak do cilyndra, a urobiť si páku pre pružiny ventilov.
No keby to bolo tak, tak by som si usetril kopu roboty a zistil by som aspon ci to boli len tie gufera (uz by nezral olej) alebo nie (zral by nadalej) alebo oboje (zralo by to stale ale menej). Ale ako vytiahnem gufera ked tam je ventil? To gufero bude pod takom, kedze je tam ventil....takze pojde o to tazsie von... Treba na to neake specalne klieste, aby to vyso aj ked je tm ventil?

Aky tlak dat do valca? Vzduch? Kolko atmosfer? To kvoli tomu by ventil nespadol dnu alebo aby vytlacilo (pomahalo vytlacit) gufera? Ak to m vytlait gufera, to nie je zly napad... Robil to niekto takto?
uťahovacie momenty +/- pol KG ... dôležité je aby všetky skrutky boli na rovnaký moment utiahnuté
Myslis hlavne na hlave, ze? S vymenou hlavy uz mam neake skusenosti z minulosti (fiat punto). Ten mi tiez zral olej (menej ako mazda) a tam vymena gufier ventilov (hlava bola dole) nepomohla.


Edit: parada...
https://www.youtube.com/watch?v=IapYQImUDeA

Asi toto vyskusam ako prve a uvidime co to spravi so spotrebou.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa Atlan » 09 Nov 2019, 21:48

Sviecky vonku, nabitu baterku a omerat tlaky, zapisat. Vzstreknut 3ccm oleja do valca a znova zmerat kompresiu a videlo by sa. Ci kruzky su v tahu.

Vymena gufer ventilov by mala byt jednoducha, zalezi od toho ako su ovladane ventili. Niekddy staci dat piest do hornej uvrate a ventili nespadnu dole... Vzduch je istejsi....
0

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa Wicker » 09 Nov 2019, 22:33

Zhod hlavu, piesty daj do jednej roviny ak sa da, nalej do nich benzin a sleduj ci sa zmeni hladina, ak rychlo pretecie, budu kruzky vadne, ak bude drzat, spodok riesit nemusis, pripadne by sa to malo dat este tak, ze nastartujes motor, vyberies olejovu mierku a das prst na nu, mal by tam byt podtlak muerny ak tlaci von tak to bude chytene. A pred rozobratim by som zmersl tlak oleja... pretoze vybrus kluky apod niesu lacne srandy aby sa to vobec oplatilo robit. Mne sa tueto postupy vyplatili priHTP
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Nov 2019, 23:07

Tlakove kruzky neviem ci su v tahu (nakolko nie som odbornik, neoponujem). Moj pocit z jazdy je, ze motor taha celkom dobre. Ale je to subjektivny pocit. Ten kamos mechanik z SK mi spominal, ze mozu byt len mazacie kruzky zadrete do piestu - nepruzia - neopieraju sa dobre o valec. Ze to uz vea krat videl na piestoch. Pomaly tlacis piest von (hore) prve dva kruzky sa otvoria v plyvom pruzenia ale treti mazaci zostava v ryhe piesta zadrety. A toto moze byt pravda, lebo na SK som mal davno mazdu 323F a tiez zral olej (ja som magnet na zle motory, ktore zeru olej. :biggrin: V zivote som kupoval sam 4 auta a z toho 2 zrali olej. :D ) Tlaky sme tam premerali a boli OK. Mechanik povedal ze to budu asi tesnenia alebo stieracie kruzky alebo oboje. To bolo ale ine auto a kedze spotreba oleja nebola taka velka aj ked bola zvysena, tak som to nechal tak a potom kamos to predal dalej niekomu.

Mam kvalitny digitalny tlakomer ktory ma funkciu merania. max tlaku. Mozem to ako informativny test pouzit? Alebo radsej klasicky rucickovy a sledovat max vychylku? Aky je cca tlak vo valci 1.8L motora?

Atlan, ak s 3ccm olejom stupne tlak, tak kruzky su v haji? Ak nie tak su OK?

Wicker je to dobry test, ale zacnem o metod ktore nevyzaduju vysoke investicie (vymena tesneni ventilov bez demontaze hlavy) a ako dalsi krok bude demontaz hlavy a tvoj odporucany test a potom mozno zaroven spodok (vymena kruzkov).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa Atlan » 10 Nov 2019, 00:44

1.8 benzin ci dizel?
Benzin cca 16bar plus minus autobus.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Nov 2019, 03:08

Benzin. Diki.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa enigma » 10 Nov 2019, 09:38

Atlan napísal:Sviecky vonku, nabitu baterku a omerat tlaky, zapisat. Vzstreknut 3ccm oleja do valca a znova zmerat kompresiu a videlo by sa. Ci kruzky su v tahu.

Vymena gufer ventilov by mala byt jednoducha, zalezi od toho ako su ovladane ventili. Niekddy staci dat piest do hornej uvrate a ventili nespadnu dole... Vzduch je istejsi....
prečo ho navádzate na až tak komplikovanú cestu . na čo je dobrý vzduch , keď ventýl pri sťahovaní guferka stačí trochu pohnúť a už vyfučí .... robí sa to jednoducho tak že sa dá piest do hornej polohy a normálne sa demontuje pružina .... vymení gufero , stlačí pružina a položia polmesiace ( poistky ) . robil som to y krát ....
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Nov 2019, 13:32

prečo ho navádzate na až tak komplikovanú cestu ...... robil som to y krát ....
to je v pohode. Kazdy ma svoje znalosti a tu na fore sa zhodneme na tej najlepsej metode. Aj tak som to chcel robit tak ako pises Enigma, ze dat do hornej uvrate a vzduch pouzit len ako poslednu moznost (keby tie ventily sa posusvali stale dole pri stlacani pruziny, aby sa vybrali poistky)

Mam na tie gufera kupit tie specialne klieste s tymi dvomi polobucikmi (potrebujem urobit len tento jeden ukon) alebo mi na to stacia aj klasicke dlhe polgulate klieste? Ak by hrozilo poskodenie ventilov, tak to kupim, to nie je problem, len pytam sa pretoze ked sa to da lahko demontovat aj klasickymi a ja nie som mechanik, tak to nebudem kupovat.

A ked budem davat naspat tie gufera, treba na to neaky specialny nastroj, alebo len trubku s vonkajsim priemerom gufera a s vnutornym priemerom ventilu?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

jurosdi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 162
Dátum registrácie: 06 Máj 2016, 20:49
Bydlisko: Prašice

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa jurosdi » 10 Nov 2019, 18:24

Ked sú zodraté len guferká na ventiloch,tak spotreba oleja nie je až taká radikálna. Zodraté guferá sa prejavujú modrým dymom po naštatrtovaní. Čo tak vyskúšat najskôr nejakú chémiu????
http://www.pro-tec-slovakia.sk/produkty,engine_flush

A potom naliat nejaký nový olej s požadovanou špecifikáciou pre tento motor. ( možno tam nebol správny olej a možno si ani správny nedolial.)
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa enigma » 10 Nov 2019, 19:28

netreba žiadne " špeciálne " kliešte .... stačí zatlačiť ventíl ... ( dokonca som to rozoberal aj takk , že som trubku upchal na hornom konci , položil na tanierik a prudko buchol po nej . pružina sa stlačila a vypadli tie mesiačiky - poistky .).... naspäť som dával tak že som zatlačil klobúčik na pružine a nahodil späť tie poistky ....
0

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa Wicker » 10 Nov 2019, 19:49

Kompresný tlak pre motor L8, 88kW je 12,7-17,5bar.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Nov 2019, 20:19

Enigma, nepytam sa ako vybrat poistky, ale ako vybrat gufera. Ci na gufera treba tie specialne klieste (vid youtube odkaz vyssie cas 1:51) alebo da sa to aj inak?

Diki Wicker. Zohnal som merac kompresie. Zajtra pomeriam tlaky.

Teraz mi dalsi mechanik hovori ze ak su gufeta v cudu, vyfuk dymi len ked je studeny motor a potom uz nie. Mne to dymi stale. Ja uz neviem, co mechanik, to iny nazor. Nevadi. Pomeriam tlaky, vymenim gufeta, a ked to nepomoze tak vymenim aj kruzky.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa enigma » 10 Nov 2019, 20:37

povedal som jasne že nie sú nevyhnutne potrebné tie kliešte . a ako druhé ... zmeraj kompresiu ( odpoj zapaľovanie , plyn na podlahu a asi 10 secc točiť ) . zbytočne je trápiť sa s guferami na tvári miesta , ak sa budú meniť krúžky , čiže hlava aj tak pôjde dolu .....
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Nov 2019, 21:59

Ja si myslim (nie na 100%) ze su to kruzky, ale najprv by som vymenil len gufera (bez demontaze hlavy, demontovat kryt hlavy je mala robota) a otestoval potom spotrebu oleja.
Alebo si myslis ze su to 100% kruzky a mam rovno aj tie vymenit, ked uz raz "odkablujem" ten motor? Co myslis?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Mazda6 2007 1.8L -vymena piestnych kruzkov

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Nov 2019, 21:23

Dnes rano som si vyzdvihol v lokalnych autosuciastkach objednane piestne kruzky, gufera a tesnenie pod havu valca.
Jedny gufera su zelene 8ks a druhe hnede 8ks. Ktore je nasavacie a ktore vyfukove?

Okolo obeda som sa pustil do rozoberania. To nie je normalne kolko malo miesta tam jeUz som ccel demontovat celu masku a chladic, ale po seba ukludnovani to pomalicky islo.
Dnes som zhodil nasavanie a vyfuk. Ten cely plast nasavania je cely zadrbany od vyfukovej sadze. Ako by sa to dalo vycistit? Mozem do toho naliat WD40? Kupim asi 5 sprejov a nasperujejm to tam cele. Ten dobre rozpusta tu sadzu. Alebo poznate nieco lepsie.
Mozem do toho plastoveho nasavacieho kolen neco maliat? Po skrtiacej klapke to ide smerom dole za chaldic do takej kockatej nadrze (sucast toho nasavacieho kolena) a potom zase smerom hore 4 trubice a do hlavy. Je to cele prekombinovane (asi vedia preco), len neviem ci je to cele dute (mozem do toho hocico naliat) alebo tam vnutri nieco je a mohol by som to poskodit? ste pri hlave su 4 klapky ovladane spolocnou membranou.
Vid na videu od casu 1:45
https://www.youtube.com/watch?v=3mUNkpCV9uU

Pri tej skrtiacej klapke je asi 1-2 mm sadza na tom plaste. Ako to umyt? V celom to plaste? Neaky napad? To auto uz dlho zralo ojej... ale velmi dlho.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok