Anemometer - kalibrovanie

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Anemometer - kalibrovanie

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Nov 2014, 15:26

Cavte,
Chcem sa opytat, ze ak si kupim len snimac anemometra, napr:

http://www.ebay.com/itm/Anemometer-Cups ... 43caef3a67

bude k tomu aj datasheet s tabulkou kde bude uvedene, ze pre dany rpm je rychlost vetra xy, alebo na to mam rychlo zabudnut?
Nakalibrovat to inym anemometrom by nebol problem keby som ho mal (ale nemam :-( )
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Anemometer - kalibrovanie

Príspevok od používateľa djwiktor » 09 Nov 2014, 15:40

No to je tazko povedatelne, ze ci k tomu nieco dodaju. pravdepodobne budes musiet to skalibrovat niecim inym. A tento je nejaky divny, citam ze 1 otocka je jeden pulz - to je velmi slabe rozlisko. odkial si ?
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Anemometer - kalibrovanie

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Nov 2014, 16:09

Da sa takto vypocitat rychlost vetra? (staci si to pozriet od 5:00 = 7:40) rychlost vetra = rychlost lopatiek anemometra

https://www.youtube.com/watch?v=km8uskqf3kU

Podla mna je to blbost, lebo ten snimac anemometra nie je ako koleso auta alebo bicykla. Vietor nefuka len na jednu polovicu (kde pohana lopatky) ale aj na druhu (kde brzdi lopatky), Teda vzdy rychlost vetra > rychlost lopatiek

A ja si mylim, ze preto mu ten kalibrovany anemometer mu ukazal 5mil/hod avypocet mu vysiel 3,44 mil/hod (+ tocivy odpor na oske )

Alebo sa mylim? Na mnohych webstrankach som videl tuto teoriu (rychlost vetra = rychlost lopatiek anemometra), ale nie som si isty ci je to tak.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Anemometer - kalibrovanie

Príspevok od používateľa rudko » 09 Nov 2014, 17:20

ja som raz davno kalibroval domorobo anemometer pomocou auta a GPS. vybral som cas ked nefukal vietor. zobral kamosa, gps a auto. podla gps sme postupne na rovnej ceste isli rozne rychlo a pocet impulzov som si zapisoval. meranie sme opakovali 3x a spriemerovali.
vysla mi z toho celkom slusna krivka zavislosti poctu impulzov od rychlosti.
asi 2 roky potom som sa dostal k meteorologickemu pristroju a skusal som presnost toho svojho. fungoval az na pocudovanie dobre niekde na urovni +/- 3% odchylky
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Anemometer - kalibrovanie

Príspevok od používateľa Robio » 09 Nov 2014, 17:32

romiadam napísal:Podla mna je to blbost, lebo ten snimac anemometra nie je ako koleso auta alebo bicykla
V podstate je. Samozrejme ze treba zvoli spravnu konstantu (ktora viac menej nieje konstanta, pretoze sa meni s rychlostou vetra) a dostanes rychlost vetra.

Inak ma dost zaraza ake drahe su tie cinske nekvalitne anemometre.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Anemometer - kalibrovanie

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Nov 2014, 17:40

aha, takze budem musiet zistit tu krivku a potom podla nej nakalibrovat. No bude to zaujimave. Aebo pockam na LIDL akciu? :-)
Diki za pomoc.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Anemometer - kalibrovanie

Príspevok od používateľa Robio » 09 Nov 2014, 17:59

Ak si teda hodlas kupit ten anemometer co si linkoval, tak napis predajcovi ci ti dava k tomu potrebne dokumenty.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Anemometer - kalibrovanie

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Nov 2014, 21:08

To nebol konkretne typ, ktory chcem kupit (len ilustrativna ukazka), ale to je dobry komentar, kontaktovat predajcu a zistit co k tomu je.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Anemometer - kalibrovanie

Príspevok od používateľa burizon » 19 Dec 2014, 23:20

Síce neskoro, ale predsa: http://www.svetsuciastok.sk/sk/finalne- ... h1090.html alebo http://www.hresan.sk/?action=detail&id=ID8631.
Tento typ anemometra je podľa návodu nakalibrovaný : 1otačka = 2,4 km/hod
Napr. tu: http://www.philpot.me/weatherinsider.html
A môj "vyhodnocovač" v testovacej fáze.
Prílohy
vietor1.jpg
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Anemometer - kalibrovanie

Príspevok od používateľa romiadam » 25 Feb 2015, 15:40

Pekne zariadnie.
Ako je pisane nizzsie, otacky tych klapiek nie su priamo umerne rychlosti vetra. Takze najjednoduchsie a najlacnejsie riesenie je ako spominal rudko, nakalibrovat to pomocou auta a GPS.
Ja by som tu hodnotu co sa spomina na tej webstranke (1otačka = 2,4 km/hod), bral s rezervou, kazde lozisko ma trosku ine trenie a pri nizkych otackach to ovplyvnuje najviac meranie. Ani to meranie s autom nie je najidealnejsie, lebo vonku vzdy odniekal trosku fuka. Najlepsie by to bol nakalibrovat v nejakej krytej hale. Ide o to s akou presnostou to chces merat.
Ale pre informativne meranie to staci nakalibrovat ako spominal rudko.
Keby si sa dostal ku kalibrovanim autom, mozes tu prosim poskytnut kalibracne hodnoty?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Anemometer - kalibrovanie

Príspevok od používateľa zipaj » 25 Feb 2015, 18:32

kalibrácia podľa auta, ale elektronika je najlacnejšia cyklo počítač z lidla za 3€, potom sdtačí trafiť konštantu a ukazuje aktuálnu rýchlosť vetra a ďalšie v podstate zbytočné údaje. Veď koho by zaujímalo koľko km vietor nabehal (navial, alebo ako to nazvať) :mrgreen:
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Anemometer - kalibrovanie

Príspevok od používateľa burizon » 26 Feb 2015, 15:05

No, ja som to "kalibroval" podobne ako opisuje Rudko. Zjednodušil som si to tak, že som nič nezapisoval. Keď som mal pocit, že vonku je akože "bez vetra", sadol do auta, polovička šoferovala, ja som vystrčil ruku z anemometrom cez okno a porovnaval rychlosti. Ukazovalo to skoro "rovnako", čo na ťachometri to na anemometri. Kedže k tomu ešte pridávam aj meranie smeru vetra a teploty, tak je to ešte vo "vývoji" a zatiaľ pre info, čo to ukazuje- to stačí.
Tu maš nejaké kalibrácie z netu:
Prílohy
ANKIT-cal.pdf
(71.38 KiB) 60 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Anemometer - kalibrovanie

Príspevok od používateľa dxr » 26 Feb 2015, 15:24

Auto ukazuje viac ako je skutocna rychlost ked uz tak dostatocne rychly refresh GPSka
A ta krivka na tieto plastaky je az idealne linearna a mozem povedat ze to je somarina :)
Ono sa to bude podobat skor tomuto Obrázok
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Anemometer - kalibrovanie

Príspevok od používateľa burizon » 26 Feb 2015, 23:43

Tá kalibrácia nepatrí k tomu plastovému anemometru. Patrí: viď príloha.To som tu dal ako príklad. Mne pri tom "plasťaku" stačí tá konštanta a ďalej to neriešim. Nepotrebujem presnosť ako pre NASA.
Prílohy
WEA-ANKIT-A.pdf
(25.41 KiB) 44 stiahnutí
0
Naposledy upravil/-a burizon v 01 Mar 2015, 11:36, upravené celkom 1 krát.


romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Anemometer - kalibrovanie

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Mar 2015, 01:13

Dobre odkazy. Nasiel som tam co som potreboval vediet. Diki.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Anemometer - kalibrovanie

Príspevok od používateľa burizon » 16 Mar 2015, 13:01

Rád som pomohol. Na mojom anemometri pribudlo meranie smeru vetra a meranie teploty.
0

Napísať odpoveď