Meranie vyssich kapacit, poradte prosim

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

FanHejter
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 22 Nov 2014, 19:10
Bydlisko: Zlate Moravce
Vek: 40

Meranie vyssich kapacit, poradte prosim

Príspevok od používateľa FanHejter » 26 Nov 2014, 15:22

Potreboval by som portadit nejake jednoduche a odskusane zapojenie ako pomocou multimetru merat kapacitu elektrolitov. Mozno stabilizovany zdroj, presny odpor a merat cas nabijania v sekundach (ked aj desiatky sekund) presnost do 5 percent uplne staci. Podarilo sa uz nieco take niekomu ? Dakujem.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Meranie vyssich kapacit, poradte prosim

Príspevok od používateľa breta1 » 26 Nov 2014, 15:29

Ano, sám sis odpověděl, lze to takto měřit.
1. měření je dobré několikrát zopakovat (formování elytu)
2. nabíjecí odpor my měl mít několikanásobně menší hodnotu než vnitřní odpor multimetru (ten je zpravidla 10M), nebo právě využít tento vnitřní odpor pro nabíjení elytu
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie vyssich kapacit, poradte prosim

Príspevok od používateľa zipaj » 27 Nov 2014, 00:06

Ja som mal postavený tento merač, ale operák by som skúsil s fetmi na vstupe (TL072 a podobne), pretože 1458 má zrejme omnoho väčší prúd do vstupu a vybíja C1, takže ručička pri malých kapacitách pomerne rýchlo padala, asi by sa aj zlepšila presnosť, ja som však IO nemal v obímke a tak sa mi ho nechcelo meniť, inak v pohode.

http://www.belza.cz/measure/cmet.htm

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie vyssich kapacit, poradte prosim

Príspevok od používateľa Washu » 27 Nov 2014, 02:28

TL072 do tohto zapojenia nieje prilis vhodna.
A celkovo dnes merac kondenzatorov bez moznosti merat tg delta alebo ESR nema zmysel.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Meranie vyssich kapacit, poradte prosim

Príspevok od používateľa xmilos » 27 Nov 2014, 07:04

Taketo meranie som robil klasickym zdrojom s nastavenym najnizsim prudovym obmedzenim ake zvladol a pamatovym scopom meral priebeh nabijania. Ten by sa dal nahradit merakom a stopkami.
Ale ako pise Washu - je to skor orientacne meranie.
0

klasik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 84
Dátum registrácie: 09 Okt 2014, 06:16

Re: Meranie vyssich kapacit, poradte prosim

Príspevok od používateľa klasik » 27 Nov 2014, 08:27

Merač kapacity od J.Belzu na orientačné meranie vyšších kapacít celkom postačuje, zatiaľ, t.j. cca 15 rokov ma ešte neoklamal.
Kondenzátory nižších kapacít ako 20M meriam multimetrom pri 40 kHz.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie vyssich kapacit, poradte prosim

Príspevok od používateľa zipaj » 27 Nov 2014, 12:52

Washu napísal:TL072 do tohto zapojenia nieje prilis vhodna.
A celkovo dnes merac kondenzatorov bez moznosti merat tg delta alebo ESR nema zmysel.
Mal som možnosť porovnať s BM595, presnosť bola lepšia ako 5% (na vyšších rozsahoch možno lepšia ako 2%), čiže na bežné meranie úplne stačí, na ESR mám jednoduchý tester, čiže to neriešim. Inak aký operák by si tam použil a prečo TL072 do toho nie je príloš vhodný?
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie vyssich kapacit, poradte prosim

Príspevok od používateľa Washu » 27 Nov 2014, 15:17

zipaj: Pozri si dovoleny rozsah napatia pre vstupy TL07x vzhladom na napajacie napatie a porovnaj si s s tym ake budes mat v scheme a malo by ti to byt jasne. Prave TL07x a a vacsina JFET OZ starsieho data ma s tym problem.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
Michal02
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 14 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Dunajská Streda
Vek: 64

Re: Meranie vyssich kapacit, poradte prosim

Príspevok od používateľa Michal02 » 27 Nov 2014, 17:35

Zdravím! Aj ja som porteboval dávnejšie zmerať veľkú kapacitu kondenzátorov, veľmi mi pomohol merač od Ing.Belza uvedenú vyššie, ktorú dodnes využívam.Na bežné kondenzátory to postačuje.Na meranie este väščích kapacít som používal metódu opísanú v PE 2000/12 p.Korábom.Keďže takéto kapacity sa nemerajú každý deň, teda aspoň u mňa, takéto meranie je trochu zdĺhavejšie, lebo treba sledovať naraz viac parametrov a zapisovať ich a počítať pomocou vzorcov, čo si myslím nie je problém.V AR 2001/6 boli reakcie na prvý článok, ktoré zjednodušujú postup.Tieto nové som ešte nevyskúšal.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie vyssich kapacit, poradte prosim

Príspevok od používateľa zipaj » 27 Nov 2014, 19:33

Washu napísal:zipaj: Pozri si dovoleny rozsah napatia pre vstupy TL07x vzhladom na napajacie napatie a porovnaj si s s tym ake budes mat v scheme a malo by ti to byt jasne. Prave TL07x a a vacsina JFET OZ starsieho data ma s tym problem.
OK, datasheety som veľmi neštudoval, aký operák s fetmi na vstupe by si tam osadil ty?
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

FanHejter
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 22 Nov 2014, 19:10
Bydlisko: Zlate Moravce
Vek: 40

Re: Meranie vyssich kapacit, poradte prosim

Príspevok od používateľa FanHejter » 28 Nov 2014, 17:01

Na orientacne meranie by nestacilo naozaj napriklad +12V stabilnych. komparator na 10Volt. nabijanie cez odpor a stopky ? Potom prepocet vzorcom.

........alebo opacne. konstatny cas casovacom, RS obvod, vyska napetia okamzite po vypnuti. konstatne napetie a nabijaci odpor.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Meranie vyssich kapacit, poradte prosim

Príspevok od používateľa breta1 » 28 Nov 2014, 21:34

Na orientační měření stačí libovolný multimetr, který má "pípák" na měření zkratů. Jde s tím měřit elyty zhruba od 100M výše. Stačí mít několik dobrých elytů od 100M výše a porovnávat délku pípnutí při připojení elytu u dobrého a měřeného elytu a měření párkrát zopakovat, a to vždy po vybití elytu.
V 90% případů to stačí, nikdy jsem měřič elytu nepotřeboval.
(a teď se na mě všichni zastánci všelijakých měřáků sesypou)....
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok