Hliníková DPS / Plošák s hliníkovým základom

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Hliníková DPS / Plošák s hliníkovým základom

Príspevok od používateľa kubo150 » 21 Jan 2016, 06:38

Ahoj, Mám pár otázok ohľadne výroby plošákov s hliníkovým základom.

Za prvé, ako sa to priemyselne vyrába?

Ako sa tam nanáša požadovaný obrazec/predloha? Leptá sa to, alebo iným spôsobom sa odstraňuje nežiadúca meď ?
Je tam problém pretože večšina leptadiel je reaktívnejšia s hliníkom ako s meďou. Možno by nejakú chémiu na to vedel maťo3000

Možno sa to aj frézuje, ale to si veľmi predstaviť neviem nakoľko by tá fréza musela nať presnosť minimálne na pár jednotiek mikrometrov nehovoriac o uložení samotnej dosky.

Za druhé, ak, tak ako to vyrábate doma vy?
Prezrel som niečo na internete o tom ale moc veľa som k tomu nenašiel. Ak to chcem vyrobiť svojpomocne, napadlo ma, že najskôr by som medenú plochu prelepil páskou, potom celý plošák nastriekal nejakou farbou čo sa dá zmyť nejakým riedidlom tak, aby bola prekrytá hliníková časť, aj z bokov, potom odlepiť pásku, naniesť foto vrstvu a ďalej pokračovať ako pri bežnej DPS, napr na sklolamináte.

Frézovanie takejto dosky bez poškodenia izolačnej vrstvy si v domácich podmienkach už duplom predstaviť neviem.


Za tretie, nemáte skúsenosti s nejakou firmou ktorá vyrobí aj jeden kus DPS trebars 5x5 alebo 10x10 cm s hliníkovým podkladom za rozumnú cenu?
Jasne, písať hrbu emailov a obvolávať firmu po firme je asi spôsob čo človeka napadne najrýchlejšie, ale predsa len ak má niekto skúsenosť....

Vďaka za reakcie.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: Hliníková DPS / Plošák s hliníkovým základom

Príspevok od používateľa stefanSK » 21 Jan 2016, 07:21

Stiahni si túto knihu, možno sú tam odpovede na uvedené otázky. Kniha je v ruštine.
http://www.radiosovet.ru/book/priborost ... ialov.html
0
S.K.

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: Hliníková DPS / Plošák s hliníkovým základom

Príspevok od používateľa maher » 21 Jan 2016, 10:03

ešte som s Al DPS nerobil, ale predpokladám, že izolačná vrstva medzi Al a Cu je leptuvzdorná a motív sa robí rovnako ako na kuprexite
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Hliníková DPS / Plošák s hliníkovým základom

Príspevok od používateľa kubo150 » 21 Jan 2016, 16:00

No tak s tým rátam že tá vrstva je leptuvzdorná, mne ide o to aby nevyleptalo hliník, ako ho ochrániť pred leptaním, resp ako to robia firmy.

A ďakujem za tú ruskú knihu, ale to využijem asi len v krajnom prípade.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Hliníková DPS / Plošák s hliníkovým základom

Príspevok od používateľa zipaj » 21 Jan 2016, 16:47

ja keď som potreboval aby mi ostala na obojstrannom plošnom spoji jedna strana nevyleptaná, tak som ju prelepil priesvitnou lepiacou páskou, na čas leptania to prežilo aj HCL + H2O2
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Hliníková DPS / Plošák s hliníkovým základom

Príspevok od používateľa kubo150 » 21 Jan 2016, 18:37

Ano to je jasné, ale tu je problém s tým aby nevyleptalo hliník z boku. Proste ako som písal vyšie by to iste šlo, no ja by som potreboval skúsenosti od ludí čo už s týmto typom plošáku pracovali.

Kde kade sú roztrúsené príspevky kde sa tento typ plošáku spomenul pri čom ten čo o ňom písal pôsobil ako majster sveta, ale zrazu sa zem zľahla po tých odborníkoch.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: Hliníková DPS / Plošák s hliníkovým základom

Príspevok od používateľa maher » 21 Jan 2016, 18:53

z boku zalepiť páskou, ale aj keby sa nezalepilo, medená vrstva má hrúbku 35um, kým sa odleptá koľko hliniku odleptá 2násobok, 10násobok, viac určite nie
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Hliníková DPS / Plošák s hliníkovým základom

Príspevok od používateľa josek » 21 Jan 2016, 20:17

Pri fabrickom spracovaní sa na vytvorenie izolačnej vrstvy najskôr používa pasivácia s SiO2 podobne ako pri výrobe polovodičov. Aj Číňania ponúkajú takéto dosky osadené LED
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Hliníková DPS / Plošák s hliníkovým základom

Príspevok od používateľa pajky » 22 Jan 2016, 02:04

Hlinik zalep, alebo tak nieco, plosak leptaj sirsi ako ma byt vysledny a ak aj nalepta kraje Al, tak to potom orezes?
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Hliníková DPS / Plošák s hliníkovým základom

Príspevok od používateľa kubo150 » 22 Jan 2016, 11:22

Prosím, to, ako by som to prípadne vyrobil som napísal v prvom príspevku a zahrňa to pár návrhov tu potom spomenutých...

A napadlo ma aj to, že proste dať širšiu dosku, len ide o to, aby som sa vyhol akýmkolvek dodatočným úkonom ktoré sa týkajú mechanického opracovania. Proste ten plošák bude mať nejaký presný rozmer a bude mať rôzne tvary, preto ho dám asi vyfrézovať a viac nechcem meniť jeho rozmery.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

lalo333
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 06 Sep 2016, 19:21

Re: Hliníková DPS / Plošák s hliníkovým základom

Príspevok od používateľa lalo333 » 06 Sep 2016, 19:45

Zdravim, narazil som na toto vlakno pri hladani odpovede na otazku ohladom hlinikovej DPS. Len by som rad podotkol, ze s touto problematikou nemam skusenosti a v zivote som ziadny plosak nerobil, preto sa chcem na jednu vec spytat (vopred sa ospravedlnujem za pripadnu blbu otazku). Mam tu jednu neopracovanu dosku s hlinikovym zakladom a chcem z nej vyrobit plosak, ale nie som si celkom isty, ci ten hlinik nebude sposobovat neziaduce vodive spojenie medzi suciastkami, pripadne ako sa to osetruje. Fakt neviem, ci som len paranoidny, ale nechcem nic pokazit.
Dakujem
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok