Ročníkový Projekt - Päť pásmový ekvalizér

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

KateGirlSK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 03 Dec 2019, 17:34

Ročníkový Projekt - Päť pásmový ekvalizér

Príspevok od používateľa KateGirlSK » 10 Feb 2020, 13:56

Dobrý deň,
Robím ročníkový projekt. Potrebovala by som vedieť čo mi treba napísať na tú teoretickú časť na ten päť pásmový ekvalizér.
Ďakujem za pochopenie.

PS: Potrebujem to čo najrýchlejšie, do konca tohto týždňa, aby som to mala čo najskôr. Robím to a pomáham niekomu s tým.

Zdroj: fotka schéma päť pásmový ekvalizér
Prílohy
5f11057e3bf358786e039ee3f21961f3.gif
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Ročníkový Projekt - Päť pásmový ekvalizér

Príspevok od používateľa Edgar » 10 Feb 2020, 14:22

No najlepšie asi začať tým, aký druh signálu je vlastne "zvuk", v akom frekvenčnom rozsahu najčastejšie pracuje, čo sa myslí tými piatimi pásmami a ďalej podrobne popísať ako funguje celý obvod.
Vzor teoretickej časti môžeš čerpať z niektorých projektov od Danyka
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Ročníkový Projekt - Päť pásmový ekvalizér

Príspevok od používateľa jezevec » 10 Feb 2020, 14:28

Cos dělal celou dobu ve škole, když nerozumíš jednoduchému zapojení?
Co z té školy pak vyleze, banda nevzdělaných maturantů.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Ročníkový Projekt - Päť pásmový ekvalizér

Príspevok od používateľa Edgar » 10 Feb 2020, 14:31

No a čo, ja som mal praktickú maturitu z Wienovho a T-článku. Doteraz neviem čo tie obvody vlastne znamenajú...
0

KateGirlSK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 03 Dec 2019, 17:34

Re: Ročníkový Projekt - Päť pásmový ekvalizér

Príspevok od používateľa KateGirlSK » 10 Feb 2020, 14:52

Ja len robím tu teoretickú časť tu praktickú nerobím. Ja niekomu pomáham urobiť tú teoretickú časť, aby mal.
0

MiroH
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 13 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 60

Re: Ročníkový Projekt - Päť pásmový ekvalizér

Príspevok od používateľa MiroH » 10 Feb 2020, 14:57

začni tak ako písal EDGAR a potom si hlavne prečítaj stránku, odkial si stiahla schému. Pán Belza tam má jednoduchý popis, ktorý sa dá hodne rozviesť. Uvádza tam zopár pojmov, ktoré je treba vysvetliť napr. čo je to gyrátor ... atď
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ročníkový Projekt - Päť pásmový ekvalizér

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Feb 2020, 15:00

Jezevec,
Necuduj sa. Ved si tu na fore uz dost dlho na to aby vedel ako to chodi.

Student cely rok ma veget ohladom rocnikoveho projektu a potom sa tu par dni do odovzdania ukazu a napisu ze
"Surne potrebujem pomoc s rocnikovym projektom. Mam na to tyzden. "

V lepsom pripade dotycny vie nieco o projekte, v horsom nema ani paru co to je.

Ja len robím tu teoretickú časť tu praktickú nerobím. Ja niekomu pomáham urobiť tú teoretickú časť, aby mal.
V tomto pripade by som toto zapisal matematickou funkciou x na x-tu. :D (Ten co pomaha potrebuje pomoc)

Este ich tu zopar pribudne tento rok.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

KateGirlSK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 03 Dec 2019, 17:34

Re: Ročníkový Projekt - Päť pásmový ekvalizér

Príspevok od používateľa KateGirlSK » 10 Feb 2020, 15:27

Tu teóriu, s teoretickou časťou aj s praktickou časťou musím mať napísané na 20-30 strán. Musím tam toho veľa popísať. Len aby bolo jasné ja robím tu teoretickú časť. Tu praktickú časť nerobím. Ja to robím jednému spolužiakovi, pomáham mu urobiť a napísať tu teoretickú časť. Ten spolužiak to on urobí tú praktickú časť, a chce aby som mu do konca týždňa napísala tú teoretickú časť na teóriu. Chcem spolužiakovi pomôcť s tým. Tak mi vy pomôžte, čo mam napísať do tej teoretickej časti. ok?

-- Spojený príspevok 10 Feb 2020, 16:34 --

Lebo už som začala písať na tú teoretickú časť čo je to ekvalizér, druhy ekvalizérov.
Cez tento odkaz už som to napísala do tej teoretickej časti.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekvaliz%C3%A9r

Len neviem čo ešte tam napísať do tej teoretickej časti. Všetko s tej stránky som napísala do teoretickej časti.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Ročníkový Projekt - Päť pásmový ekvalizér

Príspevok od používateľa StefanST » 10 Feb 2020, 16:14

KateGirlSK napísal:Dobrý deň,
Robím ročníkový projekt. Potrebovala by som vedieť čo mi treba napísať na teoretickú časť na ten päť pásmový ekvalizér. ...
PS: Potrebujem to čo najrýchlejšie, do konca tohto týždňa, aby som to mala čo najskôr. Robím to a pomáham niekomu s tým. ...
Myslím si, že by si to už mal/mala vedieť - písať teoretické časti. Teoretická časť môže mať rovnakú štruktúru, ako teoretická časť pre hraciu kocku, s ktorou ti bolo pomáhané v tvojom predošlom vlákne spred dvoch mesiacov. A ako dopadla tá teoretická časť??
https://svetelektro.com/modules.php?nam ... a50a2c995d
KateGirlSK napísal:03 Dec 2019 ...Potrebovala by som od vás pomoc :crying: . Ja robím na ročníkový projekt elektronickú hraciu kocku s LED diódami s tlačidlom. Schému elektronickej hracej kocky na ročníkový projekt už mam dávno vybraný, našla som si na inej stránke. Ja by som len chcela urobiť teoretickú časť ročníkového projektu, ... ale neviem čo mam napísať na teóriu.
Treba mi to mať čo najskôr, už aby som to mala ešte pred marcom približne. ...
Na tu teóriu mi treba aby som tam mala Názov, Obsah, Teoretickú časť, Praktickú časť,Záver,Zoznam,... Len by som chcela vedieť čo do tej teórie mam napísať ...
Praktickú časť na nej robím, len mi chyba tá teoretická časť. ...
Ak ešte stále nevieš, ako písať teoretické časti, potom nepomáhaj, ale nasmeruj tvorcu ekvalizéra. Veď ten, čo pomoc potrebuje, si môže o pomoc na tomto fóre požiadať aj sám. Zvyčajne to býva schodnejšia cesta.
Alebo si daj požiadavku do časti BAZÁR "Potrebujem niečo vyrobiť" alebo "Kúpim". Aj takým spôsobom to niektorí robia. Nielen ročníkové práce, ale aj diplomové práce (aj verejní činitelia). Neetické, neférové, ale je to tak.
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Ročníkový Projekt - Päť pásmový ekvalizér

Príspevok od používateľa nalimko33 » 10 Feb 2020, 16:35

slečne odporúčam začať rešeršom na danú tému
po prečítaní tejto literatúry napíše tých 20-30 strán nešťastník aj sám bez pomoci
http://jirky.webz.cz/index.php?page=cas ... 0&w=Hledat
0
SHARP MZ-811

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Ročníkový Projekt - Päť pásmový ekvalizér

Príspevok od používateľa pin » 10 Feb 2020, 20:41

Asi nemá zmysel teoretizovať okolo celej schémy, ale o jednotlivých funkčných blokoch, z ktorých sa skladá. V tomto prípade je to súčtový obvod s operačným zosilňovačom a syntetická indukčnosť - indukčný gyrátor.
Syntetickú indukčnosť zo schémy je ľahké nasimulovať, budiť ju zdrojom striedavého prúdu s konštantnou amplitúdou a s premenlivou frekvenciou, a na priebeh napätia pozerať ako na priebeh impedancie. Potom porovnať s priebehom na ideálnej indukčnosti, a napokon s pridaním väzobného kondenzátora sa dobrať ku krivke pásmového priepustu, resp. zádrže. Vlastné odvodenie vstupnej impedancie toho obvodu by mohlo byť ozdobou tej práce. :biggrin:
Prílohy
5-p-equalizer.png
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Ročníkový Projekt - Päť pásmový ekvalizér

Príspevok od používateľa muziker » 10 Feb 2020, 21:40

Pár poznámok: To hádam nádejný maturant (bez urážky) už dnes dokáže aspoň čosi nájsť na nete :) alebo sa to už zvrhlo len na kopírovanie ?
Tá schéma je z http://www.belza.cz , konkrétne z https://www.belza.cz/audio/eq5b.htm
Niečo o tom EQ popísal aj autor na svojej webovej stránke podľa zdroja: KE 3/1996 s. 116.
Inak na nete je dosť toho o grafických EQ (s rôznym množstvom pásiem). Nejaká "omáčka" bude na ukážku napr. aj na: https://zive.aktuality.sk/clanok/36227/ ... alizeroch/ ale vyhľadávač ujko GOOGLE nájde toho určite viac - stačí zadať správny dopyt (alebo aj to je problém?). Aj v starších Amárach je kopec článkov a návodov na zhotovenie rôznych EQ (aj 5-pásmových). Stačí len zalistovať. Pri každom bude aj nejaký popis činnosti.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Ročníkový Projekt - Päť pásmový ekvalizér

Príspevok od používateľa StefanST » 11 Feb 2020, 00:21

KateGirlSK napísal:Ja len robím tu teoretickú časť tu praktickú nerobím. Ja niekomu pomáham urobiť tú teoretickú časť, aby mal.
Predpokladám,že praktickú časť si robí spolužiak sám a asi je už vo fáze dokončievania. Mýlim sa?
Dajte sem zopár foto z praktickej časti, aby bolo čo opisovať v teoretickej. :thanks:
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Ročníkový Projekt - Päť pásmový ekvalizér

Príspevok od používateľa djwiktor » 11 Feb 2020, 06:47

Offtopic: Citam si to od tej hracej kocky a divim sa ze vas to este bavi.Ja osobne som takymto ludom prestal pomahat - ak na to kaslali celu skolu, tak nech im da na zaver ich pristup a de facto zivot facku. Dokym to v podstate nic nestoji a su len v skole.

Co sa tyka temy, uz ste sem chalani dali tolko informacii ze tych 20-30 stran z toho sa napise ako nic.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Napísať odpoveď