MEGMET - návrh, výroba (pre potešenie)

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

MEGMET - návrh, výroba (pre potešenie)

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Okt 2014, 12:52

Zdravím,

ako vidno z môjho profilu, venujem sa servisu meracej techniky a chcel by som si vyrobiť merač izolačného odporu, ktorý bude v stolnej verzii.
V PRVOM RADE chcem, aby zainteresovaní mali na vedomí fakt, že nejdem vyrábať zariadenie, ktoré bude slúžiť na vykonávanie OP a OS vyhradeného technického zariadenia. Na tieto prípady vlastním tester spotrebičov, ktorý Ri merať vie a je k nemu aj kalibračný list platný v zmysle zákona. Tento stolný merák chcem vyrobiť len kvôli tomu, že meracia technika ma baví a chcem si vytvoriť niečo, čo bude moje. Presnosť je samozrejme podmienkou, ale riešiť homologizáciu, typovú skúšku a podobné legislatívne problémy tu nechcem. Nie je treba :)

A teraz môžeme prejsť k veci. Predstavujem si to ako zdroj napätia 100, 250, 500, 1000, 2500, 5000V (posledné dva rozsahy nie sú podmienkou, no potešia). Meracie ústrojenstvo si predstavujem ako mA meter zapojený v sérii so zdrojom skúšobného napätia, ktorého hodnotou bude hotnota odporu prevedená výpočtami na hodnotu odporu.
Samotné meracie ústrojenstvo si kvôli jednoduchosti a dostupnosti predstavujem ako digitálny merák s automatickou voľbou rozsahu.
Voľbu rozsahu si predstavujem ako dva komparátory, RS klopný obvod a posuvný register. Register bude ovládať spínanie pomocou multiplexerov vo vstupnom deliči a taktiež posúvať desatinné bodky.
Zobrazenie teda asi na klasickom 7segmentovom displeji.
Čo však potrebujem premyslieť - zdroj skúšobného napätia a vstupnú časť meracieho ústrojenstva, aby som to mohol vhodne prepočítať na ohmy. Teda nejaký delič (resp. bočník, keďže hovorím o mAmetri) a mVmeter merajúci úbytky U na bočníkoch. Hodnotu musím dostať do digitálnej podoby pre spracovanie.
Zdroj VN si predstavujem ako VF menič pracujúci na ca. 10kHz, ale v spínaných zdrojoch nemám skúsenosti, tu potrebujem Vašu radu. Taktiež neviem, ako prepínať rozsahy. Asi dekadický čítač, na clock napojiť tlačidlo a posúvať výstupy na relé až po posledný rozsah, kedy príde k resetu k prvému výstupu. Prípadne tlačidlo na každý rozsah. Po zatlačení sa zopne príslušné relé. Pri sltačení tlačidla iného rozsahu sa toto relé automaticky rozopne a spustí sa znova príslušné. Taktiež by to šlo logikou.

Čo vy na to?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: MEGMET - návrh, výroba (pre potešenie)

Príspevok od používateľa muziker » 07 Okt 2014, 14:28

Ak si to predstavíš v nejakej blokovej schéme (napájanie - menič - samotný obvod merania či už analógom alebo digitálom - prepínanie rozsahov či už aut. alebo manuálne - ostatné doplnkové obvody), čo z toho si už vyriešil?
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: MEGMET - návrh, výroba (pre potešenie)

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Okt 2014, 15:02

Nakreslím a dodám, povieme si niečo k tomu.

Vlastne to ani netreba kresliť. Čo teda mám: mám približne poriešený rozkmit z DC na AC s tým, že sa dá upraviť pre potreby trafáka (ako frekvenčne, tak aj amplitúdovo). Mám poriešené prepínanie napätia - po stránke logického ovládania, po stránke samotného prepínača to vidím na relé a odbočky - pokiaľ to konštrukcia trafa dovolí.
Mám poriešené bočníky a ich prepínanie, ako aj logiku prepínania bočníkov (principiálne iba). A samozrejme mám poriešené zdroje (principiálne) - nie je problém vyrobiť akékoľvek napájacie napätie, určite treba 5V pre logiku a zvyšok podľa potrieb meniča.
Nemám: ADC, zobrazovadlo a zdroj skúšobného napätia - ten je iba v štádiu myšlienky, ale nemám zdanie, ako bude riešený. Teda všetko, čo sa točí okolo neho je len teória - prepínanie odbočiek.

-- Spojený príspevok 07 Okt 2014, 15:24 --

No a ešte, aby sme to niekam reálne spolu dotiahli, chcel by som začať po jednom bloku. Aby som mohol všetko napasovať do seba a nelámal si hlavu s tým, ako to bude pracovať.
Takže začnime zdrojom skúšobného napätia. Prejdeme ten a pohneme sa ďalej k prepínaču napätia. Ak toto doriešime, vrhneme sa na meradlo a bloky okolo neho :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: MEGMET - návrh, výroba (pre potešenie)

Príspevok od používateľa elmara » 07 Okt 2014, 15:35

To Drakoush:
Zdá se, že se pouštíš do hodně složitých vod... :)
Tedy, jestli chceš, aby to budoucí měření mělo jakousi přesnost. Naše norma udává, že při měření Riso a měřícím napětím 500 V by měl být min. proud 1 mA. Dále toto měřící napětí by mělo být dost tvrdé, aby se nezkresloval výsledek naměřeného odporu.
V příloze je schéma jednoho megmetu, jestli ti to k něčemu bude.
Prílohy
Megmet PU 370.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: MEGMET - návrh, výroba (pre potešenie)

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Okt 2014, 15:39

Isteže bude, vďaka :)

Latku síce kladiem pomerne vysoko, ale aj tak je to pomerne jednoduchá záležitosť. Zosíky ma nebavia ;)

Kalibrovanie, nastavenie prebehne s prístrojom, ku ktorému mám kalibračný list, nie je problém. Už keď to mám vyrábať, tak do toho idem s tým, že to bude podľa noriem a presné. Kedykoľvek by som si tomu mohol dať urobiť typovú skúšku. Nemám rád len také výtvory, už ma to nebaví. Ak niečo urobiť, tak poriadne, alebo nič :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: MEGMET - návrh, výroba (pre potešenie)

Príspevok od používateľa elmara » 07 Okt 2014, 15:41

Řekl bych, že asi největší problém bude zdroj NN-VN a přepínání napětí.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: MEGMET - návrh, výroba (pre potešenie)

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Okt 2014, 15:47

Tiež si myslím. Ale trafáčik si navinúť viem. Problémom je prepočítať ho. Sieťový trafák navinúť aj vypočítať viem, ale feriťáky nie.

-- Spojený príspevok 07 Okt 2014, 15:49 --

Pozeral som, ako to mala riešená PU311 - tiež sa prepínal sekundár isostatmi. Isostaty nahradiť relátkami a tie spínať logikou. To by šlo.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: MEGMET - návrh, výroba (pre potešenie)

Príspevok od používateľa elmara » 07 Okt 2014, 16:07

Ještě mě napadlo, zkusit rozebrat ten tvůj měřák spotřebičů a jet trochu i podle něj. Stejně už má po záruce a naopak ti může pomoct.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: MEGMET - návrh, výroba (pre potešenie)

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Okt 2014, 16:11

Rozobratím by sa tuším stala kalibrácia neplatnou.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: MEGMET - návrh, výroba (pre potešenie)

Príspevok od používateľa muziker » 07 Okt 2014, 20:49

No myslím že viac ako PU310 (PU311) by bola vhodnejšia na preštudovanie schéma rakúskeho merača izolácie NORMA. Tá mala napätia 100V - 250V - 500V - 1000V - 2500V (bohužiaľ 5000V nemala). Napájanie bolo riešené 6 ks článkami R14 ale myslím že nie je problém nahradiť ich sieťovým zdrojom. Prepínanie napätia bolo síce riešené izostatom, ale ide to riešiť aj inak.
Kdesi doma mám ešte ten merák a aj návod so schémou by som kdesi mal mať. Celkom to bol šikovný merák a meral veľmi spoľahlivo. Okolo 20. októbra ak sa vrátim domov ho skúsim vyhľadať, niečo pofotím a hodím to sem.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: MEGMET - návrh, výroba (pre potešenie)

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Okt 2014, 20:54

Dobre Muziker, vopred ďakujem. Isostaty sa nahradia relé a budú spínané z riadiacej logiky, tam nie je problém. Horší bude návrh trafa.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok