Tesla ERS 50 - Nehreje

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
VaNoS
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 27 Nov 2012, 16:43
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Tesla ERS 50 - Nehreje

Príspevok od používateľa VaNoS » 27 Nov 2012, 16:56

Zdravím chlapi,
vopred sa ospravedlňujem ak ste to tu už riešili, ale potreboval by som poradiť ohľadom mojej mikropájky Tesla ERS 50. Mám ju už veľa rokov a vždy mi dobre poslúžila, no pred nedávnom začala mať problém s prehriatím hrotu a dnes už hrot nenahriala. Čo je, ale zaujímavé, po vypnutí a zapnutí opäť hriala do momentu než dosiahla regulovanej teploty a znova prestala hriať. Preto som sa s vami chcel poradiť čo s ňou môže byť. Neotravoval by som, ale pred nedávnom mi zomrel otec, ktorý bol na takéto veci fachman a určite by mi ju opravil, ale tentoraz to musím zvládnuť sám.
Za každú dobrú radu vopred Ďakujem.

PS: Pokiaľ by sa nedala opraviť, darujem ju niekomu z Vás na náhradné súčiastky a ja si kúpim úplne novú
0

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Tesla ERS 50 - Nehreje

Príspevok od používateľa Dali2 » 27 Nov 2012, 17:02

Vyrobca ma priamo na svojich strankach schemu aj s navodom na nastavenie, ktory sa da perfektne pouzit pri oprave. Nedavno som ho pouzil aj ja, mal som podobny problem, a nakoniec to vyslo tak, ze bol vadny cermetovy trimer RP1.

Tu je link: http://sagat.vyrobce.cz/doku.php

dole mas dva odkliky na schemu a nastavenie. Skus to premerat, uvidis, co ti z toho vyjde.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Tesla ERS 50 - Nehreje

Príspevok od používateľa Jirka84 » 27 Nov 2012, 17:08

Nevím, znáš-li tuto stránku, kde jsou i hodnoty zapnutého a vypnutého stavu :
http://www.satelit.cz/setkani/Dokumenty ... /ERS50.JPG
Zkus jít podle tohoto schema.
Doplním předchozí nabídku - mají tam i rady:
http://sagat.vyrobce.cz/doku.php?id=faq ... ene_otazky
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
VaNoS
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 27 Nov 2012, 16:43
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Tesla ERS 50 - Nehreje

Príspevok od používateľa VaNoS » 27 Nov 2012, 17:14

Popravde, neviem ako mám merať tie KT hodnoty, čo je KT?
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Tesla ERS 50 - Nehreje

Príspevok od používateľa Jirka84 » 27 Nov 2012, 17:37

První část - silovku - máš funkční. Ne vždy hned klekne KT čko. Závada je v ovládání/vyhodnocování teploty hrotu KT JE JEN SPÍNACÍ ČLEN, odejde obyčejně jako poslední.
Protože nevím , jaké máš el.technické znalosti, doporučuji schema se základními hodnotami - zap/vyp, co jsem přiložil jako 1.odkaz.( http://www.satelit.cz/setkani/Dokumenty ... /ERS50.JPG - zvětšením obrázku si zobrazíš i napěťové hodnoty, potřebné k základnímu ověření funkcí celé ERS50) Jde o měření na cca úrovni ZŠ, jinak pokud se nedokážeš orientovat ani v tomto základním návodu, pak se raději obrať na někoho známého, co se učí třeba ve druhém/třetím roce elektro nebo IT. Snad bude natolik už znalý, že Ti dokáže pomoct. Jedině, že bys popsal, co jsi osobně schopný měřit, čemu ještě rozumíš, a čemu už ne. Nic neni tak horké, jak to na první pohled vypadá.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Tesla ERS 50 - Nehreje

Príspevok od používateľa Dali2 » 27 Nov 2012, 17:41

VaNoS napísal:Popravde, neviem ako mám merať tie KT hodnoty, čo je KT?
KT je kontrolny bod, na scheme su tieto body oznacene kruzkom a napisom KTxx. V postupe nastavenia mas napetia, ake maju byt v tychto bodoch podla toho, ci hrot hreje alebo nie (stav indikuje LED-ka). Podla toho, ake su tieto napetia sa da odvodit, kde je chyba :-)
Skus to rozobrat, pomerat a uvidis, co ti z toho vyjde, popr. daj sem hodnoty, co si nameral a budeme mudrejsi.
0

Používateľov profilový obrázok
VaNoS
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 27 Nov 2012, 16:43
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Tesla ERS 50 - Nehreje

Príspevok od používateľa VaNoS » 27 Nov 2012, 19:13

Takže hodnoty sú normálne, problém je s hrotom, buď výhrevné teliesko, alebo je zlomený silikónový kábel, ešte zistím, ale elektronika je v zrejme v poriadku.
0

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Tesla ERS 50 - Nehreje

Príspevok od používateľa Dali2 » 27 Nov 2012, 19:48

VaNoS napísal:Takže hodnoty sú normálne, problém je s hrotom, buď výhrevné teliesko, alebo je zlomený silikónový kábel, ešte zistím, ale elektronika je v zrejme v poriadku.
Áno, to je najčastejšia závada, spálené teliesko, výmena je pomerne jednoduchá, kúpiš ho tam, kde je aj schéma - majú všetko - hroty, rúčky, telieska, transformátory, plošáky, poprípade nové pájkovačky :-)
Odporúčam kúpiť si telieska rovno dve-tri do rezervy.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Tesla ERS 50 - Nehreje

Príspevok od používateľa Jirka84 » 27 Nov 2012, 19:58

A také se patří připomenout: koupit si i rozdílné velikosti pájecích hrotů. Jinak je to vcelku spolehlivá a nepostradatelná pomůcka do dílny dobrého bastlíře kromě nouzového osvětlení a UPS k PC - právě je výpadek sítě, končím :) , :(
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
VaNoS
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 27 Nov 2012, 16:43
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Tesla ERS 50 - Nehreje

Príspevok od používateľa VaNoS » 29 Nov 2012, 00:40

Díky chlapi, už ju nebudem riešiť, kupujem novú ERS 50, tá moja má už viac ako dvadsať rokov, keby ste ju niekto chcel je k mání.
0

Používateľov profilový obrázok
Vojta
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1039
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 15:34
Bydlisko: Františkovy Lázně
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla ERS 50 - Nehreje

Príspevok od používateľa Vojta » 29 Nov 2012, 18:53

Ty nové jsou prý (mám jen starou) horší než ty staré....
0
Můj profil na Google+
Pokud se vám doma válí nějaké 8mm videokazety, diskety ZIP, SATA HDD nebo PCIe GPU a nepotřebujete je, napište ;-)
Obrázok

samob
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 12 Feb 2015, 18:01

Re: Tesla ERS 50 - Nehreje

Príspevok od používateľa samob » 12 Feb 2015, 18:12

Dali2 napísal:Skus to rozobrat, pomerat a uvidis, co ti z toho vyjde, popr. daj sem hodnoty, co si nameral a budeme mudrejsi.
Zdravím páni, téma je to síce už stará, ale problém podobný. ERS-50 mi funguje dobre len niekoľko minút po zapnutí, potom po vychladnutí hrotu sa prestane zapínať ohrev; resp. sa zapína oneskorene a hrot sa už nezohreje na požadovanú teplotu. Po vypnutí mikropájky a vychladnutí funguje zase chvíľu bez problémov. Neviete, v čom by mohol byť problém? Je tam nové výhrevné teliesko aj nový hrot; so starými sa to správalo rovnako.

Podľa dokumentov na stránke http://www.sagat.vyrobce.cz/doku.php?id=ers_50 (dole) som nameral tieto hodnoty:

KT11: -6,4 V
KT12: 6,0 V
KT1 min: -1,9 V
KT1 max: -6,4 V
KT2: -4,7 V
KT3: -0,051 V
KT4: 0,056 V
KT5: 0,62 V / -0,84 V
KT6: 5 V / -4,3 V
KT7: 4,45 V / -0,01 V
KT8: 0,7 V / -0,01 V
KT9: 0,07 V / 22,4 V
KT10: 0 V / 22,1 V

Neviete, v čom by mohol byť problém? Vďaka.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla ERS 50 - Nehreje

Príspevok od používateľa zipaj » 12 Feb 2015, 20:36

Začal by som meraním napätia na zenerkách VD7, VD8 a kondenzátoroch C1, C2 hneď po zapnutí a až sa začne prejavovať chyba
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

samob
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 12 Feb 2015, 18:01

Re: Tesla ERS 50 - Nehreje

Príspevok od používateľa samob » 16 Feb 2015, 23:50

Na VD sa to pohybuje okolo 5,6 - 6 V a na C okolo 13,4 V a nezdá sa mi, že by sa to nejako menilo. Mám taký pocit, že lepšie funguje, keď z nej dám dole kryt (= problém sa prejaví po dlhšom čase). Podľa odporúčaní od sagatu som vymenil tyristor, ale s novým to bolo ešte horšie; tak som tam obratom vrátil pôvodný.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Tesla ERS 50 - Nehreje

Príspevok od používateľa miroja » 17 Feb 2015, 00:09

Menil si za konkretny Teslacky typ? Pokial si spominam, neteslacke tam nie vzdy fungovali.
0

samob
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 12 Feb 2015, 18:01

Re: Tesla ERS 50 - Nehreje

Príspevok od používateľa samob » 17 Feb 2015, 08:18

Hej, nechal som si zo sagatu poslať rovnocennú náhradu. A s ňou sa hrot vôbec nedokázal nahriať. Dióda sa zapínala len na pár sekúnd a hrot bol len taký „vlažný“.

Doplnenie 2015-02-17-11-24: Zhodil som dolu kryt a zhora na to pustil 12 V ventilátor. Už takmer hodinu to funguje úplne fantasticky. Ohrev sa zapína okamžite, ako sa hrot trochu ochladí, radosť s tým robiť. Mohol by problém spôsobovať prehrievajúci sa tyristor? Lebo on jediný má chladič, aj keď nejaký horúci sa mi nezdá. Bez problémov na ňom dokážem udržať prst. Alebo sú tam ešte aj nejaké iné súčiastky, ktoré by boli takto háklivé na teplo?
0

Používateľov profilový obrázok
VaNoS
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 27 Nov 2012, 16:43
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Tesla ERS 50 - Nehreje

Príspevok od používateľa VaNoS » 19 Nov 2016, 20:00

Po veľmi dlhej odmlke som Vám chcel oznámiť, že som opravil tú moju pôvodnú Tesla ERS-50, paradoxne s mojou druhou ERS-50 od Šagáta, ktorú mám už vyše troch rokov. Ako som už kedysi písal elektronika bola v poriadku, hrot s rúčkou/s telieskom/s káblom som kúpil nový, vymenil obe poistky, popreletovával spoje na transformátore, ktoré boli strašne ztmavnuté, ako keby zoxidované, zložil, zapol a mikropájka zase pekne funguje. Je neuveriteľné aká spoľahlivá je. Ďakujem všetkým čo mi radili.
0

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 681
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: Tesla ERS 50 - Nehreje

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 19 Nov 2016, 20:14

Tohoto roku som sa rozhodol po desiatich rokoch k oprave mojej ERS 50. Na burze v Holiciach som kúpil komplet novú rúčku a obal poznačený rokmi používania som prestriekal na čiernu matnú. Je to fakt spoľahlivá pájkovačka.
Prílohy
20160922_231033.jpg
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

Používateľov profilový obrázok
VaNoS
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 27 Nov 2012, 16:43
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Tesla ERS 50 - Nehreje

Príspevok od používateľa VaNoS » 19 Nov 2016, 21:19

Keď už tu máme takú výstavku

Obrázok

Obrázok

-- Spojený príspevok 19 Nov 2016, 21:25 --

Čo je fascinujúce, je jednoduchosť a spoľahlivosť a keď sa už pokazí, ceny súčiastok sú naozaj smiešne.
V robote máme Wellerky, tiež sú veľmi spoľahlivé, máme ich tam už aj pätnásť rokov, ale keď sa pokazí, koniec, plošný spoj pre ňu vyzerá ako základná doska z PC, skrátka neopraviteľné, väčšinou dostane nový plošák. Čo môžem pochváliť je citlivosť regulácie teploty, je omnoho vyššia než ERS-50, ale zasa cena 300€ oproti 50€ hovorí sama za seba. Keď sme objednávali rúčku z hrotom, tak ten stál 125€, kde na ERSku stojí 15€.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok