karbobrúska ložisko

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 26 Máj 2020, 10:35

Na motore má ložisko prasknutú klietku teda aspoň myslím možno je to tak naschvál a chcel by som ho vymeniť. Má označenie 608 ZVL nikde som nenašiel čo znamená to ZVL môžem ho vymeniť za 608 2RS? Napr tu som k jednému našiel datasheet https://www.skf.com/group/products/roll ... d-608-2RSH
Má max otáčky 22kRpm neviem koľko dosahujú motory v karbobrúskach a viem že sa tam prihliada aj na axiálne a radiálne vôly a vôbec neviem či by to pasovalo. Viem že sú tu aj strojári tak hádam niekto bude vedieť. Nechcem tam dať slepo barsčo jak kutil z hornej dolnej nech to ma trošku odbornosti keď už to opravujem.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
mihal.dp
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 04 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okres VK
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa mihal.dp » 26 Máj 2020, 10:42

ZVL je vyrobca, keby si si to dal do googla, tak hned prvy odkaz :) 2RS je krytie loziska z oboch stran. Daj tam co kupis v miestnom obchode :agree: https://www.zvlslovakia.sk/produkty/jed ... e-loziska/
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 26 Máj 2020, 11:55

Prepáčte už som domýlení samozrejme som to hľadal a nejak sa mi to domýlilo je to 608 lhv aj to vedú ako náhradný diel ale cena je na vyžiadanie. Viem že ZVL je výrobca, ale nie tochto ložiska, neviem prečo som to takto napísal v prvom príspevku asi nejaký mozgový skrat.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa 5ko » 26 Máj 2020, 12:12

Nejaké 608Z by som určite našiel ešte poctivé ,nie tie čínske s kockatými guličkami čo sa do roka rozpadnú.
Alebo sú to ešte z počítačov CCCP/ SSSR. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 27 Máj 2020, 16:23

Tak čo myslíte môžem tam dať klasické ložisko?
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 681
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 27 Máj 2020, 16:39

Môžeš tam použiť klasiku. Nejaké od SKF alebo FAG. To označenie LHV = Lower heating value
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa Atlan » 27 Máj 2020, 20:53

Ono by tam malo ist lozisko C3 oznacenim. I ked to je diskutabilne, ci je tam az tak teplo a az tak dlho je ta bruska spustena. Nicmene ani obycajnim nic nepokazis.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 27 Máj 2020, 21:08

Napr tu maj
ZVL https://harvi.sk/sk/produkt/LO608
SKF https://harvi.sk/sk/produkt/LO6082RSSKF
C3 https://harvi.sk/sk/produkt/LO6082ZC3

Nevyznám sa do značiek ale to ZVL asi nebude tak kvalitne ako SKF súdim podla ceny :D a to s označemim C3 ako si vravel že by bolo lepšie bude asi tiež nejaké neznačkové keď má takú cenu že?
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa Atlan » 28 Máj 2020, 06:22

Lozisko znackove neznackove, vsetko z ciny. Pokial sa nerozsype za prvych 30 min chodu tak vydrzi.
Tie loziska sa pouzivaju vsade su velmi rozsirene preto nizka cena. Rozdiel medzi cinou a znackou moze byt 1 az 2 E, tak si vyber.
To nieje vysavac alebo olternator, tu min vydrzi bezat.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Máj 2020, 10:56

Ja nie som zbehly vtom kde ake loziska sa odporucaju pouzit. Ale viem ze trba si tu vybrat typ loziska urceny pre rotory komutatorovych motorov (vysoke otacky ) a potom dobru znacku ako SKF, FAG alebo japonske nenapada ma znacka. A budes mat pokoj na velmi dlhu dobu. Avsak podmienka je ze ulozenie loziska nie je poskodene a loziska tam sadnu ako maju a nemaju volu Inak ti nepomoze ani lozisko z NASA urcene pre lunarne vozidlo.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa Atlan » 28 Máj 2020, 11:19

Koyo japonske, ano do vysokoobratkovych strojov, idu C3. A ked to naklepe kladivom na rotor po vonkajsom kruzku, tak mas pravdu ani NASA.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 28 Máj 2020, 11:27

No to viem ze po vnutornom a ze by sa to malo robit lisom, ale tak klepanie po vnutornom kruzku to prezije nie?
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
mihal.dp
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 04 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okres VK
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa mihal.dp » 28 Máj 2020, 12:43

Ale iste, este tu chyba prispevok o tom ze by to mal urobit servis a ci ty vobec mas vzdelanie a kvalifikaciu na to aby si to urobil....uvaha o tom ci sa neoplati vymenit aj druhe lozisko, pretoze sa cely zivot tocili spolu... a mozno to nakoniec bude znacky Asist z tesca za 600 korun... :? to len tak OT :)
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa enigma » 28 Máj 2020, 14:30

Atlan napísal:Koyo japonske, ano do vysokoobratkovych strojov, idu C3. A ked to naklepe kladivom na rotor po vonkajsom kruzku, tak mas pravdu ani NASA.
naklepkať ? prečo ?a ešte po vonkajšom prsteni ? ( myslíš že to guličky a dráha prežijú bez ujmy ?) nie je jednoduchšie ho zohriať na cca 100°C a jednoducho ho tam nasunúť ?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Máj 2020, 15:23

Atlan to myslel ironicky a mihal.dp este ironickejsie. Ale ma pravdu, ked uz je to rozobrate a je to znackovy vyrobok, zvyknu sa vymenit obe loziska.

Ak sa lozisko neda jemnucko naklepat na hriadel, tak tiez zohrievam od oka na 100 stupnov. Ale treba rychlo nasunut lebo sa rychlo ochladi a nemusb byt na doraz.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Damos
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 17 Jún 2012, 02:23
Vek: 45

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa Damos » 28 Máj 2020, 19:39

Dr.Martin, píšeš že vieš že ZVL je výrobca ložísk. Celkom by ma zaujímalo či mi vieš povedať kde majú výrobu, keď teda vieš že ju majú. Pokiaľ chceš dať do opravy trošku odbornosti tak vymeň obidve a zabudni na kladivo. Keď vidím človeka s kladivom a ložiskom v ruke, vybaví sa mi prasa jedno drbnuté. C3 je označenie vôle v ložisku. C3 sa dávaju do motoriek na kľukovky napríklad. Osobne nepoužívam ložiska brandované pod ZKL ani ZVL, ohlasy na ne nie sú od mojich ložiskárov dobré - len na nenáročné veci. Skôr SKF, KOYO, INA, FAG, NTN. Potom si už len vyber krytie buď 2RS alebo 2ZZ. To je len či sú s guferkami alebo s plechmi. Ešte sa robia aj speci s drážkou na vnútornom krúžku a to gufero je echt lepšie kôli tesnosti. Ale to nie je pre teba zaujímavé. Hlavne pokiaľ opravuješ nejaký šunt za dvacku.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 28 Máj 2020, 21:21

Presne neviem kde má ZVL výrobu viem že niekde na Slovensku google by povedal keby ma to zaujímalo. Vidím že sa vyznáš tak by si sa mohol trošku rozpísať. Napr to čo si napísal o 2RS a 2ZZ som vedel, ale to o C3 už nie. Zaujímalo by ma aký je rozdiel medzi 2RS a 2ZZ teda viem že jedno guma a jedno plech, ale aký to má význam kde je lepšie použiť to a kde to.
Teraz napíšem moju domnienku ak sa mýlim oprav ma. Myslím si že ložiská bez tesnenia sa používajú do prevodoviek a na také miesta kde sa vedia mazať olejom, zato nemajú to tesnenie aby sa k nim dostal olej.

Ešte by si mohol poradiť ako to tam mám "narvať" keď hovoríš že kladivom nie. Na babete som to robil tak že som klukovku zmrazil a ložisko nahrial, ale tam bolo ložisko bez tých krytiek. Ale tu som to tak robiť nechcel lebo sa bojím zmraziť rotor aby sa tam nedostala vlhkosť poprípade aby sa nepoškodil ten epoxid ktorým je to zaliate a ešte aj ložisko bude kryté to znamená že v sebe bude mať vazelínu a bojím sa že by som ju teplom znehodnotil. Vyššie písali že stačí ložisko nahriať len na 100C bude to stačiť?
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa mr.dred » 28 Máj 2020, 22:02

Vlhkosť, ktorá ti vznikne pri podchladení ľahko odstrániš dodatočne... Ja to robím tak, že položím rotor na teplovzdušný ventilátor a nechám ho sušiť zo hodinku, potom vypnem ohrev a nechám vychladiť len vzduchom... zatiaľ nebol problém ani u motora z Tefal robota, ktorý som nedávno repasoval a musel som ho najprv umyť od šmíru a nabrúsených uhlíkov ...
Bežne takto "suším" aj spínané zdroje z lokomotív v robote a tie dokonca nemajú ani vimutie impregnované.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa Drakoush » 28 Máj 2020, 22:12

To nenájdeš doma kúsok oceľovej trubky? Musí mať vnútorný priemer taký, ako priemer osky a vonkajší nesmie byť väčší, ako vonkajší priemer vnútorného krúžku ložiska. Najlepšia by bola mosadzná, ale môže byť aj oceľ, len nie legovaná.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: karbobrúska ložisko

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 28 Máj 2020, 22:50

No nájdem taký som mal plán že to tam naklepem za vnútorný krúžok , ale písali tu že klepať by sa nemalo.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Napísať odpoveď