automatické prepínanie rozsahu ampérmetra

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

automatické prepínanie rozsahu ampérmetra

Príspevok od používateľa maher » 18 Sep 2015, 20:32

staviam zdroj G400 a potrebujem vyriešiť zobrazovanie prúdu.
zdroj dáva 2mA až 3A, úbytok na R7 je 0 až 1,5V, meradlo bude digitálne, riadené mikroprocesorom z Číny, základný rozsah má 2,5V , potreboval by som vstupné napätie zosilniť, a kedže je to dosť široký rozsah prúdov, aj rozdeliť na viac rozsahov, pre jednoduchosť mi stačia 2 rozsahy, povedzme do 100mA a do 10A , alebo zvoliť iné? na to zosilnenie napätia by som použil OZ, viete mi poradiť nejaké spoľahlivé zapojenie na to prepínanie rozsahov?
0

speed
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 294
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: automatické prepínanie rozsahu ampérmetra

Príspevok od používateľa speed » 18 Sep 2015, 21:37

Možno 2 OZ. Jeden pre jeden rozsah, druhý pre druhý. Snímať komparátorom veľkosť prúdu a na základe toho voliť ktorý OZ bude ako výstupný na zobrazenie. Voľba by mohla byť riešená spínaním napájania daného OZ pre daný rozsah. Rozsahy by som skôr zvolil 1A a 10A. 100mA má aj malé zapojenie a na 1mA asi moc merať nebudeš.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: automatické prepínanie rozsahu ampérmetra

Príspevok od používateľa TomasNM » 18 Sep 2015, 22:31

Myslim ze by stacilo aj toto:
http://www.ebay.com/itm/0-33V-0-3A-DC-V ... 4d271704d5
a netreba tam nic vymyslat s prepinanim rozsahov.
Je to dostatocne presne,kupodivu,ked som to porovnaval s Flukom 87-III a odmeria to aj miliamper.
Ked uz chces predsalen tie rozsahy prepinat,tak to sprav ako navrhol Speed.
Len pre upresnenie,ak je R7 zapojeny oboma koncami mimo GND,tak treba zvolit diferencialne zapojenie OZ,popr.este lepsie tzv.Instumentation Amplifier s velkymi vstupnymi impedanciami.
0

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: automatické prepínanie rozsahu ampérmetra

Príspevok od používateľa maher » 20 Sep 2015, 15:56

ja som myslel skôr komparátorom prepínať zosilnenie OZ, ale aj takto sa dá, nemáte funkčnú schému?
TomasNM: už mám objednané tie jednoduché, ale si mi nasadil chrobáka do hlavy, zdroj chcem dať totiž do skrinky z PC zdroja, takže miesta tam moc mať nebudem a toto by mi značne uľachčilo život, našiel som aj s 2-rozsahovým ampermetrom, lebo ten jednoducý je pre prúdy do 10mA skôr generátor náhodných čísel
http://www.aliexpress.com/item/4Bit-DC- ... 5,201409_5
keď je tam napísané, že je do 33V, znamená to, že viac nezobrazuje?, ja by som chcel zdroj urobiť do 35V - 36V,
nevieš aký je úbytok na tom ampermetry pri max prúde 3A?
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: automatické prepínanie rozsahu ampérmetra

Príspevok od používateľa TomasNM » 20 Sep 2015, 22:23

Tak to neviem teraz z hlavy urcit.
Mame ten meracik zabudovany v tomto:
http://svetelektro.com/Forum/dalsi-jedn ... 40483.html
Je to u kamosa v garazi a nemam teraz k tomu pristup. Navyse akosi nemam chut to rozoberat.
Ked to prekroci 3A,tak vypise ----,ale na voltoch - netusim. Ideme do tych 30V max.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok