osciloskopická sonda

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Rákosnik

osciloskopická sonda

Príspevok od používateľa Rákosnik » 23 Apr 2011, 13:04

zdravim, koupil jsem si osciloskop Tesla brno 556, a chtěl bych si vyrobit osciloskopickou sondu, nějak se mi nechce utrácet 500 nebo 600kc za sondu.

http://mereni.souepl.cz/sonda.php

Odpory do děliče použiju 9M a 90M, vstup osciloskopu ma 1Mohm/25pF, jaké hodnoty součástek bych měl použit ve frekvenční kompenzaci?

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 23 Apr 2011, 13:07

http://www.dealextreme.com/p/60mhz-osci ... 600v-34220

100kč :D Wicker ju má a tuším aj mikkipp...

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 23 Apr 2011, 13:13

Aj ja ju už mam , včera som s nou meral, cekom pohoda.A ten hačik na konci je na nezaplatenie.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa AndiCibula » 23 Apr 2011, 13:21

Za tie nervy a nekomfort to nestojí. Krimpovanie BNC koncovky doma je celkom o ničom ak nemáš na to nástroj určený.
Ja som kúpil na aukre za 300kč dve hentaké sondy a nelutujem toho, fakt to za to nestojí.
0
Performance in nanospace.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: osciloskopická sonda

Príspevok od používateľa Washu » 23 Apr 2011, 14:18

Rákosnik napísal:zdravim, koupil jsem si osciloskop Tesla brno 556, a chtěl bych si vyrobit osciloskopickou sondu, nějak se mi nechce utrácet 500 nebo 600kc za sondu.

http://mereni.souepl.cz/sonda.php

Odpory do děliče použiju 9M a 90M, vstup osciloskopu ma 1Mohm/25pF, jaké hodnoty součástek bych měl použit ve frekvenční kompenzaci?
Nechcem tvrdit ze sa to neda ale myslim ze vyrobit sondu hodnu toho osciloskopu (120MHz) nezvladnes.
Na sondy sa pouziva specialny koax, aspon na tie povodne k BM566 to bol special.
Dalsou vecou je ze kmitoctova kompenzacia to nieje len nastavenie obdlznika jednym trimrom.
A aj keby si aj potrebne vybavenie a znalosti mal, nestoji to za tu namahu ;)
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 23 Apr 2011, 14:31

Ale on má 556, to je s f troška menej. Ja som rozmýšlal tiež nad niečim podobným, ale tam by to chcelo nie len odporový, ale aj kapacitný delič.
Inak BNC sa dajú krásne aj zapájkovať, a je to spoľahlivé.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Ond3x
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2240
Dátum registrácie: 10 Mar 2010, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa Ond3x » 23 Apr 2011, 14:47

Dělané sondy sou na kok*t. Kup tu z DX, ušetřit teda neušetříš a s kvalitou se dostaneš někam úplně jinde.
0

Rákosnik

Príspevok od používateľa Rákosnik » 23 Apr 2011, 15:22

Jinak musím říct, že ten osciloskop bm556 je paradní, měl jsem C1-94, který měl prohnutou stopu a místo 4V amplitudy, měřil 5V, aa frekvence taky nic moc, jenom na sledování průbehu. A myslel jsem si že BM556 bude mít malou obrazovku ale ma 4 palce, takze jsem spokojen :)

OK, diky kupím si ju :)

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 24 Apr 2011, 10:55

Rákosnik
Když už si s tím chceš pohrát, musíš dělič kmitočtově vykompenzovat. Zhruba platí že poměr odporů v děliči bude stejný jako poměr kapacit k nim paralelně připojených, ale obráceně - k většímu odporu menší kapacita, v našem případě k odporu 90M bude C asi 2,5pF .
Kontrola se provádí obdélníkovým signálem, náběžná hrana nesmí mít překmit, ale ani pomalý náběh.
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 04 Sep 2011, 16:43

Ahoj. Keďže aj ja už potrebujem sondu, tak som sa rozhodol vyrobyť ju.
Podobné reči že sa mi to neoplatí..... už som sa rozhodol.

Takže požadované parametre:
Napätie do 1kV
Pomer 1/10
vstupná impedancia približne 1M alebo 10M
vstupná kapacita podľa vyhotovenia.

Výrobok si predstavujem tak, že by sa to mohlo nazvať skôr deličom pre osc, ako klasickou sondou, nebudú meracie hroty, ale len kroko na káblikoch a kdesi po ceste sa zapletie ten delič.

A tu je problém aj s otázkou. Neviem sa rozhodnúť, kde umiestniť vlastný delič. Či hneď na začiatok kábla(ku kroko) alebo na koniec kábla (k BNC).
Je to práve kôli kapacite káblu, a odvíja sa aj vstupná kapacita sondy a vstupné napätie. Ak umiestním delič na začiatok, tak vstupná imp bude celkom nízka, alebo dať ten delič na koniec a vstupná kapacita bude kapacita deliča+kapacita káblu, teda vysoká. A ešte jeden problém, či ten delič vyhotoviť iba ako predradník, vtedy by bol vstupný odpor 10M alebo by to bol delič so započítanými vstupnými parametrami skopu a vstupná imp by bola niečo pod 1M

Ja by som to vyhotovil asi tak, že delič dám na začiatok kábla, a vyhotovým ten delič ako delič so vstupnou imp 1 meg, nakoľko chcem aby výstup z deliča bol "tvrdší". Jediné čo ma núti zvažovať možnosť dať delič na koniec je, že kábel má aj svoju indukčnosť, a mohol by sa tak so vším všudy správať ako pásmový filter.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 04 Sep 2011, 19:06

Všetko závisí od požadovanej hraničnej frekvencie. Aj o tej si už rozhodol?
0

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mjankovic » 04 Sep 2011, 19:14

Rákosnik napísal: ...osciloskop bm556 je paradní, měl jsem C1-94...

OK, diky kupím si ju :)
Vidím že niesom sám čo začínal na C1-94 a aktualne má BM556 :D
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 04 Sep 2011, 20:33

pin napísal:Všetko závisí od požadovanej hraničnej frekvencie. Aj o tej si už rozhodol?
Ak nepoznám indukčnosť resp presné parametre kábla, tak niet o akej frekvencii rozhodovať, delič sa javí ako odpor a kapacita paralelne, teda impedancia bude nepriama úmera od frekvencie. Kľudne bude stačiť prevedenie do 20MHz, využívať to budem asi tak do 1MHz
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 04 Sep 2011, 21:26

V každom prípade patrí ten sériový rezistor na začiatok kábla, tým oddeľuje kapacitu kábla od meraného bodu. Ale nie celkom, treba tam aj sériový kondenzátor (paralelne k sériovému odporu), ktorý má na frekvenčnej charakteristike sondy napraviť to, čo pokazil sériový rezistor. Ak chceš pridať aj paralelný rezistor kvôli "tvrdšiemu" deliču, na jeho polohe už veľmi nezáleží. Len pozor, ak má osciloskop vstup 1 MΩ a ty pridáš paralelne 100 kΩ, sériový odpor pre pomer 10 vyjde 810 kΩ. A merať s tým priebeh s 1 kV znamená aj okamžitú záťaž 1,2 W. S indukčnosťou koaxiálu asi problém nebude.
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 04 Sep 2011, 21:40

Ostatné už mám všetko premyslené, merať 1kV nebudem, teraz to potrebujem na meranie 340V amplitúdy, a skop zobrazí len 160V. Zajtra ak skočím do elektra, tak ukážem ako to vyzerá.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Rákosnik

Príspevok od používateľa Rákosnik » 04 Sep 2011, 23:25

mjankovic: jj měření s BM556 je pohodka :D oproti C1-94, aspoň ten, který jsem měl já. Vím je to ruskýma elytama, myslím, že trandy nebudou o nic lepsi, ale opravovat se mi nechtelo, a stejne moc funkci neměl. Podle mě je BM556 takový konečně slušný začátek :), ale toho místa, kterého mi na stole ubylo :D :lol: , ale stejně předtím i teď mám na stole bordel :D, uklidil jsem si a za dva dny je zpátky! :D

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 04 Sep 2011, 23:47

Rákosnik napísal:... mám na stole bordel :D, uklidil jsem si a za dva dny je zpátky! :D
Poriadok sa nerobí, poriadok sa UDRŽIAVA! :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Príspevok od používateľa SMITH » 07 Sep 2011, 16:56

V ARA ročník 1992 boli stavebné návody sond k osciloskopu . Myslím že tam bola 1:10 , 1:100 a diferenčná
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

alibaba

Re: osciloskopická sonda

Príspevok od používateľa alibaba » 07 Sep 2011, 17:08

Rákosnik napísal:zdravim, koupil jsem si osciloskop Tesla brno 556, a chtěl bych si vyrobit osciloskopickou sondu,
To není dobrý nápad, osciloskopické sondy jsou dneska za babku... Ještě tak když by jsi si chtěl vyrobit diferenciální vn sondu, to bych pochopil....

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 11 Sep 2011, 16:03

Tak trocha neskôr, ale už som ten delič vyrobil, je nakalibrovaný, ale problém je ten, ktorý som aj očakával, že sú tam rezonančné zákmity a objavujú sa už pri 100k. použil som asi 1.5m káblu RG58, a na začiatok naspajkoval čudo na obrázku. Ak som skrátil prívodné kákle do deliča, tak sa prekmity zmenšili, ale stále boli dosť veľké. Signál do deliča som privádzal z ďalšieho 1.5 metrového RG58/U káblu. Neviem či na iných sondách je to bežné, ale dosť ma to štve. Asi budem musieť skrátiť káble, alebo ich vymeniť, lebo majú akúsi šialenú kapacitu.
Prílohy
delč.PNG
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok