Ako na DPS -Fotorezist

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

lumiror
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00

Ako na DPS -Fotorezist

Príspevok od používateľa lumiror » 15 Okt 2014, 15:47

Pred časom som sa začal obzerať po nejakom inom spôsobe výroby DPS lebo som potreboval urobiť trochu väčší plošák a kresliť to ručne ako doteraz sa mi nechcelo .Tak som hľadal a hľadal až som sa dostal k fotorezistu. Na tomto vlákne http://svetelektro.com/Forum/negativny- ... rt460.html je kopec dobrých rád a ja som od tadiaľ veľa čerpal .Rozhodol som sa napísať svoje skúsenosti s fotorezistom ,lebo stále sa objavujú na fórach otázky typu „čim kreslite DPS“, ale hlavne pre tých čo fotorezist už poznaju ale stále váhajú, lebo si hovoria tak ako som si aj ja hovoril že sa neoplatí mať doma fotolaboratórium keď za rok urobím par kusov DPS . Takže to neberte ako návod ale iba ako posmelenie skúsiť to ,lebo nie je to nič zložite a nepotrebujete k tomu v skutočnosti žiadnu extra výbavu ale o tom neskôr .Takže čo budeme potrebovať? Ako prvé nejaký zdroj UV svetla žiarovka, ledky alebo UV trubice, uhličitan sodný , hydroxid sodný , kúsok skla ale to nie je podmienka ide to aj bez neho a pri jednokusovej výrobe ho nepotrebujete vôbec ,ďalej niečo na leptanie a pár drobnosti .Išiel som do najbližšej predajne s elektro súčiastkami kúpiť UV žiarovku ,ale bohužiaľ žiadnu UV žiarovku ledky ani trubicu nemali a ani v niekoľkých predajniach zo svietidlami nič také nemali tak čo teraz? Keďže bol piatok a cez víkend som to chcel skúsiť ale bez UV žiarovky to asi nepôjde, a čakať niekoľko dni na objednávku z internetu sa mi tiež nechcelo tak som hľadal nejakú alternatívu .Náhodou som sa dostal do jedného chov produktu a čo som tam nenašiel UVA žiarovky .Sú aj UVB ale pre nás je najvhodnejšia UVA.Mali niekoľko druhov nevedel som akú zobrať a či jednu silnejšiu alebo viac slabších .Pýtal som sa na hore uvedenom vlákne a bolo mi doporučene že viac kusov je lepšie .Ale keďže som to chcel len vyskúšať či mi to vôbec bude fungovať nechcel som dávať cca 30€ za 4ks žiaroviek a keďže aj plošáky nebudem robiť nejaké veľké tak som zobral iba jednu 100W za nejakých 9,70€. Ak by to aj nefungovalo nie je to nejaká veľká finančná strata .
Obrázok
Takže žiarovku mam ešte som behal do drogérie pre ten uhličitan sodný (sóda na pranie)
Obrázok
ktorý sa použíje ako vývojka a hydroxid sodný ten na očistenie plošaku po vyleptaní od fotorezistu .Ale ten som nikde nezohnal, nevadí dočítal som sa že to ide aj acetónom .Ešte som zabudol , fotorezist mam z tejto stranky http://eshop.dpsk.sk/?fotocesta,7 ,zobral som plošák už s nalaminovaným fotorezistom formát A4 pre istotu 2ks keby sa nedarilo . Rozdiel v cene plošák+fotorezist a už nalaminovaný plošak pri dvoch kusoch bol asi 1€ no nekúp to .Veľmi ústretový predajca dokonca mi to doviezol domov (bývame v rovnakom meste)Takže laminovaniu som sa vyhol ale nie je to žiadna veda napr. tu je postup https://www.youtube.com/watch?v=0_PCSm-ak0k .Treba to urobiť fakt precízne lebo od toho sa odvíja kvalita celého plošáka. Takže už mám všetko potrebné (aspoň som si myslel ),idem na to .Nedeľa deň D. Hneď prvý problém ,doma mám niekoľko stolových lámp ale ani jedna nemá objímku na klasickú žiarovku tak čo teraz? Naštastie nemám v dielni kryt na žiarovke a tá si len tak vysí na kábloch takže .........osvitka je na svete.
Obrázok
Nesmejte sa je to len na skúšku .Ešte jedna podstatná vec .Treba rozbiť banku na žiarovke aby sa dala dať vodorovne a svietila na väčšiu plochu, že to treba robiť opatrne nemusím asi hovoriť. Tak isto manipulácia s takto „upravenou“ žiarovkou je nebezpečná lebo sú odhalene vodiče a hrozí úraz el. prúdom .Všetko robíte len na vlastné riziko!! To je informácia hlavne pre tých mladších nám starším je to určite jasné .Ešte som zabudol s fotorezistom treba robiť v zatemnenej miestnosti aby sa vám neosvietil ale to je asi tiež každému jasné. Väčšinu Informácii ako som už písal som čerpal na hore uvedenom fóre. Takže poďme na to .Odpílil som si z plošáku plat cca1,5cm široký a urobil som si po asi 1cm čiarky tak ako je to na obrázku.
Obrázok
Načo je to dobré? Treba zistiť ako dlho s danou žiarovkou plošák osvecovať no a pravé toto nám pomôže .Vzdialenosť plošáka od žiarovky je u mňa cca.30cm. Vsunul som plošák do zmršťovacej pásky (nie je nutnosť stačí len niečím prikryť plošák aby naň žiarovka nesvietila) ,zapol som žiarovku a stopky a začal osvecovať .Každých 30s som povytiahol jednu časť takže pri 14 častiach to vychádza že prvá bola osvecovaná 7min a posledná 30sec. Dosť dlhý rozptyl na určenie dĺžky osvitu –som si myslel. Zarobil som si vývojku 10g uhličitan sodný na 1l vody zohrial som ju na cca.30 stupňov ale ako som zisti neskôr nebolo to potrebne funguje to aj pri 20 stupňoch ,strčil som plošák do vyvojky a......... nič .Fotorezist sa ani po cca1min. nijako nezmenil .No paráda, je to na prt nefunguje to .Tak som to vytiahol z vývojky a čo som nevidel fólia na fotoreziste .Úplne som na ňu od vzrušenia zabudol .Takže fólia dolu a ešte raz do vývojky no a tento raz to už fungovalo ale až moc dobre ,fotorezist sa mi kompletne stratil ,zo všetkých 14 časti takže zase sklamanie. Je jasne že dĺžka osvitu bola krátka ,tak som to skúsil ešte raz. Teraz som jednu časť osvecoval 1 min. takže 14 časti =14min. Šup s tým do vývojky a ........paráda od asi 9 časti mi začal zostávať fotorezist na plošáku a pri 11-12 min už bol cely .No super takže to funguje síce dĺžka osvitu je troch viac ako píšu ostatný na tom vlákne ale to nevadí a ako som zistil neskôr ma to svoje výhody .Hneď som to išiel skúsiť na ostro ale len na malom kúsku pre istotu. Keďže mam len atramentovú tlačiareň kúpil som si fólie do atramentovej tlačiarne ,klasické ale aj takú neviem ako sa vola ale je to ako priesvitná samolepka .Keďže som robil iba jeden kus skúsil som hneď tu samolepku lebo aj tak som nemal doma vhodne sklo na pritlačenie tej obyčajnej fólie s predlohou .Ak by niekto robil viac kusov bez skla sa asi nezaobíde .Ešte je možnosť dať dolu tu ochrannú fóliu z fotorezistu a prilepiť predlohu priamo naň fotorezist je tiež mierne lepkavý ale to som neskúšal . Predlohu som vytlačil v štandardnej kvalite (tlačiareň Canon MP640) neda sa mi použiť foto kvalitu lebo čierna kartridž na fotky je v prdeli . Takto nejak to vyzera.
Obrázok
Nič moc čo som pozeral na tom odkaze tak tam to majú takmer nepriehľadne , niektorí to totižto tlačia dvojmo teda dve fólie na seba aby to nepresvecovalo .Ja som nechal iba jednu veď skúsim čo to urobí .Nalepil som predlohu na plošák na ktorom som nechal aj tu ochrannú fóliu .Toto je asi najťažšia vec .Treba dávať pozor aby sa to nepokrčilo lebo dosť silno to lepí a nejaké korekcie nie sú možne chce to trocha zručnosti ale da sa to v pohode .Osvecoval som to 11min. Treba to nechať vo vývojke niekoľko minút ja som to tam nechal 5 min. a šuchať to prstami alebo štetcom tak aby sa všetok neosvietený fotorezist roztopil a aj keď sa zdá že tam už nič nie je treba to skontrolovať proti svetlu. Môže tam zostať úplne tenulinká vrstva ktorá zabraní odleptaniu medi. Na leptanie používam roztok Chloridu železitého zohriaty na asi 40 stupňov ,čas leptania sa pohybuje v rozmedzí 15 -25 minút záleží od čistoty chloridu. Tu je výsledok.
Obrázok
Nechal som tam naschvál aj názvy súčiastok a popisky čo sú čiary 0,2mm hrubé a ono to tam krásne zostalo nič sa nepodleptalo ale sú tam nejaké chybičky nie je to ešte ono takže som čas osvitu zvýšil na 12min . No a tu je výsledok naostro .Môj úplne prvý plošák fotocestou .
Obrázok
Podlá mňa je ten plošák úplne super proti tomu čo som používal doteraz .Čo poviete? Na odstránenie fotorezistu som nakoniec nepoužil acetón ale SIFO na upchaté umývadla čo je vlastne hydroxid sodný cca 10g na 1L vody teplota cca.20-25 stupňov .Ani som netušil že mám doma hydroxid sodný len vďaka náhode som na to prišiel .
Obrázok
Ale pozor ! tu už treba použiť na odstránenie fotorezistu len štetec nie prsty je to žieravina!!!Takže hotovo. Ja môžem fotorezist len doporučiť určite to skúste .Ako vidíte nie je potrebne vyrábať nijaké high end osvitky úplne stačí stolová lampa a jedna žiarovka myslím že DPS formátu A4 nebude problém .Žiarovka ma tu výhodu že nepresvecuje predlohu mne stačila aj jedna vrstva nie moc kvalitnej predlohy a nič sa nepresvietilo. Je to asi tým že sa na ňu svieti z väčšej vzdialenosti a svetlo nie je také intenzívne ako pri letkách alebo UV trubiciach ,ale zase na úkor dlhšieho osvitu .Ale to je pre mňa nepodstatne nerobím 20 plošákov denne .Ja som každopádne maximálne spokojný . A samozrejme aj celkove náklady sú o dosť nižšie a pre niekto kto urobí par plošákov ročne nemusí ani laminovať môže kúpiť už nalaminovaný plošák a potom je výroba plošáku skutočne minútová záležitosť s profi výsledkom . Takže poťme na to, vyrábať profi plošáky .Nech sa vám darí .
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako na DPS -Fotorezist

Príspevok od používateľa Washu » 15 Okt 2014, 16:59

A zaver, bude ta to stat 39.70 kedze na tych trubiciach skor ci neskor skoncis :D
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

lumiror
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00

Re: Ako na DPS -Fotorezist

Príspevok od používateľa lumiror » 15 Okt 2014, 17:15

Dôvod???
0

mkopkas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 24 Júl 2012, 23:53
Bydlisko: Martin
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako na DPS -Fotorezist

Príspevok od používateľa mkopkas » 15 Okt 2014, 17:52

lebo to cim si osvetloval nie je UV (ocividne, podla toho casu), za tych 11 minut to osvietis hadam hocijakou halogenkou... UV ledkami (slabuckymi) som to osvetloval pod 2 min

inak neberte to prosim nikto zle, ale podla mna je tato tema celkom zbytocna, je sice fajn ze sa autor podelil o svoje prve pokusy, no ako navod mi to nepride zrovna vhodne ani potrebne, kedze je tu toho na fore uz mnoho a aj detailnejsie
0

lumiror
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00

Re: Ako na DPS -Fotorezist

Príspevok od používateľa lumiror » 15 Okt 2014, 18:09

Asi si to necital poriadne ono to ani navod nie je .Fotorezistor tu uz nejaky ten cas je ale stale sa ludia pytaju ako a cim kreslit DPS takze asi tu tych navodov nie je dost chcel som im to len ulahcit a ci pouziju ziarovku ledky trubice je uz jedno..
0

mkopkas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 24 Júl 2012, 23:53
Bydlisko: Martin
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako na DPS -Fotorezist

Príspevok od používateľa mkopkas » 15 Okt 2014, 19:06

0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ako na DPS -Fotorezist

Príspevok od používateľa mato3000 » 15 Okt 2014, 19:41

lumiror, je dobré že si to sem písal, lebo vidno , že ťa to baví a to je fajn. hej, je to tu X x2000 na tomto fóre rozoberané, ale to nevadí, dôležité je že ťa to baví a má to hlavu a petu. Výsledok máš pekný, ale ten záver si spravil zle. Hej teraz si z toho natešený , lebo si tak trochu prekvapený výsledkom, ale v reáli to neni žiaden komplikovaný DPS. Takže ostatný majú pravdu, že ak sa budeš chcieť rozvíjať , v čo verím, tak ti toto ani zdaleka nebude stačiť. A ako vravia ostatní , spravíš si tú "high end osvitku " lebo s týmto že " úplne stačí stolová lampa a jedna žiarovka " sa ďaleko nedostaneš. Ale teraz sa venuj tomu čo robíš a čo ťa baví, čas ti ukáže ..
0

lumiror
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00

Re: Ako na DPS -Fotorezist

Príspevok od používateľa lumiror » 15 Okt 2014, 19:56

Ja viem o com som pisal a na zaver som to zase zopakoval bolo to urcene ludom ktori robia par DPS za rok tak ako ja. A urcite sa na tom nic nezmeni nakolko toto je len moje hobby nie povolanie ani v buducnosti takze o nejakom rozvoji sa neda hovorit.Ano som z toho vysledku nadseny a aj preto ze som nemusel nic zloziteho vyrabat a vysledok je pre mna super.Este raz opakujem je to urcene ludom co robia DPS par krat za rok a nepotrebuju aby im zavadzala dalsia skatula v dome :D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok