žiarivka s tlmivkou

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

žiarivka s tlmivkou

Príspevok od používateľa lato » 23 Dec 2009, 00:05

Takze tu sú sľubené otázky :

Majme klasickú žiarivkovú trubicu s tlmivkou, kondenzátorom a bimetalovým štartérom.

1. pri zapnuťí napájania vnikne v štartéry výboj, ktorý nahreje bimetál, zapne sa žeravenie pri spínaní a rozpínaní bimetálu vznikajú napäťové špičky na tlmivke, ktoré naštartujú výboj v žiarivke
tým poklesne zápalné napätie v štartéry, výboj v štartéry zhasne, bimetál ostáva rozpojený a žiarivka svieti.

2. úlohou štartéra je zapnúť (vypnúť) žeravenie a cez " dierku" prípadne indikovať jeho funkciu. Pripojený kondenzátor v štartéry len znižuje rušenie.

3. štartér zbezpečuje naštartovanie výbojky a kondenzátor šetrí kontakty bimetálu a kondenzátor pri tlmivke stabilizuje svit žiarivky a zmierňuje blikanie.
0

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 23 Dec 2009, 01:02

Odpoveď číslo dva je najpresnejšia.
Sériová tlmivka funguje ako prúdový stabilizátor a v dobe zapnutia poskytuje napäťový impulz pre zapálenie dútnavého výboja.
Kondenzátor v štartéri je na odrušenie, kondenzátor na sieti funguje ako kompenzácia účinníka.
Štartér zapína žhavenie.

Stredoškolská látka: meranie na lineárnych žiarivkových svetelných zdrojoch - kompenzácia účinníka (jalový výkon)....
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 23 Dec 2009, 10:55

Jacob989 napísal: Stredoškolská látka: meranie na lineárnych žiarivkových svetelných zdrojoch - kompenzácia účinníka (jalový výkon)....

asi na ako ktorej,mi sme to nemali :) ale som zvedavy na vysledok,aspon sa dozviem nieco nove.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 23 Dec 2009, 11:02

1.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Dec 2009, 11:43

Jednotka je správne.

(Ale ten termín "výboj" v štartéri mi "trhá žily". Hoci je to tlejivka, (dútnavka), a ten tlejivý výboj tam skutočne prebieha ...). :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 23 Dec 2009, 12:22

1. a 2. mi prídu rovnaké,len tá 1. je dopodrobna rozpísaná. Takže 1. aj 2. sú správne.
0

Používateľov profilový obrázok
servisman
Power user
Power user
Príspevky: 1763
Dátum registrácie: 15 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: skoro PN

Príspevok od používateľa servisman » 23 Dec 2009, 13:26

2.
0
Nič sa nedeje náhodne!

dodik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 05 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa dodik » 23 Dec 2009, 14:53

asi 1, ale lepšie máte vysvetlený princíp činnosti tu
http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%BDiarivka
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 23 Dec 2009, 17:14

Je to 2. Už som písal že na wiki sa nedá spoľahnúť a na slov. zvlášť nie !
Viď nezmysly o rýchlosti šírenia zvukových vĺn.... :evil:

Vysokonapäťový impulz zapalujúci trubicu nemôže vzniknúť ! Skúste zdvôvodniť.
0
Naposledy upravil/-a lato v 23 Dec 2009, 17:31, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 23 Dec 2009, 17:27

Dolfi napísal:Jednotka je správne.

(Ale ten termín "výboj" v štartéri mi "trhá žily". Hoci je to tlejivka, (dútnavka), a ten tlejivý výboj tam skutočne prebieha ...). :wink:
Možno preto výboj, lebo jeho tepelná energia musí nahriať bimetál.... :wink:
a výraz tlejivka je spojený s tichým - chladným svetlom, s min. sportebou.
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 23 Dec 2009, 18:49

funguje tak,že po pripojení napätia tečie prúd cez tlmivku do prvého vlákna v žiarivke,štartéru,druhého vlákna žiarivky a na nulák. Vlákna sa prechodom prúdu rozžeravia a zionizujú plyn,v nom sa po odpojení bimetalu vytvorí oblúk,čiže žiarivka svieti. Pri odpájaní bimetalu sa vytvorí na tlmivke prepätie,ktoré napomáha tomu aby sa vytvoril oblúk v žiarivke.
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 23 Dec 2009, 20:11

Ak si pozriete schému zapojenia zbadáte, že paralelne k vývodom trubice je pripojená tlejivka (výbojka :D ) štartéra. Indukované napätie je "stiahnuté" touto tlejivkou, ktorá má menšie zápalné napätie ako 230 V (typujem okol 150 V). Odpor vlákna je relatívne malý, aby vnikla na ňom relevantná napäť. špička. Najlepším dôkazom je fakt, ak namiesto tlmivky pripojíte vhodný odpor (40W žiarovka pre 15W trubicu) ) trubica sa spoľahlivo zapáli. (iba klesá účinnosť). Rozhodujúci vplyv má nažeravené vlákno a striedavý prúd, ktorý udržuje voľné nosiče v priestore medzi vláknami.
Ale by "bodlo" keby niekto stiahol priebeh osciloskopom. Doma mám DSO cez PC a bojím sa o USB port...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Dec 2009, 22:04

lato napísal:Možno preto výboj, lebo jeho tepelná energia musí nahriať bimetál.... :wink:
Si skalopevne presvedčený, že v štartéri nie je tlejivka, ale je tam výbojka ...? (Čiže sklená banka, ktorá nemá zriedený vzduch, ale je plnená nejakým plynom, v ktorom horí oblúk, a jej zápalné napätie je cca 100 V ...?)

Inak, aj s tlejivkou sa dajú vyraziť poistky. Stačí ju zapojiť bez ochranného odporu. Čiže, jej "tepelný výkon" na ohrev bimetalu, ktorý je určený len impedanciou tlmivky a dvoch žeraviacich vláken, môže byť hodne veľký ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 23 Dec 2009, 22:19

Bavil som sa so štartérom, teda s tým skleneným sersamom vo vnútri, a napoil na vysoké napetie o jeden kontakt. Po priložení prsta bolo svetlo oranžobé, až fialové a podľa toho, ako bol prst ďaleko od banky, myslím že uršite tam nebol len vzduch.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 24 Dec 2009, 01:24

Dolfi napísal:
lato napísal:Možno preto výboj, lebo jeho tepelná energia musí nahriať bimetál.... :wink:
Si skalopevne presvedčený?
Veď je to normálna tlejivka BEZ ochranného odporu! Vnútri je bimetál, ktorí sa silným prúdom (obmedzený tlmivkou a 2x vlákna) ohreje. Možno sú tam pary napr. Hg pre lepšie zapálenie oblúku - výboja (neviem ako to správne nazvať), ale tlejivý výboj sa mi nepáči. Takže o čom mám byť skalopevne presvedčený ? Tu ide o slovíčkárenie funkcia je jasná! Tak ako to teda nazveme? Ja sa prispôsobím.
:lol: Ale aký to má vplyv na podstatu otázky a na fakt že na tej( tlejivke výbojkovej tlejivke.. či čo ) NEMOŽE vzniknúť napätie väčšie ako jej zápalné! V tom je háčik celej úlohy a nie v názve.
0

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 24 Dec 2009, 15:18

Zamyslel sa niekto nad tým že existuje viac druhov štartérov ? Nemôžeme sa baviť o tom všeobecne, pretože každý funguje na trocha inom princípe ...
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 24 Dec 2009, 16:16

Jacob989 napísal:Zamyslel sa niekto nad tým že existuje viac druhov štartérov ? Nemôžeme sa baviť o tom všeobecne, pretože každý funguje na trocha inom princípe ...
Presne tak, úloha funguje len na klasický typ trubice a štartéra - tak ako je v zadaní.. :idea:

Možno sa vám už stalo, že po vybratií štartéra pri slabšej blikajúcej tubici táto nabehla a svietila normálne - vtedy mohla vzniknúť tá špička a zapáliť trubicu. :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
laci
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 394
Dátum registrácie: 20 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Galanta

Príspevok od používateľa laci » 24 Dec 2009, 16:51

Ja som jedenkrat robil taky experiment, ze na neonovej trubici som na jednej strane oba vivody spojil nakratko a pripojil na zem, na druhej strane na oba vivody napojil vystup z induknej cievky ktory som zapojil ako trafo cez tlumivku na fazu. Po priojeny na siet okamzite zacalo svietit. Vyskusal som aj kondenzator miesto tlumivku, vysledok bol to isty. Tedy som to konstatoval, ze to aj s takym sposobom sa da zapalit, a vobec mne neislo do hlavy, ze preco sa to tak nepouziva. Indukcna cievka samozrejme dlho nevydrzal, bol na to prilis slaby.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Dec 2009, 23:12

lato napísal: Najlepším dôkazom je fakt, ak namiesto tlmivky pripojíte vhodný odpor (40W žiarovka pre 15W trubicu) ) trubica sa spoľahlivo zapáli.
Na tú tlejivku/ výbojku sa vykašli ...

No toto fakt funguje ...? Všade totiž radia, že aby lineárna žiarivka zapálila bez žeravenia, treba mäkký zdroj pomerne vysokého napätia ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 24 Dec 2009, 23:14

No ak sa mi podarí, tak to s tou žiarovkou ako predradník vyskúšam...aj keď tomu moc neverím, keďže tlmivka slúži ako zdroj prúdu a to sa o odpore nedá povedať...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Napísať odpoveď