digi potenciometer a klasický potenciometer

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

neznamy

digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa neznamy » 28 Nov 2011, 15:47

Ahojte

Oslovujem hlavne tunajších "hyfystov" ktorý tak odmietajú digitálne potenciometre už len z princípu , ide viac menej o úvahu


Dokázali by ste pri slepom posluchu , slepom myslím doslovne, zaviazané oči aby sme vylúčili psychoefekt. Pri rovnakej nahrávke , pri rovnakej a totožnej úrovne hlasitosti a aparatúre nižšej max strednej triedy - high end sem moc neťahajme lebo to je mimo DIY a financií 99% tohoto fóra , rozoznať medzi kvalitne spraveným digitálnym potenciometrom a klasickým potenciometrom ?

dnešné digitálne potenciometre majú harmonické skreslenia v rádoch tisícin percent a šumové číslo nad 100dB nie je nič výnimočné

čo vy na to ?

Ja si osobne myslím že nie , ľudské ucho nie je natoľko citlivé. Takisto neverím že niekto rozoznal rozdiel v použitých značkách kondenzátora v ceste (pozor,nie vyhotoveniach) , alebo použitých kábloch a konektoroch pri rovnakom teste
Naposledy upravil/-a neznamy v 28 Nov 2011, 15:52, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
Pedro
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: 07 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Nové Zámky NZ
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa Pedro » 28 Nov 2011, 15:47

určite ani ten najlepší hájenďák nie.
0
Vidíš veci a hovoríš: "Prečo ?". Ale ja snívam o veciach nevídaných a hovorím: "Prečo nie?"
(George Bernard Shaw)

anonym4

Re: digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa anonym4 » 28 Nov 2011, 15:57

Bude sa jednať o zosík pre reproduktory či zosík pre slúchadlá, pretože posluch cez kvalitnejšie a citlivejšie slúchadlá (100€ a vyššie) by som neodporúčal...Tiež neviem, koľko taký digi. potenciometer stojí ? Či nieje jednoduchšie dať tam kvalitnejší poťák.

JanoP

Re: digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa JanoP » 28 Nov 2011, 15:57

Nepoznal by som rozdiel. Z hyfystickych dovodov vsak pouzivam potenciometer :) Ked treba aj dialkove ovladanie, tak pot s motorom.

neznamy

Re: digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa neznamy » 28 Nov 2011, 16:06

napríklad to dialkové , ALPS s motorom stojí oklo 25E +/- autobus , pre porovnanie LM1972 od nationalu stojí 3E , splnuje všetky dané parametre , k tomu nejaký smiešny jednočipák a enkóder za 2E , máš zariadenie ktoré sa ti takmer nikdy neopotrebuje ani časom nezmení svoje vlastnosti


Tomáš : zabudol som dodať, ide o výkonový zosilňovač a reprosústavu , u sluchátok je dosť možné žeby ten rozdiel bol citelný nakoľko u nich sa dá dosiahnuť citlivosti vysoko nad 100dB

anonym4

Re: digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa anonym4 » 28 Nov 2011, 16:09

Najjednoduchšie je to postaviť a porovnať posluchovým testom cez slúchadlá, do akej miery ten dig. poťák degraduje nahrávku alebo do nej zanáša nejaký iný bordel a až následne si stanoviť priority a rozhodnúť sa či klasika alebo digitálne riadenie hlasitosti :wink:

JanoP

Re: digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa JanoP » 28 Nov 2011, 16:27

right13 napísal:napríklad to dialkové , ALPS s motorom stojí oklo 25E +/- autobus , pre porovnanie LM1972 od nationalu stojí 3E , splnuje všetky dané parametre , k tomu nejaký smiešny jednočipák a enkóder za 2E , máš zariadenie ktoré sa ti takmer nikdy neopotrebuje ani časom nezmení svoje vlastnosti
Suhlas.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa Thales » 28 Nov 2011, 23:36

Já bych byl pro testování, ale nikoliv jednorázový test na 10min ale naposlouchat to tak 14 dní (to je u mě tak doba za jakou dokážu něco dostatečně pevně povědět). Teprve pak se mohu vyjádřit. Navíc není digi poťák jako digi poťák, i mezi nimi jsou rozdíly.

Mimochodem HiFi znamená High Fidelity.
Hygh Fydelity zní trochu blbě ne?
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

staffy
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 30 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Zvolen/Brno
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa staffy » 29 Nov 2011, 15:32

Možno si len robil srandu :roll:
0
Foobar User
Mimochodom, volám sa Maroš ;)

anonym4

Re: digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa anonym4 » 29 Nov 2011, 16:07

Thales napísal:Já bych byl pro testování, ale nikoliv jednorázový test na 10min ale naposlouchat to tak 14 dní (to je u mě tak doba za jakou dokážu něco dostatečně pevně povědět). Teprve pak se mohu vyjádřit. Navíc není digi poťák jako digi poťák, i mezi nimi jsou rozdíly.

Mimochodem HiFi znamená High Fidelity.
Hygh Fydelity zní trochu blbě ne?
"Len 14 dní" ? :mrgreen: Za dva dni by som to mal napočúvané až až.

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa Napster050 » 29 Nov 2011, 16:34

skúšal som jeden IC od Maximu, ku ktorému stačilo už rovno pripojiť enkóder a poviem vám teda, že to kurvilo zvuk.
myslím, že to bol DS1669
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
JAKUB G
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1386
Dátum registrácie: 17 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Kanianka
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa JAKUB G » 29 Nov 2011, 16:38

DS je dallas nie maxim... btw...
idem nájsť merania MAX5440. Hádam ich nájdem.
0
Naposledy upravil/-a JAKUB G v 29 Nov 2011, 16:41, upravené celkom 1 krát.
Výkonové zosilňovače a ich konštrukcie
http://www.zosilnovace.eu
Facebook – zosilnovace.eu

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa Napster050 » 29 Nov 2011, 16:40

dallas patri pod maxim predsa... nie ?
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
JAKUB G
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1386
Dátum registrácie: 17 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Kanianka
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa JAKUB G » 29 Nov 2011, 16:43

Hej dalas je divízia maximu. Niečo ako motorola a freescale/onsemi.
Spravte si obraz.
Prílohy
IMD 80Hz, 7kHz; 1,5.png
THD 1kHz; 1,4V RMS.png
THD 10kHz; 1,4V RMS.PNG
0
Výkonové zosilňovače a ich konštrukcie
http://www.zosilnovace.eu
Facebook – zosilnovace.eu

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa Thales » 02 Dec 2011, 03:33

killerX3 napísal: "Len 14 dní" ? :mrgreen: Za dva dni by som to mal napočúvané až až.
14 dní je zhruba moje doba pokud porovnávám třeba reprobedny stejné kvalitativní třídy. Je to dostatečná doba na to aby člověk neřekl jen lepší/horší ale aby to dostatečně naposlouchal, zažil a přestal řešit rozdíly mezi tím na co je zvyklý a tím co slyší, ale aby mohl hodnotit samotné zařízení. Zabývat se drobnými nuancemi, zkoumání co přesně mi vyhovuje, co ne a proč. To je moje zkušenost. Samozřejmě pokud je něco výrazně horší a jde o prosté srovnání lepší/horší tak to nemá cenu a stačí kratší doba.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

slimak
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 30 Sep 2011, 17:40
Bydlisko: Kanianka

Re: digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa slimak » 06 Jan 2012, 18:12

Nechcem sa hrať na netopiera, ale počuť to. Uvediem dva príklady :

1. Mám v zostave BB DAC od Tomáša T. Je to v zásade diy výrobok, byť na profesionálnej úrovni, ktorý obsahuje v sebe aj preamp s digitálnou reguláciou hlasitosti s čipom PGA2X... Hrá to veľmi fajn, ale po zapojení na moje bedne, ktoré majú citlivosť čosi vyše 90dB, bolo počuť zvýšený šum. Vyhodil som teda celú digit. reguláciu, šum už nie je počuteľný a hrá to jednoznačne lepšie, v hifistickom vyjadrení "spadla deka". A to čipy PGA 2X... sú dosť kvalitná záležitosť. Sám konštruktér prevodníka potvrdil, že pri digi regulácií je istá degradácia zvuku, ale zasa ten komfort ovládania...

2. Na Slovanete bola pred rokmi popísaná jedna skúsenosť s preampom, kde sa používala digi regulácia s čipom Wolfson, tieto regulácie tiež patria k tým lepším. Pri vyššej hlasitosti sa celý priestor zlial a bolo to "ujačané". Zistilo sa, že zdroj signálu - CDP dával na výstupe viac než nominálne 2V , čo síce preampu nevadilo, ale Wolfson sa už dostal pri takom vybudení do nelineárnejšej oblasti a začal viac skesľovať, čo sa prejavilo vyššie popísaným.

Treba si uvedomiť, že digi regulácie sú nelineárne prvky, musia mať zachované ideálne podmienky "pre prácu". Každopádne použiť sa dajú, hrá to fajn, ale oproti poťáku je to horšie. Výhodou je vysoký komfort, ovládanie cez diaľkové nie je problém a súbeh kanálov je lepší než napr. použitie motorového poťáku, byť modrého alpsa. Tiež separácia jednotlivých kanálov bude lepšia než pri potenciometri, každopádne je to nelineárny prvok, ktorý "farbí" zvuk. Či je to akceptovateľné asi závisí od nárokov každého hifistu a aparátu, kvalitné veci idú s tým urobiť, avšak priame porovnanie toho samého komponentu s digi a bez digi regulácie je počuteľné.

Samotný potenciometer tiež nie je ideálny - separácia (presluchy) kanálov na vyšších frekvenciách.... atď. Ideálne riešenie je relátková regulácia hlasitosti na nízkej impedancii, to je jednoznačný prínos, mám to odskúšané napr. aj na DISPRE2 jFet, kde som to použil, rozdiel oproti modrému alpsu tam je počuteľný (lepší stereopriestor a lokalizácia nástrojov).

Asi tiež bude rozdiel v samotných digi šváboch, PGA a WM sú tie lepšie, iné lacnejšie budú asi horšie.
0

slimak
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 30 Sep 2011, 17:40
Bydlisko: Kanianka

Re: digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa slimak » 06 Jan 2012, 23:06

Teraz som pozornejšie pozrel na merania od Jakuba, to vyzerá ako keby to kmitalo...
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa boraicho » 07 Okt 2016, 15:35

pozna niekto nejaky digitalny potenciometer ktory sa da ovladať aj nejak jednoduchšie ako cez I2C alebo SPI? napriklad len nejakymy impulzmi? diky.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa hpeter » 07 Okt 2016, 15:38

MAX5440 jednoduchsie to nejde
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: digi potenciometer a klasický potenciometer

Príspevok od používateľa boraicho » 07 Okt 2016, 16:06

pekne, len kde by som to kupil
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok