Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
ali_gi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 23 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Trenčín
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa ali_gi » 15 Okt 2012, 21:10

Ahojte,

obraciam sa na Vás s otázkou :) . Potreboval by som zmerať priebeh jednosmerného napätia s výškou cca 400V(zvlnenie cca +-30V = za PFC), je možné to realizovať osciloskopom TDS2012 ( CAT1 ) spolu s originál sondou 1:10 ? Aké je vlastne maximálne napätie, ktoré sa može dostať na vstup osciloskopu? Ďakujem skúsenejším za odpovede :wink:
PS: ak by niekto mal tip na literatúru, kde sa táto problematika spomína, bol by som vďačný.
0
začiatočník, ktorý rozumie iba málo veciam:D

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Okt 2012, 21:38

ali_gi napísal: Potreboval by som zmerať priebeh jednosmerného napätia s výškou cca 400V(zvlnenie cca +-30V = za PFC), je možné to realizovať osciloskopom TDS2012 ( CAT1 ) spolu s originál sondou 1:10 ? Aké je vlastne maximálne napätie, ktoré sa može dostať na vstup osciloskopu?
Univerzálna literatúra asi neexistuje ...

No poštuduj návod na obsluhu toho osciloskopu a najmä tej sondy.

No len taká úvaha: Sieťové napätie má rozkmit asi 650 V. Predpokladám, že sa nikto nerozpakuje si ho pozrieť. (Tektronix má min. citlivosť 50 V/ dielik. A má 8 dielikov na obrazovke. Preto by som sa nerozpakoval so sondou tých 400 V zmerať).
Predpokladám, že to bude niečo podobné, ako pri multimetroch. Tých 1 000 V DC aj AC so sondou 1 : 10 a aspoň 100 V napriamo ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa misocko » 15 Okt 2012, 21:47

no myslim ze tu ali_gi myslel skor na to ze ked ma na jednosmernom napeti 400V zakmit +-30V , a ten zakmit by chcel vidiet niekde uprostred obrazovky s tym ze tych +-30V bude roztiahnutych na celu obrazovku

@ali_gi
podla mna musis tych 400V zrazit protinapetim s -400V a merat iba zostatkovych -+30V
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Okt 2012, 21:51

Ale čoby ! Však tam má vertikálny posun lúča. Prípadne si môže dať AC režim a zosilniť len to zvlnenie.

Inak, osciloskop má určite vstavané poriadne prepäťové ochrany ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa misocko » 15 Okt 2012, 21:55

takze myslis ze to mozme pusunut vertikalnym posuvom ? nic neodpalim ? no ja osobne neriskujem :)
0

Používateľov profilový obrázok
ali_gi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 23 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Trenčín
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa ali_gi » 15 Okt 2012, 22:02

Dolfi dík za reakciu. Preventívne zisťujem či by sa mi mohlo tými 450V podariť odpáliť ten scope. V manuáli spomínajú len 300Vrms na vstupe teda teoreticky ak to vynásobím x10(sodna 1:10) nemalo by nič nebezpečné hroziť, no radšej sa spýtať ako odpáliť nie celkom lacnú vec :wink:
misocko :Merať zvlnenie toho napätia už sa bude dať pohodlne cez AC režim, no najskôr to musí vydržať vstupná časť osc.

Manuál k osc:
http://www.physics.fsu.edu/users/Wahl/l ... DS2012.pdf
0
začiatočník, ktorý rozumie iba málo veciam:D

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1683
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa cs001 » 24 Okt 2012, 22:03

Podla blokovej schemy je osciloskop pripjeny k sieti trojvodicovym kablom a PEN je spojeny s chasis a GND vstupov.
Pokial meras v galvanicky od siete neoddelenych obvodoch (napr sietova cast spinanych zdrojov) musis si davat pozor na pripojenie GND sondy osciloskopu. Kolega si takto este viac odpalil uz odpaleny zdroj v monitore :wink:
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Okt 2012, 22:40

To samozrejme treba absolútne rešpektovať ! Časti galvanicky spojené so sieťou sa sieťovým osciloskopom, bez oddeľovacieho trafa, (musí byť oddelený osciloskop alebo zariadenie), vôbec nemôžu merať !

(S rizikom je možné merať "univerzálne" elektrónkové TV, rádiá, ak si správne pichneme šnúru do siete a na kostre nie je fáza). :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa xmilos » 25 Okt 2012, 06:52

Dobra otazka, pred tym, nez som prvy x zmeral Uce na budiacom tranzistore VN monitora, prirucku som studoval pre istotu 2x.
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa kubo150 » 25 Okt 2012, 10:55

Ja mám práve preto skop oddelený cez 2 trafá, aj kôli nižšej kapacite medzi vinutiami. Niektoré skopy mali max povolené napätie 400V, niektoré 300V DC+AC teda ak si naň dal 200V jednosmerných, tak potom si už mohol teoreticky ísť len na 100/200 V rozkmit. Neviem, ale také bezné osciloskopy prepäťovú ochranu nemajú, skôr sa ozve zvuk, podobný ffuh, možno spolu so zábleskom a niečo sa zničí.
A so sondami 1:10 je to asi tak, že laik by si mohol myslieť, že môže pripojiť teoreticky 3000/4000V ale nieje tomu tak, sonda tiež môže byť do 500V alebo len 1000 a to je jej max, inak zbĺčí jak sirka. Teda do osciloskopu by bolo pripojených 50/100V.
Osciloskopy majú väčšinou max 5-10V na dielik, zriedka 20V/d takže pri obrazovke 8 dielkov sa dá zobraziť sin. amplitúda 20-40V poprípade 80V.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

shaft
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 19 Mar 2013, 17:49
Bydlisko: Trnava
Vek: 28

Re: Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa shaft » 25 Feb 2015, 16:55

Mám podobnú otázku. Mám osciloskop Rigol DS1074Z so sondami Rigol RP2200.
V popise osciloskopu je toto:
Maximum input voltage:
CAT I 300 Vrms, CAT II 100 Vrms, transient overvoltage 1000 Vpk
With RP2200 10:1 probe: CAT II 300 Vrms
A na sonde toto:
1x:
CAT II 150 VAC
10x:
CAT II 300 VAC
Môžem s touto sondou a osciloskopom merať elektrónkový zosík kde je približne 400V jednosmerných a 80V rms signál? Alebo musím kúpiť sondu 1x100.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Feb 2015, 17:21

misocko napísal:takze myslis ze to mozme pusunut vertikalnym posuvom ? nic neodpalim ? no ja osobne neriskujem :)
Keď mu zaradíš striedavú väzbu, tak sa na dosku vertikálneho deliča tých 400V ani nedostane, uvidíš tam len zákmit tých 30V.

-- Spojený príspevok 25 Feb 2015, 18:26 --

Mimochodom, len taký dodatok, akýkoľvek osciloskop nie je vhodný na meranie sieťového U, pokiaľ obsluha nevie, čo robí, prípadne nemá galvanické oddelenie od siete a v prípade združeného napätia je to nereálne. Kostra sondy je spojená s kostrou prístroja, ten zasa s vodičom PE. Ak by si aj oddelil osciloskop od zeme, združené nenameriaš, pretože jeden pól bude na kostre a voči zemi 230V. Musel by si aj meraný objekt oddeliť trafákom, čo môže vnášať chybu do merania. Preto považujem osciloskop za nevhodný k meraniu siete. Ani väčšina sond nie je na to stavaná, pretože kostra býva obnažená.

Na tieto účely je vždy lepšie použiť scopemeter, ten má plávajúcu zem a delič často aj 500V/div., takže nerobí mi problém pripojiť sem aj združené napätie. Jediné, čoho sa musím báť je, aby pri dvojkanálovej prevádzke mali obe sondy na kostre rovnaký potenciál.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa kubo150 » 25 Feb 2015, 18:37

Prečo by mal byť problém merať združené alebo akékolvek iné napetie ak bude oddelený aj skop a aj merané zariadenie? Nebude to vôbec problém a rušenie tam nemá odkial ísť, problém bude iba kapacita oddelovacieho trafa, ak teda bude meraný signál tak meký, že ho to ovplyvní, a častokrát to tak aj je, takže pozor na to. Je to možno teda nevhodné v istých prípadoch ale nie nerealne.

Samozrejme na združené bude potrebná príslušná sonda, lebo skopy niesu stavané na také napätie a ani ich zobrazovaný rozsah.

Prípadne 2 sondy na 2 kanálovom skope v režime add a nemusí byť ani galv oddelenie.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Feb 2015, 18:43

Keby si komplet čítal, čo som napísal, dočítal by si sa, že nie je vhodný, nie nepoužiteľný ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa kubo150 » 25 Feb 2015, 20:34

Drakoush napísal:Mimochodom, len taký dodatok, akýkoľvek osciloskop nie je vhodný na meranie sieťového U, pokiaľ obsluha nevie, čo robí, prípadne nemá galvanické oddelenie od siete a v prípade združeného napätia je to nereálne. Kostra sondy je spojená s kostrou prístroja, ten zasa s vodičom PE. Ak by si aj oddelil osciloskop od zeme, združené nenameriaš, pretože jeden pól bude na kostre a voči zemi 230V. Musel by si aj meraný objekt oddeliť trafákom, čo môže vnášať chybu do merania.
Veľa prístrojov je triedy ochrany 2, A veľa prístrojov triedy ochrany 1 so združeným napájaním, trebars stará WTU zváračka nemá problém s nejakým meraním, nieje potrebné oddelovať....., stačí že bude oddelený osciloskop, tj nič nerealne, bude to iba nebezpečné.

Akú chybu do merania by vnieslo oddelenie aj meraného objektu voči beraniu, kedy je oddelený len osciloskop? Ja myslím že ak je oddelený aj osciloskop a aj meraný objekt je to lepšie ako keď je oddelený samotný osciloskop.

Už rozumieš?
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Feb 2015, 20:50

Ad1 - ak chceš mať fázu na plášti stroja a na všetkých jeho kovových častiach, tak budiž, pre ostatných je to nereálne.
Ad2 - transformátor na oddelenie meraného objektu sa nedá vždy použiť. Navyše v niektorých prípadoch je to nemožné, nakoľko by vniesol alebo chybu do merania, alebo nežiadúco zaťažil meraný objekt. Proste meranie združeného napätia si nepredstavuj ako napichnutie sondy do zásuvky, rátaj s inými prípadmi.

A vysvetli mi, ako si to myslel s tou WTU zváračkou. Aj tá má problém s meraním, ak chceš namerať združené napätie. Pretože jedna fáza bude na osciloskopickej kostre. Nebude nič skratovať, isteže, pretože osciloskop bude galv. oddelený, ale meraný objekt už nie. Takže máš fázu na kostre.

A nosiť k osciloskopu ešte trafáky - jeden na oddelenie objektu, druhý skopu, to vidím ako totálny nezmysel.

Samozrejme meranie siete osciloskopom nie je nemožné, všetko sa dá, ale nie je to praktické, bezpečné.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa kubo150 » 25 Feb 2015, 22:43

Tak ako som povedal, je to nepraktické, nebezpečné ale nie nemožné.

To s tou zváračkou bol príklad, je to jedno... Vela krát som meral s fazou alebo nejakým slušnejším potencialom voči zemi na kostre skopu, dával som si viac pozor, ale proste zmerať som to potreboval....

A ako som povedal, aspom 2 kanálový skop a režim add s dvomi sondami. Problém je že na mernaie jedného kanála sa spotrebujú 2 kanále. kostra môže zostať ukostrená, pri meraní sa nepoužíva, akurád sa konce prepoja/nespoja navzájom.

A ja som napr mal aj normálne analog ktorý mal vidlicu a bol v umelej krabici. Pravda je... nemal som naň dobré spomienky lebo bol pokazený, ale s ním by myslím meranie so sondou nerobilo problém ani na 3f sieti, takže nie úplne akýkolvek osciloskop.

K tomu ad2, aké prípady? Zaujíma akým princípom by tam malo vznikať to rušenie, lebo podla mňa tam rušenie nebude o nič večšie ako pri meraní bez transformátorov, ak by to možné bolo bez skratov.
0
Naposledy upravil/-a kubo150 v 25 Feb 2015, 22:59, upravené celkom 1 krát.
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Feb 2015, 22:50

Aké rušenie? Kto hovorí o rušení?

Jeden z mnohých príkladov je meranie fázového posuvu U voči I, dám kliešte, napäťovú sondu, ale výsledok mám skreslený, pretože samotný trafák mi môže spôsobiť tiež fázový posun medzi p a s.
Iný prípad, mám moc mäkký zdroj, takže trafákom ho zaťažiť nemôžem.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa kubo150 » 25 Feb 2015, 23:46

Tak U voči I sa dá merať merať aj za trafom.... a keď je reč o skope, predpokladal som chybu v meraní jedine asi rušením.

A ak je zdroj dosť silný aby utiahol zariadenie, mohol by zvládnuť príslušný trafák... bavíme sa o oddelení od siete, tak tam hadam slabý zdroj nebude jedine že práve nemám dosť silný oddelovací transformátor čo naozaj v prípade 3f siete je problém mať také trafo resp 3 trafá, neviem, to sú moc špecifické prípady ktoré som normálne nepredpokladal
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

shaft
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 19 Mar 2013, 17:49
Bydlisko: Trnava
Vek: 28

Re: Najvyššie možné U na vstupe osciloskopu?

Príspevok od používateľa shaft » 26 Feb 2015, 17:34

No dosť ste sa tu rozpísali a mne by ste poradiť nevedeli ? :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok