Aky je to hrib?

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Sep 2020, 19:50

Cavte.
Nie je to nahodou dubak? Teraz som v lese. Mam ho zobrat?
Prílohy
20200909_184654.jpg
20200909_184643.jpg
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa miroja » 09 Sep 2020, 20:15

Na hornom zabere takmer isto ano, na spodnom to uz tak nevyzera, ale mozno je to skreslene len osvetlenim...
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa mr.dred » 09 Sep 2020, 20:28

Podľla všetkého je to Hríb smrekový - ľudove dubák ... silno jedlý :D
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa oravan » 09 Sep 2020, 20:56

AKO v rozprávke
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Sep 2020, 21:17

Sakra. Je tu strasne vela hribov, len ja ich nepoznam. Ked budem dom poslem dalsie na ukazku. Ale tento hrib nastastie poznam :D Aj tych je tu dost.
20200909_183158.jpg
Prílohy
20200909_183131.jpg
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 09 Sep 2020, 21:20, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa Drakoush » 09 Sep 2020, 21:18

Ten je dobrý :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa oravan » 09 Sep 2020, 22:00

A vieš že sa to dá jesť ale treba to špecialne upraviť a tu kožu bodkovanú stiahnuť dole . Ale ja osobne by som to nerobil otec to bežne po úprave jedol, ale po ako vravím treba to špecialne upraviť .
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Sep 2020, 22:08

Tie cervene to su muchotravky cervene. To som len srandoval... Drakoush to este podporil... ako srandu....dufam.

Ten dubak som tam nechal. Mozno ho zoberiem zajtra. Este taketo tam boli.
Prílohy
20200909_193413.jpg
20200909_193428.jpg
20200909_193239.jpg
20200909_193302.jpg
20200909_193651.jpg
20200909_193939.jpg
20200909_193951.jpg
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 09 Sep 2020, 22:14, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa oravan » 09 Sep 2020, 22:11

ale tie a jedia ale treba špecialnu upravu
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Sep 2020, 22:15

Ja to riskovat nebudem...aby som bol takyto zeleny... :mrgreen:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa mr.dred » 09 Sep 2020, 22:51

Pre toho dubáka sa vráť... dobre popozeraj po okolí, určite tam bude mať kolegu (aspoň jedného).

Masliak moc - dobrý
20200909_193951.jpg
20200909_193951.jpg (51.01 KiB) 3534 zobrazení
Už aby u nás začali rásť...výdatné dažde nás obchádzajú, po hore je sucho... zatiaľ som našiel iba jednu bedľu :crying:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Sep 2020, 23:11

Tu som stretol jedneho co mal asi 10 peknych dubakov v takej silnej tesco taske. Hovoril ze je kuchar a tieto dubaky pozna a len tie zbieral. Ja viem ze sa hriby maju rezat a podhubie nechat tam. On to trhal cele aj s pohubim.
Vravel ze ma jedno miesto a niekto mu to tam vyzbieral. Takze po tom lese sa bude tulat viac ludi co zbieraju huby. Ja som
Ja som si to radsej este cez vas tu overil, ci je to naozaj jedly hrib nech sa vola akokolvek lebo toho kuchara nepoznam.
Nemal som nozik pri sebe a ten hrib je na takom mieste ze ho asi nikto nenajde. Maximalne zver alebo slimaci. Tak ho zoberiem zajtra alebo pozajtra. Teraz tu neprsi, ale zem pod ihlicim v lese je stale vlhka. Ten kuchar vravel ze ked tu naprsi tak je po hriboch lebo v irsku je strasne vela slimakov a tie huby pozeru raz dva. To su tie slimaky bez ulit. Neviem ako sa volaju. Su vsade.

A ten dubak sa pripravuje tak ako napr. sampiony, olej cinulka hriby a vajicko? Chuti dobre s vajickom a cibulkou? Vacsinou si davam sampiony z Tesca. :D
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa mr.dred » 09 Sep 2020, 23:22

Na praženičku je lepší masliak, plávka a iné "mäkšie" huby. Dubák je tuhší a menej výraznej chuti. Vyskúšaj ho na grile na hrubšie plátky prekryté s tenučkým plátkom údenej adidas slaninky ... júúúúj už my slina ide :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Sep 2020, 00:02

To vyskusam. Tiez mi tecie slina ako Sverakovi v tom filme Vesnicko ma strediskova, ked sa ho pytali ci je voda zo studne pitna.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa mr.dred » 10 Sep 2020, 01:26

Pridám ešte jeden receptík na grilované šampióny ala mr.dred, ktoré nesmú chýbať na žiadnej našej grilovačke

Šampióny - nie otvorené - stredná veľkosť 5-7 cm priemer - kupované zvyknem olúpať...
Vyberieme / vylomíme stopky, ktoré potom na hrubom strúhadle postrúhame.
Postrúhame primerané množstvo syra - asi toľko, koľko je tých stopiek (môže byť aj údený...tehla)
Zmiešame s postrúhanými stopkami, okoreníme a osolíme.
Zmesou naplníme klobúky šampiónov, poukladáme na grilovaciu tácku - zmesou hore a prekryjeme plátkom údenej adidas slaniny.
Pri solení treba zobrať do úvahy použitú slaninu - aby to nebolo presolené...
Ugrilujeme tak, aby sa spravila slaninka...10-15min.
Dobrú chuť!
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa vlado5 » 10 Sep 2020, 07:02

Ako uvádza mr.dred, dubák moc chuti praženici nedodá. Na to je najlepšia muchotrávka červenkastá, tá je chuťovo vynikajúca aj do polievky.
Nie je jedlá iba jeden krát. My ju voláme svákovka a češi masák. Pokiaľ nepoznáš hríby, tak tie s tých s riečičkovitým podhubím neni ani jeden smrteľne jedovatý. Ak zoberieš horkáč, s tým len pokazíš jedlo a poddruhy satanovitých - s tých je po požití človeku zle a môžeš sa z neho akurát pos....ať. Jeden hríbar mi vravel, že zo satana je najlepšia praženica, ale sa musí viackrát prevariť a zliať. Ja som to neskúšal....
A ešte modráky-musia sa dostatočne tepelne upraviť (asi pol hodinu dusiť), inak sú jedovaté !!!!
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 10 Sep 2020, 08:35

Huby neodrezávať to vie predsa každý, teda myslel som si. Podhubie tam odhnije a znemožní rastu dalších húb. Nejovoriac o tom že tam môže byť schovaná suknička ako to ja nazývam. U dubáka nie ale taká bedla sa lahko zamení s muchotrávkou. Tu je o tom článok ktorý som si čítal pred pár rokmy, ale hríby zbieram od dectva.https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 9719367418 Ale tie dubáky vám závidím u nás dole nič také nieje.
S kolegom suhlasím že rurkovite niesu take nebezpečné nenachádzajú sa tam tak jedovaté druhy až na toho satana čo spomenul. Je tam ale dosť nejedlých čiže by ti bolo zle. Preto je take pravidlo že zbieraj len to čo poznáš.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa 5ko » 10 Sep 2020, 10:34

Ja volám dubáky - BUKAS, pretože okrem toho, že sú to hríby, moc chute nenarobia,jedine sušené do kapustnice,ale nedám dopustiť na suchohríby,modráky, a hlavne na tú muchotrávku červenkastú.Odkedy ju poznám, tak nenechám v hore ani jednu, pretože je to univerzálna huba do čohokolvek.Samozrejme rýdziky,podpníky,masliaky,bedle,vatovce či pôvabnica fialová majú svoje špecifické uplatnenie.Masliaky sú dobré na pomazánku zo smotanou, maličké zaváram s cibulkou ako aj rýdziky,korene z bedlí suším a meliem do hubovej vegety,a také rýdziky korenisté/mlieče/ pražím zo slaninkou,alebo nakladám do pohárov ako kvašáky.Každý kraj má svoje špecifické zloženie húb ktoré rastú len tam,ale mnohé sú všadeprítomné.Už mi začínajú rásť aj na poli popod stromy a v záhrade,či na dvore v trávniku. :D
Hovorí sa, že netreba poznať všetky huby, treba sa naučiť rozoznávať hlavne tie JEDOVATÉ, lebo tých je menej kao jedlých.
Ja zbieram všetko čo najdem aj také čo nepoznám,pretože doma mám desať hubárskych atlasov, tam ich identifikujem a zitím, či ich nabudúce mám zbierať alebo nie.Z celej hory mám najradšej hlúpych hubárov, pretože za nimi vždy niečo najdem. :wink:
Ale ak chcete identifikovať huby,alebo získať iné informácie, oplatí sa ísť na stránku Na huby.sk,sú tam aj rastliny a živočíchy s krásnymi fotkami a odborným popisom.Ešte jeden online web mám niekde v inom PC, môžem to pridať,ale je to v češtine.
No narobili ste mi chute,asi v piatok urobím inventúru v chotári okolo chalupy. :thumbup:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
sraj
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 400
Dátum registrácie: 26 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: PP
Kontaktovať používateľa:

Re: Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa sraj » 10 Sep 2020, 11:35

0
https://www.meteopp.eu/ MeteoStanica POPRAD - aktuálne údaje , +meteokamerka(test)
Mini Meteostanica Poprad : http://svetelektro.com/Forum/mini-meteo ... 42443.html
TempLogger : http://svetelektro.com/Forum/templogger-t8407.html

MF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 09 Apr 2014, 22:59
Bydlisko: Pelhřimov

Re: Aky je to hrib?

Príspevok od používateľa MF » 10 Sep 2020, 22:15

Všechny houby jsou jedlý - jenom některý jen jednou... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok