Měření indukce

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
brazdil.radek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 161
Dátum registrácie: 06 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: CZ
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Měření indukce

Príspevok od používateľa brazdil.radek » 06 Mar 2008, 14:23

POradte jak muzu zmerit indukci cívky, mám měřák UT70B, ale ten měří jenom frekvenci...da se o z neceho vypocitat?
0
\"Narodil ses jako originál, neumírej jako kopie.\"

Používateľov profilový obrázok
TAZ
Power user
Power user
Príspevky: 939
Dátum registrácie: 12 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Ostrava
Vek: 56
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TAZ » 06 Mar 2008, 17:31

Vytvoříš LC oscilátor se známým C a zbytek dopočítáš
0
Elektrika je jak ženská, šáhneš kam nemáš a máš ji....

Používateľov profilový obrázok
Jose206
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 24 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Sklabiná
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jose206 » 06 Mar 2008, 19:02

Alebo si sprav merac indukcii napr.: tento je velmi na jeho funkcie jednoduchy : http://ypsi.twingy.sk/l_c_meter
0
Viem, že nič neviem. :wink: Moje motto je: Prax je najlepšou učiteľkou. :wink:

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Měření indukce

Príspevok od používateľa Feneon » 07 Jan 2016, 13:36

...Oprášim túto relikviu...

Občas sa pustím do malých DC/DC konvertoríkov. Myslím že MC34063 je v poslednej dobe snáď môj najoblúbenejší obvod. Takže sem-tam potrebujem cievočku. Jasné že obchody sú plné, ale keď jedierok je všade okolo viac než dosť, škoda si občas niečo nezbastliť.
Takže prišiel problém, ako ich merať. Ja viem že chaloši s tými AVR turbo špeciál včehometrami sa zasmejú a tí čo majú origoš RLC mosty už padajú po zemi, nuž, ale sú aj takí ako ja, že si proste nevedia dať rady.

Skúsil som všeliaké tie prevdniky s CMOS, 555, s tranzistormi, alebo aj merák PeakTech2010 -všetko je to naprd a vhodné tak na veľké indukčnosti a taktieš majú problém s niektorými typmi jadier a to bez ohľadu na indukčnosť.

Postavil som Colpittsov oscilátor podľa:https://www.vogatek.com/electronic-proj ... index.html a musím povedať že to funguje skvelo 8) ! Akurát deličku som dal f/4 7474

(inak, neskutočne ma sklamali Teslácke MH7474, tie obvody sú snáď vyšinuté, kmitajú jak sprosté, asi staroba :pain: , zlatá Ázia)

Používam to skôr ako taký "odhadomer". Nemám hlavu na to aby som zvládal počítať ten turbovzorec. Proste som si odmeral cievky zo známou indukčnosťou a zaznamenal frekvenciu. Ja viem, blbé ale jednoduché.

Myslíte si že je vôbec vhodné takýmto spôsobom merať cievky do DC/DC konvertorov ?

Napríklad cievka 150uH rozkmitá oscilátor asi na 400kHz, ale v konvertory bude pracovať napr. pri 35kHz, Je to problém ?
0

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Měření indukce

Príspevok od používateľa vlado5 » 07 Jan 2016, 15:26

Neviem, aký problém si prežil s deličkou 7474 TESLA, ale keď dodržíš všetky zásady práce s obvodmi TTL tak by to nemal byť problém.
Stačí pripojiť kapacitu okolo 100 nF čo najbližšie k napájacím vývodom puzdra a je po probléme. Ázijské deličky možno nemajú taký problém z toho dôvodu, že nezvládajú až také vysoké kmitočty, alebo nemajú až takú veľkú strmosť čela impulzu. Sám som už viackrát prežil v praxi veľmi divné správanie sa logiky TTL v skúšobnom zapojení a to z dôvodu podcenenia blokovacích kapacít. Po ich doplnení bolo všetko OK. Čo sa týka merania indukčností, veľmi dobré skúsenosti mám s prístrojom LCM3, menej doporučujem AVR component tester. Na veľmi malé indukčnosti je najvhodnejší rezonančný merač, uverejenený v AR, už neviem v ktorom roku - ak by niekoho zaujímalo, môžem pohľadať. Je to zapojenie s NE555 ako oscilátor a rezonančné maximum je merané analógovým prístrojom.
0

Napísať odpoveď