FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Okt 2014, 19:21

Vážené páni, vážený dámy, milé bratia...

Mám tu jednu banalitku. Mám scopemeter Fluke 123 a za studena mi nenabieha. Pre predstavu to opíšem takto:

1. Vytiahnem baterku, pripojím napájací adaptér. N501 je napájaný v rozsahu od 15 - 20V - sedí.
2. Stlačím tlačidlo "ON". Z prístroja sa ozýva tichučké pípanie, resp. pukanie buzzera. Pukanie je také tiché, že zakrytovaný prístroj neprepustí ani tieto pazvuky, treba dať uško k telu.
3. Ak spustím masku softu, tá nabehne. T.j. ak stlačím šípku doprava a dolu a zároveň power up button, merák pískne - maska softu beží.
4. Nenabehne mi software, display nesvieti, nedeje sa nič.

Druhá varianta. Pripojil som akupack, ktorý bol evidentne mŕtvy.

1. Po pripojení do siete sa dialo to, čo som popísal vyššie.
2. Po dvoch hodinách na nabíjačke sa prístroj dá spustiť. Po jeho vypnutí sa dá opätovne zapnúť, niekedy treba dlšie podržať power up button, ale nakoniec pískne a nabehne flyback a soft.
3. Čím dlhšie je na nabíjačke, tým sa mi zdá, že netreba power up ani držať, stačí ťuknúť a nabehne.
4. Ak vypojím nabíjačku, prístroj jednu sekundu žije, potom umre.
5. Po pripojení do siete zasa nejaký čas trvá, kým začne nabiehať, dovtedy len puká buzzer po stlačení tlačidla. Samozrejme už netreba čakať dve hodiny.
6. Aj v bode 5 počas pukania sa dá spustiť softová maska.

Tretia varianta. Zo šuplíčku som vytiahol 4 články 1,2V 1800mAh a urobil nový battery pack, podľa toho starého. Baterky sú v poriadku, použil som NiCd, takže nebolo treba ani identifikačný R meniť.

1. Po výmene som založil tento BP, každý článok mal ca. 1V, neboli plne nabité.
2. Znova som dve hodiny čakal, kým prestalo pukanie z buzzera.
3. Po nabití prístroj v pohode nabieha. Po odpojení adaptéra sa prístroj drží pri živote (podľa možností aku samozrejme).
5. Nie som si istý, či sa celá procedúra ráno nezopakuje a nebudem musieť dve hodiny čakať, kým začne nabiehať.

Toš toľko moje poznatky.
Ďalej ešte viem:
Nabíjacie obvody sú OK.
Po odpojení aku, ak je prístroj na sieti, by som mal mať pravdepodobne na +póle svorkovnice pre aku PWM signál, pretože tým je budený mosfet pred aku, lenže mám tam čisté DC. Vadný FET? Taktiež na TP531 (charccurrr) mám 0V. Podľa SM toto napätie sleduje nabíjací prúd akumulátora. AK je nulový, mám podozrenie na prerazený fet V506, ale týmto tvrdením som si neni istý, nakoľko som schému neštudoval (odvíjam sa od sekcie zistenia závady step by step).

Otázka do éteru: môže byť toto dianie spôsobené v prvej variante absinujúcim AKU, v druhej vadným a v tretej vybitým aku? Alebo je to vada prístroja?

Vopred ďakujem za odpovede a v prílohe posielam SM od FLUKE 123.
Prílohy
fluke_123_scopemeter.pdf
(5.26 MiB) 72 stiahnutí
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa xmilos » 31 Okt 2014, 07:09

Drakoush napísal:Po odpojení aku, ak je prístroj na sieti, by som mal mať pravdepodobne na +póle svorkovnice pre aku PWM signál, pretože tým je budený mosfet pred aku, lenže mám tam čisté DC. Vadný FET? Taktiež na TP531 (charccurrr) mám 0V.
v prilozenej scheme je za V506 LC clen, cize "ciste" DC je v poriadku.
Ak je to uz nie je v zaruke, tos mam obavu - zda sa ze ide o zakaznicky IO. Co bych skusil - zmerat napatia priamo na nozickach N501 ( zda sa, ze problemy co opisujes ma na svedomi on ). Potom uz len origo servis.
Vcelku ma to prekvapuje, bo ked som kupoval prve Fluke - predajca sa siel pretrhnut v tvrdeniach ze je to "neznicitelny" a ziadne poruchy to nema. Rade co mam ( cca 20r ) odchadzaju klavesnice, teraz citam o tvojich problemoch....
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa djwiktor » 31 Okt 2014, 08:20

Skus pozriet diodu V503 hned za tym fetom - na viac forach som narazil na problem prave s nou.
http://www.itsonlyaudio.com/blog/wp-con ... 232561.png

a potom zmeraj rezistory R504, R506 a R507. - http://www.itsonlyaudio.com/blog/wp-con ... 224052.png
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa Drakoush » 31 Okt 2014, 20:10

xmilos napísal:v prilozenej scheme je za V506 LC clen, cize "ciste" DC je v poriadku.
Ak je to uz nie je v zaruke, tos mam obavu - zda sa ze ide o zakaznicky IO. Co bych skusil - zmerat napatia priamo na nozickach N501 ( zda sa, ze problemy co opisujes ma na svedomi on ). Potom uz len origo servis.
Vcelku ma to prekvapuje, bo ked som kupoval prve Fluke - predajca sa siel pretrhnut v tvrdeniach ze je to "neznicitelny" a ziadne poruchy to nema. Rade co mam ( cca 20r ) odchadzaju klavesnice, teraz citam o tvojich problemoch....
Aha, ozaj, po prezretí schémy tam skutočne vidím LC, takže jednosmerné by malo byť v poriadku. Batéria sa nabíja asi správne. Prečo máš podozrenie na IO?
Ešte skúsim zmerať, či sa po stlačení tlačidla zmení úroveň výstupu. Ak si správne zo včerajšieho štúdia SM pamätám, tak spúšťanie prístroja je zabezpečené práve N501, ktorý na nejakom pine má zmeniť úroveň na 3,3V. Ak bude po spustení prítomné toto napätie, potom si myslím, že bude chyba inde (soft, RAM, ROM...?) Po nebahnutí inak funguje správne. Mám strašný dojem, že to spôsobuje zmena teploty. V chladnej dielni to nabehne po zapojení nabíjania za ca. 2hod, ráno som ho napinkol v tepej izbe za ca. dve minúty.
djwiktor napísal:Skus pozriet diodu V503 hned za tym fetom - na viac forach som narazil na problem prave s nou.
http://www.itsonlyaudio.com/blog/wp-con ... 232561.png

a potom zmeraj rezistory R504, R506 a R507. - http://www.itsonlyaudio.com/blog/wp-con ... 224052.png
V503 ani odpory som veru nemeral, ale myslím, že by to nemal byť problém. Idem si vytlačiť celý ten SM, lebo nemám rád prehliadanie v pdf.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa Drakoush » 31 Okt 2014, 23:34

Tak mám tu nové poznatky:

vytiahol som merák v stave, kedy sa z buzzera ozýva len beep beep v intervaloch ca. 0,3sek. Na TP528, PWRONOFF. čím sa vlastne spúšťa menič N501 bolo 0V, aj po stlačení tlačidla ON/OFF. To znamená, že D471A mi neposiela log1 pri spúšťaní stroja. Čo ďalej?

Inak mám podozrenie, že to je teplotou. V dielni teraz to nešlo vôbec, hore v izbe som ho "vyzliekol", iba holá doska a nabehol prakticky hneď, ca. na šiesty krát...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa xmilos » 01 Nov 2014, 17:26

Skus zmerat po stlaceni ON/OFF co mas na vyvode 72 ( ON key ) D471. Bych sa zasmial, ak mas aj ty spatnu klavesnicu. Aj ked tazko predpokladat ze pri spatnom signale na onom 72 bude buzzer pipat. Vidim to na servis.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Nov 2014, 17:42

Klávesnica je OK, tým som si už istý :) Každú dotykovú plochu som premeral, ako aj cesty na konektor. Vadný bol konektor na klávesnicu, ale ten je už vymenený, teraz fungujú všetky tlačidlá.

Nové: po stlačení tlačidla je vysielaný krátky pulz na spúšťanie N501, asi po 1,5sek. Takže môže byť aj to, že N501 odosiela nejakú SV a v tomto prípade blokuje spustenie zdroja. Idem si pozrieť adresy, či tam nič také nenájdem.

Dĺžka trvania pulzu: 94us. To znamená, že CPU vyšle pulz na spustenie N501, čo vlastne spôsobí nakopnutie zdrojov a "ožitie" meráka, avšak mám dojem, že nejakou inou adresou osiela N501 nejakú SV naspäť k CPU a hovorí, že "nie, nemôžem sa spustiť"... Takže treba nájsť niečo v tomto smere, určite bude N501 odosielať nejaký signál o stave zdrojov.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Nov 2014, 19:14

Takže som zmeral, čo nám to vlastne ide na PWRONOFF. Trasa:
Tento signál vysiela D471, pin 88, signál pokračuje cez R524 a končí na N501, pin 62. Cesta je v poriadku, signál je skutočne vyslaný D471 a prijatý priamo na pine N501. V stave funkčnosti je tam LOG1 (3V3), v stave nefunkčnosti tam idú pulzy so šírkou 96us, frekvenciou 384mHz.
Prikladám aj nejaké fotky:
TEK0001.JPG
Toto je pulz, ktorý ide na N501.
TEK0002.JPG
Tu je jeho doba trvania.
TEK0003.JPG
A tu sled jednotlivých pulzov vyslaných D471. Čas medzi dvoma pulzami je 2,6sek.

Čím to môže byť? Blokuje spustenie zdroja nejaký iný signál?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa xmilos » 01 Nov 2014, 19:18

Tos Draku servis.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Nov 2014, 19:26

Ja Ti dám servis :D Však ma zrujnujú, to by mi teraz chýbalo. Najprv sa pokúsim prísť na to, ak sa mi to nepodarí, potom to možno dám do servisu. Ale mám dojem, že to má niečo spoločné s teplotou, takže to môže byť len banalita.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa oravan » 01 Nov 2014, 19:34

neviem nemám schému ale okolie toho IO alebo výstup čo hovoria nemôže niečo tam byť
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa xmilos » 01 Nov 2014, 20:10

Skus lokalne nahrievat, chladit.
Mame ho v praci, ale tazko mi dovolia laborovat v nom.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Nov 2014, 22:30

Teplota je kontrolovaná dvakrát:
teplota akupacku a teplota LCD. Musím si pozrieť, ako sa sníma a aké má byť vysielané napätie. Buď bude chyba tu, alebo môže blbnúť SLOW ADC, ktorý konvertuje analógové signály z baterky, zdrojov a pod. a poskytuje v digitálnej forme digitálnej časti D-ASIC, teda CPU a obvodom okolo, ako spätnú väzbu dobíjania. Mám dojem, že ak tieto signály nebudú v poriadku, môže blbnúť aj samotné spínanie stroja.

Ďaľšia vec je napätie VGARVAL, čo bude tá SV, čo som spomínal. Ak je VGARVAL prítomné (LOG1), D-ASIC je v "idle mode". Ak VGARVAL je v LOG0, D-ASIC je vo vypnutom stave. Tak skúsim zmerať toto napätie, čo to povie.
Ďaľšia vec, pri ktorej problém asi nebude, ale predsa to stojí za omeranie, je 3V3GAR. Toto je "standby" napätie pre CPU a je riadené tranzistorom V569, ktorý je budený z N501. Toto napätie napája priamo z baterky D-ASIC do doby, kým sa prístroj nespustí a nepreberie túto úlohu FLYBACK - CONVERTER, vtedy je odstavený tranzistor V569 a D-ASIC je ďalej napájaná z FLYBACKu.

Tak idem bádať ďalej :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa Drakoush » 02 Nov 2014, 14:54

Vrátil som sa o jednej z práce a spustil fluke. Ide. Spustil som ho teraz o tretej. Ide... Ja to je.em... Na prvý šup, len stlačím troška tlačítko.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa BFX » 02 Nov 2014, 17:10

Zlakol sa servisu :lol:
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa Merak » 02 Nov 2014, 17:28

nám na firme tiež robil Fluke 125 problém pri zapínaní, problém bol v tom, že batéria bola mŕtva
dal som vymeniť batériu, a zistil som, že je vadný nabíjač, že batériu nenabíja
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Nov 2014, 12:05

Takže teraz už mám istotu, že je to teplotou. Laboroval som včera - dal som to von, zapol - nešlo. Vnútri to potom šlo, aj dneska ráno na prvý ťuk. Normálová teplota je 21°C, pri tejto to ide spolahlivo.

Toš teraz už bude otázka jednoduchá: čo môže robiť rozdiel teplôt? Mám to celé preletovať, alebo to môže spôsobovať aj niečo iné?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa xmilos » 03 Nov 2014, 12:08

Ved som ti to pisal, lokanlne nahrievaj plosak az identifikujes ktory svab ( suciastka ) je teplom "sfunkcnena".
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Nov 2014, 12:48

Ale neviem, či to dokážem takto lokálne nahrievať. Mám len teplovzdušnú pištol, tá má veľký rozptyl. Skúsim všetko preletovať a skontrolovať termistor na baterke (signál BATTEMP) a signál LCDTEMP.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: FLUKE 123 sa nedá spustiť "za studena"

Príspevok od používateľa BFX » 03 Nov 2014, 19:29

Ako tak pozeram na tu schemu, tak tam vela na laborovanie nemas, cize premerat vsetko co ide na laby 3,4,5,9,60 N501
V prvom rade to snimanie teploty cize NTC a R509 a dalej tie R504,R506,R507, R509 a tak dalej ... niekde tam bude zrada v tej bizuterii okolo napajania a snimania teploty a prudu.
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Napísať odpoveď