Odvrtanie zavitnika

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

besttracker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 28 Okt 2010, 00:00
Vek: 36

Odvrtanie zavitnika

Príspevok od používateľa besttracker » 05 Jún 2011, 21:06

Zdravim
Viem ze je toto viac menej elektro forum,ale chcem sa aj tak opytat:
odlomil som v diere zavitnik :oops: (http://www.rajsportu.cz/cyklistika/_pic ... 134611.jpg )a chcem sa opyta ma niekto skusenost ako ho odstranit?skusal som googlit a naslo mi to rozne metody,ci uz specialnu elektrodu na to,alebo nejake specialne vrtaky na to,ma niekto s tim skusenosti? je to odlomene priamo rovno s povrchom,tak je to na figu borovu s tim hntut...rozmyslal som to aj nahriat ,,autogenom,,len je to na mieste kde to nemozem nejak nahrievat,diky za reakciu
0

vietor

Príspevok od používateľa vietor » 05 Jún 2011, 21:27

spominas nejaku specialnu elektrodu...cize nieco podobne si uz asi nasiel...tak nic :D
Prílohy
ST4-64.gif

Používateľov profilový obrázok
einsteinmino
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2249
Dátum registrácie: 16 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa einsteinmino » 05 Jún 2011, 21:33

koľkatka je to závitník? V akom materiáli sa ti zlomil?
0
___________________________________________
Pracujem na 1kW meniči do auta, na zosilňovač

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Napster050 » 05 Jún 2011, 21:33

zavitnik ma tvar takej špiraly, takže ked pichneš nejaky pevny predmet do tych vyfrezovanych dražok (predmet musi mať taky "dvojity" hrot - napr pevna tenka pinzeta) a otočiš s nim tak ho pekne vykrutiš.

Neviem ale aku maš velkosť zavitnika, ja som takto vytiahol zalomeny zavitnik M3.
Ak je to nejaka M8 a vyššie tak to už asi pinzetov nepojde, ale čimsi väčšim podobny by mohlo :D
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Príspevok od používateľa nalimko33 » 05 Jún 2011, 21:42

v strojárstve sa zalomené závitníky v drahom obrobku vyiskrovali...

ale to fakt len vo fabrike... videl som to - je to super... vaňa s elektrolytom a Cu elektróda, ktorá sa približovala k závitníku z neho pomocou oblúku odoberala materiál - ten sa uvolňoval do elektrolytu...
0

Používateľov profilový obrázok
mirki
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33

Príspevok od používateľa mirki » 05 Jún 2011, 22:09

Taký priemer to v pohode položíš na to matku a zvnútra zavaríš matku o ten zlomený závitník a potom to pekne vykrútiš kľúčom.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 05 Jún 2011, 22:17

Závitník má tři segmenty. Do jejich mezer zasuń co nejhlouběji tři ocelové trny (něco jako dráty do biciklového kola). Doprostřed vzniklé mezery vlož kulatinu odpovídajícího průměru a dráty k ní přivař. Za celek se to kleštěmi pokus vyšroubovat.
Prílohy
zavit.PNG
0

besttracker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 28 Okt 2010, 00:00
Vek: 36

Príspevok od používateľa besttracker » 05 Jún 2011, 22:44

no je to M 14x1,5 -tka a je to v beznej oceli oznacenie neviem :oops: co je tost obstojne velke,skusal som to kliestami,ale urval som aj ten zbytok co tam trcal z toho :-)ale ksusim cez vikend nieco urobit co spominal breta1len sa bojim ked som to urval,tak ze nejaky ,,trn do tych medzier bude obstojne tazke urobit aby to taku silu udrzalo.... skusal som tam privarit matku,ale zvar to neudrzal...tak zvar vydrzal,len praskol aj kusok zavitnika s tou matkou....
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1683
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Príspevok od používateľa cs001 » 05 Jún 2011, 22:54

mirki napísal:Taký priemer to v pohode položíš na to matku a zvnútra zavaríš matku o ten zlomený závitník a potom to pekne vykrútiš kľúčom.
...lenze ta potvora zavitnik sa zlomi cca 3mm v diere, to sa mi tiez stalo uz davnejsie (priemer M4) a zatial som ho nevytiahol, samozrejme stalo sa to v poslednej diere,
mozno to teraz skusim opät po nejakom dobrom napade ako na to...
0

alibaba

Príspevok od používateľa alibaba » 10 Jún 2011, 11:51

jsi spěchal a málo mazal.... Když děláš závity, musíš vždy jen kousek pootočit a pak zase nazpět, a mazat repkovým olejom, alebo slinami a odstraňovat piliny. A také, když začínáš dělat závit, tak ty závitníky pro ruční řezání jsou tři, označené jednou čárkou (to je 1., předřezávací), pak je 2. řezací, s dvěmi čárkami a třetí, dokončovací je bez čárek. A musíš začít tím prvním, a nastavit pěkně kolmo. A ten otvor pro závitník musí být 0.8 x průměr. Takže pro M14 to je 14x0.8 = 11.2 až 11.5 mm.

Když už jsi to zlomil, a je to v oceli, tak jediná šance jak to dostat ven je nejprve to celé, tu díru se zlomeným závitníkem ohřát plamenem a pomalu vychladnúť, protože závitník je zakalený. A potom až změne, tak ho zkusit odvrtat. To nás učili v ZPA, na učilišti, kde sem se kdysi vyučil mechanikom. Zkutečně to funguje, jsme to trénovali.

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Napster050 » 11 Jún 2011, 01:24

ty jo, tak to si sa pochlapil ked si urval až M14ku.
si jedol pred tym ňáke rambo-keksy ? :lol:
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Jún 2011, 07:50

Zalomený závitník v diere je ,,nočná mora "každého zámočníka.
Zlomiť 14 ku tak to už je treba vedieť. :lol: Ale h lavne treba vedieť rezať.,tak ako ti hore popísali.Po kúskoch dopredu, dozadu ,a mazať,a nezlomíš ani 3 ku v hliníku.
Ked je to malý priemer do 5-6mm, tak sa dá vykrúťiť vidlličkovým skrutkovačom opatrne za jedno ,,krídielko" kyvkaním do strán alebo ,pokial je to možné,a je možnosť potom prerezať na väčšiu dieru ,tak najjednoduchšie je vyraziť ho z dierky tvrdým hrotom, napr pribrúseným nastrelovacím klincom do vhodného tvaru a priemeru.Prípadne ho tým klincom postupne rozmrviť na ulomky.Niekedy sa dá aj vytočiť s opačnej strany ak už kúsok trčí .Alebo skúsiť ho naklepávať v smere osi z jednej aj s druhej strany,kým sa neuvolní zaseknutie v závite a potom sa dá točiť.Najlepšie bude skúšať kombinácie.Kedže je to v pedáli,určite sa to dá nahriaať poobvode tá hlavica.Potom ju na nákove alebo sveráku kladivom naklepať po obvode aby sa roztiahla a nastriekať konkorom aby vliezol do závitu a potom rýchlo upnúť do sveráku a skúsiť ho vytočiť tak že buzdeš tým hrotom vyklepávať do opačného smeru.Môžeš použiť aj ihlový pilnik prispôsobený.Možno povolí v závite a možno ho budeš musieť rozdrviť na kúsky aspoň jeno krídielko a potom vypadne.Prinajhoršom by som ho skúsil vytaviť elektrodou odspodu,opatrne aby sa neprilepil na závit,tak aby vytekal dolu.Len je to dosť nebezpečné zdola,pozor na oči.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 11 Jún 2011, 08:41

Čistá "studená" metoda je vyjiskřování, nebo odvrtání trubkovým diamantovým vrtákem.
0

Muerto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 281
Dátum registrácie: 28 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Nove Mesto nad Vahom

Príspevok od používateľa Muerto » 11 Jún 2011, 10:38

S takto velkym priemerom nemam skusenost ale uz som vytahoval snad vsetky premery do M12 (s beznym stupanim) najlepsie sa vytahuju spiralove co nieje tvoj pripad , kedze mas prieberny zavitnik tak mas asi dieru cez cely material . Jedine co ti viem poradit je zober nejaky tvrdsi material najlepsie iny zlomeny zavitnik zabrus si ho do spica a postupne orzbijaj po kuskoch ten zalomeny zavitnik , je to kalene tak sa neboj potom trieskat poriadne on by mal postupne pukat a male kusky budu zneho odskakovat (pozor na oci - niekedy to lieta kade chce)

Ked budes v buducnosti taketo nieco rezat tak aj na viac krat .. par krat otocis zavitnik a ked ti pojde tazko tak ho cely vytiahni vyfukaj dieru a rez znova , nezabudaj to taktiez s niecim mazat .
0

ujo-elektron

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 11 Jún 2011, 12:58

Napster050 napísal:ty jo, tak to si sa pochlapil ked si urval až M14ku.
si jedol pred tym ňáke rambo-keksy ? :lol:
Alibaba nepísal, že urval M14-ku. Čítaj pozornejšie.

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 11 Jún 2011, 13:49

Taky Napster nereagoval na alibabu ale na besttrackera, ten si asi dával hopsinky :D
0

amater
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 19 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: nižna

Príspevok od používateľa amater » 11 Jún 2011, 21:05

odial si u nas v praci Ti to vyiskrim ak si niekde poblisku
0

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Odvrtanie zavitnika

Príspevok od používateľa clim-ber » 19 Apr 2019, 01:34

Vyuzijem vlakno - ma tu niekdo vyiskrovacku ? Potrebujem vybrat M4-ku zavitnik z liatinoveho turbo slimaka. Ostalo mi cca 5-8 mm v slepej diere - frezovat, vrtat ani navarit sa neda.
0

smugli
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 07 Jún 2015, 06:18
Bydlisko: Košice

Re: Odvrtanie zavitnika

Príspevok od používateľa smugli » 19 Apr 2019, 02:36

Mám som z Košíc
0

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Odvrtanie zavitnika

Príspevok od používateľa clim-ber » 19 Apr 2019, 04:50

OK, SS.
0

Napísať odpoveď