Kupa laboratorneho zdoja

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

pdx
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 30 Apr 2013, 23:23

Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa pdx » 14 Júl 2014, 13:00

Ahojte. Rozmyslam nad kupou zdroja na domace bastlenie a pozdava sa mi tento http://www.tme.eu/sk/details/ax-3005d/j ... e/axiomet/. Je tu niekto, kto ho ma alebo pozna a mohol by sa podelit o skusenosti, ci stoji za tie peniaze?
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa daqq » 14 Júl 2014, 14:09

Ahoj, no, mame velmi podobny v robote (HY-3005), len s LED displejom. Zdroj funguje a dava napatia. Je tam spusta veci, ktore su naprd, napr. nepresne meranie prudu (aj o 200 mA inde), prepinanie vinuti trafaku relatkami apod. Ako zdroj to funguje, ak to nechces na presne veci tak OK. Ale neni to nic moc.

Sukromne mam HP 6632B - pohladaj na ebayi - za ~250 EUR ho mozes mat aj s postovnym. OMNOHO lepsie zariadenie.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 14 Júl 2014, 14:11

V amaterskom radiu bud 2012 alebo 2013 robili test tychto zdrojov, ked to najdem tak ti napisem presne v ktorom.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa jaromir » 14 Júl 2014, 14:25

Do prace som na zahorovanie odporovych teliesok kupil a ine nenarocne ulohy toto http://www.tme.eu/sk/details/mps-3005l- ... je/matrix/#
Interny voltmeter ukazuje o 0,1V viac ako ma, na konci rozsahu (30V) je chyba uz asi 0,2V, ale pri rozliseni 0,1V je to IMHO marginalny problem a nepovazujem to za chybu. Len tak zo srandy som mu narychlo zmeral dynamicke charakteristiky - trebars ako funguje pri prechode CC/CV a naspat a spominam si, ze som bol prekvapeny ako hladko a kultivovane sa sprava. Lepsie nez stokrat prevareny G400.
Je to dost masivny zdroj, na chladicoch a zeleze sa nesetrilo a trafo vyzera byt solidne. Jedine co povazujem za zle je pomerne hlucny vetrak na chladici trandikov, ktory bezi neustale.

Viem ze je to vacsi zdroj nez chces ty, ale predpokladam ze ine podobne zdroje od toho isteho vyrobcu (je tam aj nieco v tvojej cenovej kategorii) budu riesene asi podobne.
0

Sedrik35
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 15 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 49

Re: Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa Sedrik35 » 14 Júl 2014, 14:36

Doma mam tento:
http://www.tme.eu/sk/details/mps-3003d/ ... je/matrix/#

... jedine co mi na nom vadi je hluk ventilatora. V obchode boli zabalene v krabiciach, nenapadlo ma aby mi ho zapli :) Ale aj tak som spokojny.
0

pdx
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 30 Apr 2013, 23:23

Re: Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa pdx » 14 Júl 2014, 14:40

daqq napísal:Ahoj, no, mame velmi podobny v robote (HY-3005), len s LED displejom. Zdroj funguje a dava napatia. Je tam spusta veci, ktore su naprd, napr. nepresne meranie prudu (aj o 200 mA inde), prepinanie vinuti trafaku relatkami apod. Ako zdroj to funguje, ak to nechces na presne veci tak OK. Ale neni to nic moc.

Sukromne mam HP 6632B - pohladaj na ebayi - za ~250 EUR ho mozes mat aj s postovnym. OMNOHO lepsie zariadenie.
200mA mimo v merani sa mi zda dost :). Nemoze to byt aj v inej znacke? neviem co to je za znacku ten co mate.
DJ_Edo napísal:V amaterskom radiu bud 2012 alebo 2013 robili test tychto zdrojov, ked to najdem tak ti napisem presne v ktorom.
To by bolo fajn. Pozriem to keby si to nasiel.
jaromir napísal:Do prace som na zahorovanie odporovych teliesok kupil a ine nenarocne ulohy toto http://www.tme.eu/sk/details/mps-3005l- ... je/matrix/#
Interny voltmeter ukazuje o 0,1V viac ako ma, na konci rozsahu (30V) je chyba uz asi 0,2V, ale pri rozliseni 0,1V je to IMHO marginalny problem a nepovazujem to za chybu. Len tak zo srandy som mu narychlo zmeral dynamicke charakteristiky - trebars ako funguje pri prechode CC/CV a naspat a spominam si, ze som bol prekvapeny ako hladko a kultivovane sa sprava. Lepsie nez stokrat prevareny G400.
Je to dost masivny zdroj, na chladicoch a zeleze sa nesetrilo a trafo vyzera byt solidne. Jedine co povazujem za zle je pomerne hlucny vetrak na chladici trandikov, ktory bezi neustale.

Viem ze je to vacsi zdroj nez chces ty, ale predpokladam ze ine podobne zdroje od toho isteho vyrobcu (je tam aj nieco v tvojej cenovej kategorii) budu riesene asi podobne.
Chyba 0.2V je pre mna uplne zanedbatelna, ale mas pravdu, ze je to vacsie nez by som chcel. A keby mi mal hucat stale ventilator to by mi asi vadilo.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa Washu » 14 Júl 2014, 14:42

daqq napísal:Sukromne mam HP 6632B - pohladaj na ebayi - za ~250 EUR ho mozes mat aj s postovnym. OMNOHO lepsie zariadenie.
Porovnavas neporovnatelne. Kazdopadne to HP je fantasticky stroj, len to ovladanie je trocha krkolomne.
A ventilator by tiez mohol byt tichsi :D
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

pdx
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 30 Apr 2013, 23:23

Re: Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa pdx » 14 Júl 2014, 14:45

Sedrik35 napísal:Doma mam tento:
http://www.tme.eu/sk/details/mps-3003d/ ... je/matrix/#

... jedine co mi na nom vadi je hluk ventilatora. V obchode boli zabalene v krabiciach, nenapadlo ma aby mi ho zapli :) Ale aj tak som spokojny.
No prave tie ventilatory. Nemam rad ked nieco tak huci. Hlavne ked to ma byt dlhsie v prevadzke. Ten co mam zatial vybrany by mal byt len pasivne chladeny.
0

pdx
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 30 Apr 2013, 23:23

Re: Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa pdx » 14 Júl 2014, 14:54

daqq:
Teraz ma napada. Ten display na zobrazenie prudu ma zobrazovat aktualny vystupny prud, ktory odoberas alebo to len zobrazuje max. hranicu prudu, ktoru nastavis a viac ten zdroj neda na vystup? Keby to zobrazuje hranicu a odoberas menej, tak by ta odchylka davala zmysel. Ale to len tak hadam, mozno hovorim blbost :)
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 14 Júl 2014, 14:55

Velmi podobne zdroje z ciny testovali v Amaterskom radiu prakticka elekronika 2013/07 str.28-30, tak si to najdite. Tie zdroje nie su bohvie co.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

pdx
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 30 Apr 2013, 23:23

Re: Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa pdx » 14 Júl 2014, 14:58

DJ_Edo napísal:Velmi podobne zdroje z ciny testovali v Amaterskom radiu prakticka elekronika 2013/07 str.28-30, tak si to najdite. Tie zdroje nie su bohvie co.
Dik. Pozriem to, ked to niekde najdem.
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa daqq » 14 Júl 2014, 15:08

Porovnavas neporovnatelne. Kazdopadne to HP je fantasticky stroj, len to ovladanie je trocha krkolomne.
A ventilator by tiez mohol byt tichsi
Viem. Ale pozri sa na to takto: Za 100 EUR dostanes mozno o trocha lepsie nez si doma splackas na kolene. Za 250 EUR dostanes elitny stroj, ktory vie viac nez vela ludi vie, ze zdroj moze robit. Takze za 100 EUR dostanes 1x, za 250 EUR dostanes 15x.
200mA mimo v merani sa mi zda dost :). Nemoze to byt aj v inej znacke? neviem co to je za znacku ten co mate.
Tvoj: https://www.google.sk/search?q=ax-3005d ... s&tbm=isch
Moj: https://www.google.sk/search?q=hy-3005& ... s&tbm=isch

Dnuka bude +/- to to iste, predpokladam, ze to chrli rovnaka firma v Cine a distributor alebo daky "vyrobca" si da na to placnut svoju znacku. Moj nema na prednom ani znacku. Predpokladam, ze niekto kedysi vymyslel echt lacnu schemu podla ktorej to vsetci cinania robia.
Teraz ma napada. Ten display na zobrazenie prudu ma zobrazovat aktualny vystupny prud, ktory odoberas alebo to len zobrazuje max. hranicu prudu, ktoru nastavis a viac ten zdroj neda na vystup? Keby to zobrazuje hranicu a odoberas menej, tak by ta odchylka davala zmysel. Ale to len tak hadam, mozno hovorim blbost
Hadas zle, zobrazuje aktualny prud, jediny sposob ako zistit ake prudove obmedzenie si vlastne nastavil, je skratnut vystup tunak... Je treba podotknut, ze meranie som robil oproti pravidelne kalibrovanemu serioznemu multimetru.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa elmoto » 14 Júl 2014, 15:21

ja mam ten HY3005 a nema vzadu vetraky :) takze je tichucky len tukaju relatka
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa Washu » 14 Júl 2014, 15:36

daqq: Mne to vysvetlovat nemusis ;) Mam len obavu ze vacsina uzivatelov tohto fora by ho nevedela ani pouzivat :D
Inak vyborne zdroja ma aj TTi ale obavam sa ze nevyhoveju cenovou kategoriou.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
Ond3x
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2240
Dátum registrácie: 10 Mar 2010, 00:00
Vek: 32

Re: Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa Ond3x » 14 Júl 2014, 15:52

Za ten MATRIX MPS-3005L-3 se přimlouvám. Krom toho větráku (který neni nic hrozného) nemá za ty peníze chybu. :wink: Doma nic takového nezbastlíš.
0

Lubosj
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 03 Jan 2015, 14:50
Bydlisko: Cífer
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa Lubosj » 03 Jan 2015, 15:20

Zdravim vas. Mam zdroj Matrix mps3005L-3. Od začiatku nejde hlavný MASTER kanál. SLAVE funguje v poriadku. Nakoľko bol vo firme málo používaný, reklamácia sa neriešila a využil sa len SLAVE výstup. Keď chcem nastaviť výstupné napätie na master kanály, nedeje sa nič, zrazu zacvakajú relé na prepínanie sekundárnych napätí, napätie vyskočí na nejakú hodnotu, blikne červená LED prúdového obmedzenia a znovu spadne na nulu. Niekedy napätie udrží, po pridaní zase pocvakajú relé, buď spadne na nulu a alebo na plných 32V. Jednoducho sa tam nedá nič nastaviť, chová sa to všelijako náhodne. Po otvorení som na plošáku našiel dorobené dva prepoje a kondenzátory. Žeby už vo výrobe hasili nejaký problém? Máte to aj Vy? Vie mi niekto aspoň poradiť, čo by som mohol skúsiť skontrolovať? Jasné, že z jednej fotky sa nevyčíta problém ale aspoň čo by som mohol vyskúšať... vopred vďaka..
Prílohy
DSC_0280.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa mirosne » 03 Jan 2015, 17:35

V prvom rade,skús pohľadať schému a porovnať zapojenie podľa nej.
0
Pozdravuje vás Miro.

Lubosj
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 03 Jan 2015, 14:50
Bydlisko: Cífer
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa Lubosj » 04 Jan 2015, 21:27

O tom som sa snazil hned, ale nasiel som len podobne zdroje a mali odlisne zapojenie. Ale na nefukcnost hlavneho vystupu tie prepoje nebudu mat vplyv...
0

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Re: Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa Ado_PO » 04 Jan 2015, 22:44

Možno pomôžem, od kladnej výstupnej svorky by mal ísť vodič spätnej väzby, skontroluj si ohmicky prepojenie medzi + svorkou a prívodom vstupu do spätnej väzby. A vlastne sprav kontrolu všetkých spojov na DPS ak si už nespravil, ako pozerám na fotku, niektoré posilnené spoje vyzerajú byť nastudeno :)
OT:
Mal som chybu na reklamovanom zdroji podobného typu a chyba bola v tom že bola prepálená časť plôšky práve na DPS s výstupnými svorkami. Už som si s tým nevedel rady tak som poprosil o pomoc člena fóra Jaro17, s ktorým som bol v tom čase kolega a u neho na dielni sme od podvečera prelúskali celý zdroj, menili súčiastky a nič nepomáhalo. Niečo pred polnocou si Jaro17 všimol nahnednutý plast predného obalu medzi výstupnými svorkami a po demontovaní som sa minimálne ja plieskal po čele. Prepálená plôška sa premostila a zdroj ožil bez námietok.
0
RoHS? Hrôza a des.

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Kupa laboratorneho zdoja

Príspevok od používateľa TomasNM » 06 Jan 2015, 11:59

Ja mam doma AX-3005DS. Za 75E celkom slusna vec,akurat obnovovacia frekvencia displaya je kruto pomala.
V robote mame toho dvojkanaloveho Matrixa 3005,to je tiez dobry stroj.
Mozno su trocha nepresnejsie v meraniach,ale nam to bohato staci,nerobime so superpreciznymi vecami.
Povodne som chcel aj domov toho Matrixa,ale cena bola uz moc vysoka na to,ze ziskam dalsi kanal,ktory vyuzijem iba pri experimentoch s OPAMP. 5V kanal som nevyuzil nikdy,zatial.
Dvojkanal domov mam v plane spravit obycajny,trafakovy.
Este mame v robote toto(50V/30A):
http://www.us.tdk-lambda.com/hp/product ... esys1u.htm
Pani,to uz je masina! Za 2500E bodaj by ne. Tie zdroje mame v masinach a uz 8 rokov v kuse tahaju 35V/23A.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok