Ako sa stať elektrikárom

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

aElektron
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Feb 2020, 18:15
Bydlisko: Nitra

Ako sa stať elektrikárom

Príspevok od používateľa aElektron » 13 Feb 2020, 18:00

Zdravím vás, ako sa stať elektrikárom keď nepoznám nikoho, kto by ma zaučil? Mám par.21 zo strednej a študujem dalej ešte. Chcel by som robiť elektroinštalácie na bytoch a domoch popri VŠ, reagoval som na pár inzerovaných ponúk ale všade vyžadujú prax :crying:
Poznáte nejakú firmu, kde berú aj "absolventov"? okres NR :?:
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako sa stať elektrikárom

Príspevok od používateľa Drakoush » 13 Feb 2020, 18:17

Prečo zakladáš duplicitné témy?

Čo všetko vieš/nevieš robiť? Už si robil nejakú inštaláciu? Máš nejaké vedomosti? Napíš mi na mail, možno Ti budem vedieť pomôcť.
tomik@etservis.sk
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Ako sa stať elektrikárom

Príspevok od používateľa Jirka84 » 13 Feb 2020, 18:43

aElektron napísal:...Mám par.21 zo strednej a študujem dalej ešte. Chcel by som robiť elektroinštalácie na bytoch a domoch popri VŠ, ...všade vyžadujú prax ... :?:
Omlouvám se za reakci, ale:
pokud je mi známo, tak na "V3S" bys měl mít v rámci získání "spôsobilosti na činnosť" paragrafu (§.21-vyhl.508/2009) nejen znalosti , ale i základní praxi v oboru - aspoň praktické laboratoře, pokud je to elektro VŠ.

PS
§.21 Elektrotechnik
(1) Elektrotechnik je fyzická osoba, ktorá má ukončené stredoškolské elektrotechnické vzdelanie alebo vysokoškolské elektrotechnické vzdelanie,...

Práci na stavbě Ti stejně bude zadávat aspoň Samostatný elektrotechnik podľa § 22 a mlátit kladivem do majzlu "ako murár" se naučíš za pár minut. Ostatní "odkoukáš" od mistrů, s kterými budeš v partě. Nejlepší praxe je "hodit do vody a plávaj..."
Pokud nemáš ale ani základní znalosti, PAK JSI "POUZE DOSTAL PAPÍR - ZA DOCHÁZKU". :(
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Ako sa stať elektrikárom

Príspevok od používateľa Edgar » 13 Feb 2020, 19:31

No to je pravda, že všade chcú buď prax alebo už rovno §22. Takže ten papier je v dnešnej dobe rovnako zbytočný ako maturitné vysvedčenie
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Ako sa stať elektrikárom

Príspevok od používateľa Samanko » 13 Feb 2020, 21:36

Teraz je tolko prace, ze ti ziadny papier netreba na uvod do elektroinstalacii v RD. Ziadny. To osvedcenie podla par. 21 je uplne maximalne postacujuce na cloveka s jeho praxou (ziadnou).

Hladaj dalej, najdi firmu a chod sa opytat osobne.. Nebude to ziadne lizanie medu za velke peniaze, ale brigadu kde co-to zarobis a dostanes nejaku tu uvodnu lekciu ako to funguje v tomto obdobi nie je fakt problem najst..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ako sa stať elektrikárom

Príspevok od používateľa mr.dred » 14 Feb 2020, 00:38

aElektron napísal: ako sa stať elektrikárom keď nepoznám nikoho, kto by ma zaučil?
To, že by ťa mal niekto "zaučiť" si mal už mať dávno za sebou (vek už na to máš)...V profesii "elektrikár" potrebuješ veľa znalostí (niečo sa naučíš aj v škole)... skúseností (nechodiť po zábavkách,ale po fuškách s majstrami)... a remeselnej zručnosti (vedieť chytiť aj kladivo,majzel, pílku či, pilník). Nikto za teba nebude vŕtať, sádrovať, drážkovať, naťahovať a napokon zapájať káble... Pozapájať hnedé vodiče do ističov, modré na jeden mostík a zelenožltý na druhý v rozvádzači zvládne aj schinpanz neelektrikár, ale rozumieť tomu, je druhá vec.

A to, že si nikto neobesí na krk potenciálny prúser im nezazlievaj ... doba je taká...
Tiež som chodieval po fuškách s elektrikármi a určite to nebolo kvôli hnedým očiam... a elektrika pri tom nie je odbor, ktorý som študoval...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Ako sa stať elektrikárom

Príspevok od používateľa Merak » 14 Feb 2020, 04:40

Edgar napísal:No to je pravda, že všade chcú buď prax alebo už rovno §22. Takže ten papier je v dnešnej dobe rovnako zbytočný ako maturitné vysvedčenie
Až tak zbytočný nie je. Ako sa ti má zarátavať prax, keď nemáš par. 21? Ako môžeš pracovať na VTZ-E bez osvedčenia? Mnohokrát som sa stretol u zákazníka s tým, že od každého si žiadali osvedčenie, aj keď mal len par. 21, bol tam v doprovodel s vyššími par.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

aElektron
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Feb 2020, 18:15
Bydlisko: Nitra

Re: Ako sa stať elektrikárom

Príspevok od používateľa aElektron » 14 Feb 2020, 12:17

Ospravedlnujem sa za duplicitnú tému...
Tak už som zapájal nejaké vypínače a zásuvky, na strednej prax bola skôr teoretická ako praktická( pichol sa "bananik" do "dierky").
Teóriu mám naštudovanú dostatočne, mám preštudovanú aj najnovšiu Elektrotechnickú spôsobilosť pre elektrikárov od Meravého...
Skôr sa potrebujem naučiť "murárske" veci čo ktomu patria - ako napr. sádrovanie... Mojá vízia je naučiť sa s niekym skúsenejším čo a ako a myslím, že po týždni budem vedieť robiť podľa projektu samostatne. Tak budem hladať ďalej teda :idea:
Na VŠ študujem IT, no zistil som, že ma viac bude baviť remeslo ako sedeť za pc.. ale chcem mať v rukáve aj poznatky z IT..
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Ako sa stať elektrikárom

Príspevok od používateľa Jirka84 » 14 Feb 2020, 16:41

Když už sis "dovolil na moje narozeniny" se zaregistrovat, tak se Ti obětuji zdarma, ale musíš přijet na Moravu, za měsíc (dovolené u mně) budeš jako moje levá ruka( jsem levák :wink:) , zaučil jsem dcery - dvě (taky IT), zeťa, aby byl RTE, Tebe naučím taky, aj murárčinu...
aj slivovícu piť... :agree:
PS odkjal si? - Avatar Tvoj je nemý...
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

aElektron
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Feb 2020, 18:15
Bydlisko: Nitra

Re: Ako sa stať elektrikárom

Príspevok od používateľa aElektron » 16 Feb 2020, 10:46

Už som doplnil bydlisko do profilu a vďaka za ponuku, dovolenkové destinácie preferujem skôr v teplejších krajnách... :lol:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok