Z AKU skrutkovača - stolná vŕtačka

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

_Lubo_
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 21 Nov 2019, 20:33

Z AKU skrutkovača - stolná vŕtačka

Príspevok od používateľa _Lubo_ » 21 Nov 2019, 21:41

Zdravím všetkých. Mám starší AKU skrutkovač, baterky sú už v čudu, po nabití vydržia tak 3 min. a aj telo je už celé popraskané. Chcel by som hlavu z toho AKU osadiť do pakoveho stojana na vŕtačku ale napájanie ešte musím poriešiť. Pripojil som to priamo na kábel čo bol na nabijanie bateriek ale len to bzučalo a vôbec sa to neroztočilo. Som si aj myslel že to bude hovadina keďže na nabíjačke bolo písané 400mA a na baterke 1,3Ah. Asi by som to mal napájať cez nejaký zdroj a ešte nejaký vypínač by som tam chcel napojiť. Len neviem aký zdroj či mám sledovať len V a A alebo ešte ďalšie údaje. Údaje z baterky - 14,4 V a 1,3 Ah. Ďakujem za každú radu.

Poprosím ťa,aby si si pred vložením príspevku preštudoval miestne pravidlá.Daná problématika sa už preberala,skús si to pohľadať.Ďakujem,príspevok presunutý do správnej sekcie. 22.11.2019 mirosne
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Z AKU skrutkovača - stolná vŕtačka

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Nov 2019, 22:27

Z nabíjačky to nikdy nepôjde. Samozrejme ťa musia zaujímať aj Volty aj Ampére,pretože potrebuješ tých 14 Voltov a pri väčšine používaných skrutkovačov pre motorček ktorý má cca 50W aj minimálne 5-10Ampérov.
Buď použiješ nejaký 12 V akumulátor napr. z UPS zdroja ,alebo aj automobilový,
alebo ak máš možnosť zohnať PC zdroj stačí aj 100W,alebo akýkolvek iný ktorý je schopný dodať napätie na aké je pôvodný skrutkovač,a dodá prúd aký potrebuje motor pri záťaž + nejaká rezerva.
Z PC zdroja použiješ vetvu 12V a určite to bude stačiť voltami aj ampérami na bežné vrtanie aj na vrtačky na 18V.
Ak si trúfneš vyrobiť zdroj, tak najjednoduchšie to bude len s použitím transformátora od 60-100W a usmerňovacím mostíkom,bez filtrácie. /resp. trafo 24V a jedna dioda + nejaký elektrolyt aby sa regulátor nesťažoval/.
Trochu vidím problém v mechanickom uchytení skrutkovača do stojanu, pretože tam nie je rovná plocha na upevnenie,len šikmé plasty.
Ale aj to sa dá vyriešiť nejakou redukciou vytlačenou na 3D tlačiarni,alebo vyhodiť momentový mechanizmus a upevniť to priamo za prevodovkou.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

_Lubo_
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 21 Nov 2019, 20:33

Re: Z AKU skrutkovača - stolná vŕtačka

Príspevok od používateľa _Lubo_ » 22 Nov 2019, 00:02

Uchytenie nieje až taký broblém. Utahovacku som vykuchal, ostala len hlava s motorcekom a ten je krásne okrúhli takže do stojanu sa vošiel bez problémov. Len ma zaujíma prečo mám hľadať zdroj 5-10 A keď na baterke je len 1,3A..... a 12V keď na baterke je 14,4V nevadí že tie hodnoty úplne nesedia ? A keď tak prečo je to tak.
0

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: Z AKU skrutkovača - stolná vŕtačka

Príspevok od používateľa maher » 22 Nov 2019, 00:20

pletieš si pojmy s dojmami, na baterke nemáš 1,3A, ale 1,3Ah, čo je kapacita batérie a nie prúd.
a si v nesprávnej sekcii, táto sekcia je určená len na prezentáciu hotových projektov a ako nový na fóre si prečítaj pravidlá fóra.
5ko ti radil dobre, PC zdroj bude pre teba asi najdostupnejšie riešenie, DC motory vedia pracovať v širokom rozsahu napätí, tak rozdiel 2V nehrá žiadnu úlohu, dôležitý je prúd, najmä pri zábere si dokáže motor potiahnúť dosť vysoký prúd
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Z AKU skrutkovača - stolná vŕtačka

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Nov 2019, 01:22

Skús si podla Ohmovho zákona vypočítať prúd potrebný pre motor 50W pri napätí 14 V.
To znamená .... I =P/U, teda , I= 50w/14 V= 3,6A ale to je bez záťaže, takže pri záťaži je to často aj raz tolko.
Preto čím väčšia rezerva ,tým lepšie.
Amperhodiny na baterke ti len udávajú, že napríklad môžeš z baterky doberať prúd 1,3A po dobu jednej hodiny,ale ani to nie je celkom pravda, pretože nikdy baterku nemôžeš vybiť úplne do nuly pri danom odbere prúdu,ináč ju zničíš a nebude sa dať znovu nabiť .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Z AKU skrutkovača - stolná vŕtačka

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Nov 2019, 08:28

PC zdroj pokiaľ nebude upravený na veľký záberový prúd pri zapnutí motora nebude použiteľný.... a obávam sa že vzhľadom na jeho vedomosti to ani nezvládne upraviť.
Najlepšie a najbezpečnejšie bude použiť 12V akumulátor z auta, alebo z UPS, dobíjať ho môže aj s tou nabíjačkou k akučke... určite je to najsamjednoduchšia nabijačka bez procesorovej fičuriny, len cez odpory...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Z AKU skrutkovača - stolná vŕtačka

Príspevok od používateľa jezevec » 22 Nov 2019, 08:48

Celý nápad je blbost, akušroubovák má oproti vrtačce malé otáčky, takže se na vrtání moc nehodí.
0

_Lubo_
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 21 Nov 2019, 20:33

Re: Z AKU skrutkovača - stolná vŕtačka

Príspevok od používateľa _Lubo_ » 22 Nov 2019, 09:22

Uf je tu toho dosť na čo reagovať tak poporadi. Danú problematiku som samozrejme hľadal na fóre a nechcel som zbytočne zakladať novú tému. Áno našiel som že to niekto napájal cez zdroj z PC len som celkom nepochopil prečo nesedia hodnoty V a A. 5ko a Maher dostatočne vysvetlili tak ďakujem. Jezevec nieje to úplná blbosť, viem že ma menšie otáčky ako vŕtačka ale mne to na také domáce vŕtanie úplne stačí a navyše všetko čo nešlo do panelu som vŕtal stou aku a v pohode. Tak všetkým pekne dakujem, po vianociach az bude viac času sa do toho pustím.
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Z AKU skrutkovača - stolná vŕtačka

Príspevok od používateľa dan21 » 22 Nov 2019, 09:54

Tuto kombinaciu (AKU vrtacka - 1200ot/min v stojane a PC zdroj) pouzivam doma uz zopar rokov k uplnej spokojnosti. Sluzi len na nejake vrtanie do PCB, plastov AL ......................
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Z AKU skrutkovača - stolná vŕtačka

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Nov 2019, 11:25

Ako kutil urcite mas aj nabijacku auto baterii. Ak ano nekomplikuj si zivot. Vyskusaj tu vrtacku ma autobaterke. Ak s otackami a s vykonom budes spokojny, zozen si pouzivany akumulator z auta (nie leziak, najlepsie cerstvo vymontovamy ktory sa este nevybil pod 12.5V) a ten pripoj na tu vrtacku. A stou autonabijackou ju udrzuj nabitu.

Toto je najjednoduchsie riesenie. Autobaterka tej vrtacke vzdy doda presne tolko prudu, kolko si vrtacka vypyta. Tranformator ak nie je extremne predimenzoavany zase je velmi tazky aj ked autobaterka tiez...
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Z AKU skrutkovača - stolná vŕtačka

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Nov 2019, 20:17

To 100 Wattové trafo s diodami bude určite 10x lahšie, ako autobaterka.Ale nezavrhujem baterku ako tvrdý zdroj Ampérov ,ale na dobíjanie by celkom stačil malý adaptér na 12V/1A,trvale pripojený k baterke aby ju oživoval.Na občasné použitie by stačila aj baterka z UPS.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Z AKU skrutkovača - stolná vŕtačka

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Nov 2019, 22:17

Kedze to bude stojanova vrtacka, tak na vahe nezalezi, lebo zdoj bude niekde na stole/zemi, preto som spomenul autobaterku. Tam nehrozi ze by nedodala tolko amperov kolko si vrtacka vypyta podla zatazenia. U transformatora to moze byt problem (spadne napatie), ak ho nema musi ho kupit popripade previnut. Autobaterka, sa da zohnat aj zadarmo hlavne teraz ked ludom budu v zime tazsie startovat auta, tak sa budu vymienat baterky. A pod stol sa zmesti. A staci na nu pripojit dva drotiky a uz moze vrtat. Trafo, vypinac, poistka, diody, chladic, ventilator, zaboxovat to..... vela prace pre mna... :D

Na autobterku pripoji trvalo neaky maly zdroj ako ty spominas 5ko alebo nabijacku z LIDL a ide. Ked skonci pracu pripoji autonabijacku z LIDL na autobateriu a nabijacka sa o vsetko postara. Aj sa sama vypne.

Jedina nevyhoda autobaterky je, ze keby vrtal do nemoty, moze tu baterku vybit a musi pockat na nabitie, kdezto cez trafo moze vrtat do nemoty nonstop, az kym motor z akuvrtacky neumrie.

Idealne by bolo pripojit vrtacku na nabitu autobaterku a dobre zatazit vrtacku (10mm vrtakom vrtat do zeleza, alebo zatacat do hranola velky srob) a zmerat, ze aky prud potiahne. Potom podla toho navrhnut trafo, ak by to chel cez trafo.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Z AKU skrutkovača - stolná vŕtačka

Príspevok od používateľa jezevec » 23 Nov 2019, 09:18

Z praktického hlediska je to všechno kravina. Nějaký levný Asist za pětistovku přímo na 230V i s možností upnutí do stojánku je stokrát lepší řešení než to, co tu bylo řečeno.
0

_Lubo_
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 21 Nov 2019, 20:33

Re: Z AKU skrutkovača - stolná vŕtačka

Príspevok od používateľa _Lubo_ » 03 Máj 2020, 15:01

Ešte by som sa chcel niečo spýtať. Tú vŕtačku mám skoro hotovu len ma napadlo že si tam spravím aj nejaké malé osvetlenie. Našiel som doma LED modul s troma ledkami na 12 V a 0,06 A. Tú aku vŕtačku napájam zo zdroja 12V a 18A, môžem z toho napájať aj tie LEDky ? Čítal som zopár článkov ohľadne tých Amperov a niekoľko krát tam bolo spomenuté že nejaká súčiastka vyžadovala menej Amperov ako dával zdroj a že ťa súčiastka si zoberie len toľko čo potrebuje. Ale nieje toto až veľký rozdiel ?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Z AKU skrutkovača - stolná vŕtačka

Príspevok od používateľa misocko » 03 Máj 2020, 15:07

ak ten LED modul je skutocne urceny na napajanie 12V tak ho tam mozes pripojit
tie prebitocne ampere ho nezaujimaju
predstav si ziarovku v aute, je napajana akumulatorom ktory je schopny dodat stovky amperov a ona si vezme iba par A - kolko potrebuje
0

_Lubo_
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 21 Nov 2019, 20:33

Re: Z AKU skrutkovača - stolná vŕtačka

Príspevok od používateľa _Lubo_ » 03 Máj 2020, 16:08

Ďakujem za rýchlu odpoveď a aj vysvetlenie.
0

_Lubo_
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 21 Nov 2019, 20:33

Re: Z AKU skrutkovača - stolná vŕtačka

Príspevok od používateľa _Lubo_ » 22 Máj 2020, 15:28

Ďakujem všetkým za rady, konečne som mal čas to dokončiť.
Prílohy
IMG_20200522_151349.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok