Spajkovacie hroty nekvalita ?

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Spajkovacie hroty nekvalita ?

Príspevok od používateľa Axwell » 21 Feb 2011, 14:23

Zdravim, v poslednom case nejako casto vymienam hroty do mikropajky, bud sa rozpadnu, koniec sa zlomi, alebo koniec hrotu neni ostry uz po case, ale taky ako keby udbruseny... predtim mi vydrzali hroty aj pol rok az rok, teeraz kazdy mesiac-dva musim menit, stale som vsak kupoval asi jeden typ, STARTEC 5mm
Hroty tak zcernaju a vobec sa mi to nepaci, aj ich cistim v tej spongii ktora bola k mikropajke ale to nepomoha, pouzivam kalafunu, cin s kalafunou, spajkovacie pasty a na cistenie tu spongiu k mikropajke co bola, existuju vraj nejake cistiace pasty... no neviem asi tie STARTEC 5mm viac nekupim, ale zatial iny typ v obchode kde kupujem nemali do mojej mikropajky alebo som sa nie jasne vyjadril, lebo mozno aj ine typy tam idu, ale tak to bolo napisane k mikropajke v navode ze hroty STARTEC 5mm tam idu...
0

Používateľov profilový obrázok
JAKUB G
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1386
Dátum registrácie: 17 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Kanianka
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JAKUB G » 21 Feb 2011, 15:36

Od toho Startecu sa nedá ani lepšie čakať. Voval tam kliniec ten ti dlhšie vydrží....
0
Výkonové zosilňovače a ich konštrukcie
http://www.zosilnovace.eu
Facebook – zosilnovace.eu

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 21 Feb 2011, 16:46

Zabudate na to najdolezitejsie.
Dnesne bezolovnate pajky potrebuju specialne hroty a aj tie rozozieraju viac ako bezna olovnata. Na olovnatu pajku zas treba hrot urceny na olovo.
Takisto zalezi na pracovnej teplote hrotu, ani vela ani malo nieje dobre. Nastavenie teploty je ale nutne spravit odoka kedze nastavene cislo je len cislo a o skutocnej tepote (na vacsine pajok) nevypoveda.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa Axwell » 21 Feb 2011, 17:18

aha, dobre teda, kupim teda nieco lepsie co budu mat okrem STARTECU. diky
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Mar 2011, 15:34

MOžno budem tárať, lebo nepoznám z akého materiálu sú tie hroty v mikropájkach, ale predpokladám že sú z medi.
Neviem či sa to ešte dá kúpiť, ale volakedy sa na regeneráciu medeneho hrota na klampiarskych letovačkách používal SALMIAK /taká biela hrča akoby stvrdnutej soli/
Ked sa hrot letovačky prehrievaním začernal , nakolko sa na ňom vytvorila vrstva kysličníka, ,,namočením" horúceho hrotu do salmiaku sa vlastne vyvolala spätná redukcia Cu a hrot sa tak udržal dlho celistvý a krásne lesklý,čo umožnilo znovu prichyteniu cínu k hrotu a lepšiemu prenosu tepla.Taktiež sa hrot nespotrebovával zbytočným obrusovaním.
Neviem ako by to fuhgovalo na týchto hrotoch, ale za pokus to stojí.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 06 Mar 2011, 15:41

Tak z medi určite nesu, ten cin ich rozožere ako drak.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Mar 2011, 17:27

Máš pravdu, teraz som našiel v šuplíku jeden náhradný, taký hrubší z ERS50 ky, ale medená je len tá trubička, kde je teliesko, hrot je obyčajné sprosté magnetické železo len je pocínované,takže asi ho rozožiera kyselina,keď sa náhodou používa alfacín. Obyčajný s kolofoniou by mu nemal prečo ublížiť, či je olovnatý alebo bez.
Čo sa týka kvality, a výdrže, to neviem posúdiť, lebo ja mám ERSku 20 rokov a stále pôvodný hrot, aj ked je pravda že vela som s ňou nenaletoval.
používam viac trafopájku.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Príspevok od používateľa remusator » 06 Mar 2011, 17:45

Sorry chlapci, ale nedá mi. Možno som čudný ja a odfurt to robím zle, ale k používaniu mikropájky.
Odkedy sa cín naberá na hrot mikropájky ?? Ja som si odvždy myslel, že priložím k plôške a nohu, kde budem chcieť cín, nahrejem, a následne o plôšku opriem trubičkový cín, ktorý sa krásne rozleje, roztopí... Tak aké naberanie na hrot ?!
0

Tommyk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 26 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: Troubky
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Tommyk » 06 Mar 2011, 17:53

remusator napísal:Sorry chlapci, ale nedá mi. Možno som čudný ja a odfurt to robím zle, ale k používaniu mikropájky.
Odkedy sa cín naberá na hrot mikropájky ?? Ja som si odvždy myslel, že priložím k plôške a nohu, kde budem chcieť cín, nahrejem, a následne o plôšku opriem trubičkový cín, ktorý sa krásne rozleje, roztopí... Tak aké naberanie na hrot ?!
Třeba na pocínování?
0
Když nepomůže hrubá síla, pomůže ještě hrubší.

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Príspevok od používateľa remusator » 06 Mar 2011, 17:55

Ako to myslíš ? Pocínovanie kábla ?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Mar 2011, 14:45

Ked potrebuješ pocínovať väčšiu plochu, napr. plech na odkvapovom žlabe, musíš povrch celého spoja precínovať/ zagruntovať/ aby si mohol spojiť pevne oba plechy. To neurobíš hrotom, ktorý nemáš dobre zaliaty cínom, tak ,že sa ti cín na ňom neudrží a odskakuje ti preč. Pretože ten natavený cín potrebuješ po ploche presúvať, aby sa pekne zlieval dokopy ako ked zváraš husenicu s elektrodou.
Ked spájkuješ polovodič, tak ako píšeš, kým mu nahreješ nohu na takú teplotu, aby sa na nej roztavil cín ked ho tam priložíš, tak ju zbytočne oxiduješ na povrchu a prehrievaš polovodič vnútri.Ked k nej priložíš už roztavený cín na hrote, tak sa rýchlejšie prehreje a stiahne k sebe cín.Preto sa používa kolofonia ako tavidlo, lebo zakrýva spoj proti vnikaniu kyslíka do spoja a rovnomernejšie sa rozvádza teplota . Každý typ spoja aj súčiastky potrebujú iný postup ,takže treba sa tomu prispôsobiť.
Proti gustu žiaden dišputát, rob ako myslíš.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Príspevok od používateľa remusator » 07 Mar 2011, 15:48

5ko toto som ani nevedel. Ja som len pozrel pár videí na youtube, spýtal sa tu na fóre, a odvtedy robím ako som písal..
Aký je teda správny postup ? Lebo ja som zas počul, že keď naberieš na hrot, tak sa ti vyparí kolofónia a potom nevyčistí spájkovaný povrch.
0

Používateľov profilový obrázok
randal
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1290
Dátum registrácie: 11 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: vk
Vek: 46

Príspevok od používateľa randal » 07 Mar 2011, 19:26

5ko: salmiak sa dá ešte kúpiť.
0
naj film: Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa
naj herec: Gary Oldman
naj herečka: Helena Bonham Carter
naj športovec: Valentino Rossi
naj hudba: AC/DC
naj spisovateľ: Stephen King
naj kniha: Vrece kostí , Cintorín zvieratiek, 1408

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 07 Mar 2011, 20:06

Tak naberať na hrot nieje moc dobré...pretože sa ti odparí (spáli) tavidlo a ostane ti "suchý cín" na hrote a spájkovať sa bez tavidla nedá...

čo sa týka rýn, tak to ja som robil horákom... mame doma aj tú 250W pájku na to ..ale je to také nezbedné a škaredé...takto tam kvapneš na okraj trošičku kyseliny a už sa to rozlieva... :) (pozinkované )
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Mar 2011, 01:01

Kolofoniu treba mať vždy v krabičke na stole.Trafopájkou natavím cín na hrot, a kým vychladúva,namočím do kolofonie a tá tam ostane,potom zapnem pájku a kým sa roztopí cín, tak kolofonia stihne najprv zaliať spoj,až potom priložím hrot k súčiastke , nahrejem a podla potreby ešte pridám cín.
Jasné že ERS kou to tak nejde,lebo má rovnakú teplotu .


Žleby sú pozinkované, ale ked ich chceš pocínovať, musíš ich natierať tou kyselinou solnou so zinkom.Je jedno či použiješ klampiarsku letovačku elektrickú alebo benzínovú letlampu, alebo plynovú, ibaže stále je to o tom medenom pocínovanom hrote,ktorým posúvaš cín tam kde treba,pretože hrotom zasratým od okujov zaoxidovanej medi nespravíš pekný spoj.Preto sa používa na očistenie hrotu/ na jeho zregenerovanie/práve salmiak, lebo do roka by si mohol hrot vyhodiť, tak by sa zodral od brúsenia.
Plynový horák má len tú výhodu, že má väčší výkon a lahšie nahrieva materiál.Niekedy aj tam kde netreba ,čo je zas na škodu.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
instrukcion
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 237
Dátum registrácie: 26 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa instrukcion » 19 Apr 2011, 09:18

minule som daval brusit a boli medene takze mam to z vlastnej skusenosti...
boli medenej farby ale to bude dajaka tvrda med....
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Spajkovacie hroty nekvalita ?

Príspevok od používateľa elmoto » 14 Feb 2017, 13:52

Keď už je tu téma ku StarTec mikrospájkovačke nemá niekto doma nepoužívné hroty na ST 081 ? také mini pidi vnútorný 2mm

http://www.startecproducts.de/index_eng ... etstat_eng
http://www.startecproducts.de/pdf/08131_eng.pdf

vďaka
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re:

Príspevok od používateľa enigma » 14 Feb 2017, 14:26

instrukcion napísal:minule som daval brusit a boli medene takze mam to z vlastnej skusenosti...
boli medenej farby ale to bude dajaka tvrda med....
a vieš ako sa otpúšťa med , aby bola mächšia ? dobre zohrej a ponor do studenej vody .
0

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: Spajkovacie hroty nekvalita ?

Príspevok od používateľa Loloone » 14 Feb 2017, 14:51

elmoto napísal:Keď už je tu téma ku StarTec mikrospájkovačke nemá niekto doma nepoužívné hroty na ST 081 ? také mini pidi vnútorný 2mm

http://www.startecproducts.de/index_eng ... etstat_eng
http://www.startecproducts.de/pdf/08131_eng.pdf

vďaka
je to tento tusim...
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=649& ... icle=44317

urcite mam doma niekolko nepouzitych, ale kde? :-)
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Spajkovacie hroty nekvalita ?

Príspevok od používateľa elmoto » 14 Feb 2017, 15:13

Loloone no hádam aj hej. Skús pohľadať inak budem musieť objednať z conradu tam ich majú. A pre ostatných dal som príspevok do 6rokov staraj témy :D prepáčte
0
nie som tu

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok