Oprava osciloskopu BM566A

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Infinity
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 32

Oprava osciloskopu BM566A

Príspevok od používateľa Infinity » 24 Jún 2011, 15:45

Zdravím chcel by som sa spýtať či mi niekto nevie poradiť čo pozrieť,vymeniť atď. ked zapnem daný osciloskop a lúč na obrazovke neni takmer vôbec videť a po dlhšej dobe ho je videť lepšie len na krajoch obrazovky. V prípade že potrebujete vam môžem nafotiť čokolvek ak to pomôže. Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Infinity
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 32

Príspevok od používateľa Infinity » 25 Jún 2011, 22:34

nikto mi nevie poradiť ? :-/ aspon niaku radu lebo čo sa týka osciloskopov som uplne na dne s vedomosťami ohľadom opravy :)
0

Používateľov profilový obrázok
ypsi
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1546
Dátum registrácie: 09 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 106

Príspevok od používateľa ypsi » 25 Jún 2011, 23:04

"niaku radu"? Schema existuje volne k stiahnutiu, multimeter predpokladam ze vlastnis. Dalsi postup je dufam jasny.

Tak na okraj, osobne nemyslim, ze zrovna tento osciloskop je vhodny na ucenie sa oprav podobnych pristrojov.
0
...som zhasol...

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 25 Jún 2011, 23:18

ypsi napísal:Tak na okraj, osobne nemyslim, ze zrovna tento osciloskop je vhodny na ucenie sa oprav podobnych pristrojov.
Suhlas...
Este dodam ze vo vseobecnosti sa osciloskop bez osciloskopu opravuje len velmi tazko...
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
Infinity
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 32

Príspevok od používateľa Infinity » 26 Jún 2011, 00:55

no mám aj druhý osciloskop akurát že BM463 čiže žiadna výhra.. a ten BM566A som dostal zadarmo takže keby sa mi ho podarí opraviť by som bol rád. A je fajn rada že zmerať multimetrom, mi je jasné že nie kuchynskou váhou akurát že neviem kde a čo zmerať lebo neviem od čoho záleží intenzita lúču na obrazovke atd. Takže by som poprosil o radu ktorý z modulov čo sa nadhádza v skope riadi obrazovku.. schému a celý manual mám len tak medzi rečou. :)
0

Používateľov profilový obrázok
ypsi
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1546
Dátum registrácie: 09 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 106

Príspevok od používateľa ypsi » 26 Jún 2011, 09:36

U 566 (A) intenzitu stopy ovplyvnuje vsetko od od vertikalov, casovky, zdrojov, a koncovych stupnov po obrazovku.
Ale kedze mas manual, multimeter, kuchynsku vahu takisto, tak urcite zvladnes pomerat to, co je napisane v popise oprav a nakreslene na scheme.

Iba tak z mojich skusenosti asi zo 6timi 566, 90% problemov bolo z uhnitymi nohami suciastok (zaludna vada), a asi 5 % bol problem v kobke VN, je tam jeden hovnak, ktory ti zvodom sposobi zmaknutie VN.

a tych zvysnych 5% bolo x hodinove sedenie nad tou strojovnou a priserne nadavky na konstrukterov.

Mnoho zdaru.
0
...som zhasol...

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Príspevok od používateľa SMITH » 26 Jún 2011, 09:45

1. Prečítaj si knihu Poznávame elektroniku VII
http://www.promenada.sk/p/145851-poznav ... oniku-vii/

Je v nej výborný popis všetkých obvodov u analogového osciloskopu .

2 . Jedná sa o elektronický prístroj a ten sa začína kontrolovať od zdroja a pokračuje sa cez ostatné komponenty áž po zobrazovač .
POZOR v oblasti napájania obrazovky sa nachádza VN napätie
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
Infinity
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 32

Príspevok od používateľa Infinity » 26 Jún 2011, 11:58

fajn ďakujem chlapci tak sa do toho pustím :)
0

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 26 Jún 2011, 12:22

Tak veľa šťastia...tiež som mal tento skop, mal som poruchu na jednom kanáli, otvoril som to a mohol jedine precínovať prípadné spoje kvôli studákom, toť bolo všetko...Je to hrozne zložitý skop a navyše komplikovane sa to všetko vyberá, celá oprava je na týždeň neustálej roboty...

Používateľov profilový obrázok
Infinity
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 32

Príspevok od používateľa Infinity » 26 Jún 2011, 18:59

noo videl som čo ma čaká a došiel som na to že v zosilnovači chývajú 2 integrované obvody 7400 a 7472 v paticiach a 3 tranzistory KF508 takže doplním a uvidím čo to povie :)
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Príspevok od používateľa SMITH » 27 Jún 2011, 14:34

Už si ho zapínal ? Ak ešte nie , tak ho prvý raz zapni cez 60W žiarovku . Ak na chvílu blikne a potom bude len mierne "žhnúť" tak ho môžeš zapojiť napriamo .

Je to kontrola proti šlus skratu .

P.S. žiarovku samozrejme do serie s fázou
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
Infinity
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 32

Príspevok od používateľa Infinity » 27 Jún 2011, 17:09

zapínal šak ako tak ide lenže ten lúč to neukazuje správne :) na okrajoch obrazovky ho je len dobre videť ale v strede takmer vôbec :)v tom je problem celý :)
0

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Príspevok od používateľa MacGyver » 27 Jún 2011, 17:14

Stiahnut z netu servisny manual a pekne po poriadku premeriat napatia na kontrolnych bodoch. Toto je uplne prvy krok ktory treba spravit :wink:
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

Cak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 157
Dátum registrácie: 19 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Trnava u Zlína
Vek: 32

Príspevok od používateľa Cak » 27 Jún 2011, 17:28

Možná blbý dotaz, ale jak reaguje ostření a jas stopy? Oba kanály mají stejný problém? Manuál máš?
0

Používateľov profilový obrázok
Prcek111
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 280
Dátum registrácie: 11 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Rohožník
Vek: 29

Príspevok od používateľa Prcek111 » 27 Jún 2011, 17:48

Zdravím, nechem zakladať novú tému, tak teda ak môžem rád by som sa pripojil tuna. Mám tiež BM 556 a teoreticky tú istú závadu , zo začiatku mi nevedelo zobraziť lúč bol mimo obrazovky , po výmene pár trandov a meraní som lúč našiel no nie je vychýlený. Je zobrazený horizontálne ale nie je vychýlený vertikálne, Profesor mi poradil že musím hľadať problém v časovke. Pár trandov som vymenil čo sa mi nezdali a jeden mal utrhnutú nožičku ako tu jeden užívateľ povedal bola zhnitá :D ..... no stále neviem prísť na závadu. Diódy v zdroji som premeral, a teraz už len musím merať pracovné body , no bojím sa VN :(
0
Študent FEI STU BA

Používateľov profilový obrázok
Infinity
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 32

Príspevok od používateľa Infinity » 27 Jún 2011, 22:44

Cak napísal:Možná blbý dotaz, ale jak reaguje ostření a jas stopy? Oba kanály mají stejný problém? Manuál máš?
ostrenie a jas stopy ide v poriadku akuráť že aj ten jas stopy ked dám na maximum tak je to slabo vidieť tú stopu myslím. najlepšie je ju vidieť ked tým pot čo sa ním posúva stopa dolava a doprava po obrazovke a ked v krajnej polohe že je vidieť len kúsok stopy vtedy ju je videť zretelne a jasne. ale v strede ked sa natiahne na celú obrazovku tak ju skoro vôbec neni vidieť.
0

Používateľov profilový obrázok
Prcek111
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 280
Dátum registrácie: 11 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Rohožník
Vek: 29

Príspevok od používateľa Prcek111 » 29 Jún 2011, 19:18

Chcel som sa len pochváliť že dnes som ten skop rozbehal. Boli na časovej základni odpálené 2 KSY 72 a jedna KC 521 mala odhnitú nožičku :D tieto som vymenil + našiel som asi 4 studené spoje :D Teraz už ide časovka pekne, ficia mi aj oby dva kanály ale nefunguje mi automatika, na to sa este budem musiet mrknut.

Prvý krát mam nejaký skop v ruke takźe by som vás rád poprosil nejakú literaúru, kde by som sa dozvedel viacej. ďakujem
0
Študent FEI STU BA

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Príspevok od používateľa SMITH » 29 Jún 2011, 19:30

Ako som písal vyššie : Poznávame elektroniku VII osciloskopy .
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Príspevok od používateľa MacGyver » 29 Jún 2011, 19:53

Niekde v casopisoch (nepamatam nazov) bol aj serial o meraniach pomocou osciloskopu. Ked budem doma, tak ti to sem hodim.
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

Používateľov profilový obrázok
Prcek111
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 280
Dátum registrácie: 11 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Rohožník
Vek: 29

Príspevok od používateľa Prcek111 » 29 Jún 2011, 21:06

SMITH ďakujem, zohnal som si to a je tam zrejme všetko čo potrebujem :)
0
Študent FEI STU BA

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok