Zapojenie osvetlenia

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

hradna1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Feb 2020, 08:19

Zapojenie osvetlenia

Príspevok od používateľa hradna1 » 18 Feb 2020, 08:44

Ahojte,som nový člen vašho fora nie som elektronik mam zaklady v elektrike ako praktik.Potrebujem poradit ako mam urobit regulaciu osvitu žiaroviek 2 nezavisle obvody v každom cca 30 žiaroviek s odberom 0,5W.Napajanie je 28V jednosmerných -pol je ukostrený.Kupil som regulator ktorým sa reguluju otáčky motora a da sa použit aj na regulaciu osvetlenia lenže ten ma vstup aj výstup 2x +- sice to svieti ked som - ukostril ale regulacia nefunguje,potrebujem poradit čo s tým.Mám sice origo regulatory ale tie sa nedaju použit lebo boli napajane 115V striedavých.To osvetlenie sa bude použivat iba kratkodobo pri ukažke cca 10min a vypne sa.Dakujem.

Téma presunutá do správnej sekcie. presunul: 20.2.2020 mirosne
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Zapojenie osvetlenia

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 18 Feb 2020, 09:00

Daj foto/typ regulátora, prípadne aj to ako to máš zapojené.
Napadajú ma hneď dve možnosti, regulátor máš prepolovaný a svietí to vďaka rekuperačnej diode v mosfete, alebo máš spojené ukostrenie na žiarovkách s - polom napájania a tým si zrejme premostil výstupný mosfet. Ak sa teda jedná o klasiku PWM regulátor s mosfetom. Alebo niečo úplne iné :) napríklad triakovú reguláciu, ktorá sem nepatrí.
Ešte to môže byť, že si na výstup regulátora pripojil napájanie a tam kde malo byť napájanie sú žiarovky.
0

hradna1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Feb 2020, 08:19

Re: Zapojenie osvetlenia

Príspevok od používateľa hradna1 » 18 Feb 2020, 15:24

Toto je ten regulator,ano nula je komplet celok tak ako auto len to nie je pre auto ale cocpit lietadla.Ano ja som tie nuly spojil uvedomil som si ked mi to nešlo regulovat a svietilo to naplno že je to zle preto potrebujem riešenie ako to vyriešit aby som mohol regulovat jas žiaroviek,dakujem.
Toto je ten regulator,ano nula je komplet celok tak ako auto len to nie je pre auto ale cocpit lietadla.Ano ja som tie nuly spojil uvedomil som si ked mi to nešlo regulovat a svietilo to naplno že je to zle preto potrebujem riešenie ako to vyriešit aby som mohol regulovat jas žiaroviek,dakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zapojenie osvetlenia

Príspevok od používateľa Edgar » 18 Feb 2020, 15:40

Myslím že tento regulátor reguluje cez mínus a plus má napriamo, takže ak je ukostrené mínus na vstupe a mínus na žiarovkách tak je ten regulátor premostený...
Potrebuješ len izolovať kostru zo žiaroviek aby nebola nikde inde okrem výstupu z regulátora.
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Zapojenie osvetlenia

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 18 Feb 2020, 16:08

Ten regulátor na 99% funguje ako píšeš a on zrejme ani neťahal mínus pól pre žiarovky cez regulátor, ale o kostru v domnienke, že mu to bude regulovať cez plus zdroja.
Do regulátora treba pripojiť aj plus a mínus zdroja na svorky Power.
Žiarovky na svorky Motor a na žiarovkách nesmie byť nič spojené s kostrou.

V popise regulátora sa píše: POZOR! Regulátor není chráněn protipřepólování napájecího napětí výkonového obvodu.
Tak sa ti to snáď ešte "nepodarilo" ;)
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Zapojenie osvetlenia

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 18 Feb 2020, 16:08

Ten regulátor na 99% funguje ako píšeš a on zrejme ani neťahal mínus pól pre žiarovky cez regulátor, ale o kostru v domnienke, že mu to bude regulovať cez plus zdroja.
Do regulátora treba pripojiť aj plus a mínus zdroja na svorky Power.
Žiarovky na svorky Motor a na žiarovkách nesmie byť nič spojené s kostrou.

V popise regulátora sa píše: POZOR! Regulátor není chráněn protipřepólování napájecího napětí výkonového obvodu.
Tak sa ti to snáď ešte "nepodarilo" ;)
0

hradna1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Feb 2020, 08:19

Re: Zapojenie osvetlenia

Príspevok od používateľa hradna1 » 18 Feb 2020, 18:15

Priatelia ale ja nemožem urobit urobit kostru zvlašt je to technicky nemožné - pol je riešený tak ako u auta.na objimku osvetlenia je privedený iba+ ,preto potrebujem poradit ako urobit regulaciu jedným vodičom.Preto už tieto regulatory neriešim su nepoužitelne.Dakomu ich zrejme podarujem,dakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zapojenie osvetlenia

Príspevok od používateľa Edgar » 18 Feb 2020, 18:50

Hľadaj regulátory so spoločným mínusom.
Narýchlo som našiel iba toto, umožňuje to reverzáciu (prepólovanie) DC motorov takže má oba výstupné póly oddelené, tým by sa to možno dalo vyriešiť.
https://www.aliexpress.com/item/32875786582.html
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zapojenie osvetlenia

Príspevok od používateľa Edgar » 18 Feb 2020, 22:15

Aha vidno že som to hľadal narýchlo, to vyzerá že je len polarita vyvedená na prepínač a aj tento obvod reguluje cez mínus...
No neviem, nenašiel som ani schému PWM regulátora so spoločnou zemou.
Osobne by som asi pristúpil k blbému riešeniu a to lineárnej regulácii napätia, napr. cez LM317.
Ale počítaj s tým že budeš potrebovať veľký chladič...
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Zapojenie osvetlenia

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 18 Feb 2020, 22:37

Ak LMko..tak už rovno LM2596.
Ale vzhladom na malý prúd cca 0,5A, by stačila úprava pôvodného PWM regulátora, vyhodiť mosfet, nahradiť ho s malým NPN trandom a ním spínať nejaké PNP BDčko v TO220 v kladnej vetve...samozrejme ku tomu nejaké tie odpúrky a znížíť frekvenciu na cca 200Hz.
Ale to on nedá...skôr ten modul s LM2596 z Aliexpressu ak tam nieje veľký "dropout". Nechce sa mi to hľadať, alebo nejaký iný vhodný DC/DC convertor.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zapojenie osvetlenia

Príspevok od používateľa Edgar » 18 Feb 2020, 22:43

Jaaj jasné, však pulzný DC/DC menič s reguláciou napätia má spoločnú zem... Úplne mi to vypadlo :D
0

hradna1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Feb 2020, 08:19

Re: Zapojenie osvetlenia

Príspevok od používateľa hradna1 » 19 Feb 2020, 16:15

Mne tieto elektronicke hračky nič nehovoria,ale mam tam regulator osvetlenia ktorý reguluje 4 5W žiarovky,je to sice 50r stare ale funkčne vyzera to ako potenciometer-reostat myslim priemer cca 3cm aj výška vyčistil som ho strekol kontoxom priletoval odtrhnutý konektor a ide.Dnes taketo niečo už nieje?.Potrebujem regulovat žiarovky cca 30W Vstupne napetie 28V jednosmerných,-pol kostra
je riešena ako na aute rozvod je riešený jedným vodičom.Označenie toho potenciometra je po tých rokoch nečitatelne.Vdaka za radu.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zapojenie osvetlenia

Príspevok od používateľa Edgar » 19 Feb 2020, 16:23

Však možno je to vážne len výkonový potenciometer... Zmeraj piny a hneď zistíš aj hodnotu. Ekvivalenty sú aj dnes, ale cenovo niekde inde.
0

jonasplv
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 27 Aug 2016, 21:46
Bydlisko: Nové Zámky
Vek: 45

Re: Zapojenie osvetlenia

Príspevok od používateľa jonasplv » 19 Feb 2020, 17:55

Pre reguláciu jasu jednosmerných žiaroviek zapojených zo spoločným mínus pólom musíš nájsť modul, ktorý na výstupe používa výkonový P-channel mosfet, dôležíté je aby bol typu P-channel.
99% DC pwm regulátorov používa N-channel mosfet kde musí byť spoločný + pól.
Keďže žiješ vo svete modulov a sám si vlastný modul asi nenavrhneš, tak na ALI som našiel iba tento jeden vhodný modul.

https://www.aliexpress.com/item/4000205 ... web201603_

Na vstupe má optočlen, na ovládanie použi napr. NE555 s pwm výstupom, pozor na vstupe modulu môže byť MAX. 5V úroveň.
Ak tvoj pwm regulátor dokáže fungovať na 5V DC, na vstup môžeš potom použiť aj tvoj pwm modul.
0

hradna1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Feb 2020, 08:19

Re: Zapojenie osvetlenia

Príspevok od používateľa hradna1 » 19 Feb 2020, 20:51

OK,chcem ist jednoduchšou cestou tak mam otazku aký? potrebujem 2ks a kde objednat tie potenciometre?Dakujem za radu.
0

hradna1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Feb 2020, 08:19

Re: Zapojenie osvetlenia

Príspevok od používateľa hradna1 » 19 Feb 2020, 22:07

Našiel som na Conrad tento výkonovy potenciometer na 30W 100ohm možem to použit na regulaciu osvetlenia pre moj pripad?Dakujem za radu.
Našiel som na Conrad tento výkonovy potenciometer na 30W 100ohm možem to použit na regulaciu osvetlenia pre moj pripad?Dakujem za radu.
pt1.jpg (6.93 KiB) 3252 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Zapojenie osvetlenia

Príspevok od používateľa Edgar » 19 Feb 2020, 22:18

Ak majú pôvodné (teda to o čom si písal) 100 ohmov tak áno
0

hradna1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Feb 2020, 08:19

Re: Zapojenie osvetlenia

Príspevok od používateľa hradna1 » 21 Feb 2020, 20:41

Dnes tu bol kamarát,merali sme to nakolko výkonový potenciometer vychadza cez 50€ kus potrebujem 2 urobi mi regulator
sam za iný naklad cenový.Regulatory ktore mam využijem na regulaciu tabiel pretože tam je - pol riešený ako samostatný výstup
nejde priamo na kostru abudem mat regulovane aj to.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok