Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa romiadam » 27 Mar 2015, 12:17

Cavte,

Mam uz dhsie mikropajku, no velmi casto ju nepouzivam, lebo od zaciatku som mal problemy s pocinovanim hrotu. A teraz ju potrbujem pouzit.
Pravdu povediac neviem ci ja robim neaku chybu pri pocinovani hrotu, alebo je to preto lebo hrot je zo "Smejd" materialu, na ktorry sa cin nechce lepit. Vyzera ze je zelezny alebo z neakeho podobneho materialu (medenny nie je). Uz bol cisteny (obrusovany) smirglom.

Aj ked horko tazko ten hrot pocinujem, tak ten cin mi po cca 5 ocisteniach na vodou nalhcenej hubicke, zacne liezt hore nad spisku a na spicke nie je cin. Ocistim na vodou nalhcenej hubicke, prilozim cin ku spicke a on potom "vylezie" hore na bok spicky.A potom mam problemy s roztavenim cinu so spickou na DPS. Ak sa doknem cinovanej plosky s hrotom, tak sa nic nedeje, cakam, cakam, cakam a zrazu sa to velmi rychlo roztavi (kolofonia je pritomna). Ak sa doknem cinovanej plosky s tym bokom" hrotu (s tou castou kam ten cin "vyliezol), tak vtedy mi cin na DPS ihned roztavi, no ale s tym bokom hrotu sa cinovat neda.

Je to chyba hrotu (nekvalitny material), ze ked ho ocistim na vocou nalhcenej hubicke, tak mi z hrotu zmizne postupne ten cin, alebo mojim sposobom cinovania? Na tych bokoch hrotu sa cin drzi dost dobre, alj po oicisteni, ale aj to len na urcitej strane, cize ani tam to nie je po celom obvode hrotu.

Este jedna poznamka: Urobil som taky test.
Zobral som medenny drot 2,5mm, a zatocil do pruziny. Na konci pruziny so ten drot ohol do smeru osi pruziny. Stocenu cast som zasunul do vyhrevneho telesa mikropajky a ten rovny drot (vycnieval z vyhrevneho telesa asi 15mm) bol akoze hrot. Pocinoval som ten "hrot" asi na dlzke 3mm. Ziaden problem s pocinovanim.
Vysleodok? Nenormalne krasne sa mi s tym cinovalo, ani som to casto memusel cistit, a aj ked, som "hrot" ocistil, tak tam stale bol cin a novy cin sa roztiekol vasde. No takt by to malo byrt aj s tym kovovym hroetom, len tak nieje. :-(

Co mam robit? Mam si kupit medenny hrot, alebo iny kovovy, alebo da sa s tymto "zlym" hrotom nieco spravit? Rozmyslam,ci by sa nedalo elaktrolyzou na sicku naniest vrstvu medzi. Ale mozno je to blbost.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

radilc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 09 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Komárno
Vek: 60

Re: Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa radilc » 27 Mar 2015, 14:07

Kúpiť nový hrot a zásadne ho nečistiť šmirglom!!! Na čistenie hrotu sa používa takzvaný aktivátor hrotu. Pri práci sa používa buď navlhčená hubka alebo taká kovová špona (ako na umývanie riadu)...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa romiadam » 27 Mar 2015, 16:47

Takze som znicil povrch hrotu, na ktory sa cin dobre lepi? :-( No to nebola dobra sprava. Aleco uz.
A neviete, exisruju medenne hroty? To by nebolo lepsie?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa E001 » 27 Mar 2015, 17:11

Upresni najprv výrobcu a typ, aby bolo jasné, aké hroty a kde sú zohnateľné. Prípadne opíš čo hlavne spájkuješ./SMD, alebo spotrebnú elektroniku - lankové káble ∅4mm?/
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa romiadam » 27 Mar 2015, 17:39

Mam mikropajkovacku SOLOMON SL-20.

Tu su napr. hroty:
http://cs-sales.net/reirforslors.html

ale su vsetky kovove.

Mikropajkovackou chcem spajkovat malicke veci - SMS. Na bezne suciastky puzivam pistolovu spajkovacku.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa cs001 » 27 Mar 2015, 18:01

...hroty mikropajky maju špičku poželezenú, tým, ze si hrot prebrusil šmirglom, asi si tu vrstvu poškodil. Hrot ti dlho nevydrzi. Ked som dostal do ruky prvykrat ERS50, tak som si naivne upravil hrot zbrusenim špičky, hrot sa v cine pekne rozpustil... mam to aj nafotene
Prílohy
IMG_9911.JPG
0
Naposledy upravil/-a cs001 v 27 Mar 2015, 18:06, upravené celkom 1 krát.
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa Loloone » 27 Mar 2015, 18:03

SMD...

hroty kupis napr: tu
a objednaj si tam rovno aj salmiak - chlorid amonny sluzi na cistenie a regeneraciu hrotov
napr.: tu
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa E001 » 27 Mar 2015, 18:05

Napríklad v Gm-ku majú tento:
http://www.gme.sk/sr-g5-p730-214
ten som mal, je to medený, pokovený je aby sa tak rýchlo neopotreboval.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa romiadam » 27 Mar 2015, 19:06

Dikiza odkazy.

Takze z toho vyplyva. ze vsetky su kvove. Kupim si ten salmiak a vyskusam ozivit ten stary hrot. Ak to nepomoze, kupim si novy, vsak ten salmoak aj tak potrebujem na cistenie aj toho noveho hrotu.

Teoreticky, ako dlho by vydrzal medenny hrot, bez pokovenej spicky? Asi tolko ako na pistolovej medenny drot?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

kubri
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 27 Aug 2012, 14:00
Bydlisko: Bánovce n/B
Vek: 41

Re: Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa kubri » 27 Mar 2015, 19:19

dolezite je aj neprehrievat hrot, pre bezne spajkovanie staci ca 350 az 380 stupnov
0

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa Loloone » 27 Mar 2015, 19:29

hroty su urcite vselijake, urcite aj Cu ...a maju rozny povrch
niektore su na spicke pokovene nejakym tvrdsim kovom, niektore maju na stopke taku ako keby keramicku upravu, pravdepodobne aby tak rychlo nestracali teplo

celomedena by bola urcite super...
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa Milos66 » 27 Mar 2015, 21:06

Celomedené hroty neexistujú. Iba ka tie tyčky do najlacnejších spájkovačiek a klampiarske. Pozrite si na nete napr. dokument pre výrobu hrotov Plato. Inak med sa pri styku s cínom odparuje, vid trafopájka.
Hroty sú medené, potiahnuté kovovou vrstvou, potom chromovane a hrot následne chemicky natiahnutý nejakým kovom, kôli priľnavosti cínu.
Na zničený hrot ti nepomôže žiadny salmiak ani activator. Ten hrot je schopný iba do koša.
Na spájkovanie so stanicami sú vyvinuté spájky (cíny) s obsahom 2% medi. To kôli tomu aby šetrili hroty.

Toto je výcuc z netu
Prílohy
plato_vyrobek1.jpg
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa romiadam » 27 Mar 2015, 21:36

No tak pojde do kosa.

Diki vsetkym za informacie. Tak si kupim novy. a uz ho nebudem smirglovat, ale cistit salmiakom,
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 27 Mar 2015, 22:27

Milos66, nepomohol by mu cin s kyselinou, ako je Stannol ARAX alebo S321 (cenu neriesme)? Obidva obsahuju nejaku kyselinu a tym padom sa to pouziva iba na spajkovanie kovov ale nie napr. medi alebo elektro veci. Ten hrot by to asi chytilo, ale kedze on zosmirgloval tu ochrannu vrstvu, tak cin by ten hrot sice nahlodaval, ale nejaky cas by mu ten hrot vydrzal, ci nie?

Ak to takto nefunguje, ako si myslim, tak co potom taky aktivator hrotu, ktory sa predava, napr tu http://www.soselectronic.cz/?str=371&ar ... 0051303199

V com je rozdiel medzi tymi aktivatormi a cinmi s kyselinou?

romiadam toto je citanie pre teba http://www.sos.sk/?str=346&article=well ... ost-hrotov
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

poki
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 15 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: liptov

Re: Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa poki » 27 Mar 2015, 22:39

Podelim sa so skusenostou. Ked som kupil wellerku z druhej ruky boli k nej hroty ktore vyzerali strasne. Cierne, cin nikde nedrzal. Skusil som hrotom tavit acylpirin (pozor na vypary) viac x, no stale boli na niektorych miestach cierne. Potom ma napadla kolofonia. Ponoril som do nej hrot na dlhsie a pridal cin. Hrot som obcas vybral a utrel do papierovej vreckovky. Par x zopakoval a hrot bol cisty a pocinovany.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa Milos66 » 28 Mar 2015, 06:22

romiadam napísal:No tak pojde do kosa.

Diki vsetkym za informacie. Tak si kupim novy. a uz ho nebudem smirglovat, ale cistit salmiakom,
Ak ho chceš na dočasné používanie zachrániť, tak zrež kúsok špičky až na tú med. Potom sa to bude správať ako hrot trafopájky, teda pocínuješ to za pomoci obyčajnej kolofónie a budeš s tým robiť. No životnosť je veľmi malá. Do hrotu sa časom vypáli dierka a bude schopný do koša.

Pokiaľ bude hrot nový, tak Salmiak nie za žiadnu cenu. Ten sa používal iba na silne znečistené a staré hroty. No nesmú byť zničené.
Mal som nejaké LT hroty do Wellerky. Niektorý odborník s nimi "zváral" plasty. Jedine, čo na to pomohlo bol Activator. Aj tak sa s tými hrotmi potom dali spájkovať nanajvýš tak káble, také boli zničené.

Dôležité u hrotu je použitie teploty na to určenej (poznám bastlerov, čo spájkujú aj okolo 400st., kvalitná spájka (najlepšie s obsahom medi), a kvalitný flux. Tie fluxy, čo sú vo vnútri nie sú zlé, ale tie prídavné, či už gélové, alebo tekuté sú lepšie. Samozrejmosťoiu je výber hrotu na prácu. Zase pripomínam, že sú aj taký machri, čo spájkujú 6tku kábel so špicatým hrotom na SMD pri teplote 450st. Tam už trpí všetko - stanica, hrot, cín, flux a hlavne hlava.

DJ_edo:
Tie spájky s vysokým obsahom kyselín a podobných sajrajtov sú hodne agresívne. Oni to síce zaspájkujú, ale treba to dôkladne opláchnuť. Activátor má v sebe cín a pekne ten hrot vyčistí a povrch pocínuje, kdežto tá spájka ti ten flux na povrchu spáli na popol a si tam kde na začiatku. No v tomto konkrétnom prípade neviem neviem. Asi by to ani nepomohlo, časom by sa to aj tak zotrelo, alebo spieklo.

poki:
aj tak sa to dá ak je výsledok dobrý. No na toto je určený hlavne ten Activator.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa elmara » 06 Apr 2015, 12:52

romiadam napísal:Cavte,

Mam uz dhsie mikropajku, no velmi casto ju nepouzivam, lebo od zaciatku som mal problemy s pocinovanim hrotu. A teraz ju potrbujem pouzit.
Pravdu povediac neviem ci ja robim neaku chybu pri pocinovani hrotu,
Pročítal jsem si tohle téma a nějak nechápu...proč vlastně chceš mít ten hrot pocínovaný? Ten hrot ti má pouze nahřát místo pájení a cínová pájka ti jen steče po hrotu na správné místo.
Doporučuju koupit nový hrot a k tomu toto...
Milos66 napísal:
romiadam napísal: kvalitný flux. Tie fluxy, čo sú vo vnútri nie sú zlé, ale tie prídavné, či už gélové, alebo tekuté sú lepšie.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa TomasNM » 16 Apr 2015, 22:15

Ja som sa pred 10 rokmi naucil jednu zasadnu vec na mikropajke:
Nepouzivat spongiu na cistenie.
Na ocistenie hrotu pouzivam cin+kolofonia a ak je na rozhrani napecena kolofonia,tak jemnucko oskrabem nozikom v smere k ruke.
Pointa je v tom,mat TRVALE na hrote vrstvu cinu!
Aj ked zcerna,zmodra,nech spravi cokolvek,stale tam je a da sa kedykolvek oplachnut cerstvym cinom.
Nemenil som hrot odkedy som na toto prisiel a stale funguje ako novy.
Predtym som ich tiez par zrusil.
Asi najhorsie(mimo brusenia) je otret hrot mokrou spongiou a nechat tak. Okamzite zacina oxidovat. Ked uz spongia,tak okamzite pocinovat!

Edit: Este dodam,ze toto iste plati aj pre vecne hroty do trafopajok.
0
Naposledy upravil/-a TomasNM v 17 Apr 2015, 18:38, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
mirki
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33

Re: Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa mirki » 16 Apr 2015, 22:51

Ned=avno som mal tiež problémy s držaním cínu aby neodskakoval a to hlavne pri klasickej trafopájke, kúpil som si ten zázračný kamienok menom Salmiak a už nemám problém, aj mikropájku pekne očisti, stači naň dať cín a pošúchať po tom salmiaku alebo ho tam len držať, ono začne občas ten cín akoby prskať odtiaľ a je krásne pocínovaný hrot.
A súhlasím, radšej tam nechať cín ako vkuse utierať do hubky.
0

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: Ako spravne pocinovat hrot mikropajkovacky?

Príspevok od používateľa Loloone » 16 Apr 2015, 22:51

len pre poriadok ten "aktivator" sa vola Chlorid Amonny (Salmiak), odstranuje oxidy z hrotu, trosku posrdkava asi jak bolava noha a maju ho napr. aj tu

0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok