Definicie faktorov ovplyvnujuce buduci rozvoj energetiky

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

pukky92
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 21:45

Definicie faktorov ovplyvnujuce buduci rozvoj energetiky

Príspevok od používateľa pukky92 » 25 Mar 2020, 21:53

Caute prosim vas mam taky problem pisem pracu do skoly a otazka znie ... Definicie faktorov ovplyvnujuce buduci rozvoj energetiky v ČR a EU.... su to faktory ktore ovplyvnuju rozvoj energetiky mozu to byt ekonomicke, surovinove, klimatikce alebo politicke. Cielom je definovat hlavne faktory ktore sa premietaju do rozvoja v EU a ČR a to v celom spektre zdrojov (tepelne elektrarne, jadro, plyn, voda, OZE)....

Ja neviem ktore to su .... vedel by mi niekto pomoct ??? ja vychadza zo SEK statna energeticka koncepce čr... netusim vobec z akych materialov to cerpat vedel by niekt odpoved ??? dakujem
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Definicie faktorov ovplyvnujuce buduci rozvoj energetiky

Príspevok od používateľa peterple » 25 Mar 2020, 23:00

Ja si myslím že hlavným faktorom v EU je ľudská hlúposť. V ČR to zatiaľ majú v rukách odborníci. Práve dnes som zaznamenal že požiadali o schválenie výstavby dvoch nových blokov JE. Držím palce aby sa to dotiahlo do úspešného konca.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Definicie faktorov ovplyvnujuce buduci rozvoj energetiky

Príspevok od používateľa spin90 » 26 Mar 2020, 08:53

EU, jendoznacne EU do vsetkoho co sa tyka energetiky na SR alebo CR strka spinavy ekoteroristicky rypak.
Je na zaplakanie, ako emocie a nejake pseudovedecke tvrdenia urcitych laviciarskych skupin riadia cele sektory, nie len energetiku. Aktivistka Greta je pekny priklad.
Co sa tyka surovinovej zasoby, nemame toho vela. Co sa tyka hydropotencialu, ten je z vyznamnej casti uz vyuzity, a pokym nam tu nenarastie nove pohorie, co v dohladnej dobe nebude, tak sa energia z hydromasy uz proste navysovat nebude (vyznamne).
Ak ma byt energetika ekologicka a ekonomicka, jedina rozumna cesta je kombinacia jadrovych technologii (s ich vyskumom a postupnym prechodom na IV. generaciu reaktorov) s obnovitelnymi zdrojmi, ale tu treba povedat ze naozaj s rozvahou a rozumne. To, co sa deje napriklad v Nemecku, energiewende, to je dielo nejakeho slaboducheho blazna, dalsi priklad paradoxu "Greta", kedy snahou o nejaku ochranu prirody ju celu dodrbeme. Nemci sa vlastne snazia o reformu Kirchhoffovych zakonov a o pokryvenie zakonov ekonomiky, ekologie a zdraveho rozumu. Samozrejme su tlaceni a podporovani roznymi politickymi ideologiami.
Kirchhoffa spominam koli faktu, ze ich "zelene, ekologicke" zdroje su koncentrovane na severe (maju tam hlavne vrtulky). Vyznamna spotreba je na juhu. Treba to tam teda previest. Nemaju ale dostatocnu prenosovu kapacitu vo vedeni a budovanie novych s potrebnu vykonovou kapacitou je prinajmensom problematicke (pozemky). Co sa teda stane, ak na severe zafuka a europska elektrizacna siet je prepojena ? Ano, vykony sa rozdelia podla Kirchhofa a zacnu zatazovat siete v Polsku, Cesku, na SLovensku a Rakusku. Da sa proti tomu branit specialnymi zariadeniami (FACTS zariadenia), ale ake je toto riesenie problemu ? No nijake. O boji Nemecka a hlavne Rakuska proti jadrovkam snad nema zmysel ani pisat. Z nejakych zvlastnych iracionalnych dovodov zacinaju zachranovat uholne zdroje, budovat plynove a zaroven zatvarat jadrove. Do toho palenie biomasy. Proste, toto nemoze byt dielom zdravej mysle, odbornika na energetiku. Su tu jendoznacne vplyvy "zelenych" laviciarskych skupin. Rovnakych skupin, ktore postupne premienaju Nemecko na islamsky kalifat.

Nastatie, uz aj v nemecku silneju odborne hlasy, ktore zacinaju tvrdit, ze energiewende bola zla volba a je to dlhodobo nevyhodne a v konecnom dosledku neekonomicke. MInimalne do doby, nez bude mozne uskladnit vyznamne mnozstva elektrickej energie. A aj vtedy je otazna ekonomicka a celkova ekologicka (uhlikova stopa) takychto rieseni. Preco proste nebudovat stabilne jadrove zdroje ? Neskumat moznosti malych modularnych reaktorov ? Preco nezacat vyuzivat thoriovy proces a nezacat stavat IV. generaciu reaktorov ? To su zdroje, ktore maju potencial byt ekologicke, ekonomicky vyhodne a maju moznost zabezpecit energiu na stovky rokov (minimalne) aj pri vyznamnych narastoch spotreby do buducnosti.

Cize aby som to zhrnul, myslim ze v sucasnosti je najvacsia hrozba pre energetiku a jej rozvoj aj na Slovensku hlavne Nemecko a Rakusko. Nastastie, mame urcitu mieru samostatnosti a pevne verim, ze sa podobne zvratene energeticke modely u nas nepresadia a SR ostane vyznamnym vyrobcom jadrovej a vodnej energie. Rovnako tak dufam, ze sa CR stane vyznamnym jadrovym zdrojom.

Samozrejme, diskusia na temu vyuzitia obnovitelnych zdrojov (mimo vody, lebo to je klasika) je potrebna a zrejme tieto zdroje budu predstavovat urcity prinos pre energetiku, ale ako vravim, s rozumom.

Samostatna kategoria je potom uvaha nad moznou fuznou energetikou, ale to je vzdialene mnoho mnoho desatroci a SR sa prakticky netyka. Jednu poznamku ale musim napisat.
Ako iste viete, v Cadarache su uz vela rokov stavia ITER, experimentalny termonuklearny reaktor. Rozpocet je tam odhadovany na nejakych 15 - 20 miliard. Financuje to konzorcium statov, nie len EU, ale aj dalsie. Samozrejme nikto nevie kolko to vlastne bude stat, zrejme tam firmy, dodavatelia a zakazky funguju podobne ako na Slovenske statne zakazky.
Kazdopadne, projekt ma potencial vyriesit energeticky problem ludstva na cele tisicrocia. Samozrejme ma problem s dokoncenim, koli financovaniu. Naproti tomu, minule som cital o americkych lietadlovych lodiach, nejakej novej triedy, kde ma jedna jedina stat 12 miliard. Maju ich postavit niekolko. Podla man je to krasny prikald toho, ze proste nie je ani zaujem, energeticke problemy riesit. Ak by zaujem bol, ITER uz 10 rokov bezi a prinasa data pre dalsi vyskum v danej oblasti. Ale to len taka odbocka.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Napísať odpoveď