cistenie okuliarov (šošoviek)

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa misocko » 02 Sep 2020, 23:18

ahojte
kedze mam nove okuliare a neboli zadarmo, zacal som opet skumat cim ich vycistit. Kedze stare som uz vo velkom cistil utierkami z lidla aj ked viem ze to nieje OK a ja aj moja polovicka sme si tym okuliare dost ponicili , lidl obrusky zatial nekupujem.
odporucania z netu su super , jar alebo len cista voda , oplachnut a nechat vyschnut. Tu je to OK , kym nenecham vyschnut, mame tak tvrdu vodu ze ten kamen tam ostane, nasledne to osucham jemnuckym obruskom ktory je na to kupeny , ale typujem ze kamen spravi svoje a pri cisteni tie sosovky poskrabe. Okrem toho , ako nasledne operiem ten obrusok , ked mam tvrdu vodu a bude tam kamen? to si mam fakt kupit destilku a cistit to ňou?
dik za kazdy postreh.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa Wili » 03 Sep 2020, 00:32

najlepsie cistenie je fakt akykolvek odmastovac ako pises ja raz strieknem clinom alebo podobnym cisticom na okna, potriem a oplach vodou a hned potom osusit savym papierom / servitkou / toaletakom. Daj ale pozor lebo zalezi ake mas okuliare ak mas drziak na nos ingerovany v rame tak je to ok, ale ak tam mas tie nastavovacie sedla tak tie niekedy casom skoroduju do zelena.

Mna stale stvali spinave okuliare a aj male smietko ma vytacalo, tak som nakoniec skoncil u kontaktnych cociek, nic nemusim cistit :) sice som vystriedal asi 5 znaciek kym som nasiel tie najlepsie, ale ked si ich dam ani neviem ze ich mam
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa Milos66 » 03 Sep 2020, 07:09

Okuliare mám na nose od rána do večera už asi 40 rokov.
Čas od času ich umyjem v jarovej vode a vyutieram starou kuchynskou bavlnenou utierkou. Žiadne zázračné handričky z obchodu nepoužívať. Dnešné šošovky sú všetky plastové s antireflexnou úpravou a tá sa veľmi rada zoderie.
No a pár krát do roka šup do ultrazvukovej vane. Teplá voda a trochu prípravku a sú ako nové.
Podotýkam, že používam veľmi kvalitné multifokály, kde cena naozaj nie je ľudová.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

zylo64
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 21 Apr 2013, 19:38
Bydlisko: Michalovce
Kontaktovať používateľa:

Re: cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa zylo64 » 03 Sep 2020, 08:44

Pridám sa k Milos66, potvrdzujem čo píše. Tiež som dlhé roky používal rôzne "zaručené " čistiace pomôcky. No nakoniec po rade jedného kolegu som prešiel aj ja na Jar. Pod tečúcou vodou okuliare umyjem, na prsty dám pár kvapiek Jaru, pretriem s ním obe strany skiel, opláchnem pod tečúcou vodou a poutieram do sucha bavlnenou utierkou alebo v najhoršom prípade toaleťákom a okuliare sú ako nové.
0

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa lacog » 03 Sep 2020, 09:02

To isté - kvapka Jari, prstami pod prúdom vody opláchnuť a uterákom utrieť. Nijak extra to neprežívam.
Optiku na objektívoch ofuknem balónikom, jemne štetcom prebehnem a mikrovláknovou utierkou po dýchnuti na sklo utriem.
0

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa Lennox » 03 Sep 2020, 09:12

ja na čistenie plastových šošoviek úspešne používam mikrovláknovú utierku iba tak na sucho. Žiadne škrabance ani poškodená vrstva filtru sa takto nekoná. Všelijaké tieto liehové a podobné napustené papieriky plastové šošovky iba poškriabu. Čas od času ich umyjem teplou vodou a saponátom.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Sep 2020, 15:06

Keď sú už zamastené ako hrianka, streknem na ne IPA a utriem toaleťákom,alebo nedávno som objavil v starej lekárničke krabičku s dezinfekčnými vankúšikmi Alcohol pads B.Braun .Je ich tam hromada a vždy jeden sáčok rozbalím, roztvorím podušku na obe strany skiel, medzi prstami pošuchám sklá a nechám odpariť a zrazu _Svetloooo. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa Milos66 » 03 Sep 2020, 17:56

5ko: toto keby si urobil so 400€ obojstranne AR multifokálmi, tak ti garantujem, že do cca pol roka je po nich. Takéto zverstvá si môžeš dovoliť iba na okuliaroch max z lekárne za pár €ur
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 03 Sep 2020, 18:22

Ja si ich čistím tými handričkami z lidlu už 2 roky a nezaznamenal som poškodenie. Robím to tak že ich opláchnem pod tečúcou vodou, tým zmijem prach a bordel a potom ich čistím utierkami čím ich odmastím a vyleštím. Tiež som háklivý na každé smietko čistím ich aj 3x do dňa. Stáli 30eur a mujú antireflexnú vrstvu, tak neviem či tie drachšie sú citlivejšie keď máte takéto skúsenosti.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Re: cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa feros » 03 Sep 2020, 19:35

Namočiť pod tečúcou horúcou vodou ( čím teplejšia tým lepšie ), pridať saponát - poriadne, rozotrieť prstami - jemne, opláchnuť horúcou vodou, NEUTIERAŤ nechať uschnúť
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Sep 2020, 20:10

Milos66 napísal:5ko: toto keby si urobil so 400€ obojstranne AR multifokálmi, tak ti garantujem, že do cca pol roka je po nich. Takéto zverstvá si môžeš dovoliť iba na okuliaroch max z lekárne za pár €ur
Dobre, aký je teda rozdiel medzi saponátom a alkoholom pri poškodzovaní nejakej vrstvy na skle?
Odmasťujú asi rovnako,ibaže tá vrstva je na niečo citlivejšia, to neviem ,takže možno je to pravda.
Ale ja dolámem,alebo zväčša ,, zaiskrím,, ročne aj štvoro a je to jedno , či sú za stovku eur, alebo za tri eruá z kaufu, či od číňana, takže radšej si kúpim tie lacné ,vyskúšam či mi pasujú na blízko, alebo na dialku a nemrzí ma, že ich zamordujem .
Viem ,že sa to nemá ,že si kazím oči,ale pokazené sa už nenapraví,tak že to neriešim.
No je čudné, že okuliare za stovky Eur sú také fajnové ako kožka na pipíku , keď by najradšej ležali v kredenci,aby sa im nebodaj niečo nestalo pri obyčajnom umývaní. :wink: Pritom tie najlacnejšie plexiskláče prežijú aj prejdenie kolesom auta./Stalo sa mi/ :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa oravan » 03 Sep 2020, 20:22

Ako že nič ja to čistím kladivom 0,5 kg
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa cs001 » 03 Sep 2020, 20:44

Okuliare nosim od styroch rokov, takze prakticky celý zivot. Cistim ich ako väcsina Jarou. Niekedy ich precistim ultrazvukom. Beztak si ich casom poskriabem, takze skla menim. Pri vymene skiel si dam vymenit aj sedielka. Chystam sa aj na nove ramy, lebo tie co mam su uz riadne opotrebovane. Pouzivam dvoje, na bezne nosenie a TV a druhe na citanie a PC. Pri praci niekedy este aj dioptricky klip.
V minulosti este za sociku som na cistenie pouzival papieriky Blankolux z DDR. Velmi dobre fungovali, ale to som este nosil sklenene sosovky. Neviem ci by boli dobre na plastove (papieriky boli suche). Stalo to 1Kcs, pamätnici mozno pamätaju...
Skla som nosil dost dlho, ale s pribudajucimi dioptriami uz boli okuliare velmi tazke, takze teraz len plasty...
Prílohy
blankolux.jpg
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa oravan » 03 Sep 2020, 20:49

Teraz vážne mokrou teda navlhčenou handričkou aby som sklá nedosral ale ke%d mám pocit že je obraz rozmazaný tak vidličkou si oko zaostrím .
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa misocko » 03 Sep 2020, 22:28

no jar voda a nasledne toaletak alebo papierova kuchynska utierka obcas pouzivam (radsej vsak nejake mikrovlakno utierka) , ale vecsinou je toaletak nejaky "dochuteny" a na okuliaroch zanecha brutal smuhy a ja to neznasam (naposledy vcera , preto som sem napisal). Ked uz ocistim okuliare , musia by ciste, kadejake cmuhy ma dokazu dost vytocit - neznasam rozne odlesky a nieco neprirodzene co zrazu vidim hlavne po ocisteni , to moja polovicka je na toto nenarocna :lol: , ja by som jej okuliare rozslapol.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa Milos66 » 04 Sep 2020, 06:15

Nikdy ! ! ! nikdy nie papierom. To je dôvod prečo sa okuliare poškriabu. Vždy iba bavlnená utierka. V núdzi tá s mikrovláknom.

Závidím ľuďom, čo si môžu ísť kúpiť optiku do obchodu. Ja mám vadu očí a musím si dávať sklá robiť. Čakačka cca 2-3 týždne len na tie posrané sklá.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa misocko » 19 Sep 2020, 22:46

a je to tu. Presne co som cakal. Vycistim (jar , voda) bud necham uschnut alebo rovno ocistim orginal utierkou ktoru som dostal k okuliarom. a vysledok - ide ma roztrhat. Samozrejme ani moja zena ani dcera nic nevidia a divia sa ze nadavam na take cistucke okuliare ale, ja musim mat okuliare ciste , bez naznaku mastnych pruhov, ciar (neviem ako to nazvat, normalne to nevidno, ale ked sa zadivate na monitor alebo ine svetlo tak je vidiet jemny lom svetla, a to mi vadi viac ako vyslovene kus špiny na skle).
momentalne to riesim tak ze pozivam stare okuliare a cistim lidlackymi obruskami, kym nepridem na to cim oprat tu handricku (mozem lieh? voda a nejaky saponat? okena? cim to kurna odmatim? IPA?)
0

daevid1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 18 Jan 2013, 00:30
Bydlisko: Bratislava

Re: cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa daevid1 » 20 Sep 2020, 04:13

Najviac ja mi osvedčilo umyť Jarou a hlavne NEUTIERAŤ. Po umytí a odmastení sú okuliare také čisté, že voda sa na nich nedrží, ale sama stečie k rámu. Od zbytkov vody utieram len rám, ale nie sklá.

Pri samotnom umývaní to chce správny uhol pod ktorým tečie voda, aby nezostala na sklách ani jedna kvapka. Ak náhodou zostane nejaká kvapka, tak ju len ľahko odfúknem smerom k rámu.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa josek » 20 Sep 2020, 11:26

Ja teda tiež čistím okuliare tou jednorazovou handričkou z Lidla, nepozorujem viditeľné poškodenie. Okuliare mám aj tak každých pár rokov nové, vždy ma to stojí do 100€, no čo už. A to kupujem najlacnejší rámik.

Najhoršie je to s okuliarmi do dielne. Nepoznáte niekto spôsob na rezanie/brúsenie s okuliarmi tak aby aspoň niečo vydržali?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: cistenie okuliarov (šošoviek)

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Sep 2020, 12:02

josek napísal:Nepoznáte niekto spôsob na rezanie/brúsenie s okuliarmi tak aby aspoň niečo vydržali?
ochranný štít, alebo ochr. okuliare pod ktoré sa vojdú aj tvoje dioptrické...
Prílohy
OX 3000 číre.jpg
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď