Príprava "laku" na DPS

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 18 Aug 2020, 13:03

Ahojte, dlhšiu dobu som používal na lakovanie DPS tento lak: https://www.avelmak.sk/index.php?lm=600 ... icle=78509
Avšak nebol som s ním veľmi spokojný. Zanechával biele fľaky a celkovo sa s nim nerobilo moc dobre. Preto by som si chcel namiešať vlastný lak doma. Viem, že sa to robilo z kolofónie a liehu ba dokonca som už videl, že niekto použil miesto liehu riedidlo. Takže moja otázka znie v akom množstve, alebo pomere mám namiešať tento lak, aby som dosiahol dobré výsledky? Raz som to už skúšal, ale nebolo to ono. Predom ďakujem za odpovede.
0

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa feros » 18 Aug 2020, 14:29

dôkladné čistenie a vysušenie dosky môže biť riešením aj tvojho problému keď tavidlo alebo lieh vzlína spod súčiastok a zakalí ochranný lak

do pripravenej flaštičky s najlepšie s etanolom pridávaj kolofóniu, čím viac jej rozpustíš tím hrubšiu vrstvu po natretí dostaneš, po tom čo DPS natrieš daj hu do trúby na 50°C na cca 20-30 minut, povlak bude rovnomerný a nebude sa lepiť - po vychladnutí
celkovo náter kolofóniou je skôr z núdze cnosť , kolofónia navlhá a lepí sa na ňu prach čo spôsobuje nečakané problémy
na konečnú úpravu je lepšie dosku očistiť etanolom a kefkou alebo tuhším štetcom a následne po vysušení v trúbe nastriekať PLASTIK 70
0

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 18 Aug 2020, 14:38

Dosky čistievam dôkladne.
Rozumiem a vďaka za radu. Ale mám ešte jednu otázku. Potom čo naletujem všetky súčiastky, očistím dosku a natriem kolofóniou, mám ju dať do trúby? nemôže to nejako poškodiť súčiastky?
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa Mek » 18 Aug 2020, 19:37

50 stupnov urcite suciastky vydrzia, su konstruovane na vyssie teploty.
Co sa tyka ochrany DPS, kup si v spreji ochranny lak na DPS a nemusis nic riesit. Nie je to draha zalezitost a vydrzi dlho. Maju ho v obchodoch so suciastkami, ja napriklad bravam z TME.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa hpeter » 18 Aug 2020, 19:41

vyskusaj kolofoniu rozpustit v cistom acetone, (nie riedidlo).... alebo tech benzin (nie benzinovy cistic...)
tieto sa rychlo odparia a nebude to lepkave
zakalenie moze byt sposobene ze lieh bere vlhkost
0

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa Hop377 » 19 Aug 2020, 08:59

Este z dob ked nebolo ine kolofonia som pouzival aj ako ochranny lak, bolo to niekolko desatroci. Vyborne sa pajkovalo na DPS osetrene kolofoniou, ale ako finalny lak mi vadilo, ze zostava stale mierne lepkava, bez ohladu na to v com som ju rozpustal. Preto som zacal pouzivat PLASTIK 70 a som nim uplne spokojny. Doporucujem.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa jezevec » 19 Aug 2020, 09:26

Aby se na DPS dobře pájelo je potřeba měď dobře očistit od oxidace. Buď mechanicky nebo chemicky, já používám k očištění kyselinu chlorovodíkovou (solnou) a štěteček. Jde to krásně. Po důkladném omytí pod tekoucí vodou a osušení ihned natírám kalafunou rozpuštěnou v lihu. Po naletování součástek kalafunu omyji a finálně přestříknu lakem Plastik 70.
Konektory, trimry a podobné součástky, u kterých by hrozilo poškození při umývání od kalafuny (hlavně při oboustranně osazených deskách) pájím až nakonec.
0

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 19 Aug 2020, 09:50

Ďakujem všetkým za rady. Takže chápem správne, vyleptám DPS, dám dole fotocitlivý lak, natriem ho kolofoniou, naletujem súčiastky, potom očistím v liehu a potom nastriekam PLASTIK 70.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa jezevec » 19 Aug 2020, 11:37

Zapoměls na očištění mědi od oxidace před natřením kalafunou. Je to důležitá operace. Při pájení se musí cín krásně roztékat po mědi.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa josek » 19 Aug 2020, 14:48

jezevec, môžeš prezradiť, v akej koncentrácii používaš tú HCl ?

-- Spojený príspevok 19 Aug 2020, 14:53 --

Pravdepodobne stačí malé množstvo oxidačného činidla a máš z toho leptadlo ...
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa jezevec » 19 Aug 2020, 17:09

V koncentraci, co se běžně prodává. Tuším nějak 33%.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa zipaj » 20 Aug 2020, 00:11

ja na ochranu spojov používam kalafóniu rozpustenú v izopropylalkohole, pretože denaturák dnes obsahuje aj 10 - 20% vody a práve tá voda je príčinou bielych miest a lepkavého spoja. V minulosti som používal kalafóniu rozpustenú v denatutáku a osušený spoj som nakoniec prebehol plameňom plynovej spájkovačky, to odstránilo biele miesta a spoj nebol lepkavý
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Aug 2020, 01:26

Socík style? :D

Ja používam alebo Plastik 70, alebo Urethan 71. Plastik rýchlejšie schne a je spájkovateľný. Čistiť sa dá bežnými riedidlami s acetónovým základom, alebo čistým acetónom (stačí čistota pre technické účely). Urethan 71 používam na hardcore veci - dosky vystavené agresívnemu prostrediu - napr. dosky pre CNC, kde sa nasáva vzduch s výparmi chladiacej emulzie, zváračky, kde sa nasáva kovový prach, chemický priemysel, potravinárstvo atď. Nevýhodou je, že dlhšie schne - čas sa síce dá skrátiť osvitom IR, alebo prostým zahriatim, ale aj tak musí vyzrieť. Odstraňuje sa rovnako tak blbo, je nutné používať odstraňovač PUR peny - mám to overené. Výhodou ale je, že odoláva skoro všetkému vrátane vyšších teplôt. Ak osádzam novú dosku, čo je u mňa zriedkavo, tak používam tavidlo v spreji od rovnakého výrobcu, ako plastik a urethan. Označenie z hlavy ale neviem. Základ je kolofóniový.

Pri cenách tejto chémie nevidím naozaj zmysel vyrábať si kolofóniu v rozpúšťadle. Za prvé sa lepšie aplikuje aerosól - či už z pohľadu funkčného, alebo estetického (striekaním je vrstva rovnomerná, nevidieť ťahy štetcom a pod.), za druhé je to bez námahy a za tretie je to omnoho lepšia ochrana, ako kolofónia. Pri zarábaní si roztoku treba odhadnúť pomer, pretože pri malom nasýtení nebude vrstva kolofónie po odparení rozpúšťadla homogénna, pri prílišnom nasýtení sa zas bude kolofónia trhať a vrstva nebude opäť homogénna. Najhoršie je, že to ukáže až čas, takže ja s najlepším vedomím ošetrím plošák a za dva roky bez toho, aby som to vedel, tam bude vrstva nechrániaca nič.

Neviem, či to za nejaké ušetrené euro stojí, ale zas šetriť sa musí - nech to stojí, čo to stojí.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa josek » 20 Aug 2020, 12:54

Rokmi mám overený lak Weller:
Prílohy
lak.JPG
0

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 20 Aug 2020, 17:11

Dneska som dokončil zdroj pre laboratórny zdroj. :biggrin:
DPS je natieraná kolofoniou rozpustenou v liehu, potom som ju dal do trúby a vyzerá to pekne podľa mňa. Nelepí sa to ani nič. Inak kolofoniu som použil preto, lebo ešte nemám Plastik 70.
Obrázok
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa enigma » 20 Aug 2020, 18:26

už keď si spoje spájkoval tak široko , prečo si ich už nepocínoval celkom ? bolo by to aj krajšie , aj lepšie , lebo by zniesli väčší prúd .
0

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 20 Aug 2020, 18:33

Mal som málo toneru v tlačiarni a niekde troška presvietilo predlohu a bola tam narušená meď. Preto som tie miesta prešiel pajkou. Ale áno máš pravdu vyzeralo by to asi lepšie keby to je celé pocinované. Ale zas chcel som skúsiť ten "lak" z kolofonie, takže aspoň som si to natom odskúšal
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa nalimko33 » 20 Aug 2020, 19:13

enigma: to čo píšeš nie je celkom pravda - Cu bude mať vždy vyššiu vodivosť ako Sn - preto by bolo to pocínovanie iba na efekt!
ak chceš reálne zvýšiť prúdovú hustotu musíš ponad ten medený spoj ťahať drôt s vhodným priemerom
toto sa riešilo na audiowebe a slovanete už dávno....
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Aug 2020, 19:36

Poopravím - prierezom, nie priemerom. Prúd tečie celou plochou - celým prierezom.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Príprava "laku" na DPS

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Aug 2020, 20:06

Ja som si doposial vždy vystačil s kolofóniou v liehu... aspoň sa to dobre umýva :lol: :lol: :lol:
Prílohy
1.jpg
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok