mikrovlnná rúra

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

mikrovlnná rúra

Príspevok od používateľa lato » 08 Dec 2009, 12:04

Ako najľahšie zistíme frekvenciu našej mikrovlnky? A vlastne aj dokážeme, že sa tam "voľačo" chová ako vlnenie ! (Presnosť +- autobus :D )
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 08 Dec 2009, 12:12

A aké sú povolene prostriedky pre zisťovanie?
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 08 Dec 2009, 12:13

čo len chceš :lol:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Dec 2009, 12:20

lato napísal:čo len chceš :lol:
Asi nejaká tlejivka/ žiarivka do ruky. No frekvenciu tým nezistíme ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 08 Dec 2009, 12:24

Škoda že to nieje svetlo, alebo vidiťeľné vlnenie, ale aj svetlo je vlnenie, preto platia pri ňom rovnaké vlastnosti, možno nejakou interferenciou, odrazom, ohyb na malých predmetoch vo veľkosti vlnovej dĺžky.
Ja by som zariadil, aby bola mikrovlnka funkčná otvorená zopár lesklých plechov(lesklý bude asi aj teda hladký a dobre odrážať vlny) a skúsiť ho dostať na iné miesto pomocou odrazu a skúšať, či tam bude nejaká energia
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 08 Dec 2009, 12:26

kubo150 napísal:Škoda že to nieje svetlo, alebo vidiťeľné vlnenie, ale aj svetlo je vlnenie, preto platia pri ňom rovnaké vlastnosti, možno nejakou interferenciou, odrazom, ohyb na malých predmetoch vo veľkosti vlnovej dĺžky.
Ja by som zariadil, aby bola mikrovlnka funkčná otvorená zopár lesklých plechov(lesklý bude asi aj teda hladký a dobre odrážať vlny) a skúsiť ho dostať na iné miesto pomocou odrazu a skúšať, či tam bude nejaká energia
Toto

NESKÚŚAŤ - NEBEZPECNE :twisted:
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 08 Dec 2009, 12:31

najjednoduchšie je nechať to na výrobcu,ten to capne na zadný kryt a mi si to len prečítame.
Inak sa dá vlnová dĺžka (frekvencia) určiť za pomoci mikrovlného prijímača. Napríklad aj mobilný telefón pracuje v pásme mikrovĺn.
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 08 Dec 2009, 12:33

No jasné že je to nie len nebezpečné, ale asi aj smrteľné, taký prúd do hlavy, nič moc. Ale čo len chcem, pocit že ťa niečo z vnútra zohrieva a kto vie čo ešte by nebolo zrovna najpríjemnejšie. Ale okrem toho že neskúšať, malo by to fungovať, nie?
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 08 Dec 2009, 12:35

mr.mio napísal:najjednoduchšie je nechať to na výrobcu,ten to capne na zadný kryt a mi si to len prečítame.
Inak sa dá vlnová dĺžka (frekvencia) určiť za pomoci mikrovlného prijímača. Napríklad aj mobilný telefón pracuje v pásme mikrovĺn.
Alebo zistíme v google ... :roll: nie tak som to nemyslel a to by ani nedol žiaden dôkaz - ten sa vo fyzike robí EXPERIMENTOM :!:
Uf a mobili už ukazujú frekvenciu? to som zaspal dobu... :cry:

To kubo : ano mohlo !
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 08 Dec 2009, 12:48

nie,mobili neukazujú frekvenciu,ale je známe v akom pásme pracujú...ale ako si už písal,chceš experiment,tak to nechajme tak...

A čo ten prijímač pracujúci v rozsahu mikrovĺn? Ak by sme ho naladili na frekvenciu mikrovlnky,na vstupných obvodoch by nám muselo rapídne vzrásť napätie. pí krát oko by sa to dalo,nie?
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 08 Dec 2009, 12:57

mr.mio napísal:nie,mobili neukazujú frekvenciu,ale je známe v akom pásme pracujú...ale ako si už písal,chceš experiment,tak to nechajme tak...

A čo ten prijímač pracujúci v rozsahu mikrovĺn? Ak by sme ho naladili na frekvenciu mikrovlnky,na vstupných obvodoch by nám muselo rapídne vzrásť napätie. pí krát oko by sa to dalo,nie?
Jasné dalo sa a celkom presne !
No ja mám tiež len návrh ako to spraviť, možno niekto bude mať lepší...ale mi napíšte kedy mám riešenie (moje ) sem dať :?:

To kubo : dobrý nápad :!:
0
Naposledy upravil/-a lato v 08 Dec 2009, 13:08, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 08 Dec 2009, 13:05

Ja som myslel, že dať cievku, premenlivý kondenzátor, odpor a ampérmeter a to všetko dať do serie, a meniť kapacitu, a keď by tiekol največší prúd, tak pomerať kapacitu, indukčnosť a z thomsonovho vzorca vyjadriť nejak tú frekvenciu.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 08 Dec 2009, 13:44

Aalebo nejakym sposobom zmerat kmitne a uzli stojatej vlny v tej mikrovlnke -za predpokladu ze tam vznikne stojata vlna. A poom z toho uz je najmenej vyratat lambdu a teda aj frekvenciu. Tie kmitne by sa mozno dali nejako s tlejivkami neviem no :-)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 08 Dec 2009, 13:49

spin90 napísal:Aalebo nejakym sposobom zmerat kmitne a uzli stojatej vlny v tej mikrovlnke -za predpokladu ze tam vznikne stojata vlna. A poom z toho uz je najmenej vyratat lambdu a teda aj frekvenciu. Tie kmitne by sa mozno dali nejako s tlejivkami neviem no :-)
Si na veľmi dobrej ceste! :!: A teraz trochu porozmýšlaj, ako to zrealizovať v kuchynských podmienkach!
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 08 Dec 2009, 14:01

Fuuha :-) tak ciste teoreticky by som mozno zobral 2 pruzky alobalu od seba co ja viem na kolko vzdialene - nie na vela - a dal to dnu a zapol. Nemalo by sa samozrejme ale tak co clovek neurobi pre to aby vedel aka tam je vlastne frekvencia :-) No a teraz ak by vzniklo v tych pruzkoch to stojate vlnenie (com pochybujem :-) ) ak by v miestach kmitni dochadzalo k preskokom iskier Teda tam by dochadzalo najcastejsie. Nechal by som bezat a po istom case - pocte vybojov - by sa mi mozno vypalili pruzky (alebo skor oblasti s viac ´´vypaleninami´´ Potom uz len zmerat vzdialenosti spriemerovat a dat do vzorca. Len otazne je ci by v tom alobale vzniklo take vlnennie ako treba - nemyslim si. Porozmyslam ako inak :-)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bobo87 » 08 Dec 2009, 14:03

spin90 napísal:Aalebo nejakym sposobom zmerat kmitne a uzli stojatej vlny v tej mikrovlnke -za predpokladu ze tam vznikne stojata vlna. A poom z toho uz je najmenej vyratat lambdu a teda aj frekvenciu. Tie kmitne by sa mozno dali nejako s tlejivkami neviem no :-)
danyk style? :D
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 08 Dec 2009, 14:05

No nie tak uplne On to mal na vodicoch ak pamatam nie ? :-) Ale stojate vlny tak ci tak hej :-)
Iste nejak s interferenciou by sa mozno dalo
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 08 Dec 2009, 14:07

teraz ma tak napadlo,ale to je asi blbosť.
Do mikrovlnky by sa vsunul jeden závit,aby sa v ňom indukovalo napätie s frekvenciou prijímaných mikrovĺn. Na voľných koncoch by bol kondenzátor a ampérmeter.
Hodnota kondenzátora by bola známa.
Keď že odpor a indukčnosť závitu by bola zanedbateľná,mohli by sme povedať že platí Z=Xc. A s Xc,I a C by sa už mala dať vypočítať frekvencia +- autobus.

Ak táram hlúposti,tak si ma nevšímajte :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 08 Dec 2009, 14:11

Ale ak preco hluposti ved proste hladame nejake zajimave napady :-) ja som tiez napisal blbost no a ? :-) Ale som zvedavi ako by sa to dalo :-)
A k tomu tvojmu to +- autobus by asi platilo lebo pri tej frekvencii zanedbat indukcnost ? no co ja viem do toho sa nevyznam bars :-) Ale lepsie jak opalovat alobal pravda :-)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 08 Dec 2009, 14:13

Ako to realizovať v kuchyni ? Napríklad s potravinami ... mikrovlnné žiarenie preniká do potravín. Ale potraviny sa ohrievajú nerovnomerne, podľa obsahu vody v nich a vodivosti. Tak vznikajú tzv. hotspoty ak sa nemýlim.
Stačí nechať napríklad párok, jaternicu alebo podobné potraviny v mikrovlnke na určitý čas, a odmeraním miest s rozdielnou teplotou (studené a upečené časti) sa dá odmerať lambda, a tým aj frekvencia.
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Napísať odpoveď