Nabíjačka batérií

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa azareus » 26 Mar 2020, 19:16

Zdravim. Neviem, kde zistiť odpoveď na moju otázku, tak píšem sem :) Mám nabíjačku batérií Voltcraft IPC-1L. Dal som oživiť jeden AAA akumulátor, Tronic z Lidla, 950 mAh, pretože po týždni používania je už vybitý - tak som chcel vyskúšať. Dal som vybíjací prúd 100mAh a už to robí 20 hodín a stále to ide dookola... je možné, že je akumulátor už zlý, alebo je normálne, že to bude robiť takto dlho? Vďaka.
0

MARKYS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 141
Dátum registrácie: 24 Nov 2019, 21:29
Bydlisko: Čadca
Vek: 21

Re: Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa MARKYS » 26 Mar 2020, 19:47

Nemyslel si nabíjací prúd? Lebo vybíjať 950mAh článok 100mA 20 hodín sa nedá :D K veci, ak to nabíjaš 20 hodín a stále nič ešte nemusí znamenať že je článok zlý, napríklad moja stará univerzálna nabíjačka na Ni-xx a Li-xx články mi nabíjala NiM-H akupack stále, aj keď už bol nabitý. To isté môže robiť aj tá tvoja, ale to nemusí byť pravda z toho dôvodu, že to nabíja jednotlivé články, nie celý akupack, čiže po správnosti by to malo kontrolovať tie články. Ale je možné, že už je ten článok zlý. Zmeraj napätie toho článku naprázdno a ak sa ti dá, zmeraj napätie, keď bude zaťažený.
0
Nič nevydrží dlhšie ako dočasné riešenie.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa amater63 » 26 Mar 2020, 19:48

Ahoj,odpověděl jsi -asi sám. (je akumulátor už zlý, alebo je normálne, že to bude robiť takto dlho? Vďaka.)
0

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa azareus » 26 Mar 2020, 19:55

Myslím vybíjací prúd, nie nabíjací. Ono sa to robí akoby dookola, nejako som to tak čítal v návode. Že ho striedavo vybíja a nabíja, až kým ho neoživí. Ale neviem ako dlho to môže trvať... Noo a ako som si odpovedal? Je možné, že sa to bude robiť tak dlho, alebo je batéria kaputt? Dík :)
0

MARKYS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 141
Dátum registrácie: 24 Nov 2019, 21:29
Bydlisko: Čadca
Vek: 21

Re: Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa MARKYS » 26 Mar 2020, 20:26

Jáj, tak to už je potom možné. Ty si mal na mysli to "oživenie", či regeneráciu :D S toho či si napísal mi nedalo logiku, že by sa to tak dlho vybíjalo :D Tak potom je to možné, že sa to tak dlho "regeneruje". Na nete som si to narýchlo vygúglil a neviem ti povedať, či to tak má byť. Ja by som ten článok otestoval. Najprv by som nameral napätie článku naprázdno a napätie článku pri nejakej záťaži. Ak naprázdno ukazuje dobrú hodnotu a pri záťaži napätie prudko klesne, článok je zlý alebo veľmi vybitý. Ale ak predajca píše pravdu o tej nabíjačke, že tie články "regeneruje", tak potom by to mohlo tak dlho trvať :D
0
Naposledy upravil/-a MARKYS v 26 Mar 2020, 20:28, upravené celkom 1 krát.
Nič nevydrží dlhšie ako dočasné riešenie.

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa mac26 » 26 Mar 2020, 20:27

Tusim to ukonci ked prestane stupat kapacita. Ak si dobre spominam, mne ozivovala nejake baterky aj den-dva, ale uz je to par rokov, takze krk na to nedam
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa 5ko » 26 Mar 2020, 20:33

Stojí to za to? Ak to nie je nejaký špeciálny článok, ktorý stojí za to ,tak by som ho drbol do ....,no druhá vec je zistiť správanie tej nabíjačky,či je to OK,alebo nabíja správne ,alebo je vadná. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa Jirka84 » 26 Mar 2020, 21:10

Nemáš-li paragon na záruku, pak raději kup nové za ty "nekřesťanské eurá" a tu potom zkus reklamovat:
https://www.lidl-shop.cz/TRONIC-Nabijec ... p100272406
PS zbytečná stráta času a energie na oživení
šuntů...= https://www.vasestiznosti.cz/stiznost/1 ... mah-tronic
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa azareus » 26 Mar 2020, 22:07

No tieto batérie nemám ešte ani rok - ale v podstate som ich za ten rok použil asi 2-3x. Všetky z balenia fungujú, iba jedna po 2-3 dňoch skrátka odíde... takže neviem, či má význam ich regenerovať alebo vyhodiť a kúpiť nový kus. Mne je to akože jedno, len ak je možnosť to zachrániť, prečo nie :) Vďaka.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa 5ko » 26 Mar 2020, 22:42

No ťažko radiť, možno je v každom balení nejaké kurvítko pribalené,alebo je to len náhoda,takže postupne ich roztriediš na OK a KO a vadné vyhodíš. :wink:
ja to robím tak, že sa vždy snažím výrobok v záručnej dobe zmordovať ako sa dá a ak vydrží ,tak je to OK,alebo ak skape, tak ho reklamujem ,alebo zahodím ,podla ceny. / ? /
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa azareus » 26 Mar 2020, 23:01

MARKYS napísal:Jáj, tak to už je potom možné. Ty si mal na mysli to "oživenie", či regeneráciu :D S toho či si napísal mi nedalo logiku, že by sa to tak dlho vybíjalo :D Tak potom je to možné, že sa to tak dlho "regeneruje". Na nete som si to narýchlo vygúglil a neviem ti povedať, či to tak má byť. Ja by som ten článok otestoval. Najprv by som nameral napätie článku naprázdno a napätie článku pri nejakej záťaži. Ak naprázdno ukazuje dobrú hodnotu a pri záťaži napätie prudko klesne, článok je zlý alebo veľmi vybitý. Ale ak predajca píše pravdu o tej nabíjačke, že tie články "regeneruje", tak potom by to mohlo tak dlho trvať :D
hej, možno som sa blbo vyjadril :) Ok dik za tip.
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa eurobastler » 27 Mar 2020, 09:54

azareus napísal:Že ho striedavo vybíja a nabíja, až kým ho neoživí.
Podľa návodu ho úplne vybije a následne nabíja. Tento cyklus sa opakuje, až kým článok nenabije na maximum jeho kapacity. :?:

Pravdepodobne mikrokontrolér po dokončení cyklu nabitia porovnáva zmeranú kapacitu s predchádzajúcou hodnotou a keď sa nemení, vyhodnotí to ako koniec oživovania. 20 hodín mi v tomto prípade vôbec nepríde prehnané, článok môže pri každom cykle získavať kapacitu. Čas oživovania súvisí samozrejme aj s nabíjacím/vybíjacím prúdom, ktorý pri oživovaní býva nízky.



Má ten článok vôbec nejaké napätie? Vieš zmerať?

Tu je návod k nabíjačke: https://www.suntech.cz/data/navody/ipc-1.pdf
0
Obrázok

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa azareus » 27 Mar 2020, 10:07

No napätie by mala vedieť zmerať aj tá nabíjačka že. No len kedy to mám akože merať, keď teraz to dookola nabíja a vybíja :) Mám prepnúť na nabíjanie, potom ho úplne nabiť a tak zmerať napätie? Či napätie môžem zmerať hocikedy...? V tomto sa nevyznám
..vďaka :) Inak ja som na ten cyklus nastavil najnižší možný prúd, 100mah. Najviac sa dalo 350. Neviem čo je lepšie.
0
Naposledy upravil/-a azareus v 27 Mar 2020, 10:14, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa eurobastler » 27 Mar 2020, 10:11

Ak dáš režim nabíjania, tak dokončí nabíjanie s akou kapacitou?
0
Obrázok

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa azareus » 27 Mar 2020, 10:15

No neviem, musím to vyskúšať. Dám to nabiť a napíšem. Vďaka.
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa mac26 » 27 Mar 2020, 18:13

Vsetko to pise aj pocas toho co robi. Aj napatie, kolko uz do baterky natlacila, a tusim aj kapacitu posledneho cyklu
0

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa azareus » 27 Mar 2020, 19:36

No počas cyklu vypisuje aktuálnu hodnotu, ale nie maximum. Teraz po nabití doplna je tam: 351mAh, 35ma. Neviem, čo to presne je. Ale počas toho cyklu tam bolo predtým maximálne tuším 738 mAh. Takže nerozumiem, prečo teraz pri úplnom nabití je iba 351. :confused:
0

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa azareus » 27 Mar 2020, 20:45

Dal som nabiť 3 ďalšie akumulátory čo mám, tiež Tronic z Lidla, 950mAh. Po úplnom nabití sú hodnoty takéto: 35mA majú všetky. Potom jedna má 96mAh, ďalšie 218mAh a tretia 241mAh. 1,38v, 1,45V, 1,44v. Takže neviem... tie hodnoty okolo 200mAh sa mi nejako nezdajú... nemala by mať každá tých 950? Vdaka.
0

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa azareus » 27 Mar 2020, 22:53

Teda no, napísal som to divne... keď vložím do nabíjačky nabité batérie a stláčam tlačidlo Mode, nabíjačka ukazuje 35ma pre všetky batérie. Následne ukazuje ostatné hodnoty ako som ich popísal:

Batéria 1: 96mAh, 1,38V
Batéria 2: 218mAh, 1,45V
Batéria 3: 241 mAh, 1,44V

Toto je potom, ako nabíjačka pre všetky batérie napísala "FULL" a ukončila nabíjanie. :confused:
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Nabíjačka batérií

Príspevok od používateľa eurobastler » 27 Mar 2020, 22:58

Ťažko povedať, či je problém v nabíjačke alebo v článkoch TRONIC. Buď si od niekoho požičaj podobnú nabíjačku, ktorá zobrazuje kapacitu alebo do svojej nabíjačky daj iné články, či tam bude tiež rozdiel.

Máš doma multimeter?
0
Obrázok

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok